Results 1 to 11 of 11

Thread: Филтър картерна вентилация

  1. #1
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default Филтър картерна вентилация

    Здравейте.Попаднах на тема свързана с филтър картерна вентилация.Но маркуча който ми е спукан точно там Click image for larger version. 

Name:	Alfa-Romeo-Brera-Italia-Independent-1714450137-1016x580.jpg 
Views:	83 
Size:	101.0 KB 
ID:	172463,може да е заради неизправен клапан/филтър незнам точно кое е,та питането ми е дали някой е сменял или чистил този филтър/клапън,защото гледах при vw е кунсоматив този филтър който се сменя на 80к. .Това ли е този филтър или бъркам Click image for larger version. 

Name:	о.jpg 
Views:	92 
Size:	70.0 KB 
ID:	172464 Мерси предварително.
    Last edited by b0jo; 04-12-2022 at 12:18.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  2. #2
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Не би трябвало да има връзка. Просто си смени спукания маркуч.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #3
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Може да се монтира кечкен между капака и турбината , да пообере маслото в картерните газове ,за да не стига до кулера и да се събира там.По сервизите твърдят ,че при жтд-тата винаги изливат масло при сваляне на радиатора ,са колко идва от турбината и колко от картерните газове никой не може да каже ,но при всички положения на маслото не му е там мястото да се събира.
    Има готови различни с цена 50-80 лв. (например този - https://www.olx.bg/d/ad/oil-catch-ta...5a74c97e8-),но ми се виждат малки,аз съм си правил с обем 1.5 лтр. и обираше всичко и то при положение ,че мотора бая
    си духаше .Важно е това ,че трябва да се почиства периодично (при смяна на маслото ,става за няколко минутки),та е добре да е на място лесно за демонтаж.
    Last edited by 546; 05-01-2022 at 09:43.

  4. #4
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    А това поне какво е Click image for larger version. 

Name:	о.jpg 
Views:	64 
Size:	70.0 KB 
ID:	172465
    Brera 2.0jtdm 170hp

  5. #5
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Масления сепаратор.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  6. #6
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by b0jo View Post
    А това поне какво е Click image for larger version. 

Name:	о.jpg 
Views:	64 
Size:	70.0 KB 
ID:	172465
    Точно така се казва както ти е написал Бо - сепаратор - или по нашенски разделител.
    Служи да отделя маслената мъгла от картерните газове и конденза се връща в картера,но има и кондензирала вода и като цяло се понижава качеството на маслото,защото маслото докато е във финно дисперсно състояние се влошава интензивно ,особено при наличие на водни пари ,СО и неизгоряло гориво и не е добра идея да се връща в картера .По този начин се намалява разхода на масло ,но не е готино да върнеш в картера около половин-един литър гняс която ще се събере между две смени,а и това количество може да се компенсира с доливането на чисто ново масло.
    Това на снимката връща конденза в картера.Не ми е попадало разглобено такова ,но не ми изглежда като да има клапани,може би вътре има нещо подобно на филтърче ,надупчена тенекия или мрежичка,което да го играе маслоуловител.
    При нов мотор със сигурност е добре работещо,но след определен пробег ,когато мотора неизбежно започва да духа и съответно увеличеното количество картерни газове мъкнат със себе си повече масло, малко съм скептичен доколко е ефективно.Отделно ,че може и да се позабива от наслагванията вътре.Ако не се сменя е добре поне да се почиства понякога ,според мен .

    И на моят кош дет даже не го знам с какъв мотор е, по хамериканските сайтове пишат това сепараторче задължително да се сменя след 100 000 мили-като за волво в щатите удоволствието е 45-50 $ ,а тук е на тройна цена и вече е таман за смяна ,та се чудя от тук или от там да го поръчвам.Отделно има и една кутия с клапани вътре и куп маркучи към нея ,която се явява някаква подобряваща вентилацията джаджа при турбо моторите , дето също следвало да се провери доколко е изправна и при нужда да се подмени.Симптомите за неизправна картерна вентилация са силно повишен разход на масло и силна струя картерни газове при леко отворена капачка на маслото.

    Ако не бута масло и при открехната капачка не духа кат компресор-всичко е шест,сменяш маркучето с ново и не се занимаваш с простотии.До половин милион километра мотора трябва да държи,ако го обслужваш нормално- за повече си трябва да се попипне тук-там,ама не вярвам да ги караш по толкова колите.
    Last edited by 546; 06-01-2022 at 16:25.

  7. #7
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Реших да го потърся в нета,но нищо не намирам само за немските марки ми вади гугала.Може ли малко хелп за масления сепаратор,цена ме интересува.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  8. #8
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #9
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Мерси колега.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  10. #10
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    тоя маслен сепаратор го смених и аз. ауто партс 2000 го доставиха за някъв ден. горния маркуч беше станал кокал и беше сцепен. доло дето влизаше в картера тръбичката се беше счупила. много пластмаса има по тоя мотор. сменяйте ги тия неща без да ги мислите за смяна ли са или не. термостата смятам да го сменям с ангренажа вече. не ми се рискува с тия пластмаси.
    JTDm 170+

  11. #11
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Quote Originally Posted by tur4in View Post
    тоя маслен сепаратор го смених и аз. ауто партс 2000 го доставиха за някъв ден. горния маркуч беше станал кокал и беше сцепен. доло дето влизаше в картера тръбичката се беше счупила. много пластмаса има по тоя мотор. сменяйте ги тия неща без да ги мислите за смяна ли са или не. термостата смятам да го сменям с ангренажа вече. не ми се рискува с тия пластмаси.
    Колега дали ще може да се промие,моя е здрав от вън но ме съмнява че е задръстен,на 300к е колата и сигурно вътре е леш.
    Brera 2.0jtdm 170hp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •