Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73

Thread: Премахване на катализатор на Alfa 159 1.9JTDm 16v

  1. #16
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Добре, радвам се за теб.........уважавай колегите си в форума доколкото можеш и не ме занимавай с глупости щом си в час........бегай питай майсторите ти, много неуравновесен ще ми излезнеш, един път казваш ще питам. ще ходя, другият път няма..)...като ти гледам процентите си пътник след известно време, ако не и по скоро....замери го след регенерацията и тогава ще думаме...тия проценти могат да те изненадат за няколко дена......но нали ти я караш от ден до пладне, тоез излизаш на околовръстното и от там на шибаният български аутобан...)...та няма се притесняваш, ще забавиш процеса...)...но, ако ти се наложи да отидеш до центъра на Бургас, не ви знам задръстването....но се замисли малко......и черпи малко инфо от градският си firedragon ....момчето гледам разсъждава правилно, даже по добре от мен..
    Това не ми пречи да попитам, може ли ? Не те занимавам, по- желание е .. ако те занимавам, трябва да плащам - предполагам .. но какво ли разбирам.
    Благодаря, наля ми малко акъл.
    Бобби - не се впрягай - чисто приятелски и добронамерено ти отговарям.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #17
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    зимата не загрява бързо без дпф. ама лятото поне не се притеснявам от високи температури понеже няма огромна буца от метали която да трупа температура. освен тва дпф се маха за да може само нафта масло и филтри да трябват на колата (и турбина евентуално някой ден). регенерации мегенерации изчезват в миналото. тва не са нови коли в гаранция
    JTDm 170+

  3. #18
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Дрън, дрън ... дървени философи ..
    Няма стара, няма нова има ПОДДЪРЖАНА и НЕПОДДЪРЖАНА ТЕХНИКА-МАШИНА !
    Аз няма да го махна, докато не видя, че не работи коректно.

    tur4in
    За загряването има отношение EGR, а не DPF !
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #19
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Дрън, дрън ... дървени философи ..
    ти го каза
    JTDm 170+

  5. #20
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Дрън, дрън ... дървени философи ..
    Няма стара, няма нова има ПОДДЪРЖАНА и НЕПОДДЪРЖАНА ТЕХНИКА-МАШИНА !
    Аз няма да го махна, докато не видя, че не работи коректно.

    tur4in
    За загряването има отношение EGR, а не DPF !
    Казах ти в предният ми пост да уважаваш колегите, ама не.......за егр-а си прав....Но, ако ми кажеш каква подръжка изисква дпф-а за да го съхраниш по дълго, ще излезеш ти философ...не, че не си....)
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  6. #21
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    50

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Казах ти в предният ми пост да уважаваш колегите, ама не.......за егр-а си прав....Но, ако ми кажеш каква подръжка изисква дпф-а за да го съхраниш по дълго, ще излезеш ти философ...не, че не си....)
    Често каране извънградско, има добавки за ДПФ, има и пране на ДПФ.

  7. #22
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by yavoni View Post
    Често каране извънградско, има добавки за ДПФ, има и пране на ДПФ.
    Ами това си е бля, бля...капани за наивмици и т.н..и изкуствено дишане да му правиш на дпф-(пране), и антибиотици да му даваш(добавки) е все тая, той си има определен ресурс от регенерации и след това е аут...не съм си купил колата да ходя само до морето или до вилата, тя все още е масов транспорт у нас, ако живеех в Холандия щях да карам колело.....
    Не си мислете, че 15- годишна кола може да бъде еко като 2- годишна....тя и Фандъкова преди време подари на циганите от факултета един вид дпф-и за печките, ама не ги виждам по комините....)
    Хайде всеки да преценява за себе си....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  8. #23
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Що не вземе някой от сервизите да драсне два реда относно всичките тези еко екстри.Че са важни и полезни за екологията спор няма,но има и съпътстващи евентуални проблеми и какво е редно да се прави за да не скапваме еко параметрите и същевременно да не намаляваме ресурса на двигателя.
    Виждал съм снимки из нета от задръстени с отлагания колектори ,пишат хората , че е заради ЕГР. Причината в некоректната работа на клапана ли е или просто задръстването е неизбежно заради връщането на изгорели газове в всмукателните тръби, където се смесват с мазните изпарения от картерната вентилация и в резултат имаме тези налепи?
    Разглобяване и почистване до каква степен ще е е от полза и колко често да се прави ?Или затапваме ЕГР и съответно елиминираме отлаганията на сажди от горивото в колектора,като остава само картерните пари да цапат.За тях може да се добави евентуално някакво сепараторче с клапан при турбо моторите което да улавя мазнотиите и да се почиства периодично.Има такива и не са скъпи,гледам за бмв са под 50 лв.https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...-kn_A&usqp=CAU
    Чистия всмукателен колектор според мен е от значение за ресурса на мотора.Имам опит с допълнително монтиран сепаратор на пътя на картерните газове и събираше по 100-200 мл гадост между две смени на маслото,атмосферен мотор, беше си направо чист (с минимално прашасване от това което е пропуснал въздушния филтър) и никакви ядове стотици хиляди километри.
    Сега чета ,че заради задръстени филтри за твърди частици се вдигало и нивото на маслото ,не ми е ясно къде е връзката между филтъра и картера,но явно нещо става при невъзможност да се очисти филтъра ,та въпроса ми е как попада нафта в маслото.
    Доколкото разбрах от описанието на добавките за почистване на филтър за твърди частици- те допринасят за изгарянето на натрупаните сажди ,тъй като добавките имат по-ниска температура на самозапалване-около 200 градуса и съответно запалвайки се още при ниска температура спомагат за изгарянето на натрупаното в дпф . Това е за тези добавки които са в допълнителен резервоар и се подават допълнително,а не които се наливат в горивото.
    Last edited by 546; 14-10-2021 at 14:25.

  9. #24
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Андро, тия от сервизите не им изнася да пишат......това е бизнес, все едно ти на клиетите си да кажеш да ходят пеша, или да си купят колело...)
    Катализатори и дпф-те са различни модели, тя и цената им е различна като нови или за скрап, издържат различно на пробег при едно и също гориво и натоварване на мотора, при едни се впръсква допълнително течност за подпомагане на регенерацията, други сигнализират за този процес, но при 159-та е малко жмел....както споменах по напред в темата споделям опит....две години карах с всички екосистеми на мотора...моето виждане е, че към 200000км. дпф-а е за смяна или за премахване при алфата.....имам наблюдения за един Опел Антара, който към 300000км е ок за сега без допълнителни грижи за него.....та в тоя ред на мисли, всичко си има ресурс, не може с чикия да направим бебе....)
    п.п...за това как попада нафта в маслото при регенерация и мен ме озадачаваше но се получава.....при регенерация на 159- та се обогатява горивната смес за да се повиши температурата в дпф-а и да се самозаплят тези твърди частици, това се забелязва драстично и при моментният разход на дисплея.....и като няма добро изгаряне нафтата попада в маслото....
    Last edited by Бобби; 14-10-2021 at 15:43.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    ....Сега чета ,че заради задръстени филтри за твърди частици се вдигало и нивото на маслото ,не ми е ясно къде е връзката между филтъра и картера,но явно нещо става при невъзможност да се очисти филтъра ,та въпроса ми е как попада нафта в маслото.
    ....
    При регенерацията нафта се вкарва в горивната камера след основното изгаряне. Идеята е, нафта да попадне в изпускателните тръби и там да се възпламени за да повиши температурата на DPF - а. Това означава, че известно количество нафта минава и покрай буталото и отива в картера. Когато принудителната регенерация се случва прекалено често, това количество става и недопустимо голямо. Не е проблема в някакво повишаване в нивото на маслото. Проблемът е в това, че нафтата разрежда маслото и влошава смазващите му способности.
    Last edited by ecotronic; 14-10-2021 at 16:00.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    две години карах с всички екосистеми на мотора...моето виждане е, че към 200000км. дпф-а е за смяна или за премахване при алфата.....имам наблюдения за един Опел Антара, който към 300000км е ок за сега без допълнителни грижи за него.....та в тоя ред на мисли, всичко си има ресурс
    Питам- добронамерено за моят частен случай:
    Би ли имало значение, дали тези 200к са пробег извънградско или в тежка градска среда, като пример София и Варна ?
    Моята кола, като нова е карана предимно: Буронцо - Милано / Буронцо - Торино купена на 167к км пробег
    * информацията ми е от първият собственик
    Аз също карам Алфата предимно извънградско .. 80-90%
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  12. #27
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Разбира се, че има значение. И то не само за DPF - а. Едно е установен режим на мотора и при въртящ момент около максималния - там където КПД - то на мотора е максимално, съвсем друго е градското "спри-тръгни", чести смени на предавки и пр.

    Най-малкото направи една груба сметка - колко оборота ще направи един мотор на максимално висока предавка за 200 К пробег и колко ще са те за същия пробег но на ниски предавки.
    Last edited by ecotronic; 14-10-2021 at 18:38.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #28
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Питам- добронамерено за моят частен случай:
    Би ли имало значение, дали тези 200к са пробег извънградско или в тежка градска среда, като пример София и Варна ?
    Моята кола, като нова е карана предимно: Буронцо - Милано / Буронцо - Торино купена на 167к км пробег
    * информацията ми е от първият собственик
    Аз също карам Алфата предимно извънградско .. 80-90%
    Ами незнам, няма как да преценя колко е задръстен твоя.... просто следи това което коментираме с колегите.. започне ли чести регенерация го махай или подменяй.. Аз моята е докараха от Рим и беше на 128..хиляди... след две години като стана към 180..хиляди започна да ми прави проблеми, а съм и сипвал от най скъпата нафта с добавки...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  14. #29
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Да ползвам темата,2.0jtdm 170hp само дпф ли има, или има и катализатор? Защото след дпф имам права тръба до гарнетата. Аз дпф и егр ги махнах и всички проблеми преключиха,преди това нямаше ден да не ми светне чека за нещо.Но мисля догодина да сложа спортен катализатор да замяса малко от малко положението за прегледа.
    Last edited by b0jo; 14-10-2021 at 19:33.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  15. #30
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Андро, тия от сервизите не им изнася да пишат......това е бизнес, все едно ти на клиетите си да кажеш да ходят пеша, или да си купят колело...)
    Катализатори и дпф-те са различни модели, тя и цената им е различна като нови или за скрап, издържат различно на пробег при едно и също гориво и натоварване на мотора, при едни се впръсква допълнително течност за подпомагане на регенерацията, други сигнализират за този процес, но при 159-та е малко жмел....както споменах по напред в темата споделям опит....две години карах с всички екосистеми на мотора...моето виждане е, че към 200000км. дпф-а е за смяна или за премахване при алфата.....имам наблюдения за един Опел Антара, който към 300000км е ок за сега без допълнителни грижи за него.....та в тоя ред на мисли, всичко си има ресурс, не може с чикия да направим бебе....)
    п.п...за това как попада нафта в маслото при регенерация и мен ме озадачаваше но се получава.....при регенерация на 159- та се обогатява горивната смес за да се повиши температурата в дпф-а и да се самозаплят тези твърди частици, това се забелязва драстично и при моментният разход на дисплея.....и като няма добро изгаряне нафтата попада в маслото....
    Боби,бизнеса на сервизите е като всеки друг,и те зависят от доброто си име.
    Аз когато не знам -питам,и след като получа един и същ еднозначен отговор от няколко сервиза и през ум не ми минава ,че ме пращат за зелен хайвер,ами се вслушвам в съветите и ги спазвам .
    Както и мен като ме питат за съвет си казвам ,стига да съм сигурен в това което говоря .Не са много нещата за които мога да съм полезен ,но по отношение на цивилизована употреба на автомобили с цел постигане на огромен пробег има много нещо което мога да напиша тука,и то това не са само и единствено неща които съм научил сам,а и събран опит от много хора, и шофьори, и монтьори, и търговци на части и консумативи.
    Покрай моя занаят съм видял какво ли не и да ти кажа,изключително способни хора са правили елементарни грешки,както и абсолютни гайкаджии които сами твърдят ,че от сложни системи не разбират след като се понапънат да вникнат в материята са ми решавали сериозни проблеми .Още помня един скромен пич, който се оказа невероятен инат -в един момент влизам да го видя кво прави,а той накичил по колата ми наведнъж 2-3 компа ,газ анализатор и един старовремски елкон ,трябваше да се конкретизира причината за едно прекъсване ,което се появяваше от време на време.Супер гадно .За 2-3 часа след много четене в нета човека свърши работа, диагностицира и оправи колата,а преди това се скъсах да обикалям безрезултатно по сервизите ,включително и фирмения ,закачат я ,викат всичко е шест-няма записана грешка ,аре бегай и аз си карам със хълцукащ мотор така няколко месеца,та за едни много къси левчета колата отново си стана пушка.С друга кола имах случай да ме отрежат и от фирмения сервиз ,защото компа бил мегаскуирт,оправиха я в съвсем обикновен сервиз ,като вождовете оставиха чирака да прозвънява наред всички кабели и момчето откри кофти връзка в букса на кабел към температурния сензор,която като загрее прекъсва веригата и няма палене докато не изстине напълно.Нова букса за няколко кинта + педесетачка за труд и колицата пак беше готова за бой.Та има сервизи и сервизи.
    Last edited by 546; 14-10-2021 at 20:34.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •