Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Проблем с ламбда сонда.

  1. #1
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default Проблем с ламбда сонда.

    Преди два месеца смених двете ламбди отпред.Преди време почна да ми дава грешка Р0136.за първата сонда/откъм ремъка/ оказа се че кабела се опрял на изпускателния колектор и изолацията се е стопила/това след буксата/.Изолирах кабелите един по един, всичко уж е ОК, обаче от време на време пак се появява.Като пуснем диагностика на студен двигател, сондите почват да работят едновременно и всичко е наред.Обаче да кажем веднъж дваж седмично се появява.Последния път както си стоях на червен семафор.До отбележа че грешката пояснява проблем в отоплението на сондата.Питането ми е как да се хване какво се е прецакало при възникналото омасяване на кабелите.Самата сонда, електрониката дето я управлява или пак да ровя кабелите за кофти връзка.Мина ми през ума да разменя местата на двете сонди, ако даде грешка за втората сонда, значи сондата е за смяна, ама ако даде грешка пак за първа сонда ко праим.
    Last edited by dimitar_vd62; 31-12-2020 at 19:56.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Не е лоша идеята да размениш сондите, но да го направиш и механично. Иначе ще запошне да се шашка смесообразуването. Според мен - по вероятно е нагревателят на сондата да фирясва или кабелите до него да имат лоша връзка (двата бели проводника). Едва ли нещо в ECU - то се е прецакало заради допрелия до шаси кабел, особено, ако не е бил някой от белите проводници.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    И без туй жиците не стигат да са кръстосат.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  4. #4
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Правилно ли разбирам че преди 2 месеца сондите са сменяни поради същата причина, и сега искаш да ги разменяш за да установиш в сондите ли е проблемът?
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  5. #5
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Преди два три месеца сондите бяха сменени защото едната от предните две умря и ги смених и двете.След туй по някаква причина куплунга на първата/откъм ремъците/ се е измъкнал от крепежната планка и кабелите се опрели в изп. колектор и се стопила изолацията.След туй за лош късмет, докато съм проверявал всичко наред ли е се е сдухала и третата сонда ама чукча чел-недочел и по инерция си насочил вниманието пак на първата а всъщност грешката е за третата-0136 bank1 sensor2.Усетих си като почнах да мисля и прочетох тефтеря с хисторито.Днес смених и третата и надявам се перипетиите са приключили.Предната със стопените кабели беше 0135 bank1 sensor1.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  6. #6
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Така написано е доста по ясно. Дано се е решил проблемът със смяната на сондата.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  7. #7
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Митак,откъде и колко пари я намери третата сонда?
    Чат-пат и моята алфа записва P0136,най-често докато загрява от студена или след някое мнооооггоо продължително спускане на скорост,явно подгряването на сондата не се справя винаги (са това мож и от кабели дe е,щот си висяха до асфалта като я купих) ,та понякога записва и P0141,но наскоро видях и P0139 което за мен поне силно накланя везните към сензора,а не към кабелите . ЕЛМ-чето ми е постоянно включено в буксата и си ги чистя лесно и бързо с телефона ,ама е крайно време да я оправя .
    Last edited by 546; 09-01-2021 at 16:46.

  8. #8
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Третата е универсална 102 лв.Другите не си спомням ма нещо като 120-130 май беше.В сервиза ходих щото на улицата няма как да се навра отдолу.Ако те интересува звънни ми че да не стане реклама.
    Днес обаче ми наби Р1688-Блок управления:10 - Статус:Подтвержденная - OBDII:Metering Oil Pump Stepping Motor Circuit Malfunction /Неизправност на веригата на стъпковия двигател на дозиращата маслена помпа/.Тва животно какво е пък!? Сетих се да проверя, утървал съм маслото та с доливане се оправи, макар че лампата за маслото не е примигвала даже но пък превода не казва нищо за ниво на масло или налягане.Почвам да ставам фен на електрокарите, а междувременно търся баячка на пета, пъп, боб, леща, фъстък, индийско орехче, семки или квот да е.
    Из нета не можах да намеря същото значение за грешката, дава съвсем други работи и не знам защо като уточня 156 1,8 бензин ми изкарва за 156v6,147 gta, дизели и прочие .Имам някакъв списък с грешки мисля снет от форума ма там свършват на 15хх.
    Ползвам прадимно CARScaner - https://play.google.com/store/apps/d...er&hl=bg&gl=US - вграден в мултимедията явно приложение на Андроид, освен това Torgue OBD и ОBDclik на телефона с едно ЕLM-че.
    Та да питам, има ли проблем ако елемчето е постоянно включено в буксата/щото спомена че твоето е включено, а един вика не е хубаво, друг - няма проблем, пък ти явно имаш наблюдения/ понеже мога да гледам разход на гориво , път и разни други работи на медията когато ме интересува.По удобно е, пък и лесно се свързва.
    Деба и кьонтавата италянка, предната що бой ядеше и търпеше, само на мантинела не устиска.

    п.п.Как по дяволите се качват снимки в тоя форум без да се ползват линкове.Някой даже и клип беше качил.
    Last edited by dimitar_vd62; 09-01-2021 at 17:46.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  9. #9
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Р1688 да не бае за модула за управление на ел.помпата за хидравличната рейка,сега готвя и нямам време да ровя из нета за ко иде реч,но ако си с ел.помпа за волана виж поне масло има ли ,че тия модули са потопени в маслото барабар са помпата и то ги охлажда.Ще ти звънна след малко.
    Елмчето ми е зло китайче от 4 $ и досега няма ядове.Но ако се спече мож да ти осере кан шината и да ти изчезне информацията на таблото например.Де да знам може ли,не може ли ,като се скапе ще пиша.
    Last edited by 546; 09-01-2021 at 17:49.

  10. #10
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    https://obdii.pro/en/code/P1688
    тоз код ще е голям филм


    За алфа с 16 излизат тези:
    P1653
    P1654
    P1662
    P1690
    от същия сайт-https://obdii.pro/en/model/alfa%20romeo
    Last edited by 546; 09-01-2021 at 21:23.

  11. #11
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Затва една истинска кола има карбуратор, делко и един-два прави кюнеца до отзаде.И сгъната карта в жабката.

    Питах моя човек дето ми бара автомобилите за тая грешка, отсече - дросел.Обаче, кълна са в дъртите ми мъде, да ми стане дъртата сонда ако лъжа, поне пет пъти се опитвах да я трия и веднага се появяваше.След като налях масло веднага угасна.С риска некой да ми паркира на мястото направих едно кръгче из квартала и не се появи повече...засега.

    п.п.После пак се паркирах дет бях...надявам се не завинаги!
    Last edited by dimitar_vd62; 09-01-2021 at 21:38.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  12. #12
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Хехе ,ами Алфа,кво да ти кажа,това са единствените коли които се грижат най-горния сегмент да е смазан добре и при движението на буталото нагоре ,значи пътя на маслото през отдушника в дросела и от там в цилиндъра да е добре смазано всичко що се трие там и после навън. Тоест докато има масло в мотора всичко е ок,когато няма-дросела си го търси ,а ти се чудиш кво е това P1688
    Last edited by 546; 09-01-2021 at 21:50.

  13. #13
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Уф! Ами на по старите фтомобили, обд не е съвсем унифицирано. На един и същ адрес, един и същ код за различните компове може да има различно значение. От там и простотиите. особено на андроидските приложения нямайте вяра на 100 процента, когато търсите проблем. ЛМ237в2.1 и Делфи показват различни неща и стойности на някой автомобили, на други - съвпадат.
    ЛМ- чето гълта няколко милиампера, и да е постоянно включено не е проблем, ако се кара редовно колата. Ако ще стои седмица и отгоре - махаш го.

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Хм...ся са сещам че преди време мярнах в мазата некъф стар карбуратор....
    Ако имаш и варел за резервоар - слагай го.
    Last edited by ivan dimitrov; 09-01-2021 at 22:01.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  14. #14
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Хм...ся са сещам че преди време мярнах в мазата некъф стар карбуратор....
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  15. #15
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Уф! Ами на по старите фтомобили, обд не е съвсем унифицирано. На един и същ адрес, един и същ код за различните компове може да има различно значение. От там и простотиите. особено на андроидските приложения нямайте вяра на 100 процента, когато търсите проблем. ЛМ237в2.1 и Делфи показват различни неща и стойности на някой автомобили, на други - съвпадат.
    ЛМ- чето гълта няколко милиампера, и да е постоянно включено не е проблем, ако се кара редовно колата. Ако ще стои седмица и отгоре - махаш го.
    На ГТ-о май не стига ток до буксата когато не е на контакт защото изгасва диода ,че е захранено ,за 156 не знам.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •