Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Alfa Romeo 159 1.9JTDm 150 Automatik пренадува? 1.9 [bar]

  1. #1
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default Alfa Romeo 159 1.9JTDm 150 Automatik пренадува? 1.9 [bar]

    Здравейте колеги, някой може ли да удари рамо със следния казус? Откакто маркуча на турбото (преди дросела) беше ремонтиран, тъйкато изпускаше зверски много, колата започна да пренадува. Преди това колата вървеше на гръм, но по кутията и около маркуча беше всичко в масло.

    - вакуумите са прегледани
    - нов соленоид
    - друга турбина в перфектно състояние
    - изрядни турбопътища
    - изряден дросел
    - ДПФ-а на празен ход е 7mbar, a на 3500 оборота 130mbar, т.е. смятам няма как да окаже влияние. + това е сменяван преди 2 години в чужбина, но не с оригинален
    - ЕГР-а е с пластина и изолиран софтуерно
    - никакви грешки не записва. Колата си върви, не светва чек, не гасне.
    - няма сведение за софтуерни намеси

    Предполагам че това изпускане от турбо маркуча е компенсирало пренадуването и в смукателния колектор всъщност нещата са били добре. Колата се движеше с лекота. Сега я усещам че тъпче. А при пълна газ и отпускане се чува "кихане". "сърчване" и т.н. Общо взето не хубави неща. Идеи?


  2. #2
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Логни и състоянието на вакуумния клапан за геометрията, защото е важно да се види ЕКУ-то как реагира. Но при такъв надув, ако ЕКУ-то е стоково, няма как да не забие грешка за пренадув. Явно някой е трил грешки при "ЕГР-а е с пластина и изолиран софтуерно".
    Вакуумните маркучи правилно ли са поставени? Да, имат разлика в диаметрите, ама при гумени маркучи и желание може да се объркат. Тънкия отгоре е за вакуума, по-дебелия отдолу е за турбината.
    Като издърпаш вакуумните маркучи от клапана как върви и колко надува?
    Като маркучите са на мястото си, но изключиш ел. частта на клапана, какво се получава?
    Изчисти ли МАП-а?
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #3
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    ЕГР-а го е спирал Даги. Там нямам притеснения. Днес говорих с него и той каза че нещо друго се случва. Какво точно - дано разберем. Преди година той свали ЕКУ-то, боцна няколко кабела и каза готов си. А дали трябва да се спира ЕГР, като се тегли файл и се пипат подробно карти, вече не зная. По думите на предния собственик (фашага на средна възраст) ремап няма. А и не схващам кой какво може да пипне, че да "увеличи" работата на соленоида. Косвени методи за "намаляването" на работата на соленоида съм измислил и дори има ефект, но не е оферта. Всичко трябва да си е оригинално.

    Вакуумните маркучи са си правилно свързани разбира се. Знам кой за какво е, дърпал съм този към турбината, смукал съм с уста и актуатора се движи прекрасно. Утре ще дръпна буксата и после маркучите както казваш. Ще направя и един лог на соленоида в проценти и налягането да речем?

    Заключението ми е че или някой е правил опити за ремап, макар и да се твърди обратното, или се случва някаква аномалия.

    На какво налягане при стоково ЕКУ трябва да запише грешка?

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Да, имат разлика в диаметрите, ама при гумени маркучи и желание може да се объркат.
    Разликата в диаметрите само заради евентуална размяна ли е или е от значение сечението на маркуча за съответния възел? Преди 4г си смених и трите със силоконов който е еднакъв . Разлика не забелязах.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #5
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Само за размяната е.
    Турбо лимита по карта е на 2650. При 3 бара трябва да имаш грешка и да забие колата, което очевидно не се случва. Което означава, че някой е трил грешки и където не трябва.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Само за размяната е.
    Благодаря отново
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #7
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    БО, аз нямам 3 бара. Имам 1.8-1.9 бара на пик... И да... Ако лимитера е на 1.65, да трябва да запише грешка.

    И пак казвам, ЕГР-а го е спирал Даги. А той не е безизвестен мапер. Махна ЕКУ-то, боцна някакви кабели и каза готов си. Не е свалял файла през ОBD, не е пипал други карти. А дали е трябвало, скоро ще разберем. Срещам из чуждите форуми, че трябва да се намали N75 картата при спиране на ЕГР. Вече не зная на кого и какво да вярвам.
    Last edited by DMS; 14-05-2021 at 10:31.

  8. #8
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Не, не трябва да се намаля при затапване на ЕГР-а, който клапан при Фиат се наименова L36, а не N75, защото N75 е дросела и някой може да реши, че искаш да "намаляваш" дросела.
    И да, имаш 3 бара абсолютно налягане, което мери МАП-а.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #9
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Разбрахме се в крайна сметка ) Извинявам се на N75... не съм вагаджия, просто така съм го запомнил.

    Тогава за момента мапера е невинен, защото е изключил само ЕГР. Друго не е пипал. Което значи, че предния собственик ме лъже и е имало някакви дебилни намеси в софтуера. А ако и това не е така, то се случва нещо странно с колата, което никой не може да обясни и накрая вероятно ще се направи ремап, не за да се качват коне, а за да работи нормално тъпата кола.

  10. #10
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    След като дадеш графиката за това как ЕКУ-то реагира, може да се стигне до извод дали проблема е "умствен" или механичен.
    Ако се види, че ЕКУ-то се стреми здраво да смъква налягането, а това не отговаря на реалността, но проблема най-често е механичен и там трябва да се насочи вниманието.
    Странно е, че турбина си сменял, а нищо не пишеш за МАП-а. Едното се сменя за минута, а другото за часове.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  11. #11
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Писал съм за МАП-а. Преди време, както и днес пробвах с този който завършва на 437 и се слага на първите 159ки. Същата работа, само дето стрелката на бууст уреда стои леко вдигната. Моят е този на 028, който завършва и е новата версия на 845. Може и да напиша целите парт номера, но едва ли ще спечелим нещо.

    Днес подготвих колата за слагане на оригинален софтуер (за да елиминираме варианти със софтуерни намеси), като сложих абсолютно оригинален ЕГР, добре почистен, както и махнах пластината за затапване. Реших да отстраня съмненията "ЕКУ-то не харесвало афтърмаркет ЕГР-ите чисто електрически." До слагане на оригинален файл не се стигна. Реших да направя няколко лога на цялата газ макар и да се чува турбината как "киха, сърчва" и т.н. В интерес на истината колата върви добре и не зная вече аз ли не съм добре, трябва ли да върви още, и трябва ли да гледам и да се доверявам на графиките. При цялата газ виждам че налягането скача до 2999mBar...











  12. #12
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Логовете са кофти направени:
    - Правил си ги на ниска скорост. Прави ги на по-висока скорост - поне от 4-та нагоре.
    - Ненужна информация - искано/реално показание на количество въздух, обороти (донякъде) => претоварваш със заявки и рефреш рейта става по-рядък, което не е ОК. Отделно, че и графиките започват да се преплитат, цветове...
    - Със сигурност софта е омазан, защото не забива грешка, което няма как при този пик колата да не забие.

    Има и нещо несигурно в цялата история. Очевидно се вижда, че турбината не реагира да намали надува. Ще я убиеш.
    Ако вакуумния клапан работи и си пробвал с нов, и маркучите са вързани както трябва, на графиката се вижда, че дори и при единичен процент на клапана, налягането не реагира по никакъв начин. Ако се доверим на това, че наистина е така, както казваш (и клапана и турбото са сменяни), то някой е пипал настройката на оста, която управлява геометрията - там има една гайка. Което е типичен проблем видимо от графиките, които показваш.
    Но пък казваш, че си пробвал с друга турбина, която е центрована коректно. Ако това е така, то горното няма как да е така.
    За тази проверка, за да видя кое не работи и/или кое не е правено (имам такива съмнения) те помолих веднъж да издърпаш вакуума до турбото, а след това със закачени вакууми, но с откачена ел. част на клапана.
    Но изглежда да има 2 проблема, несвързани:
    1. Софт, който не е ОК и със сигурност са му изтрити грешки, които не е трябвало.
    2. Механичен проблем по управлението на турбото - вакууми, клапан или грешна центровка на турбото, което по принцип се изключва от писанията ти, но това е съмнението.

    Вероятност МАП-а да е тотално грешен. Но най-малко вероятно, защото колкото и да е грешен, вакуум клапана при под 10% реално трябва да отпусне почти цялото налягане от турбото, което очевидно не е така. Освен, че няма никаква промяна, дори под 10% налягането не реагира по никакъв начин. Което ме кара да мисля, че най-вероятно нещо не е сменяно за проба - вакуумен клапан или турбина.
    Като запалиш двигателя колко мм мърда оста на турбото?
    И все такива неща.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #13
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Щя отговоря подред, за да няма объркване.

    1. Разбрах за логовете, ще направя по-добри.
    2. Както казах вече, Даги преди година свали цялото ЕКУ физически от колата, боцна му някакви каблчета и каза готов си. Със сигурност не е свалял файла 40мин, което е нормалното време през OBD буксата. Дали неговия метод се води BDM също не зная, защото не съм запознат, но със сигурност не ми е цепено на две ЕКУ-то. Носи се теория че има готови пачове за спиране на ЕГР. Ако е така, то явно и други неща се "пипат" автоматично, за да "няма проблем". Колко няма проблем всъщност не зная. Ако се окаже че евентуален такъв пач е омазал нещата и "изтрил грешките" както казваш, т.е. са пипани лимитъри и т.н., и се окаже че заводския софтуер е най-доброто и измислено за един автомобил, то със сигурност ще се сложи оригинален файл и драмата надявам се ще приключи.
    3. Колата я купих със счупена турбина. Имах средна част, сглобихме я с охлювите и я качихме на колата. Общо взето проекта беше ташак, но се оказа че колата си върви супер. До момента в който не оправих сцепения хобот, както вече написах в началото на темата. Дълго време мислех че турбината която сме сглобили не е както трябва, защото не е стендована (точно въпросните врътки по четвърт или половин оборот на лостчето за които говориш). Преди два месеца реших да взема изцяло друга турбина. В перфектно здраве, свалена от автомобил на 130 000км. Нищо по нея не е пипано, стокова, ово йе комплект. Сложихме я на колата, но тя пак си "пренадуваше". Така че пак повтарям:

    въпросните педерастии, които се виждат на графиките НЕ се влияят от друг MAP, соленоид (L36), комплект турбина (колата разбира се сега е с "новата"). Маркучите са си добре.

    Ще направя опитите с вакуумите и буксата за които каза.

    В момента колата се държи мился добре, защото върнах оригиналният си й дебитомер. Оказа се че съм слагал преди година един друг по-нов (разбира се същия ОЕМ номер).

    До тук мога със сигурност да кажа, че всички части по колата са оригинални и работещи. Или имаме "омазан" софт с пачове и подобни глупости, или аномалия по друга линия. Явно все повече се клони към слагане на заводски файл с цел елиминиране на гадаене.

    ПП: Ако спирането на ЕГР всъщност е една сложна процедура, а не само едно ЦЪК и той вече не работи... Ако той се е хванал здраво на хорото с турбината, соленоиди, мапове и мафове... то със сигурност заводския софтуер ще е най-доброто решение.

  14. #14
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Триенето на грешки не означава омазани лимитери, а този тип грешки, които да не ги записва.
    Примерно триеш определена грешка да не я пише - да кажем P0238 и тогава като ти пренадува колата, просто няма да ти изписва грешка, колата ще работи скапано, но няма да индикира, че нещо не ѝ е наред.
    По този начин може да изтриеш да кажем и всички грешки за ЕГР-а, и да не пипаш и нищо друго. Така като запечаташ физически ЕГР-а, колата ще работи в режим, в който иначе би забила грешка, но това няма да се случи. За някои неща не е проблем, но за други си е пагубно.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  15. #15
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Да разбирам ли че винаги се вдига налягането, ако ЕГР-а е запечатан? С оглед на графиката може ли да се приеме, че P0235 е изтрита? Ако е така 100%, то много жалко...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •