Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59

Thread: Чистачки

  1. #46
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Бош-менте + репелент-менте = вибрационно подскачане.

    Извод:

    Твърде вероятен алфист-карък


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #47
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Бош-менте + репелент-менте = вибрационно подскачане.

    Извод:

    Твърде вероятен алфист-карък
    Точно така !
    Днес попаднах на сервиз за смяна на масла - менте
    За 4 часа ми смениха само въздушният филтър, масленият и заоблиха главата на пробката на картера
    И останах със старото масло

    Някой друг от хубаво място си е купил, хубав БОШ.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #48
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Точно така !
    Днес попаднах на сервиз за смяна на масла - менте
    За 4 часа ми смениха само въздушният филтър, масленият и заоблиха главата на пробката на картера
    И останах със старото масло

    Някой друг от хубаво място си е купил, хубав БОШ.
    В тоя ред на мисли, търсил ли си къде продават пробки? Моята не съм я виждал дори, но съм чувал че е позаоблена и все ми сменят маслото с помпа

  4. #49
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    И мойте скърцат, но при лек ръмеж и само в началото. (5минути) да кажем.
    Но го намирам за нормално при положение, че съм намазал с течна чистачка - която има силиконови частици, а перото е някаква гумена сплав/силикон.
    По принцип се продават чистачки с графит, който не скърцат докато не падне .. и такива без, който си скърцат - едно време беше така.
    Сега не ги делят .. просто са чистачки.
    BOSH много зависи дали са правени в Турция или в Германия.
    Който каквото му харесва
    Чистачки BOSCH аз лично произведени в Турция или Германия не съм виждал, може и да има... Обикновено се произвеждат в Китай и Белгия. Смених стария комплект Valeo (произведен във Франция) с BOSCH (Белгия), понеже вторите са осезаемо по-евтини, е не мисля отново да повторя. И аз не съм впечатлен от BOSCH.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  5. #50

    Default

    Quote Originally Posted by Travel_Mate View Post
    В тоя ред на мисли, търсил ли си къде продават пробки? Моята не съм я виждал дори, но съм чувал че е позаоблена и все ми сменят маслото с помпа
    Пробки има и в Аутодок по 3-4лв, от там съм си купувал, както и медни дихтунги. С помпа не може да се изтегли всичкото масло...демек си караш с поне литър от старото... поне при 2.4 е минимум толкова.
    ПС.. Хора в какви сервизи ходите, аз не мога да го проумея.. Не могат едно болтче да отвият и сменят....
    Last edited by undy; 11-02-2022 at 09:57.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  6. #51

    Default

    Експериментират хората бре - не всички имат условия да си сменят сами маслото(и аз нямам- не че трябват кой знае какви условия)иначе и аз съм "за един сервиз само", защото така е ясно кой е "забъркал бозата".

    В крайна сметка по колко ново масло ти събира на смяна 2.4-ката?

    П.П.

    Макар че, има значение дали маслото се сменя зимата или лятото и дали двигателят е загрят до работна температура преди смяната на маслото или си шофирал 1-2-3 км до сервиза зимата при околна температура 5-6 -12 градуса и отидеш с не загрят двигател за смяна на маслото...Зимата и в преходните сезони загрятото масло е по-течливо и има по-голяма вероятност да се източи повече масло, отколкото при незагрят/полузагрят двигател.
    Last edited by alfa racer GTA; 11-02-2022 at 11:28.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #52
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Не е нужно, моторът да е загрят до работната температура за да се смени маслото. Едни 50 гр. са достатъчни.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #53

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Експериментират хората бре - не всички имат условия да си сменят сами маслото(и аз нямам- не че трябват кой знае какви условия)иначе и аз съм "за един сервиз само", защото така е ясно кой е "забъркал бозата".

    В крайна сметка по колко ново масло ти събира на смяна 2.4-ката?

    П.П.

    Макар че, има значение дали маслото се сменя зимата или лятото и дали двигателят е загрят до работна температура преди смяната на маслото или си шофирал 1-2-3 км до сервиза зимата при околна температура 5-6 -12 градуса и отидеш с не загрят двигател за смяна на маслото...Зимата и в преходните сезони загрятото масло е по-течливо и има по-голяма вероятност да се източи повече масло, отколкото при незагрят/полузагрят двигател.
    Аз не упреквам колегите, а сервизите които посещават.
    Масло сипвам 6 и нещо(300-400) да е на макс на пръчката, нищо интересно.

    Отклоняваме се от фокуса на темата.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #54
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Travel_Mate View Post
    В тоя ред на мисли, търсил ли си къде продават пробки? Моята не съм я виждал дори, но съм чувал че е позаоблена и все ми сменят маслото с помпа
    Има по магазините за авточасти .. Извадиха ми една торба пробки.
    Нашата е по- специфична, болтът е кух и има разпробити отвори.
    Понеже се източва хоризонтално, за да не оплеска всичко е направена така, че да се изтича през страничните отвори (~6mm) без да се вади изцяло пробката.
    Не знам дали е от умора на материалът или от некачествени инструменти, но се получава така в един момент да се заобли.
    Вчера след като един "некадърник" ми смени масленият филтър и въздушният, заобли гайката .. сложи кората взе 10 лв и ме прати да си ходя .. след 4 часа висене в сервиза за автомасла.
    Това им е професията и уж в това специализирани, а инструмента им е пълна шега. Аз имам по- добър в къщи.
    Изкарал един щестостенен гаечен ключ, изглеждащ на такъв от 2-5лв и .. филм.
    Днес ми завариха една гайка , сменихме маслото, сложих нов маслен филтър и така ...
    Взех 2-3 пробки, но ги върнах защото нямаха отвори. Завариха ми здраво моята пробка, шлайфане и стана неразрушима
    * може би ги правят от по- мек материал, за да не се претягат при завиване. - има няколко обяснения.

    - моята била поемала 5 литра и ми нашиха цялата туба .. уж по книга е 4600
    Last edited by flipz; 11-02-2022 at 15:00.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  10. #55
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    - моята била поемала 5 литра и ми нашиха цялата туба .. уж по книга е 4600
    Странно и аз вземам 5л туба, но винаги ми остава, не я слагат цялата (1.9 150кс '08 )... А за пробката питах, дали някое место конкретно, идеята е да я купя, че канала ми е на 10км от Русе и като ида, да знам, че ще съвпадне

  11. #56

    Default

    Темата е "чистачки"

    Иначе попитах "за маслото", защото докато моята я обслужваха в София винаги ми наливаха 6.4 литра и винаги беше над максимума с около 3-4 милиметра.Сигурен съм, че я източваха цялата, защото това ставаше пред мен и беше на напълно загрял двигател и масло.Първо отвиваха винаги капачката за масло на двигателя, след това сваляха масления филтър и накрая развиваха пробката отдолу и се изтичаше масло в продължение на около 30-40 минути, тоест докато започнеше да капе "капка по капка", но бързо капане, а бавно - по 1 капка на няколко секунди-може би 5 секунди. След това се затапваше и наливаше новото масло.
    И винаги беше над максимума, но няколко автотехника ми казаха, че не е добре да е над макусимума, заото това може да доведе "до избиване" на масло от семеринг на колянов вал или от другаде и да се наложи ремонт/смяна на семеринги/уплътения/гарнитури.

    Та затова питам кой как.

    Сега вече маслото ми между средата и максумума - в колата на компа показваше в началото "максимум" масло, а от 6 месеца е 1 черта под максимума на компа.Понякога ако е пренощувала навън и сутринта е -4-6 градуса компа сутрин преди стартиране на двигателя показа и 2 чертички под максимума, но когато загрее през деня започва да си показва отново 1 черта под максумума.
    На щеката някак си не успявам да видя разликата...

    Сега при мен при смяна се побра последният път около 5.5 литра.

    Чистачките бяха от "плоските с вътрешни държачи" когато я купих, карах я 3 месеца така с плоски, обаче ме дразнеше, че около 5 см от горния край на чистачката пред шофьора стърчеше във въздуха и не чистеше стъклото и ги смених с "банани". Намирал съм 580мм банани, но мисля и те стърчаха/не чистеха около 3 см и вее купувам 550мм за пред водача.Намирал съм и 575мм банани и те си вършат перфектно работата, но нещо не успявам да ги намеря - редки са.
    Винаги имам една чистачка в резерв в багажника за мястото пред шофьора.Специално за "бананите" коит са немаркови забележете, че в средата проектирането/изработката им не е на ниво - държача слиза по-ниско от силуета на самата дъга на чистачката и според мен точно това е причина в средата да не чистят както трябва.Докато са нови чистят, но след 3.5 до 6 най-много 8 месеца там започва да остава черта.Купувах и ползвах и БОШ и други марки, но нещо не видях съществена разлика.

    Това което разбрах и видях е, че задължително преди пътуване за което се очаква да има дъжд - чистачките се забърсват с парцал или салфетка, а най-добре с мокра салфетка.Така ако по перото има прах, песъчинки, наслагвания те се почистват и са чистачките са готови за ползване. Това съм го видял още по време на комунизма го правеха шофьорите.

  12. #57
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    В допълнение на казаното по-горе, освен почистване на перата, е добре отвреме навреме да се намазват с глицерин. Това "подмладява" гумата и я предпазва от влиянието на ниските температури.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #58
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    80

    Default

    Преди много години като ентусиаст не признавах нищо различно от Валео, в последствие минах на Бош, но в един момент цените започнаха да ми идват ташкън. Гореспоменатите брандове изкарваха по максимум година, иии пак 50 кинта за чистачки... В момента на всички коли съм сложил китайски т.н. банани (от един магазин за автоаксесоари на "Москва" в Бургас) и изкарват колкото Валеото. Ооообаче струват 3.50лв. бройката
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  14. #59
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Ако се заиграете с една тънка отверка, може да разглобите чистатачката и да смените само перото.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •