Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Добър майстор на дизели за Алфа 147 jtdm, бяло синкав дим при палене?

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default Добър майстор на дизели за Алфа 147 jtdm, бяло синкав дим при палене?

    Здравейте.
    Колата е 150к., 16v. jtdm., 2006г.
    От началото на зимата като припалвам на студено сутрин, пали с едни бели, бяло-синкави пушеци, в момента на запалване, леко неравномерно в първите няколко секунди или до минутка-две, и ако не е палена седмица, даже се замисля, дали да запали от първия път. Стои в неотоплен гараж. Акумулаторът е на 2 години, динамото зарежда добре, свещите ми ги провери електричар със замерване, без да ги е вадил, и каза, че уж не е от тях, ама дали върховете им нагряват равномерно... Каза и че утечки няма. Имам чувството, че ако я оставя при минус 10 навън една или 2 вечери, няма да може да запали. Иначе като загрее, няма пушек, изпушва малко черно, като се настъпи рязко, но това е характерно за всеки стар дизел май. Масло не харчи и не е харчила.
    Четох, че може да е също от останал незатворен ЕГР.
    Има ли някой добър дизелджия в южни райони, около Княжево или Разсадника, който да я преслуша и да помогне? Обадих се на прочутия в други форуми Стоян от Павлово, но той май не се занимава непрекъснато с това и не знам дали да я водя при него.
    И още нещо - левият мигач мига ускорено на моменти, чух, че било признак за влязла влага някъде в системата, вярно ли е или релето си е заотивало?
    Благодаря в аванс!
    Last edited by bikerider; 08-02-2021 at 20:07.

  2. #2
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Подгрев е

  3. #3
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Подгряване то, свещи и т. Н.

  4. #4
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Ако тези дни понеже е по-топло и го няма проблема, релето за подгряване на свещите е най-вероятната причина.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post
    Ако тези дни понеже е по-топло и го няма проблема, релето за подгряване на свещите е най-вероятната причина.
    Ами като че ли го нямаше или беше една идея по-лесно паленето (гаражът реално си стои хладен), миналия уикенд, тогава я палих последно. В Есктрйм сервиз дали могат да ги сменят в събота, че нямам как да я закарам в делничен ден, доста са далеч.

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by ivopifeca View Post
    Подгряване то, свещи и т. Н.
    Сутринта при 3.5 градуса в гаража запали от 3-ти опит. Добре, че акумулаторът издържа на толкова въртене. Ако беше навън при този студ, нямаше да запали. Вече е в сервиз, във вторник ще се знае какво е.

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by ivopifeca View Post
    Подгрев е
    Не намират нищо нередно по колата за да пали трудно. Обаче според тях са блокирали клапите на колектора и за да не изпаднат, било хубаво да се махнат клапите.
    Сега въпросът е да се смени ли колектора, че имало афтърмаркет колектор за 525лв или да се махат клапите за 400лв.
    Всъщност ок ли е да се кара без клапи и може ли от тях да пали трудно?
    Last edited by bikerider; 16-02-2021 at 13:11.

  8. #8

    Default

    Ако не те притесняват 125лв си сложи нов колектор - така или иначе от 12 юли 2021 г. ще има екостикери с чипове при минаване на годишния технически преглед.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #9
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Quote Originally Posted by bikerider View Post
    Не намират нищо нередно по колата за да пали трудно. Обаче според тях са блокирали клапите на колектора и за да не изпаднат, било хубаво да се махнат клапите.
    Сега въпросът е да се смени ли колектора, че имало афтърмаркет колектор за 525лв или да се махат клапите за 400лв.
    Всъщност ок ли е да се кара без клапи и може ли от тях да пали трудно?
    Много е висока цената, напиши от кой град си, за да те насочим към компетентен сервиз...
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post
    Много е висока цената, напиши от кой град си, за да те насочим към компетентен сервиз...
    Тя е при Бобо в Екстрийм сервиз. Той каза, че не препоръчва друг колектор освен Пиербург. А след като разликата без клапи и със тях е толкова малка, по-добре нов колектор, нали така?

  11. #11
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Отиди при Румен. Имаш два варианта:
    Вариант 1:
    Махаш клапите на твоя пластмасов колектор и ги затапваш. Не би трябвало да има проблем.
    Вариант 2:
    Намираш колектор от 1.9 16V CF3 (Euro 3) без клапи. Метален е и според много хора е по-здрав от другия. Цената е далеч от 400 и 500лв.
    И при двата варианта са добри и цената е около 200лв.
    При вариант 2 може да варира повече в зависимост откъде купиш колектора. На мен ми предлагаха от 50 до 150лв.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Боби каза, че Пиербурга, който е на колата е метални лопати, не с пластмасови и с такъв се каним и да го заменим.
    При положение, че за затапване и софтуерна модификация цената която ми дадоха е 400 (и на други места я мернах толкова), а колекторът е 500, реших колата да си остане с фабричното оборудване. Още повече че нали тия клапи са отговорни за припушването, а от юли нали ше ни лепят еко стикери гадовете...
    Т.е. казваш, че Румен работи на по-тънки цени от другите форумни сервизи?
    Last edited by bikerider; 18-02-2021 at 09:03.

  13. #13
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Ако са метални, защо въобще се притесняваш? Обикновено падат в цилиндрите защото пластмасата се изпича. Не съм 100% компетентен по jtd, но за първи път чувам след махането на вихрови клапи да има нужда от софтуерна намеса. Тия клапи с припушването нямат нищо общо...
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  14. #14
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Точно тези падат. Клапите са метални, колектора е пластмасов. Тези клапи не са отговорни за припушване. Те буквално "завихрят въздуха" в ниските обороти, за да компенсират лага на турбото.
    @italfen , има нужда от намеса, ако все пак искаш в ниските обороти да има повече сила.
    @bikerider , отиди при Румен, кажи че те праща Никола с пловдивската 156ца. Той не дере кожата като другите майстори в София и си върши работата съвестно. Меко казано е перфекционист.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by kirekchiev View Post
    Точно тези падат. Клапите са метални, колектора е пластмасов. Тези клапи не са отговорни за припушване. Те буквално "завихрят въздуха" в ниските обороти, за да компенсират лага на турбото.
    @italfen , има нужда от намеса, ако все пак искаш в ниските обороти да има повече сила.
    @bikerider , отиди при Румен, кажи че те праща Никола с пловдивската 156ца. Той не дере кожата като другите майстори в София и си върши работата съвестно. Меко казано е перфекционист.
    Ходил съм и при него навремето. Като купих колата, той ми прави окачването. Какво да ти кажа, не знам дали е скъпчия, ама излезе 1200лв., нали, положението е майка плаче... То че окачването ѝ е кекаво, кекаво е, ама тоя мотор уж е здрав, а сега се почва и с него. Пушеци, трудно пали. Сигурно и на друго място толкова щяха да вземат за окачването, ама нейсе. Но тая кола е страшна кочина за поддръжка. Като почне на 1 ремонт да прави такива сметки и ти иде да я разкараш от раз. Сега сумата за всмукателен колектор, плюс смяна на ремък, ролки, водна помпа и проверка на разни недозавити неща по окачването от друг "майстор" в Горна баня е сходна на тая, за ремонта на окачването. Общо взето една бездънна каца за пари е тая кола. Боби каза, че е чистил и клемите на акумулатора.
    Сега ако и ако паленето не е по-лесно като пак застудее и пак пуши бяло при запалване, ще се окаже, че навсякъде гледат да сменят някоя скъпа част, за да вземат едни бързи пари, а не да отстранят проблема, заради който си отишъл в сервиз.
    Не знам кой е казал, че италианските коли били евтини за поддържа. Шефът ми разправяше, че имал Фиат и му излизал винаги много тънко и нищо не чупел, обаче Алфите явно са друга ракия... Все нещо е счупено, и никога не е евтино да се ремонтира. Имам чувството, че за 5г. съм си я купил още 1х тая кола в пари, набичени по ремонти, а по-здрава не е станала, за надеждна да не говорим...

    ПС: Някой разглобявал ли е третия стоп, на вратата на багажника, да сменя крушка? Че разглобих моят и пластмасите му бувквално се цепят като юфка. Чудя се ако взема от кола от морга, сигурно ще е същият нацепен. А уж колата е с фабричен спойлер на багажника и този боклук не го пече слънце отдолу, та да се разпада така.
    Last edited by bikerider; 18-02-2021 at 17:42.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •