Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: Конденз задни стопове

  1. #1
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default Конденз задни стопове

    Здравейте,времето захладня и поваля и се паяви конденз в стоповете.Имаше само в левия,който го свалях 100 пъти да го суша и накрая го залепих по цялата дължината на сглобката.За месец нямаше,но днес се появи и в двата,Може ли влагата да е влязла от купето, понеже днес чаках 30мин в колата и стъклата се позапотиха,колата беше загасена.
    Last edited by b0jo; 19-12-2021 at 12:48.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  2. #2

    Default

    Може, ама едва ли.

    По-скоро тези стопове са отваряни за смяна на крушки и при отварянето са "размърдани" в повече - аз например не бях свалял капака им за смяна на крушки и като опитвах за първи път видях, че има и нещо като гумнео уплътнение .На практика точно то уплътнява между фара и тенекиите/капака/багажника на колата и дори малко разместване е достатъчно след това да се появи конденз.Вярно има и капак, но не е като на предните фарове плътно да затваря и на винт.

    И при мен се появи конденз след смяна на крушка, но поне бе за 3-4 месеца и след лятото вече нямаше конденз.

    Нищо не съм слагал във фара, но го "подлепих" съвсем тънко с термоустойчив черен силикон - няма и 1мм дебелина отвътре където е гуменото уплътнение/лента.

    Общо взето "лечението" което се препоръчва е "силика гел" - пакетчетата които са сложени в нови маратонки да обират влагата.
    Аз понеже не съм привърженик на разни "чужди тела" привнесени отвън в оборудването на колата просто отзад в багажника първо с мокра кърпичка почистих наслоилият се прах между гуменото уплътнение и метала и след като изсъхна сложих много тънко черен термоустойчив силикон между гуменото уплътнение е метала.
    На практика точно това уплътнение репчи на водата отвън при дъжд/миене да мине между стопа и ламарините и да протече в багажника.

    По-малко вероятния вариант е да се е нарушило уплътнението на багажника, но тогава би трябвало там където е скъсано уплътнението багажника да има мокро петно.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Това уплатнение при мен е залепено за купето с нещо подобно на силикон който лепне постоянно,Десния стоп не съм го свалял още но предполагам и той е така.Аз си мисля че влиза от купето понеже буксите на крушките не са уплатнени по никакъв начин.Уплатнението на багажника е като ново.А от друга страна това че неса уплатнени,би трябвало да служи като отдушник.Самото уплатнение ми се струва хигроскопично и като се накисне и конденза е готов.Май ще си поръчам Силиконов лист и ще си направя нови гарнитури.Пробвах със стелка за фитнес но се оказа хигроскопична.
    Last edited by b0jo; 19-12-2021 at 14:17.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Тези неща не са херметизирани. Нито предните, нито задните. За да не се образува конденз, трябва да се търси причината, заради която, влагата я има вътре.
    Огледай легена на резервната гума, да не би да ги няма тапите на дъното и там да влиза вода.
    Last edited by ecotronic; 19-12-2021 at 12:55.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    На старите ми фарове на 145-цата като правих нови държачи от алумунии .. при отварянето на фара забелязах, че стъклото към пластмасата е уплътнено с БОЛКИТ.
    Болкит наподобява, описаното по горе .. леплавно, като силикон но не изсъхва
    Понеже баща ми е нефтохимик от дете го познавам.
    Може да се използва за уплътнение без проблеми.
    Както и за подложка на пластмаси, като тази средната на предното табло (да не хлопа-скъца).

    https://static.bagira.bg/thumbs/5/12-8899-13614.jpg
    Last edited by flipz; 19-12-2021 at 14:32.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #6
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Мда това също е вариант,ще сложа болкит на самия ръб на стопа който се впива в гарнитурата на купето,така хем ще уплатни хем ще остане разглобяемо.Но ми се искаше някой колега с брера да е намерил причината за този конденз,гледам че проблема е често срещан.
    Last edited by b0jo; 19-12-2021 at 14:42.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Огледай добре, някъде да няма пукнато на някой ръб на пластмасата .. край болтовете с който се захваща фарът.
    Виждам фарът само на снимка и неясно, но ако бъде херметичен, няма да се случва това.
    Изсуши го добре в къщи, изолирай с болкит и дано стане.
    Аз дори бих пробвал нещо щуро, като да изстудя фарът и да го потопя в топла вода (след като съм затворил отворите за крушки и тн.)
    Да проверя дали ще има мехурчета
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Писах го вече, ама чукча - писател..... Няма как да се направи херметичен. Всеки, който е сменял крушки, го знае.

    Предните фарове не са херметично затворени. Защо не събират конденз?
    Last edited by ecotronic; 19-12-2021 at 15:11.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Имаше пробойна в сглобката,но я отстраних с облепване на целия стоп с това турското лепило което се активира със спрей.Преди това бях сложил силикон но несе получи и го махнах.Месец някаде нямяше конденз а доста превалявяше в Пловдив,до вчера когато се появи отново но този път и в десния,а него не съм го махал още дори след мивка си оставаше сух до вчера
    Last edited by b0jo; 19-12-2021 at 15:42.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Кондензът се получава, когато по-топлият и влажен въздух отвътре, срещне студеното "стъкло".
    Демек, следва да търсиш причината за влагата вътре.
    Да допуснем, че херметизираш фаровете, което в предвид дейностите по подмяна на крушка, не е лесно.
    Така, само ще елиминираш конденза по фаровете, не и влагата. А тя, действа зле и на ламарини, на ел. инсталацията и пр.

    Накратко - търси причината и я бори нея, вместо да се бориш със следствието.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Еврика сетих се,ще сложа блукит на фасонките и така ще ги уплатня от към купето и пак ще са раглабяеми.Защото подозирам че влагата идва от мен като дишам и от стелката.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Можеш да пуснеш няколко пъти функцията за бързо премахване запотяването на стъклата. Това, до известна степен, ще изсуши вътрешния въздух.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    50

    Default

    Коя функция визираш?

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Кондензът се получава, когато по-топлият и влажен въздух отвътре, срещне студеното "стъкло".
    Демек, следва да търсиш причината за влагата вътре.
    Да допуснем, че херметизираш фаровете, което в предвид дейностите по подмяна на крушка, не е лесно.
    Така, само ще елиминираш конденза по фаровете, не и влагата. А тя, действа зле и на ламарини, на ел. инсталацията и пр.

    Накратко - търси причината и я бори нея, вместо да се бориш със следствието.
    Накратко, колата има 2 фара .. при отварянето на единият в последствие се получава конденз. (да не е имало намеса и да се случи е по скоро сценарият на електроник)
    Ако не е заради херметичност, защо другият фар не пълни с конденз ? (само единият)
    Да уплътнява както трябва и ще видим след няколко дни.

    Сега вали често .. мокри обивки, дрехи - докато прибягва навън, чадъри и тн .. затоплена кола, рязко падане на температурата ..
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •