Results 1 to 4 of 4

Thread: Въпрос ДПФ и ЕГР

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    71

    Default Въпрос ДПФ и ЕГР

    Пробвах търсачката, но в доста от темите видях спорове без ясен и конкретен отговор, затова се извинявам, ако се повтарям но ми трябва възможно най-бързо отговор.

    Колата е 2.4 JTDm , автомат. Намирам се в чужбина. Преди няколко месеца забелязах, че колата е спъната и не иска да набира, докато не стигне 2500 оборота.
    Преди няколко дена за първи път имах време да я закарам до сервиз за смяна на масла, филтри, масло скоростна кутия и диагностика.
    Резултат - обаждат ми се и ми казват, че са направили адаптация на ЕГР клапан и че имам проблем с ДПФ филтъра и трябва да го сменя, защото стойностите от диагностиката са грешни. Аз се шокирам, защото откакто съм я купил преди 6 години, знам че уж всички процедури по махане на ДПФ и затапване на ЕГР са направени.
    Казвам му на човека, че реално ДПФ като минимум физически няма поне по моите скромни знания, щото колата никога не е влизала в режим на регенерация. Човекът ми казва, че щом е така, тогава трябва да направят софтуерна намеса, защото датчиците преди и след ДПФ филтъра били отчитали стойности.
    Въпроса е следният, възможно ли е датчиците по някаква причина да не са били изключени при процедурата на премахване на ДПФ-а и ако е така, би ли имало някакви симптоми и защо не съм забелязал, щото колата 6 години не е имала никакви проблеми с ускорение или каквото и да било. По принцип е обслужвана колата предимно в България в известни за нас сервизи и мисля, че хората би трябвало да си свършат добре работата, защото това е известна за всички процедура. Също така, след замяната на горивният филтър и маслото в кутията, колата се държи доста по-добре, даже смея да твърдя, че както преди, но от сервиза ме убеждават, че ако ги изключат колата ще върви още по-добре каквото и да значи това. Та влияят ли някак си тези датчици, ако наистина ДПФ-а отсъства и възможно ли е да направят адаптация на ЕГР, ако там трябва да има пластина?
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD SW 02, Alfa Romeo 159 2.4 JTDm SW 07 Q-Tronic

  2. #2

    Default

    Имаш един температурен (на самия филтър) един и диференциален(горе зад мотора свързан с тръбичка и маркуч) датчик на ДПФ филтъра. Тези датчици може и да не се махат при отстраняването на ДПФа (дали изцяло с подмяна на права тръба или избушване на стария филтър). Погледнато през диагностика има стойности, да, но те не са релативни и не играят никаква роля вече, след като ДПФа е изключен и ЕКуто знае, че няма такъв. ЕГР прави много мизерии относно вървежа и при 159 много се усеща. Какво ще му адаптират? Или работи или не! Щом е елиминиран софтуерно, трябва и да е затапен, провери си пластината, ако е изгоряла има голяма вероятност за проблема с вървежа.
    Все пак трябва да се погледнат и дебитомера(какви стойности дава), МАП сензора дали е в кондиция, чист ли е(би трябвало ако ЕГР е елиминиран, клапана за турбото дали работи адекватно, вакуумните маркучи здрави ли са... Доста неща трябва да се прегледат за да се установи защо до 2500 нямаш мощ. Но, както казах, виж първо пластината, все пак не знаем как е направен софта.
    Last edited by undy; 09-02-2021 at 09:06.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #3
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Здравей колега! Хубаво е да погледнете и как работи геометрията на турбото. Твоите симптоми ми напомнят много на моите, които имах след смяна на турбо втора употреба. Колата реве, а няма тяга и на 2300-2500 ще ти счупи вратът. Оказа се, че лопатките на геометрията са се изкривили и се препокриват. От там газовете не развъртат турбото и след като клапана ги дръпне, колата тръгва. Аз съм с 1.9 150 коня, не знам дали това ще се отнася и за 2,4, но симптомите са същите. Успех.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    71

    Default

    Благодаря за отговорите. Понеже се усъмних и отговора на сервиза относно възможният проблем (аз лично подозирах турбото както nikotm споменал), ги попитах дали са прегледали всичко останало като стойности (турбо, МАП, скороста кутия и т.н.) - отговорът беше, че не могат докато не спрат датчиците.
    Колегата undy също е прав, горе долу същите неща получих като отговор от един известен на всички нас майстор. Ще проверя пластината на ЕГР-а. Аз от тоя сервиз се отказах, щото ми сипаха 5 л масло и ми обясняваха, че няма проблеми. Само да отбележа, че сервиза не е гаражен, а е доста голям сервиз в голям град.
    Отдавна си създадох впечатлението, че не сме 2000-те, та никой да не е виждал италианска кола и че всеки сносен сервиз трябва да ги разбира тия неща. Явно съм в грешка, щото тук от четири сервиза намерих само един читав, който ги разбира Алфите. Жалко, че е в друг град.
    По принцип след смяната на маслото в двигателя, в скоростната кутия както и на горивният филтър, колата върви доста по-добре, но трябват си тестове. Възможно да е било маслото на скоростната кутия или самият филтър, щото не беше сменян 35 000 км . Ама нали уж сме в Европа.
    Има едно виене като от турбо, което се чува само в купето...общо взето ще ми трябва една сериозна диагностика или просто да се прибера в България, да я оправят, ако има проблеми
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD SW 02, Alfa Romeo 159 2.4 JTDm SW 07 Q-Tronic

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •