Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Диагностика дебитомер

  1. #1

    Default Диагностика дебитомер

    Здравейте, направи ми впечатление, че колата (2.4 автомат) повиши моментния разход, след смяна на масло, филтри и замяна на тръбата от кулера към двигателя със силиконова ( тъй като старата се сцепи). Средния разход не го гледайте
    Колата е без ДПФ, ЕГР и клапи, мапната е около 220 коня.
    Ще прикача 2 клипа.. Първият клип е с разхода преди обслужването и смяната на тръбата, а вторият е след подмяната.
    Клип 1: https://www.youtube.com/watch?v=CGzy...nnel=Minchorna
    Клип 2: https://www.youtube.com/watch?v=1r42...nnel=Minchorna

    Беше ми записало 2 грешки днес

    Изчистих ги с МЕС, но въпреки това разхода не се повлия.
    Какво да отметна в МЕС, че да разбера в движение какво се случва с дебитомера и турбото.

    Intake air quantity/desired
    Air quantity signal
    Air temperature/signal
    Air temperature/Boost/signal
    Boost presure/Desired boost presure/signal
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  2. #2

    Default

    Пуснах теста, но напрежението седи почти без промяна.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  3. #3
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Да не би да ти смуче от някой маркуч след дебитомера?
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  4. #4

    Default

    Ще свалям бронята тези дни и ще сваля всички тръби и ще ги огледам всичко.
    Всичко се случва след смяна на филтър и смяна на тръбата след кулера, тъй като се беше цепнала.
    Почвам да се съмнявам във филтъра. Тръбата е сменена със силиконова и мисля, че няма как проблема да е от там.
    Дебитомера има ли вариант да се тества с мултицет ?
    Тъй като ЕГР ми е затапен и спрян, ако плочата с която е затапен е започнала да пропуска по някаква причина, би следвало и от това да вдигне разхода?

    Last edited by KroGh; 21-07-2021 at 12:07.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  5. #5

    Default

    Нещо снимката от теста не излиза. Качвам я наново. Коректни ли са стойностите ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 219344845_405758014175432_2284740671963859720_n.jpg  
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  6. #6
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Най-вероятно имаш вътрешно чувство на тревога и търсиш несъществуващ проблем (разлика).
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #7

    Default

    Откачам вече. Като дам газ до долу се чува просвирване като надуе на 1.6 бара.
    Имаше 2-3 гайки на шпилки, които бяха отхлабени, натегнахме ги, но пак се чува свиренето.
    Скобата на маркуча, който отива към двигателя и тя обра лек луфт с натягане.
    Утре ще пробвам с друг дебитомер от друга кола и клапан Н75 да видя дали ще има разлика в ускорението и ниските обороти..



    BO, дай съвет кво да гледаме, че останах без идеи. Аз се изчерпвам вече.. Мисля си за горивен филтър и да сменя въздушния пак
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  8. #8
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    От данните, които си дал до сега, дебитомера изглежда да работи.
    Въобще какъв е проблемът реално?
    Ако визираш разхода (видеата), това е толкова неточно, като да сложиш 1.2 или 1.7 литра гориво в резервоара и да очакваш да хванеш разликата на стрелката.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #9

    Default

    Мудна в ниските обороти до 2к, на 6-та предавка бавно надува турбото, след като надуе до 1.6 и връща стрелката до 1,4 и после удря до 1.6 и така 3-4 пъти докато закове 1.6.
    А и разхода ми се покачи, не само заради моментния, а и като цяло..
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  10. #10

    Default

    По принцип(и де факто ) тези "камбанки" които прави стрелката на турбото са индикация за проблем с турбото - или запекла геометрия, или "задиращо"(лопатки) на турбото - надуе, от износването лопатките задерат за кратко и оборотите и съответно налягането спадне и в следващия момент като се "освободят " лопатките отново набира обороти и вдига налягане.

    Но е възможно и от ремапа или смяната на турбо пътищата да е.

    На твое място бих пробвал с оригинална тръба за турбото -тази която сега е силиконова.

    П.П.
    На колко оборота на двигателя го надувате това турбо на 1.6 бара - аз досега никога не съм я натискал до толкова моята.Или поне не съм видял, защото съм бил съсредоточен в пътя и трафика и шофирането??
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11

    Default

    Турбото е рециклирано преди 4к километра, преди година.
    Камбанките си ги правеше и преди рециклирането и преди пукането на маркуча.
    На място турбото държи 850мбар, а компа иска 1020-30 мбар..
    Не знам дали е нормално това.. не би ли трябвало да си държи колкото иска екуто?
    Като изкарам мапа от колектора и си държи колкото си иска компа 1015-20..
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  12. #12

    Default

    Е след като по думите ти "работи нормално" като извадиш мапа, тогава защо досега не си пробвал с нов оригинален МАП сензор?

    Поне при мен за 6 години досега никога не е правила такива "камбани" стрелката на турбото при натиснат педал на газта.

    Къде прави ремонта на турбото?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #13

    Default

    Показва нормално налягане, не съм я тествал да я карам с изваден МАП
    Turbomotors в София https://www.facebook.com/turbomotors.bg/
    Миналата година купувах МАП-а, с който съм сега. Стария беше със син етикет, новия с черен, пак БОШ.
    И с двата МАП-а като ги сложа в колектора и показва 850 мбар, а като са извън колектора и показва 1015-20.
    И с двата МАП-а работи и върви еднакво, още откакто купих новия, което ме навежда на мисълта, че и моя си е бил работещ.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  14. #14

    Default

    Е, или нямаш проблем и си внушаваш или турбото не ти е наред ако действително прави "камбани" :


    Виж си дали едновременно с "камбанките" на турбо стрелката ти играят и оборотите както е на клипа горе.

    https://www.youtube.com/watch?v=VnGCp7P0gg8

    Ей тук един като теб пише, че проблемът е бил "DPF and injectors my friend": https://www.youtube.com/watch?v=oyB8oZgusAE

    Регенереция на ДПФ, ако си с такъв.

    Или друг случай -вихрови клапи на входящ колектор - https://www.youtube.com/watch?v=iOwnUD8Kojw ремонтирал е целия двигател(поне така пише) .
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #15

    Default

    Залагам една бира, че с откачен от буксата дебитомер клатенето на стрелката ще намалее драстично или ще изчезне. Преди време имах подобен проблем, сложих си нов дебитомер и се оправи, сега стрелката мърда много малко и то понякога. Познавам още двама решили проблема с нов дебитомер. После превантивно си сложих нов МАП и нов клапан на турбото. Не съм имал проблеми със старите, но не искам да ми умират по пътищата тези 15 годишни сензори и клапанчета.
    Last edited by undy; 28-07-2021 at 12:54.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •