Results 1 to 8 of 8

Thread: Дренаж на Люк/Шибидах

  1. #1
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,465

    Default Дренаж на Люк/Шибидах

    Предистория:
    Преди година, като ми се отлепи огледалото - посетих сервиз след неуспешен опит с лепилото на BISON за огледала.
    От тогава нямам проблеми и не е падало .. ако някой има проблем. (20лв за лепило и нищо .. в сервиза 10лв и нямаш проблеми)

    Тогава ме посъветваха да си проверя дренажите на Люка.
    И на място ми отпушиха единият преден, а вторият преден частично.
    Купих си въже за отпушване на канали 3м 8мм и днес реших (след година време) да отпуша и другият - преди сезонът на валежите.
    Първоначално прокапваше, след интервенцията с въжето спря на цяло
    Стига до някъде въжето и край, пробвах със стоманен тел .. същата работа.
    * не съм пробвал от долу нагоре .. не напипах или видях каналът.

    Някой занимавал ли се е с това ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #2
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,465

    Default

    Пробвах още веднъж с .. пружината и реших да не се осланям на мързела и да си замъкна компресора пред 20м до гаража.
    Направих си преход до 8мм .. наврях вътре една твърта тефлонова шлаух ..
    Надух 5-6 пъти на 7 бара .. и хоп леко изпатка и се отпуши.
    Вероятно малко от вас имат люк и ги интересува .. но да споделя опитът си
    Въпреки че от едната страна протичаше вода .. и там явно задържаше по малко.
    Установих го след като реших да продухам и там инсталацията.
    На 3-тото пускане на въздух .. и там леко изпатка и пръсна вода - явно задържана.
    Почистих .. напръсках релсите с тефлонова смазка и това е ...
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #3

    Default

    Продухвал си от към изхода, предполагам? Има някаква приставка против насекоми, погледни да не си я издухал заедно с боклуците ако си духал с компресора от към купето.



  4. #4
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Продухвал си от към изхода, предполагам? Има някаква приставка против насекоми, погледни да не си я издухал заедно с боклуците ако си духал с компресора от към купето.
    Изхода не се ли намира някъде зад подкалника...?...а и за този комарник дето думаш, нещо не ми се чини да е така....най много да е издухал шлаука за отводняване на люка...и след това мокри предни колонки при дъжд...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  5. #5

    Default

    Не знам как е хванат за маркучето, ако не е залепен или стегнат с някаква скоба, по-едри боклуци може и да направят тапа, и с достатъчно голямо налягане да изскочи. В eLearn имам спомен, че официалната процедура е точно от към изхода да се продухват боклуците.



  6. #6
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,465

    Default

    Не не ...
    Отгоре на долу продухах.
    Като изскочи маркуча ще го мислим .. макар, че с това ръчкане щом не излезе .. значи ще е доста трудно.
    Като продухвах не беше съвсем херметизиран отворът. Може би 2-3мм имаше отворено и издишаше отгоре.
    Разчитах на резкият удър на въздуха ..
    Няма никакви комарници и тем подобни издухани, само вода с нещо като кал.

    Така или иначе не може да го оставя запушен.

    ##
    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Изхода не се ли намира някъде зад подкалника...?...а и за този комарник дето думаш, нещо не ми се чини да е така....най много да е издухал шлаука за отводняване на люка...и след това мокри предни колонки при дъжд...
    Нищо подобно не съм издухал, нали пробвах с наливане на вода след това .. никакви течове и тн. Просто се оттича зад подкалника.
    Като налея повече се изтича и от задните подкалници.
    ##
    Last edited by flipz; 05-09-2021 at 18:32.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  7. #7
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Извадил си късмет, ако всичко ти е наред...в повечето случай тези отводняващи маркучи се циминтират от фина прах и вода(образно казано) и нищо не помага, освен подмяната им....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  8. #8
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Извадил си късмет, ако всичко ти е наред...в повечето случай тези отводняващи маркучи се циминтират от фина прах и вода(образно казано) и нищо не помага, освен подмяната им....
    Когато бях при стъкларят .. ме предупреди:
    - някъде ги напъват с налягане и излизат маркучите ...
    И за това 'майстора' извади едно въженце за канал, може би по- тънко от моето .. и започна да ръчка .. (преди това беше налял вода)
    С него не стана нищо и изкара едно голо жило .. с него отпуши единият дренаж.
    Започна и вторият .. мисля че прокапа само, но беше адска жега и ми каза да си го отпуша.
    * посъветва ме да го напълня с вода и да го оставя повече време да се накисне .. и после да пробвам.
    - купих въже - вероятно неправилен размер .. ръчкам, ръчкам и стига до някъде .. влиза поне метър, мисля, че някъде до калника.
    - след като не успях на другият ден .. като вече може би се е накиснало .. надух, но с отвор да излиза и въздух (т.е. не херметизиран маркуч) 5-6-7 пъти и хоп .. започна да духа под колата.
    - от другата страна уж течеше .. и то добре, като надух по същият начин даде зор .. не духа под колата и там така 5-6 пъти и духна от долу.
    - тествах с 3 литра вода и приключих с това.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •