Results 1 to 12 of 12

Thread: Лед фарове за 159

  1. #1

    Default Лед фарове за 159

    Здравейте,колеги! Засилил съм се да слагам лед на любимата машина,в хода на проучване на пазара достигнах до няколко варианта :
    1.Лед крушки SmartPlus (най-вече заради размера,който пасва на 100% във фара,проверено) - размери 72мм височина,30мм широчина
    2.Осрам лед (предпочитам този вариант,но съм леко замислен дали ще паснат на размери) - 76мм височина,35мм широчина

    Ще се радвам да споделите и вашите мнения по въпроса !

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ако говориш за led на късите или на дългите светлини, упражнението, никак, не си струва.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    504

    Default

    Тук не съм съгласен с теб. В момента съм с някакви евтини крушки без вентилатор за 20 лева комплекта. Патерна на светлината е перфектен. Светят една идея по-добре от халогените. Най-важното е да не са с COB чип. Със CSP или ZES чип с вентилатор и поне 30 вата на крушка и става перфектно.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Зависи, какво разбираш под "перфектен". Няма как да е перфектен при положение, че, каквато и led крушка да сложиш, източникът на светлина не се намира във фокусния център на рефлектора.

    След като съм пробвал с 2 вида ксенон и с 2 вида led крушки, като едните относително скъпи с COB източници, разположени по оси на 120 гр и като така даващи 360 гр. осветеност, съм стигнал до заключението, че няма по-добро от качествен ксенон за въпросните фарове.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    504

    Default

    Диодите на крушките, с които съм са на абсолютно същото място като на жичката на халогена. А и 159-та е с лупи, не с рефлектори. За рефлекторен фар съм съгласен, че не са ок.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Говоря за фар, състоящ се от рефлектор и лупа.

    LED технологията се развива бурно и дай Боже, тези за които говориш да се окажат удачни.

    Няма да споря. Искаш споделен опит, споделям своя.

    Когато се замислих за LED, бях наясно с теоретичните постановки, които вече изтъкнах, бях запознат и с негативните мнения на колеги. Въпреки всичко, реших да се убедя персонално. Това ми коства едни 500 лв. и в крайна сметка, се отказах от led.

    Надявам се да не се получи така и при теб. Успех с начинанието, покажи крайният резултат (една снимка на петната на около 5 м от стена). Това би било полезно за колегите, в т. ч. и за мен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    504

    Default

    Опита го споделяме заедно, за да може колегата да си прецени.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by nicks1 View Post
    Опита го споделяме заедно, за да може колегата да си прецени.
    Извинявай, не обърнах внимание, че си се включил със собствения си опит и мислех, че "говоря" с питащия .

    В тази връзка искам да обърна внимание и върху вентилаторите, ако крушките са с такива.
    Добре е да се прецени мястото за тях, защото с тези, които аз ползвах, се наложи да режа капачките а това не е много добре заради влагозащитата на фара.
    Last edited by ecotronic; 16-05-2021 at 17:03.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    504

    Default

    От цокъла до края не трябва да е повече от 35 мм. Споменах вентилатора, защото тези без вентилатор са не повече от 15-18 вата на крушка, независимо какво пишат китайците на етикета.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  10. #10
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Като му харесва така на човекът и смята че е по- светло с тях .. да си кара.
    Решил е да се похвали като цяло

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    След като съм пробвал с 2 вида ксенон
    Защо не става с xenon ?
    Аз съм със стоков Bi-xenon и адаптивни свети, много добре. Дори на къси се вижда далече в далечината ... спрямо старата ми която карах с KIT
    На 145-цата бях сложил също хенон, понеже има лупа и светеше също добре. Не заслепявах и тн. Правеше си черта пред вратите на гаража ми.

    Като не е стоков xenon самият фар на късите не е ли със същите габарити ? Т.е. да може да се монтира кит.
    Не съм запознат, защо се разпробива нещо .. (съдя от това, че сложих на мястото на мигача (дневна+мигач) преди 2 години и нещо) и кабелчетата имаше от къде да минат без да се дупчи. Някакви тапички се вадеха .. вече не помня с подробности.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #11
    Старши алфист
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София
    Posts
    504

    Default

    Екото е с ксенон. Не си дочел нещо.
    Alfa Romeo 156 SELESPEED 09.99-EX, Alfa Romeo 166 06.01 & BMW E39 525tds Touring

  12. #12

    Default

    "Патернът", тоест отрязването на светлинния лъч го правят всичко или почти всички ЛЕД, но засега :

    1. няма достатъчно силни като осветяване, които да са с пасивно охлаждане, без вентилатори и

    2. трудно се намират ЛЕД крушки с 4300к- 4500к цвят на светлината, а точно този цвят се възприема в най-голяма степен от човешкото око.Тоест този цвят се вижда от окото най-добре, може би заради вида светлочувствителни клетки в окото, броят и разположението им.

    Признавам си и аз - не съм гледал лед крушки за фарове от 1 година и няколко месеца, може и да има промяна.

    И аз съм с ЛЕД на късите и абсолютно няма разлика в отрязването на светлината в сравнение с халогенните, но усилените халогенки поне първите 6-8 месеца светят по-добре от моите лед с 5500к.

    Сега ще погледна дали има лед с 4300-4500к.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •