Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38

Thread: Проблем с лесно замърсяване на салон на Алфа 159

  1. #31
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    А как се справи, ако имаш де, леко протрити ръбове без боя..?
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  2. #32
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by batproho View Post
    А как се справи, ако имаш де, леко протрити ръбове без боя..?
    Има на няколко места съвсем леко протрити ръбове - тези в които има дебела корда.
    За там ми направиха комплект - заздравител, филър, лак и боя по мостраВсичко за 51лв..Click image for larger version. 

Name:	20221203_101925.jpg 
Views:	19 
Size:	88.7 KB 
ID:	172809
    Тези дни ще видя дали ще стане добре, че все не ми остава свободно време.
    Last edited by stu; 06-12-2022 at 11:22.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by batproho View Post
    А как се справи, ако имаш де, леко протрити ръбове без боя..?
    За ръбовете които вътре са със силиконова корда, най добре е смяна с нови. На мен за 20 лв ми смениха на шофьорската седалка, като изрично им казах какво точно искам - първоначално баш шефа, който го прави спори с мен, че "няма да може така", но когато отидох след обяд да си я взема беше направил точно каквото поисках от не него .

    А поисках, "да не ги снажда там долу където е протърканото, а да махне целият ръб чак до задната част на седалката стигаща до подглавника и там да направи "съединението" на двата канта - стар и нов. Другата снадка да я направи под седалката."

    Така и беше направил, та чак първоначално като се вглеждах около протърканото където беше не намерих къде свършва новото и къде започва старото. Едва когато погледнах зад подглавника и се вгледах детайлно едва тогава видях че там.

    Ако не знаеш какво търсиш няма и да го видиш.

    Това беше през 2018 година. Взеха ми 20 лв за "поправката". А при мен дори силиконовата корда бях скъсал с едни дънки с метални копчета по тях. След поправката не можеш да разбереш, че изобщо нещо е правено.

    Ако ми се наложи отново при тези хора ще ходя да го правят.
    Но на познат с Хюндай СЮВ за поправка на шофьорската седалка включващо подмяна на кожа и дунапрен/пълнеж му взеха 200 лв.

    Ако няма по евтин запазен салон си струва.

    От почистващите средства не си струва и дори е опасно да се ползват за кожа агресивни такива най-вече на основа на обезмаслител. Дори и на спиртна основа не са добри за почистване.

    Изобщо химиите не са добро решение за почистване - твърде агресивните химии може дори да направят кожата на петна или да се получат дребни точки на които са " измили" боята . Дребни колкото метална глава на карфица.

    Първоначално е най-добре с някакъв крем, на който пише, че почиства и подхранва. Когато е по-силно замърсена седалката може да пробвате няколко пъти последователно в няколко поредни дни или през няколко дена. При силно замърсяване, което е престояло и във времето не е реалистично да очаквате бърз резултат с едно почистване. Трябват няколко. Освен това не е добре и да се престаравате и да натискате/търкате прекалено силно, за да не повредите кожата/тапицерията. Просто си иска няколко почиствания в тези случаи.

    При мен когато купих колата първия месец возих едни лелки, които отзад само където не разгърнаха софрата да лапат баници. Та тези тетки бяха разлели по кожата кафе, ама си затраяли и понеже кожата е жълта(Tan цвят) аз не съм го видял. Забелязах го това петно или по-скоро 2-3 продълговати петна едва след 10 месеца. Бяха минали 2 лета почти. Та, тогава търках един път с химии. Не се изличи. Втори път отново не се получи. И най-накрая при третият път забелязах, че леко започва да избледнява и след още 2-3 манупулации се изчисти напълно.

    Но започна да се изчиства не са разни химии и препарати(бях поръчал дори от Англия препарат специално за кожени тапицерии), а когато започнах да използвам сапун за петна и топла вода.

    Та със сапун за петна или домашно направен сапун се чисти много по-добре и по-безопасно за кожата/тапицерията, отколкото с разни препарати от магазина.

    Дори домашният сапун можеш сами да го направиш колкото "силен" искаш като дозираш содата каустик в него.

    Останалата текстилна тапицерия - таван, колони/греди се чистят най-добре с мокри кърпички и то не такива с много влага/течност в тях, а от обикновенните. Бебешките не са подходящи - много са мокри и ще оставят петна. От останалите мокри кърпички не остават петна след тях.
    Last edited by alfa racer GTA; 06-12-2022 at 15:22.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #34
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    В случая се е "вдигнала" самата боя на определени места, нямам нужда чак от смяна на парчета кожа/винил. Имах предвид някакви специализирани бои за кожа/винил, или нещо такова да се препоръчат.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  5. #35
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by batproho View Post
    В случая се е "вдигнала" самата боя на определени места, нямам нужда чак от смяна на парчета кожа/винил. Имах предвид някакви специализирани бои за кожа/винил, или нещо такова да се препоръчат.
    Виж предходния ми пост.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  6. #36
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Боята, ясно че по мостра се докарва цвета, но във флакон/аерозол ли я правят, или в кутийка, като за авобояджийски услуги?
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  7. #37
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by batproho View Post
    Боята, ясно че по мостра се докарва цвета, но във флакон/аерозол ли я правят, или в кутийка, като за авобояджийски услуги?
    Моята е в малка бутилка от която се нанася с тампон.Но при мен трябваше много малко.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  8. #38
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Принципно и на мен ми трябва много малко, и смятам ако успея да си набавя същия нюанс (бледо бежово, към мръсно бяло), с тампон да оправя претритите повърхности.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •