Results 1 to 4 of 4

Thread: 2.4 JTD, Проблем с охлаждането/парното

  1. #1

    Default 2.4 JTD, Проблем с охлаждането/парното

    Здравейте, та да започна от началото колата е 159 2.4 200кс.
    В движение както парното духаше топло, започна да духа напълно студено, независимо от градусите зададени на климатроника, стрелката беше заковала на 90°, като по принцип в движение в студеното време подържа ~80°. След малко време парното пак започна да духа топло и стрелката изведнъж падна от 90° на 60°. След това отново се вдигна на 90° и парното почна да духа студено. След още няколко минути както си показваше 90° изведнъж скочи на 110° и след ~10сек. се върна на 90°. Спрях и видях че в разширителния съд нямаше почти никакъв антифриз, отвори капачката , казанчето започна да бълбука, и антифриза се върна на нормално ниво. Но зад двигателя/под казанчето беше доста мокро. Закарах я в сервиз, казаха ми че мъркуча към ЕГР-а бил спукан, сменили го и всичко било наред, карах я веднага след това и всичко изглеждаше ок, но след ~10 часа стоене, проблема се появи отново (без мокро под казанчето). Та притеснява ме проблем с главата/гарнитурата на главата понеже се виждат малко балончета в разширителния съд на празен ход или при подаване на газ, но не усещам мирис от казанчето. Или въздух в системата и от него да няма циркулация. Намерих следните инструкции за обезваздушаване https://bit.ly/3sgwiZD и определено сервиза не са обезвъздушавали тъй като се вижда засъхнал антифриз около тапата на колектора към водната помпа. Дали според вас е със сигурност проблем с главата, и какво друго да проверя за да се знае че е от там. Също така намерих тапата за обезвъздушаване на колектора към помпата, на радиатора но 3-тата показана в линка не я намирам, някой ако може да ми помогне ще съм много благодарен.

  2. #2
    Let's ROCK and Let's BEER Ramsezsh's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Бъкстон
    Age
    46
    Posts
    422

    Default

    Здравей. Най-сигурно е да отидеш в сервиз (горещо ти препоръчвам Румен, ако си от София) и да я проверят. Има тестове, с които се проверява антифриза за изгорели газове. Аз имах такъв проблем и той се оказа спукана глава.
    Ден без бира е загубен ден!

    Ex Alfa Romeo 159 2.4 JTDm
    Ex Alfa Romeo 146 1.4 Junior

  3. #3

    Default

    Има тестери за антифриз: https://youtu.be/G8tgfvepy7w

    По 15-25 лева е тестването в сервиз с такъв тестер.


    Има и дискутирано във форума.

    Засъхналият антифриз може да е от преди- не е задължително да си го видял.

    Преди тази "игра" на температурата правено ли е нещо по охладителната система/двигателя?

    Със сигурност може да е глава, ако маркучите са наред, но си провери щателно и разширителния съд за антифриза, защото има случаи с времето от топлината на двигателя + вибрациите при шофиране/пътуване на спукан разширителен съд на антифриза и то на място на което не може да се види при оглед отгоре

    В алфаоунъра или алфахолици има описан такъв случай - много твърдо бил хванат разширителния съд и от вибрациите и топлината от двигателя може да се стигне до пукването му .
    Last edited by alfa racer GTA; 24-03-2021 at 04:57.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4

    Default

    Мокрото около и под казанчето е от антифриза излизал от отдушника на казанчето. Пробките за обезвъздушаване са 3 - на радиатора вдясно(стоейки срещу двигателя), на маркуча от радиаторчето в купето(зад мотора се намира) и на алуминиевата тръба отпред на мотора.
    Щом така ти спада нивото, чезне, бълбука и после се връща антифриза, според мен си за глава, защото съм се сблъсквал със същата ситуация. Как пали мотора? Пуши ли бяло? Мирише ли сладникаво пушека? Ако все още няма големи проблеми, по-добре директно в сервиз.
    И все пак има едно НО.. ако наистина е имало проблем с топлообменника на ЕГРа(там няма маркуч, има метал само), е възможно газове да влязат при антифриза и да се получи въздушна възглавница. Та хич не е зле да се обезвъздуши хубаво от трите места и да се проследи поведението на антифриза.... има ли пак драми, категорично главата е за ремонт/смяна.
    Last edited by undy; 24-03-2021 at 08:42.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •