Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50

Thread: Пневматично/въздушно окачване!?

  1. #16
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by PEPI-2ALFA View Post
    А при Q4 как е направено? Не че ще намериш лесно такава система, но поне може да почерпиш идеи.
    На Ку4 по спомен от това което съм чел всичко става в самия амортисьор. С електромагнит нещо се бъзика...
    Резултата е по-мека/твърда возия а не разлика във височината.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  2. #17

    Default

    Нещо такова ще ти трябва и на теб, ако искаш колата да е стабилна. Тежките машини дадени за пример по-горе не са правени за по-динамично каране.
    Като гледам по филмите, в гетата са на мода тунинги с някакви хидравлични окачвания, ако целта ти е само да се повдига и сваля в определени ситуации, може би нещо такова ще ти върши работа? Има готови китове, може да послужи за ориентир - https://www.tunershop.com/kw-coilove...c-lift-system/



  3. #18
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    По американките има готови и евтини решения:
    амортисьори с клапан за "втърдяване" ,пускаш им 12 волта и Алфата ще се одръвчи като Ферари с тези например ,дето са за два пъти по тежка кола
    https://www.ebay.com/itm/31349213680...3ABFBM9ry74r5f
    възглавници с основи,ще вози като яхта
    https://www.ebay.com/itm/27262203984...id=15021286087
    амортисьори с възглавници-да се повдига при нужда
    https://www.ebay.com/itm/27439392151...EAAOSw0O5glOYR

    само трябва да се намери нещо което да се припасне с минимално преправяне
    Last edited by 546; 26-12-2021 at 13:11.

  4. #19
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Кое от посочените е за предницата(Макферсон)?
    Има причина да се търси промяна твърдоста на окачването, за товарни возила.
    За лек автомобил - каква е?
    Искаме по голям просвет, на автомобил със подчертано спортен дух!?
    Тоест - искаме пържола с вкус на риба, или риба с вкус на спанак?
    Да бе, заяждам се, но като искаме мишмаш, що не си купим Ситроен, като Мерцедес ни е скъп, а ще сътворяваме "проект", без да знаем - що е то проектиране?
    Аз колко неща съм обезобразил - ехеееееее!
    Велико.........




    Заядливец съм аз! И все по заядлив ще ставам.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Ако основната цел е да се променя просветът, най "лесно" е да се ползват амортисьори с въздушни възглавници. Ако идеята е да се постигне и комфорта на пневматичното окачване, то работата става доста по-дебела. Елиминирането на пружините в "гаражна среда", освен значителните средства, може и да се окаже доста рисково начинание.
    И в двата случая, следва да се помисли и за управлението на системата с цел постигане на динамично нивелиране - нещото, което всъщност е водещо при подобни окачвания.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    И в двата случая, следва да се помисли и за управлението на системата с цел постигане на динамично нивелиране - нещото, което всъщност е водещо при подобни окачвания.
    Да де, ама за да мислим нататък, първо ни трябват входящи данни. Ако кандидат проектантът, вземе та посочи къде приблизително се намира центъра на тежестта на въпросният модел, изобщо няма да се заяждам(разбирай - бе коментар). Масата се посочва от производителят, а е лесно и да се установи. Следват безкрайни сметки и компромиси.....
    Ако имаш входящи данни и безкрайно желание, в днешно време - всичко е въззможно.
    Всеки, който мисли че колегата се кани да смята - да го оповести, моля......
    Аз мисля че колегата е гледал я "бързи и яростни", я "да преебеш колата си", и в резултат, се кани да стовари на пътя нещо, което освен простотия, няма как да нарека.
    Да бе хора! Продават и "спортни" валове и маховици. Ама са спортни бе! В смисъл - нищо общо със нормален автомобил.
    И амортисори които карат автомобилът да си тресе задникът, продават. Е, и......!?
    Колко е важно ладата да е червена? Ако е толкова важно - ..........
    Заяждам се бе!
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  7. #22
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Да де, ама за да мислим нататък, първо ни трябват входящи данни. Ако кандидат проектантът, вземе та посочи къде приблизително се намира центъра на тежестта на въпросният модел, изобщо няма да се заяждам(разбирай - бе коментар). Масата се посочва от производителят, а е лесно и да се установи. Следват безкрайни сметки и компромиси.....
    Ако имаш входящи данни и безкрайно желание, в днешно време - всичко е въззможно.
    Всеки, който мисли че колегата се кани да смята - да го оповести, моля......
    Аз мисля че колегата е гледал я "бързи и яростни", я "да преебеш колата си", и в резултат, се кани да стовари на пътя нещо, което освен простотия, няма как да нарека.
    Да бе хора! Продават и "спортни" валове и маховици. Ама са спортни бе! В смисъл - нищо общо със нормален автомобил.
    И амортисори които карат автомобилът да си тресе задникът, продават. Е, и......!?
    Колко е важно ладата да е червена? Ако е толкова важно - ..........
    Заяждам се бе!
    Да ме критикува някои които разбира какво е автомобила и какво правят частите му, да се засегна но в случая няма такава опасност...
    Колега Алфист ivan dimitrov , мисля че ме бъркате с някои 19 годишен които е гледал нещо си там някъде...
    Разгледайте раздела 155 и се ограмотете с работата ми в-у модела 155 които притежавам и какво съм направил успешно с него.
    Вие доколкото знам все още не разбирате какво е хонинга и защо се прави...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  8. #23
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Да ме критикува някои които разбира какво е автомобила и какво правят частите му, да се засегна но в случая няма такава опасност...
    Колега Алфист ivan dimitrov , мисля че ме бъркате с някои 19 годишен които е гледал нещо си там някъде...
    Разгледайте раздела 155 и се ограмотете с работата ми в-у модела 155 които притежавам и какво съм направил успешно с него.
    Вие доколкото знам все още не разбирате какво е хонинга и защо се прави...
    Грешите изначално. Не искам да Ви засягам Господине. Искам да мислите!
    Няма лошо да разберете и - що е то хонинг, действително.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  9. #24
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Грешите изначално. Не искам да Ви засягам Господине. Искам да мислите!
    Няма лошо да разберете и - що е то хонинг, действително.
    Явно и Вие не сте ме разбрали изначално... Ще поясня какво ми се иска да направя...
    Понеже возилото след намесата ми стана над 200+ коня и 300 нютона, стана малко по-нервно за каране.
    По-големите гуми определено помагат, по-големите спирачки също не са излишни, обаче заводското окачване дори и в добро здраве вече не се справя много добре...
    Ако реша да ида на писта трябва да съм подготвен за там. Тоест, в един момент трябва да е ниска и твърда а в следващия като ида за риба трябва да е висока...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  10. #25
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Явно и Вие не сте ме разбрали изначално... Ще поясня какво ми се иска да направя...
    Понеже возилото след намесата ми стана над 200+ коня и 300 нютона, стана малко по-нервно за каране.
    По-големите гуми определено помагат, по-големите спирачки също не са излишни, обаче заводското окачване дори и в добро здраве вече не се справя много добре...
    Ако реша да ида на писта трябва да съм подготвен за там. Тоест, в един момент трябва да е ниска и твърда а в следващия като ида за риба трябва да е висока...
    Има ли универсална въдица!?
    Ако ми я посочите - край на заяждането!!!
    Или се пригответе да спорим. Щото съм учил металообработване и ДВГ и теория и експлоатация на автомобилът и имам отличнен успех, по посочените предмети.
    Иначе казано - с общи приказки - няма измъкване.
    Ако посочите - къде(по трите оси) се намира центъра на тежестта на 155(+- 15см) - пак ще се кротна. Инак - ще Ви напоня че промяната на окачването, не засяга само вас. Плащате "гражданска безотговорност", но ако повредите нещо/някого с преправеният си автомобил......то потърпевшият ще трябва да Ви съди персонално. Щото застрахователят Ви, няма да плати, освен ако не сте минали техно тест, А няма да го минете за 500лв. Ако въобще го минете.
    Логично се запитах - що ще търсим начин да обезобразим Алфата, като може да си купим талига на по ниска цена,от тая която ще платим? Аз така направих.
    Упс! И аз ходя за риба, между другото.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  11. #26
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Явно и Вие не сте ме разбрали изначално... Ще поясня какво ми се иска да направя...
    Понеже возилото след намесата ми стана над 200+ коня и 300 нютона, стана малко по-нервно за каране.
    По-големите гуми определено помагат, по-големите спирачки също не са излишни, обаче заводското окачване дори и в добро здраве вече не се справя много добре...
    Ако реша да ида на писта трябва да съм подготвен за там. Тоест, в един момент трябва да е ниска и твърда а в следващия като ида за риба трябва да е висока...
    Ако искаш да си бърз на писта и да ходиш за риба със същата кола, няма как да стане.

    Това което си замислил, не мисля че си струва времето и нервите за да го направиш да работи правилно в 155, и да заработи не съм сигурен, че ще е от полза на пистата.

    С моят скромен опит на трасето, бих ти предложил да си купиш нови спортни амортисьори (напр. Bilstein B6) и по-твърди пружни. По-дебелите стабилизиращи щанги също са от огромно значение.

    Ходила ли е на писта тази кола?
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  12. #27
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post
    Ако искаш да си бърз на писта и да ходиш за риба със същата кола, няма как да стане.

    Това което си замислил, не мисля че си струва времето и нервите за да го направиш да работи правилно в 155, и да заработи не съм сигурен, че ще е от полза на пистата.

    С моят скромен опит на трасето, бих ти предложил да си купиш нови спортни амортисьори (напр. Bilstein B6) и по-твърди пружни. По-дебелите стабилизиращи щанги също са от огромно значение.

    Ходила ли е на писта тази кола?
    Не е ходила до тоя момент, но се работи в тая насока (евентуално).
    Иначе мисля, че може да се получи нещо. Сменям пружините с по-твърди и една идея по-ниски, амортисьорите ще са като от Q4 такива които си променят твърдостта ако им се приложи напрежение. До тук ще се получи като това което казваш и което е миродавно за писта (ако се активират амортисьорите)
    Обаче, за да стане още по-шантаво може да се сложат вътре в пружините въздушни възглавници които в нормално положение ще са без налягане (ще го играят само като тампон за крайно сгънато положение на окачването).
    Ако искам да вози нормално - не пипам нищо (просто карам с всичко гореизброено без да активирам амортисьорите и без напомпване на възглавниците)
    Ако искам да съм на пистата - втвърдявам амортисьорите (електрическо управление имат, възглавниците не се пипат пак)
    Ако искам да ида някъде по кофти път и има дълбоки коловози -напомпвам възглавниците и вдигам с 5см примерно всичко ( амортисьорите не са активирани)

    Това гореизброеното мисля, че може да се постигне и ефекта няма да е по-лош от заводското окачване в различните режими (нормален път, писта и тн)
    Още всичко се мисли....
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  13. #28
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Къде може да видим тия възглавници, дето се пъхат в пружините на макферсон?
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  14. #29
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Къде може да видим тия възглавници, дето се пъхат в пружините на макферсон?
    На първо четене в линка които колега беше постнал по-нагоре в темата...
    Ще се ориентирате кое какво е и къде е.
    За макферсон възглавницата е като поничка, с дупка в средата си...

    Пишат че Форда от снимката има товар на задната ос само 1500кг

    Еи тука има писано за макферсона… https://airhelperspring.com/%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%B3/
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails tribeca-2.jpg   68751155_2281382945307529_2049693393063247872_n.jpg   XTR.jpg  
    Last edited by mimouzunov; 29-12-2021 at 22:40.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  15. #30
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Там не пише за макферсон. Пише за задно окачване. Поничката е тампон/шокабсорбатор.
    Да, с възглавница може да компенсирате претоварването на задницата, за да останете в пределите на действието на амортисорът, Ако обаче разтегнете амортисорът до краят му.........
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •