Results 1 to 8 of 8

Thread: Защо все задно ляво стъкло???

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    67

    Default Защо все задно ляво стъкло???

    Здравейте, за 3 години днес ми падна стъклото на задна лява врата трети път. Веднъж смених с оригинален механизъм но втора ръка, веднъж купих нов, все тая.
    Та, въпросът ми е, каръшка работа ли е или има нещо в тази врата?

    Колата е SW.
    Last edited by Bimisagri; 18-05-2021 at 17:32.
    156 1.8
    159 1.8 tbi SW
    156 Crosswagon Q4

  2. #2
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Ами защото си сложил 2-ра ръка .. което в този случай е голяма грешка.
    Чупи се стъкло-държачът. Една пластмасова част .. която се продава нова и струва 10тина лева.
    Или нов механизъм или купуваш пвц държачът.
    Аз ги купих преди година и още не съм ги сменил .. моят единият е подпрян с трупче, другият чакам да падне
    *мързел малко
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #3

    Default

    Човекът вече е пробвал и с нов. Да не би да е имало удар в тая врата и нещо да е изкривено? Три пъти все на това стъкло е прекалено голяма случайност.



  4. #4
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Човекът вече е пробвал и с нов. Да не би да е имало удар в тая врата и нещо да е изкривено? Три пъти все на това стъкло е прекалено голяма случайност.
    Да пробва да смени частта само. Кой знае колко престоял НОВ и от къде го е купил Може да е на възрастта на колата му.
    При оскъдна информация .. нов от къде .. и тн.

    Стъкло-повдигач
    9лв (ляв-десен) ще намериш в сайта.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    На мен ми фиряса единият редуктор на механизма за стъклото - този на задна лява врата. На дяволска работа ми намирисва


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Пластмасовите стъклодържачи имат фабрично сложено едно "парцалче"(кече) - текстилно парче може би от вълна което е достатъчно дебело и мисля е с дупка в средата.Не съм наясно, но може би минава кордата от там или нещо друго.

    Мисълта ми е, като слагате новите стъклодържачи в това място/канал където ляга долната част/край/дъно на прозореца, сложете нещо което да омекотява сътресенията и да поема "ударите" при достигане на най-горно и най-долно положение на прозореца/стъклото, защото в противен случай всичко се поема от пластмасовия стъклодържач.Отделно при движение на автомобила отзад сътресенията и вибрациите са по-силни, защото задницата е по-лека и това всичко се поема от стъклодържача.

    Има едни гуми или по скоро порести гумени уплътнения които са много меки и са на балончета вътре - те може би са подходящи.

    Намерих кечето/плата, ето снимка специално за вас :

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20210518_202515896~2.jpg 
Views:	25 
Size:	92.5 KB 
ID:	172135

    Може би това е отговорът - да има някаква амортизация/омекотяване на ударите и вибрациите от стъклото върху стъклодържача.

    П.П.
    При мен беше "задно дясно", но съм седан и това кече го забравиха при монтажа да го сложат обратно, но досега вече 4 години от тогава не съм имал проблем.

    И от време на време на 1-2 години си пръскайте механизма със силиконова или чиста суха тефлонова смазка, особено ако започне да скърца при сваляне или качване на прозореца.

    Чистете си уплътнителите/водобранните лайсни в които се прибира стъклото от прах, пясък пепел и мизерии, защото малко или много минава прах и през тях и отива отдолу в механизма .

    П.П.2.
    Сега гледах клипове :https://www.google.com/search?q=%D0%...obile&ie=UTF-8

    и си припомних, че обикновено се чупи средното трапецовидно краче с пъпката/издатъка който влиза в дупката на стъклото и го "законтря" да не мърда и то се чупи огромния брой пъти в основата си към държача.

    Click image for larger version. 

Name:	1bb9f6cb0971726d65b2a6b59d6e9c80.jpg 
Views:	23 
Size:	101.5 KB 
ID:	172136

    Чупят се и двете насрещни правоъгълни крачета , но по-рядко.

    В този случай преди монтаж може да се подсилят в основата си с горещ силикон и тъй като едното(средното ) е извито, другите са кухи може и в кухата част да се "налее" и в гърба на извивката на средното, тоест от другата страна издатината, но по-долу от нея -в основата, но да се има предвид, че те са така за да имат определена гъвкавост и при вдигане на прозореца догоре да се намесят и "пъпката"/издатината на средното да влезе в кръглата дупката на стъклото.Не трябва да им се отнема тази гъвкавост, за да може при вдигане да се самомонтират/самонаместят и пъпката да щракне в дупката на стъклото.

    Не пречи и двете да се направят - по спомен обаче май това парцалче от снимката беше там където държач се захващаше за металната "релса" или въженце и по някакъв начин омекотяваше удари и вибрациите върху държача.
    Last edited by alfa racer GTA; 18-05-2021 at 23:04.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    67

    Default

    Благодаря за отговорите.

    Зад мен седи синът ми, осем годишен фен на Iron Maiden, може да е от вибрациите от колоната.
    Днес взимам нов механизъм, сега се сетих, че при последният монтаж този плат/кече лиспваше, сега ще бъде оправено.

    Благодаря на всички
    156 1.8
    159 1.8 tbi SW
    156 Crosswagon Q4

  8. #8

    Default

    Хех, това да не е 15 метров рейс, че да вибрира задното стъкло



Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •