Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 117

Thread: Термостат

  1. #61
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Говоря за работата на мотора при работната си температура. По-икономичен е този, който я достига по-бавно при еднакви останалите постановки - egr - и и пр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #62
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Говоря за работата на мотора при работната си температура. По-икономичен е този, който я достига по-бавно при еднакви останалите постановки - egr - и и пр.
    Така поднесен коментара е заблуждаващ, защото не става ясно дали визираш точна конкретика или глобално.
    Глобално има дизели, които загряват много по-бързо от една 159-ка, но харчат доста по-малко. Въпрос на дизайн и оптимизация.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #63
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Мотор (топлинна машина), която работи с 30% кпд означава, че преобразува 30 % от енергията на горивото в механична (кинетична) и с останалите 70 % грее вселената.

    Мотор, който "оползотворява" 60 % от горивото за да грее вселената, има 40% кпд.

    Мотор, който има 100% кпд. не отделя топлина.

    Накратко - техническите решения са всевъзможни, но законите на физиката са железни.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #64
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sarnitsa
    Posts
    189

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Аз имам впечатление, че колата ми гори повече докато загрее. С работещ ЕГР загрява по- бързо от бензинова или приблизително със същата скорост.
    salih84 сигурно е премахнал ЕГР.
    Да колега егр е затапен, така я купих внос от Италия, явно там загрява бързо защото е по топло.
    Ако загрява бързо с работещ егр бих го оставил зимата работещ, а лятото затапен, не ми пречи да го правя това 2 пъти в годината.Направо при първа възможност го пускам да работи и ще тествам как загрява, просто карам доста на къси разстояния.
    Благодаря за идеята!
    Фиат Мултипла 1.9 жтд фейслифт / Алфа Ромео 146 1.9 ТД ех/ Лада 2105 ех
    Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
    Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
    Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!

  5. #65
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Аз имам впечатление, че колата ми гори повече докато загрее. С работещ ЕГР загрява по- бързо от бензинова или приблизително със същата скорост.
    salih84 сигурно е премахнал ЕГР.
    А бе аз преди това споделих, че с работещ агр колата подържа по лесно нормална работна температура, но ти слушаш ония с формулите и наклонената права....
    Относно високият разход при студен мотор....като тръгнеш пробвай да държиш мотора на 2000 об/мин на всяка скорост преди да е загрял и след първите 500 метра ще си доволен от разхода ако го наблюдаваш на моментният разход...аз никога не подгрявам кола при минусови температури...паля е...работи едва две три минути докато изстържа стъклата и потеглям като гледам да я държа на тези 2000 оборота, като в началото карам на ниски предавки.....и разхода ми е почти като през лятото с минимално нагоре......сега чакам Во да вземе отношение, ама е влязъл в спор с Еко...това е спор на титаните на който колите им виснат повече на паркинга, а те в нета..
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  6. #66
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Пазят жалузите, да не се преохлади радияторът, щото отворът в термостатът, дето осигурява обезвъздушаане на системата е 5мм. при Москвич 408 де.
    Инак - рязкото охлаждане на метали с голям коефициент на температурно разширение, не е добра идея.
    Боби, ако не бяха формулите, още щеше да яздиш магаре. С две магарешки сили.


    "Дадох малко пари, почаках, монтирах го и резултата е че поддържа сега 82-86 градуса и стрелката седи твърдо на 90гр."
    това пък какво трябва да означава!?
    Дали ако дадем по вечко пари, няма да стигне 120гр(топличко)!!??
    Очевадно се заяждам. Причината е......... че съм заядлив бе.
    Иване за какви магарета ми говориш...?...аз съм се родил на кон..)...формулите са различни при различни температури.....пак си бил за бира или на риба, и не си влезнал в час... прочети хубаво темата и ме опонирай....говоря за автоматични жалузи който се командват с електроника и се монтират на по съвремените коли, а ти москвич 408 дето ги регулираш с жило и постояно гледаш температурният датчик...на Во му дадох пример с Зил-а за да го вкарам в джаза....по нататък ще има и облог в темата, ако клъвне интернет професора.....само, че на последният облог за Г.Т.П-то и измислената еко категория включи на задна и не се обади...искаше да става член на комисията по прегледи....))...сега твори нова теорема.......а ти не знам защо се буташ там, където вече двама са го извадили...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  7. #67
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Накратко - техническите решения са всевъзможни, но законите на физиката са железни.
    Да де, ама техническите решения понякога са по-важни от самото КПД на двигателя. Примерно даден двигател може да загрява два пъти по-бързо, но да е изразходвал същото количество гориво, защото има по-добри технически решения. Това не го прави 2 пъти по-ефективен, но системата за отопление е по-ефективна. Демек вместо да топлиш коша, топлиш купето по-ефективно.
    Затова споделих, дали се гледат частни случаи или общи. Защото утре някой ще се качи на малко по--оптимизиран автомобил, ще му загрее за "нула" време и ще каже, че бил с по-ниско КПД, защото 159-ката загрява 2 часа, значи била с по-голямо КПД. А реално погледнато ДВГ-то свършва по-голяма обща работа - хем да движи колата, хем да топли и шофьора. Демек общото КПД е по-голямо, при едно и също използвано гориво.
    Last edited by BO; 29-01-2022 at 01:17.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  8. #68
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,466

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    А бе аз преди това споделих, че с работещ агр колата подържа по лесно нормална работна температура, но ти слушаш ония с формулите и наклонената права....
    Относно високият разход при студен мотор....като тръгнеш пробвай да държиш мотора на 2000 об/мин на всяка скорост преди да е загрял и след първите 500 метра ще си доволен от разхода ако го наблюдаваш на моментният разход...аз никога не подгрявам кола при минусови температури...паля е...работи едва две три минути докато изстържа стъклата и потеглям като гледам да я държа на тези 2000 оборота, като в началото карам на ниски предавки.....и разхода ми е почти като през лятото с минимално нагоре......сега чакам Во да вземе отношение, ама е влязъл в спор с Еко...това е спор на титаните на който колите им виснат повече на паркинга, а те в нета..
    Бобби
    Вярно или не съм чел в литературата - интернет, че не трябва преди да загрее турбиниран дизелов двигател на нормалната си работна температура да се "форсира-натиска педала, настъпва"
    Спазвам това правило и винаги докато достигне поне 70-80 градуса (по неточният уред в купето) не ускорявам повече от 2000 оборота.
    процедурата ми е
    * Паля в гаража, изчаквам 2 мин и изкарвам колата, работи на място докато затворя гаража.
    * Карам си в градски условия т.е под 2000 оборота като позагрее по датчик към 70-80 карам нормално.
    Моят разход също е близък до този през лятно време.
    - разликата идва от това, че спирам на по 2-3 места за 2 часа и отново трябва да загрее до работна температура.

    Quote Originally Posted by salih84 View Post
    Да колега егр е затапен, така я купих внос от Италия, явно там загрява бързо защото е по топло.
    Ако загрява бързо с работещ егр бих го оставил зимата работещ, а лятото затапен, не ми пречи да го правя това 2 пъти в годината.Направо при първа възможност го пускам да работи и ще тествам как загрява, просто карам доста на къси разстояния.
    Благодаря за идеята!
    Прав си. За това загрява по- бързо. В България е така лятото. Изстива много бавно, докато зимата при студено време изстива бързо и загрява бавно.
    Загрява поне 3 пъти по- бързо с ЕГР
    След като не ти е проблем, прави го. Също ако не ти е изключен софтуерно
    Last edited by flipz; 29-01-2022 at 10:07.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #69
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Говоря за работата на мотора при работната си температура. По-икономичен е този, който я достига по-бавно при еднакви останалите постановки - egr - и и пр.
    Мислех, че от това болднатото е станало ясно, че имам в предвид 2 еднакви мотора.

    Иначе технически решения - всякакви. Няма проблем да се направи така, че двигателят да загрява по-бързо и това наистина, все още не означава, че е с ниско кпд.

    PS:

    Бобби, нищо титанично няма в това да не си бил спал в часовете по физика.
    Ако още не си разбрал, BO говори за съвсем друго нещо и по отношение на фундамента, с него нямаме никакви разногласия.
    Last edited by ecotronic; 29-01-2022 at 10:51.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #70
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Бобби
    Вярно или не съм чел в литературата - интернет, че не трябва преди да загрее турбиниран дизелов двигател на нормалната си работна температура да се "форсира-натиска педала, настъпва"
    Спазвам това правило и винаги докато достигне поне 70-80 градуса (по неточният уред в купето) не ускорявам повече от 2000 оборота.
    процедурата ми е
    * Паля в гаража, изчаквам 2 мин и изкарвам колата, работи на място докато затворя гаража.
    * Карам си в градски условия т.е под 2000 оборота като позагрее по датчик към 70-80 карам нормално.
    Моят разход също е близък до този през лятно време.
    - разликата идва от това, че спирам на по 2-3 места за 2 часа и отново трябва да загрее до работна температура.


    Прав си. За това загрява по- бързо. В България е така лятото. Изстива много бавно, докато зимата при студено време изстива бързо и загрява бавно.
    Загрява поне 3 пъти по- бързо с ЕГР
    След като не ти е проблем, прави го. Също ако не ти е изключен софтуерно
    Не виждам за какво форсиране говориш, след като се стремя да поддържам 2000 оборота..?
    М/у другото турбинта е една от частите на мотора, която най бързо загрява, защото изгорелите газове минават през нея и по фатално е да изстине бързо, отколкото да загрее..
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  11. #71
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Мислех, че от това болднатото е станало ясно, че имам в предвид 2 еднакви мотора.

    Иначе технически решения - всякакви. Няма проблем да се направи така, че двигателят да загрява по-бързо и това наистина, все още не означава, че е с ниско кпд.

    PS:

    Бобби, нищо титанично няма в това да не си бил спал в часовете по физика.
    Ако още не си разбрал, BO говори за съвсем друго нещо и по отношение на фундамента, с него нямаме никакви разногласия.
    За какъв час по физика казваш, като съм завършил само трети клас... иначе с ВО се изразявате като научни сътрудници на БАН от някой семинар, но файда за потребителя не виждам..
    Last edited by Бобби; 29-01-2022 at 15:59.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  12. #72
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Малка пауза!
    https://motointegrator.com/bg/bg/upy...problem-ili-ne

    "Клапанът за рециркулация на отработените газове EGR започва да работи само тогава, когато има оптимални условия за това – двигателят работи и е загрял. Когато EGR получи управление от изпускателния колектор, той ги пропуска през радиатор (топлообменник с каналчета, охлаждан с помощта на охлаждаща течност) и го насочва обратно към всмукателния канал (с дебитомер). Не всички EGR разполагат с водно охлаждане.
    Отработените газове изпълняват ролята на допълваща съставка. Благодарение на това в цилиндрите попада по-малко кислород. От своя страна, това е причина изгарянето на горивната смес да става при по-спокойни условия и по-ниска температура. В резултат се отделят по-малко вредни азотни оксиди. EGR може да намали количеството им до 60%."

    Допълвам-топлообменника при дизелите е добре да се почиства от време на време .Вътре се натрупват сажди които го позадръстват лекинко и топлообмена като цяло се влошава ,като резултат в колектора навлизат изгорели газове с по-висока температура .
    Забелявал съм ,че инджинерите най-обичат да слагат по някой друг сензор ама точно на пътя на тези газове (не ,че няма къде другаде да го боднат) и от топлото понякога му се ебава бойната слава ,или пък се наблъсква със сажди и пак проблем.
    При системите с обратна връзка за положението на клапана ,чрез диагностичен софтуер може да се види доколко коректно работи системата.
    Не рекламирам сервиза,просто малко яснота относно що е то ЕГР ,защо го има по колите и в кой момент работи.
    Извода е:за да отговаря съвременния двигател на евронормите си трябва сериозно да се развиват количества болчета и гайки,да се чисти периодично цялостно ,да се ползват качествени горива с добавки за пълно изгаряне и скъпи масла.
    А най-добре ,ако купуваш съвременен автомобил, да купиш и някъв собствен автосервиз да се грижи за тези работи,та се замислям дали да не си купя един.Гледам по-умните от мен си имат.

    Ае са мож продължавате се дъвчете...
    Last edited by 546; 29-01-2022 at 19:33.

  13. #73
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,466

    Default

    Само ако можеш да обясниш и защо колата загрява по- бързо с работещ EGR клапан.
    Един и същи маршрут почти еднакви температурни условия. Не претендирам да оспорвам написаното по- горе.
    Цените в този сайт са сериозни.
    В аутодок има нови ЕГР клапани oт 70-130лв поне 5 марки .. демонтажи монтаж е елементарен.
    Last edited by flipz; 29-01-2022 at 20:21.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  14. #74
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Само ако можеш да обясниш и защо колата загрява по- бързо с работещ EGR клапан.
    Един и същи маршрут почти еднакви температурни условия. Не претендирам да оспорвам написаното по- горе.
    Цените в този сайт са сериозни.
    В аутодок има нови ЕГР клапани oт 70-130лв поне 5 марки .. демонтажи монтаж е елементарен.
    Ако си стои отворен е ясно защо ...аз често го виждам да забравя да затваря,стои си на 60-70 % .Компа също го вижда,но си трае и не пише грешки.Само на диагностиката го дава като ерор,явно изкуствения интелект щади нервите на шафьора или пък му е писнало и не ебава да се впряга на екологични простотии.
    То не е случайно,че голфчетата са в норма само когато са на преглед.Подозирам ,че всички са така,но не могат ги фанат компетентите органи.Ама то си е в реда на нещата,кат им е тъпо тъмно зеленото правителство, виж обаче например хамериканците си имат тарикати и във власта и при тях трябва въображение и качествена манипулация за да мине номера .
    Last edited by 546; 30-01-2022 at 03:36.

  15. #75
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,466

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Ако си стои отворен е ясно защо ...аз често го виждам да забравя да затваря,стои си на 60-70 % .Компа също го вижда,но си трае и не пише грешки.Само на диагностиката го дава като ерор,явно изкуствения интелект щади нервите на шафьора или пък му е писнало и не ебава да се впряга на екологични простотии.
    То не е случайно,че голфчетата са в норма само когато са на преглед.Подозирам ,че всички са така,но не могат ги фанат компетентите органи.Ама то си е в реда на нещата,кат им е тъпо тъмно зеленото правителството, виж обаче например хамериканците си имат тарикати и във власта и при тях трябва въображение и качествена манипулация за да мине номера .
    Възможно е. Не знам.
    Аз не съм имал грешка в МЕС от както имам колата. Не ми е записвал грешка и ЕГР.
    Едимствено съм занулявал сервизният интервал.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •