Results 1 to 14 of 14

Thread: Странен шум при ускорение

  1. #1
    започва да се пристрастява troopa13's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Coventry, UK
    Posts
    32

    Default Странен шум при ускорение

    Здравейте, Колеги

    Както се вижда от заглавието, Италиянката ми създава малко главоболия.

    Колата е Alfa Romeo 159 Ti 1.9 JTDm , 150bhp, 09'

    Проблемът е следния:
    При движение с ниска скорост - до около 60 км/ч, отпред вдясно се чува странен шум, който с думи могa да опиша като въртяща се, небалансирана част, която закача нещо.
    Шумът се появява само когато натискам газта - без значение дали ускорявам или поддържам постоянна скорост.
    Тествах в движение на свободна - шумът го няма.
    Докато подавам газ в движение се чува, но в момента в който отнема газта - шумът изчезва.
    При натискане на спирачките го няма.
    При скорости по-високи от 60-70 км/ч шумът от гумите заглушава паразитния шум и не го чувам.
    На място шумът сякаш отсъства. Когато вдигна капака си мисля че го чувам едва доловимо, но може и да си внушавам.
    Пробвах на място и във движение със натиснат и отпуснат съединител - шумът се появява само когато е зацепена предавка и педала на газта е натиснат.

    Малко предистория на автомобила, която може и да е полезна:
    Имам колата от няколко седмици и вече и навъртях близо 3000км.
    Преди близо 1000км (в края на миналата седмица) мина пълно обслужване и малък ремонт на проблемчета останали от предишния собственик - смяна на ангренажен комплект, водна помпа, пистов ремък, масла, филтри, предни накладки, подмяна на спирачна течност (тук в Англия искат да го правят на всеки 2 год.), предни леви носачи, реглаж, размяна на предни със задни гуми

    Шумът отсъства първите няколко километра след като запаля и тръгна сутрин за работа,след това се появява и остава бих казал същия докато паркирам пред офиса ( пътувам по 80км на посока, основно магистрала)

    Малко допълнителни насоки - почти същия шум го имаше и преди да я вкарам за обслужване, но тогава се чуваше и на място при подаване на газ, съпроводено с леко присвирване на пистовия ремък. След смяната на ремъците вече не го чувам на място а само когато колата е под товар, в движение.

    Няма значение дали се движа направо, наляво или надясно.
    Шумът се проеня само с промяна на оборотите (най-отчетливо е между около 1200 и 2200), когато колата е под товар, т.е приблизително една и съща честота при движение на 1-ва, на 2-ра, 3-та или 4-та в посочения диапазон обороти. На 5-та или 6-та с тези обороти вече шумът от гумите заглушава паразитното шумене.
    Предполагам, че е някоя от ролките задвижвани от пистовия ремък, но си нямам и на идея коя е.
    Механика при който обслужвах колата е доста печен италиянец със сериозен опит с Алфа (клиенти идват от цялата страна при него), но явно някъде му е убягнал този шум.
    Проблемът е, че тази седмица е в почивка и не мога да закарам колата да я види, а от другите сервизи за Алфа наоколо всички излизат разплакани - било то заради обслужване или заради цени, или пък заради двете.

    Просто информативно, ако някой е срещал подобен проблем да сподели своя опит с 159 и доколко може да се кара така. Шумът е сравнително слаб, но пътувам по 160км на ден с тази кола, магистрални скорости и бих искал да се чувствам по-сигурен.

    Изчетох какви ли не форуми и статии и до момента не съм открил нещо което да отговаря на моето описание.

    Прегледах колата колкото може без да я вдигам - няма следи някъде нещо да опира или някакви течове.
    При подаване на газ мотора се премества съвсем леко назад - нещо което смятам за нормално - за сравнение ДВГ на старата ми 155 1.8 ТС се посукваше назад може би два пъти повече при подаване на газ и нямаше тропане или каквито и да било шумове от тази област, а определено беше доста по-ограничено като място от 159-ката.

    Приемам всякакви идеи, коментари и предложения.
    Alfa Romeo 145 1.3 Boxer '95 - отиде си ...
    Alfa Romeo 155 1.8 T.S. 8V S.S. Silverstone '94 - Вече при друг ценител на модела
    Alfa Romeo 159 1.9 Ti 1.9 JTDm 16V '09

  2. #2
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Щом се съмняаш в пистовия ремък и ролките чу, защо не пробваш да го откачиш и да покараш километър два?
    Да, мяча да зарежда генератора и да имаш хидравлика, но водната помпа е на ангренажа.
    Макар че тоя шум не знам защо, но ми прилича на вътрешно каре.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  3. #3
    започва да се пристрастява troopa13's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Coventry, UK
    Posts
    32

    Default

    Пистовия ремък е сменен преди седмица (1000км), водна помпа, ангренаж. Шумът започва след като колата качи малко градуси - при температура около 8-9 градуса навън и 3-4 км каране.
    Може и каре да е, но смятам че по-скоро ще притраква. Друга възможност е и опорен лагер на дългата полуоска (ако има такъв при 159), но би трябвало шума да го има без значение дали подавам газ или не, и да се променя при завой и неравности, а този шум си остава непроменен. Влияе се единствено от оборотите на ДВГ при движение с натиснат педал на газта.

    Съмнявам се в хидравличната система - хидравличната ми течност е зеленикава със сериозно нотка на жълто. При опипване вътре в казанчето, констатирах че има някакъв слой с боклуци на дъното (много фин), който на пипане не се усеща, но оставя черни следи по пръстите.

    При въртене наляво и надясно, когато съм на място ми се струва че машината става малко по-шумна и помпата сякаш почва да се тормози. Точно преди да стигне до крайно положение машината пак утихва. Причината за това може и да са ненормално големите гуми и джанти на Ti - 235/40 R19, a мотора и помпата са си като на машина с 16-ки.

    На този етап без механик да я огледа само гадаем, но съм сигурен че все някой е имал подобно главоболие.
    Италиянките са с характер, но всички си приличат

    А и друга част от проблема е че май аз много се заслушвам, досега само един пасажер успя да долови шума и то след като му казах, въпреки че с него пътуваме всеки ден до работа заедно, а той е бивш механик от тойота (вече е инженер )
    Alfa Romeo 145 1.3 Boxer '95 - отиде си ...
    Alfa Romeo 155 1.8 T.S. 8V S.S. Silverstone '94 - Вече при друг ценител на модела
    Alfa Romeo 159 1.9 Ti 1.9 JTDm 16V '09

  4. #4
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Принципно може да имаш ръмжене от волана, ама то се усеща най много на място, а не в движение.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  5. #5
    дърт алфист svetlin pilev's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Варна
    Posts
    185

    Default

    Подобни симптоми плюс леко полюляване на предницата при ускоряване имах и аз миналата година.Оказа се чашката на лявото каре.Вътре се беще износила и се получаваха сериозни хлабини.Смених я и всичко си дойде на мястото.За съжаление чаках 30 дни доставка,а и хич не беше евтина-700 лв.Иначе карето беше здраво и не знам защо метала на чашката се е оказал по-слаб.
    159 SW 2.4 Jtdm 2007
    156 TS 1.8 1999 EX
    Avensis SW 2.2 D4D 2011

  6. #6
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by svetlin pilev View Post
    Подобни симптоми плюс леко полюляване на предницата при ускоряване имах и аз миналата година.Оказа се чашката на лявото каре.Вътре се беще износила и се получаваха сериозни хлабини.Смених я и всичко си дойде на мястото.За съжаление чаках 30 дни доставка,а и хич не беше евтина-700 лв.Иначе карето беше здраво и не знам защо метала на чашката се е оказал по-слаб.
    Защото са сменили карето без чашката с надеждата да се оправи !!!!!

    П.С.И аз залагам на вътрешно каре,като скоро ще е появи и тресене в предницата на определени обороти.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Защото са сменили карето без чашката с надеждата да се оправи !!!!!

    П.С.И аз залагам на вътрешно каре,като скоро ще е появи и тресене в предницата на определени обороти.
    Аз съм с Крома, ама и при мен е същия проблем. Чува се шум при ускорение, както го описва колегата и тресе доволно предницата. Ама тия пусти карета са една торба пари, а няма заместители Моята е и автомат.
    Не знам дали при ръчната кутия на Алфа и на Крома са еднакви каретата, но за 1,9 16V и M32 кутия, полуоските заедно с чашите са напълно съвместими с тези на Vectra C, Които ги водят доста по надеждни.

  8. #8
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    На фиат Стило и 159 каретата са еднакви, за кромата не знам. Цената е около 60лв на каре.
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  9. #9
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    То проблема е в чашите обикновено,ако не се смени навреме карето,заминава чашата,а тя е една торба пари !!!!
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  10. #10

    Default

    Да и аз чашите имах предвид, че са много пара.

  11. #11
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    При мен го имаше същия проблем на стило-то и смених каретата, едната чашка беше поизядена вече но подложихме шайби и преместихме карето по-навътре да търка на здрава повърхност. Вече около 100000км няма проблем.
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  12. #12
    Младши алфист Daniel_nikolov_46's Avatar
    Join Date
    May 2019
    Location
    Veliko Tarnovo
    Posts
    4

    Default

    Здравейте колеги,
    Искам да ви попитам за проблема със този шум при ускорение.Същият шум го имам и аз. Моята алфа оригинално е със 16ки джанти , а имам и други 19ки.Шумът се появява само когато съм с 19те. Каква може да е причината ,всички джанти са идеално прави. Мислех че е от вътрешното каре шума но след като сложих другите джанти изчезна.Възможно ли вътрешното каре да застава по друг ъгъл като съм с по-големият размер джанти ,защото колата се повдига повече след като не е съм със TI окачване.
    Last edited by Daniel_nikolov_46; 31-10-2021 at 00:22.

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Колега вместо да хвърляш боб, отиди където регулират предници и там ще го хванат, на 156цата имах такива разбити вътрешни и на реглажа, като я освободи и на ръйка ги раздруса и ги хвана какъв хубав луфт имат, ако я вдигнат на подемник колелата увисват и натоварват/напрягат и не се хваща.

    p.s. За 156 купих цели полуоски на SKF по на сметка излизаше от колкото само чаша

  14. #14
    Запален алфист alfa156jtd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    345

    Default

    Виж вътрешно каре на полуоската
    Алфа Ромео 159 1.9 jtdm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •