Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Подсветка борд компютар 159/Brera

  1. #1
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default Подсветка борд компютър 159/Brera

    Колеги някой заигравал ли се е да си промени цвета на подсветката на борд компа?Че този червен цвят нещо ме дразни.Примерно дали може да стане нещо подобно като на шкода,не че съм фен на шкодаhttps://www.youtube.com/watch?v=-Xu41aHS9v4&t=9s
    Last edited by b0jo; 15-10-2021 at 22:43.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  2. #2
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Аз го мислих този въпрос, но е по-скоро невъзможно. Подсветката на дисплея е от диоди и лесно може да се смени на бяла. Проблема е, че под дисплея има светловодна плака, която е боядисана в неоново червено, а още по-големия проблем е, че самия дисплей е лилав, което значи, че за да светне в бяло примерно, трябва да се направи комбинация между всички цветове.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  3. #3
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    На мен ми харесва повече червено
    Може би някой на шкода иска да го направи като на Алфа
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #4
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Някаде прочетох че се сменя точно подсветката с бяла и диодите ест.Вижте какво намерих,не е алфа но има начин.http://chrispm.free.fr/modif-afficheur.htm
    Last edited by b0jo; 12-10-2021 at 20:06.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  5. #5
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Принципа на 159 е същият, единствената разлика е, че при 159 дисплея не се осветява от крушки, а от диоди. Има някакви липсващи стъпки в това описание, защото след замяната на фабричния филтър с обикновен бял лист, магически фона става тъмен, а знаците бели, което няма как да стане. Пробвал съм го и единствено знаците стават лилави. Експероментирах с някакви цветове и може би едно много убито зелено се доближава до желания резултат, но не е същото. Ако ми остане време тези дни ще направя подробни снимки кое, как и къде е на 159.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by firedragon View Post
    Има някакви липсващи стъпки в това описание, защото след замяната на фабричния филтър с обикновен бял лист, магически фона става тъмен, а знаците бели, което няма как да стане.
    Моето разбиране е, че тъмният фон го прави дисплея, а знаците са това, което прозира през него, демек филтъра.



  7. #7
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Quote Originally Posted by acho_ View Post
    Моето разбиране е, че тъмният фон го прави дисплея, а знаците са това, което прозира през него, демек филтъра.
    Именно,и точно като се сменят диодите с бели+бяла плака (транспарантно бяло мат фолио) екрана ще остане черен а символите ще светят в бяло.А линка който съм постнал ще стане със сигурност за cd-то и климатика.Защото там дисплеите са като тези от линка.
    Last edited by b0jo; 12-10-2021 at 19:44.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  8. #8
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Колега firedragon можеш ли да ми кажеш какъв размер са диодите,братчеда се нави да го прави но ми трябват размерите на диодите предварително, за да ги купи и да го почва .Каза че трябва бяло транспарантно фолио и тва е .
    Last edited by b0jo; 12-10-2021 at 19:45.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Освен размерите е добре да се изяснят и електрическите им параметри (работно напрежение в права посока и работен ток). Това за да не си опукаш управлението на подсветката.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Е да това също разбира се,макар че той ги разбира тези неща,това е завършил и се занимава с електроника над 30 години някаде.Той ми направи миналата седмица дневните с двойната светлина, много гот стана като запаля късите гаснат като габарити.Идеята ми е да не се мотам да свалям да ги гледа какви са и тепърва да се ходи да се копуват и да губя време.
    Last edited by b0jo; 12-10-2021 at 19:13.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  11. #11
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Колега firedragon, как изглеждо тази светловодна плака? фолио ли е, или нещо друго.В смисал мога ли да я махна и да сложа фолиото.
    Last edited by b0jo; 12-10-2021 at 20:31.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  12. #12
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Quote Originally Posted by firedragon View Post
    Принципа на 159 е същият, единствената разлика е, че при 159 дисплея не се осветява от крушки, а от диоди. Има някакви липсващи стъпки в това описание, защото след замяната на фабричния филтър с обикновен бял лист, магически фона става тъмен, а знаците бели, което няма как да стане. Пробвал съм го и единствено знаците стават лилави. Експероментирах с някакви цветове и може би едно много убито зелено се доближава до желания резултат, но не е същото. Ако ми остане време тези дни ще направя подробни снимки кое, как и къде е на 159.
    Стават бели защото е сложил диоди предната снимка е със старите крушки които светят в жълто.
    Last edited by b0jo; 12-10-2021 at 20:27.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  13. #13
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Диодите са 3528 смд. Сега като се замисля изобщо грешно съм си мислил как работи дисплея. Аз бях решил, че той става червен при подаване на напрежението и просто управлява кой пиксел да се потъмни, а всъщност е точно обратното. При подаване на напрежение даден пиксел става прозрачен и съответно цвета му се управлява от плаката отзад и диодите, които в случея са червени. Имам тестово табло, където си играх да го направя с бяла подсветка на километража и оборотомера, някой ден ако ми остане време ще сменя тия ми ти 20+диода и плаката и ще видя какво ще стане.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  14. #14
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Мерси колега за инфото.Днес ще взема фолиото от един приятел който се занимава със изработване на светещи реклами.Моето табло е с бяла подсветка на километража и оборотомера и червени стрелки.Само борд компютара ми свети в червено.Чудя се обаче дали да не те изчакам да направиш пробата,щом имаш тестово табло и ако става тогава да почвам да разглобявам таблото.
    Last edited by b0jo; 13-10-2021 at 10:56.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  15. #15

    Default

    Остава въпросът с цветните иконки и как точно се догажда цвета им.
    Фолиото изглежда оранжево, и вероятно има бял диод в ъгъла само за тях, и червени за всичко останало: https://www.youtube.com/watch?v=QuwU1IKbn9g

    --
    Всъщност, поляците вече са се занимавали, има и снимки на платката + резултат: https://www.forum.alfaholicy.org/159...dyskusja_.html
    Last edited by acho_; 13-10-2021 at 11:06.



Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •