Results 1 to 14 of 14

Thread: автоматична скоростна кутия

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    50

    Default автоматична скоростна кутия

    Здравейте колеги,
    интересува ме мнение за автоматичните скоростни кутии, продадох си алфата със ръчни скорости защото ще търся със автоматични, проблема е, че не се поинтересувах предварително за автоматика на алфите и сега ще съм благодарен на повече мнения за да придобия представа заслужава ли си или да търся друга марка. от познати чух че автоматиците се чупели редовно, също ме интересува какви пари може да излезе един ремонт, разбира се в някакви граници в зависимост от повредата и т.н. четох за Q-Tronic от статия, не мога да преценя кое е добре и кое не. също ме интересува и какъв е разхода в сравнение с ръчните скорости. всяко мнение ще ми е от помощ.
    Last edited by metody72; 18-10-2021 at 20:31.
    Alfa Romeo 156 SW 1.9JTDm 150c.c.

  2. #2

    Default

    1 година карах чипната 159 2.4jtdm q-tronic.
    Супер доволен бях от кутията, не помня колко км направих, но мисля че 20-30 хил имаше.
    Момчето което я взе от мен ми е приятел, и той я кара вече година, и той има г/д толкова километри колкото мен.
    Тоест общо сме я карали около 60 хил, като колата е над 400 хил в момента.
    И двамата сме млади момчета, карали сме яко, правили сме стартове от място, газ колкото може и т.н.
    Сменили сме масло на кутията веднъж аз, веднъж и той, излизаше около 70-80лв с масло Тотал и не е трудно.
    Проблеми никакви, комфорта е супер, смяната на предавките е по-бърза отколкото с ръчни скорости.
    Разхода е около 6 извънградско. Градско не може да се каже, виждал съм и 8, виждал съм и 18, зависи от града, маршрута, деня и часа.

  3. #3
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    зимаш. сменяш маслото и квото такова. един колега има автомат 1.9 и като натисне от място колата много се зачудва докъто включи втора. после няма проблеми. незнам защо е така понеже не ме интересуват автоматите
    JTDm 170+

  4. #4
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    50

    Default

    благодаря зя отговорите, ще се радвам ако още някои сподели мнение
    Alfa Romeo 156 SW 1.9JTDm 150c.c.

  5. #5

    Default

    От 5г. карам 2.4 автомата,имам близо 86К навъртяни, нямам забележки. Мога да кажа, че се е налагало да правя и сменям най различни компоненти и части, предвид годините и километрите, но по кутията нищо не съм пипал освен редовните смени на масло с каквото трябва, а именно нисковискозно(оригиналното на Тутела е 5.8 ) , значи трябва да е в този диапазон, макс 6-6,2 , както и ъпдейт на кутията , който се прави в сервиз на Алфа (поне не знам някой да го е правил в гараж още). Кутията е в същото здраве , като в момента когато купих колата. Сложил съм добавка на LUBEGARD против прегряване, приплъзване и износване на дисковете с касетите. Сам поддържам и обслужвам колата си и до този момент , поне при мен, излиза че това е най-здравото нещо в 159ката . Да не чува дявола.
    Във високите обороти и скорости сменя супер, при леко каране е малко тъп автомата, замисля се, изчаква, но се свиква...2,4 има спорт бутон при включването му кутията сменя на около 3000об (както и зимен режим), 1,9 няма такава екстра.
    С две думи > когато се купува се обръща внимание при превключване да няма тласъци, ритания, подскоци или удари. Ако евентуално има нещо от изброените , НО е съвсем леко или не винаги е твърде възможно да се оправи със смяна на маслото. Ресетват се адаптациите и се адаптира отново. Няма нищо сложно ако човек има поне малка представа от това , което е нужно да се направи.
    Също много е добре ако по време на теста( при покупката) се закачи колата с диагностика и се проследи температурата на маслото, като се покара малко по-агресивно. Повече от 100 градуса не е добре или поне да не ги поддържа....моята 94-95 ги вдига в адските жеги на градско.
    Last edited by undy; 19-10-2021 at 13:56.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    50

    Default

    благодаря, може ли да споделиш какъв разход ти дава
    Alfa Romeo 156 SW 1.9JTDm 150c.c.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by metody72 View Post
    благодаря, може ли да споделиш какъв разход ти дава
    Градско 10-11, извън 6-6.5, смесено 8-8.5
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  8. #8

    Default

    Каква е процедурата по смяна на маслото. Развиване пропката отгоре, развиване пропката отдолу, като изтече колкото може, се долива докато почне да изтича отдолу. Това ли е като цяло ? Има ли нужда от 2-ра смяна тъй като не цялото количество е сменено? А добавката се слага заедно с маслото на кутията при смяна така ли? Можеш ли да споделиш добавката точно ?
    Благодаря!

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Kamen911 View Post
    Каква е процедурата по смяна на маслото. Развиване пропката отгоре, развиване пропката отдолу, като изтече колкото може, се долива докато почне да изтича отдолу. Това ли е като цяло ? Има ли нужда от 2-ра смяна тъй като не цялото количество е сменено? А добавката се слага заедно с маслото на кутията при смяна така ли? Можеш ли да споделиш добавката точно ?
    Благодаря!



    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...=1#post1578207


    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...=1#post1578358
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  10. #10

    Default

    Благодаря ти undy!

  11. #11
    Запален алфист alfa156jtd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    345

    Default

    Слагаш масло което е предписано от завода производител и нямаш проблем
    Алфа Ромео 159 1.9 jtdm

  12. #12
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    И аз съм с 2.4 автомат от 5 години (90000км), като колата е на 290000км
    Правил съм някой неща по колата, но кутията не е пипана освен две смени на маслото с нисковискозитетно такова.
    Разход извънградски 5.8- 7
    Градско е доста/над 10/, но всичко е в средната скорост и зависи какъв ти е маршрута.
    Last edited by stu; 14-11-2021 at 13:46.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  13. #13
    Младши алфист backstgae's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Germany
    Posts
    13

    Default

    Колеги, може ли инфо колко струва ъпдейта на кутията и за колко време става?
    Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by backstgae View Post
    Колеги, може ли инфо колко струва ъпдейта на кутията и за колко време става?
    50евро и 30мин работа в оторизиран сервиз, мисля че и в България е 100тина лв.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •