Results 1 to 12 of 12

Thread: Обслужване питанка

  1. #1

    Default Обслужване питанка

    Здравейте , по - старите знаят тук, имам един селеспийд 156, но не е каран близо 5 години. Аз не живея постоянно в България, та ми е чудно колко ще ми излезе обслужването? Ролки, ремъци, водна помпа, накладки, дискове, общо взето всичко, което трябва да се обслужи, за да се кара колата. Жал ми е за Алфиета, имам си я от нова , нито ми се продава, нито ми се хвърля

    http://www.4shared.com/photo/ekE2mx6J/untitled.html?
    Alfa Romeo 159 EX

  2. #2
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Части+труд+ малко непредвидени разходи, може би някъде около 1000лв. Ако от 5г обаче не е мърдала нещата могат рязко да станат грозни и тази сума да нарастен х2 или дори х3
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  3. #3
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Скоро започнах да възраждам един 2.0TS в 145QV.

    Та около мотора достигнах 2000лв за обслужване, но това с 8 нови платиниеви свещи и 4 нови бобини и още куп дреболии.

    Иначе само ремъци, ролки, водна помпа и масло = 1000лв
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  4. #4
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post

    Иначе само ремъци, ролки, водна помпа и масло = 1000лв

    Колега, направо утрепа Коча с лопатата! Шест години съм имал 2.0 туинспарк и близо 90к. Две смени на ремъци и осем пъти масла и филтри, над 500 лева не съм давал. Това и ремъка на балансиращите валове първият път. Вторият път не се наложи смяната му, тъй като след първите 30к го резнах. Никакви вибрации или повреди по мотора. Продадох го в цветущо здраве. Загуба на масло, от смяна до смяна, под литър.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  5. #5
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Quote Originally Posted by nikotm View Post
    Колега, направо утрепа Коча с лопатата! Шест години съм имал 2.0 туинспарк и близо 90к. Две смени на ремъци и осем пъти масла и филтри, над 500 лева не съм давал. Това и ремъка на балансиращите валове първият път. Вторият път не се наложи смяната му, тъй като след първите 30к го резнах. Никакви вибрации или повреди по мотора. Продадох го в цветущо здраве. Загуба на масло, от смяна до смяна, под литър.
    Всеки сам си прави сметката, избира частите и ползва услугите на сервизи. За мен е не възможно да облужиш с качествени части 16v TS за 500лв (всички ремъци, гарнитурата, ролки, водна помпа, филтри и 10w60 масло).
    Балансиращите валове щом са предвидени да са там, аз бих ги оставил да се въртят, понеже балансът на един двигател е много важен. Друг е въпроса за цялостното им премахване, ако моторът се разглоби и се балансират бутала, биели, кв.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post
    ...... За мен е не възможно да облужиш с качествени части 16v TS за 500лв (всички ремъци, гарнитурата, ролки, водна помпа, филтри и 10w60 масло).
    ....
    Ако броим труда, съм съгласен. Иначе - не много

    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...=1#post1476227

    За сведение - обслужването на сегашния ми ecotec излиза наполовина от това на спарка.
    Last edited by ecotronic; 15-02-2021 at 22:29.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако броим труда, съм съгласен. Иначе - не много

    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...=1#post1476227

    За сведение - обслужването на сегашния ми ecotec излиза наполовина от това на спарка.
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    - Ангренажен ремък Dayco: 30 лв.
    - Паразитна ролка за ангренажен ремък INA: 37 лв.
    - Ремък за баланс валове Dayco: 47 лв.
    - Обтяжна ролка за баланс ремъка INA: 52 лв.
    - Гарнитура за капак на клапаните AJUSA: 25 лв.
    - Пистов ремък Dayco: 30 лв.
    - Двигателно масло Castrol Edge FST 10W60 5 л.: 90 лв.
    - Маслен филтър MANN W712/16 : 16 лв.

    Общо: 327 лв.

    Въздушен филтър, купе, горивен?
    Обтегач на ангренажа, водна помпа?

    И тези цени ми се струват доста евтини сравнение със сегашните
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Да, било е преди 5 г. Обтяжната ролка беше 100 лв, помпата - 60. Добави и 20 % инфлация..... Пак не сме много далеч от 500.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9

    Default

    Гарнитура на капака, всички ролки хубави марки, двата зъбни ремъка contitech, пистовия dayco, водна помпа и антифриз мисля към 360лв дадох преди две години.
    Свещи съм взимал denso iridium по 15лв бройката, масло само Тотал 10в40 по 30лв тубата 5 литра, винаги ми е стигала.

  10. #10

    Default

    Да допълня, двигателят и робота до последно бяха в идеално здраве. Иначе , ако са около 1000 лв, си заслужава според мен

    http://www.4shared.com/photo/ekE2mx6J/untitled.html?
    Alfa Romeo 159 EX

  11. #11

    Default

    Ако ще се прибираш да я караш сменяй.

    Ако няма да я караш - няма смисъл.Когато се прибереш .

    То на селеспийда само хидроакумулатора дава фира и ако се хване на време е 180-200лв без труда по сваляне на стария качване на новия.

    Ако е изпуснато положението заминава и помпата, а тя си е цифра -500-600 кинта.

    Ако селеспийда не прави проблеми, по добре не го пипайте, макар че е добре да се обслужи и да му се смени маслото с ново.
    Но от друга страна много малко хора го разбират селето и ако е някой който за първи път вижда такова животно по-добре нищо да не пипа.
    Тоест трябва си някой който вече е обслужвал селеспийда, а не някой който ще се учи на твоят.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #12

    Default

    Аз ат селеспийда не се притеснявам мога да го сваля и кача сам. Вече има достатъчно резервни части, не е като преди десет години - една помпа 500 лв. Евентуално ще се кара 3-4 месеца в годината. През останалото време не съм в БГ , а колата виси пред нас от 4 години и не се е карала.

    http://www.4shared.com/photo/ekE2mx6J/untitled.html?
    Alfa Romeo 159 EX

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •