Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: въпрос за алтернатор

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    67

    Default въпрос за алтернатор

    Здравейте,
    след проблем с алтернатора (запуши по време на движение) го замених с втора ръка от 159-ка 2.0 дизел, според запознати около мен той е 100 ампера, аз съм с 1.8 tbi който пак според запознати трябва да е 120 ампера (по каталог за оригинални части също го дава 120).
    Ако всичко това е вярно какви може да са недостатаците или последствията за работата на колата?

    Благодаря
    156 1.8
    159 1.8 tbi SW
    156 Crosswagon Q4

  2. #2

    Default

    Със сигурност може да се провери по каталозите, но малко наизуст да пусна няколко размишления:
    Не виждам логика защо един алтернатор за дизелов двигател да е по-слаб от такъв за бензинов.
    Дизела има по-мощен стартер, по-голям акумулатор, подгревни свещи и калорифер за отоплението на салона.

  3. #3

    Default

    Последствията може да са по-бързо заминаващ си акумулатор.
    И отделно по-бързо износване на вторият алтернатор закупен и монторан втора употреба.

    На практика колко силен да е алтернатора зависи от оборудването на автомобила ---> повече екстри и ел.обородване ---> повече ампери.

    При проектирането инженерите са преценили за съответния автомобил, модел и модификация какъв алтернатор е достатъчен.

    Аз не разбирам, защо закупувате втора употреба части, при положение, че за 2.4 нов Денсо алтернатор е 260-320лева с доставка, а за 1.9/2.0 съм виждал 220 лева Денсо чисто нов.Имам един познат който ремонтира алтернатори и той казва, че "гаранция не може да даде колко ще струва, защото като го отвори обикновено има и друго за ремонтиране " и най-накрая ремонта може да стигне 80% от цената на нов..Хайде нека да е 35%-40% от цената на нов, но пак няма да го направят нов...
    Имам 3 познати работещи в автосервизи и всички са единни, че "по-добре нов алтернатор" - слагаш и забравяш.И гаранция си има...

    С такива основни уреди необходими за правилното функциониране на автомобила не бива компромиси да се правят .

    Това което може да се случи е да закъсаш внезапно някъде из България или в чужбина насред път на 300-500 или 1200/2000км ...

    Тогава един не плануван незабавен ремонт ще ти струва много по-скъпо ремонта, отколкото когато автомобила се ремонтира планувано.

    Имам познат който закъса на 900км от България, защото не смени съединител и маховик на опел и това му струваше 3800лв с превоза на пътна помощ до сервиза. В България му казаха, че е щяло да му струва максимум 1600лв, ако го е сменил планувано преди да сдаде багажа насред път в чужбина...

    Даването на "Спешна пътна помощ" е скъпо...

    Не че при здрав акумулатор и зареден няма да имаш шанс да се прибереш "само на акумулатор" в зависимост на колко километра от вас си, но все пак си бензин, а не дизел и всяко запалване на гориво в цилиндъра си иска искра и качествен ток...

    Зависи колко натоварен е акумулатора/алтернатора и дали има добавяни афтермаркет/оригинални части/функции след излизането на колата от завода, които да дават допълнителна консумация на ток.А зависи от ползвателите на колата - например, аз спирам, отивам до хипера или другаде да пазарувам/върша работа, а жената си стои в колата и си е пуснала музика зимата на спрял двигател, отгоре на това не се сеща да загаси екрана на навигацията...И при една студена зима акумулатора си заминава много бързо за 2-3 месеца...


    П.П. Според мен ако е оригинален от 159 2.0JTDm би трябвало да е поне 120 ампера, но виждам че има и неоригинални по 105 ампера.
    Last edited by alfa racer GTA; 02-08-2021 at 16:47.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Bimisagri View Post
    Здравейте,
    след проблем с алтернатора (запуши по време на движение) го замених с втора ръка от 159-ка 2.0 дизел, според запознати около мен той е 100 ампера, аз съм с 1.8 tbi който пак според запознати трябва да е 120 ампера (по каталог за оригинални части също го дава 120).
    Ако всичко това е вярно какви може да са недостатаците или последствията за работата на колата?

    Благодаря
    Какво имаш предвид под "запуши"?

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Даването на "Спешна пътна помощ" е скъпо...
    https://www.sba.bg/membership



  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    67

    Default

    Когато ми изгоря алтернатора трябваше да реагирам бързо и имах вариант да го взема за 30 лв. втора ръка и да ми го сменят веднага, затова и се спрях на този вариант. И понеже съм на твоето мнение идках все пак да попитам, чисто любопитство.
    Иначе нов алтернатор ще се сложи

    Мерси за отговорите
    156 1.8
    159 1.8 tbi SW
    156 Crosswagon Q4

  6. #6
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Няма смисъл от нов алтернатор при положение, че сегашния работи.
    Нека гледаме прагматично на нещата, а не да спекулираме с теории. Защото иначе най-добре да вземе да сложим и чисто ново турбо, защото може да умре, да вземе да сменим и инжекторите, та и помпата. А, да, и маслената помпа може да смениш, защото и тя дава фира при теб, заедно с уплътнението на картера и т.н.
    Или накратко - купи си нова кола, защото шанса да умре на пътя би бил по-малък.
    Аз за това пък карам автомобил без алтернатор и съединител, за да не ме остави някъде в чужбина.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    А, да, и маслената помпа може да смениш, защото и тя дава фира при теб, заедно с уплътнението на картера и т.н.
    Точно уплътнението на картера и банджо болта на турбото беше първото, което смених. За пръв път чувам за проблеми с маслената помпа.



  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Какво имаш предвид под "запуши"?


    https://www.sba.bg/membership
    Да, който бърза и не мисли пише глупости, имах предвид 'започна да пуши',
    156 1.8
    159 1.8 tbi SW
    156 Crosswagon Q4

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Няма смисъл от нов алтернатор при положение, че сегашния работи.
    Нека гледаме прагматично на нещата, а не да спекулираме с теории. Защото иначе най-добре да вземе да сложим и чисто ново турбо, защото може да умре, да вземе да сменим и инжекторите, та и помпата. А, да, и маслената помпа може да смениш, защото и тя дава фира при теб, заедно с уплътнението на картера и т.н.
    Или накратко - купи си нова кола, защото шанса да умре на пътя би бил по-малък.
    Аз за това пък карам автомобил без алтернатор и съединител, за да не ме остави някъде в чужбина.
    Трябваше и да обясня, че след смяната, късите понякога (доста често) мъждукат и светят сравнително слабо, при подаване на газ се усеща подобрение, затова и се интересувах по този въпрос с алтернаторите.
    156 1.8
    159 1.8 tbi SW
    156 Crosswagon Q4

  10. #10
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by Bimisagri View Post
    Трябваше и да обясня, че след смяната, късите понякога (доста често) мъждукат и светят сравнително слабо, при подаване на газ се усеща подобрение, затова и се интересувах по този въпрос с алтернаторите.
    Замери с мултицет какъв ток прави Алтернатора и дали пада V при включени фарове. (13,8 до 14,2)
    Закачаш мултицет/мултимер и някой като включи фаровете или ти ако можеш да следиш .. дали има промяна. И след това при подаване на "бензин"
    Ако има някакви колебания ... сменяй алтернатора.
    Last edited by flipz; 02-08-2021 at 22:46.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #11
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Bimisagri View Post
    Трябваше и да обясня, че след смяната, късите понякога (доста често) мъждукат и светят сравнително слабо, при подаване на газ се усеща подобрение, затова и се интересувах по този въпрос с алтернаторите.
    Теоретично би означавало, че алтернаторът, който си сложил има проблем. Но проблемът няма да е от това, че единия бил 100А, а другия 120А. Иначе на всяка Алфа със 100А алтернатор биха им мъждукали фаровете.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #12
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Ако някой зарита за динамо, имам от 2.4 един закътан, който държах за себе си, но се разделих скоро с колата и ми е излишен вече.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  13. #13
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Няма смисъл от нов алтернатор при положение, че сегашния работи.
    Нека гледаме прагматично на нещата, а не да спекулираме с теории. Защото иначе най-добре да вземе да сложим и чисто ново турбо, защото може да умре, да вземе да сменим и инжекторите, та и помпата. А, да, и маслената помпа може да смениш, защото и тя дава фира при теб, заедно с уплътнението на картера и т.н.
    Или накратко - купи си нова кола, защото шанса да умре на пътя би бил по-малък.
    Аз за това пък карам автомобил без алтернатор и съединител, за да не ме остави някъде в чужбина.
    Много си отворен ...какво караш ми дреме на шмайзера.....ае да ми кажеш разликата м/у алтернатор за съвремемем дизел и бензин...?...и след това ще говорим....
    Last edited by Бобби; 03-08-2021 at 20:33.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  14. #14
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    ....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  15. #15
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Със сигурност може да се провери по каталозите, но малко наизуст да пусна няколко размишления:
    Не виждам логика защо един алтернатор за дизелов двигател да е по-слаб от такъв за бензинов.
    Дизела има по-мощен стартер, по-голям акумулатор, подгревни свещи и калорифер за отоплението на салона.
    Бедна ти е фантазията...))...интернет не ти помага..
    Last edited by Бобби; 03-08-2021 at 21:59.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •