Results 1 to 15 of 15

Thread: Преработка на заводски ксенон към халогенни фарове + LED Въпрос?

  1. #1
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default Преработка на заводски ксенон към халогенни фарове + LED Въпрос?

    Здравейте колеги.

    Опитах се да намеря подобна тема, но без успех.
    Искам да си закупя нови фарове за моята 166 със заводски ксенон. В момента намирам само с халогени.

    Защо не ги рециклирам - освен рефлекторите, за които намирам решения, самите компоненти във фара не ми вдъхват много доверие. Буксата към баласта е счупена и всеки път смяната на крушка е мъка. А крушките горят много, може би точно заради проблеми с тази букса. Фасунката на габаритите е спукана и във фара ми изпадна една крушка. Абе сиромашка работа е и много искам да е нещо наистина здраво и надеждно.

    При условие, че повечето хора вървят от халогени към ксенон, някой може ли да ми каже, дали мога да направя обратното. Самият фар отзад изглежда доста различно дори на снимка и съм почти сигурен, че буксите няма да паснат директно. Но дали е лесно да се преправят?

    Тъй като съм виждал колко добре светят халогенни фарове с лед крушки на един два автомобила, също така бих искал да сложа такива крушки.

    Ще съм много благодарен ако някой сподели опит или пък колеги като Екотроник с техния красив ум споделят техните логични разсъждения по въпроса.

    Приятен ден.
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  2. #2
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Не знам как е при 166, но ако е като при 156, ще си е занимавка.
    Халогенните фарове се регулират ръчно.Ксеноновите се регулират спрямо датчици.
    По-добре оправи твоите фарове или търси други. Тези неща като букси и фасунки ще са по-лесни за преправяне в твоя фар, а и не знаеш в какво състояние ще са фаровете, които ще купиш.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  3. #3
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Ако купиш халогенни фарове в добро състояние (със здрави рефлектори) и подбереш хубави лед крушки (мога да препоръчам) резултата ще е повече от задоволителен. Поне при 156 се получава добре и при правилно подбрани лед крушки няма ефект турбо електрожен.
    Най-добри резултати се постигат при вграждане на лупи, но това променя визията на колата...
    Минах през всички фази на фаровете (без заводски ксенон и оригинални лупи), в момента съм с "би-лед" лупи и мирясах.
    Поздрави!
    Поправка... при 166, ако не греша всички фарове са с лупи на късите... най-доброто решение следва да е:
    - чифт здрави фарове
    - рециклиране
    - качествени лед крушки
    Last edited by markoff; 11-01-2022 at 16:42.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  4. #4
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Аз на 156 си бях сложил ксенон 6к,12 години не мръдна,скоро сложих на брерата ксенон.Този път не съм доволен,ходих да ми сменят баластите на втория месец, и днес пак почнаха проблемите(при запалване не светка някой от фаровете).Аутопрото явно са зели някви скапани китайци,2 години гаранция има ма като гледам секи месец трябва да ходя да ми сменят баластите.Това са крушките според мен http://avtochasti.store/LED-%D0%9A%D...A0%D0%98%D0%AF много ме е яд сега че не сложих тях.
    Last edited by b0jo; 11-01-2022 at 18:44.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  5. #5
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Колеги, аз се интересувам основно от възможността за свързване на халогенни фарове, защото те са много различни визуално под капака от заводските ксенонови (преди фейслифт). Говоря за буксите дали стават и ако не - дали могат да се преработят.
    Иначе ще си намеря чисто нови фарове халогенни. Нови ксенонови не намирам. На старо не смея и да търся, всичко е леш. Моите все пак функционират.
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Електрически, винаги могат да се напаснат нещата. Просто +12V от пинове "1" на конекторите трябва вместо към баластите, да се свържат към крушките. Можеш да си ползваш клапите за би-ксенона, без преправяне. Ако искаш да ползваш вътрешните халогенни крушки и за дълги (не само, като светлинен клаксон) ще трябва да се добави едно реленце и евентуално 2 предпазителя.

    PS: Говоря за FL. Ако колата е pre-FL става още по-лесно. Просто вместо от пинове 1 въпросните връзки трябва да се прехвърлят от пинове 6 към крушките. Тук няма би-ксенон и по дългите нищо не се преправя.
    Last edited by ecotronic; 11-01-2022 at 22:00.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Електрически, винаги могат да се напаснат нещата. Просто +12V от пинове "1" на конекторите трябва вместо към баластите, да се свържат към крушките. Можеш да си ползваш клапите за би-ксенона, без преправяне. Ако искаш да ползваш вътрешните халогенни крушки и за дълги (не само, като светлинен клаксон) ще трябва да се добави едно реленце и евентуално 2 предпазителя.

    PS: Говоря за FL. Ако колата е pre-FL става още по-лесно. Просто вместо от пинове 1 въпросните връзки трябва да се прехвърлят от пинове 6 към крушките. Тук няма би-ксенон и по дългите нищо не се преправя.
    Благодаря за отговора. Колата не е с биксенон, а само за късите има ксенон. Съответно това реленце няма да е необходимо.

    Понеже съм доста бос, когато става въпрос за кабели, исках да попитам дали таква преработка би означавала да се отрежат буксите, и да се вържат кабелите по някакъв алтернативен начин?? Не ми се иска отзад да са запоени нещата ако може да се избегне.
    Last edited by Vesko84; 12-01-2022 at 18:52. Reason: редакция в поста по-горе
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    На настоящите букси, пин № 6, е свързан към входа на баласта. Трябва тази връзка, вътре във фара да се прекъсне и вместо към баласта, въпросният пин трябва да се свърже към крушката (халогенна или led). Нищо друго не трябва да се преправя. Другият извод на крушката, трябва съответно да се свърже към шаси. Това са черните проводници.
    Last edited by ecotronic; 12-01-2022 at 18:58.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    ecotronic имам проблем с ксенона, гледам че си наясно с материята.Според теб на какво може да се дължи причината да не ми пали един от двата фара,ту левия ту десния даже един път ми загасна в движение десния.Преди 2/3 седмици ми смениха двата баласта и тия дни пак се почна.На 3 месеца е, още е в гаранция.Като ми смениха баластите ги попитах ако пак се повтори проблема какво правим?Ще ли да ми сложат товар защото сега компютъра може би не ги виждал.Имали някаква логика в това,или просто ме баламосват.Буксите съм ги прегледал няма лоши връзки.Мерси предварително.
    Last edited by b0jo; 12-01-2022 at 20:50.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Това с компютъра са пълни глупости. Фаровете не се следят от него. Добавянето на допълнителни товарни съпротивления, само ще влоши ситуацията а и няма никаква нужда от такива. Една възможна причина да не палят, както трябва е в прекалено високия пусков ток на баластите и относително тънките кабели на инсталацията. Опитай се да забележиш, дали проблемът се влияе от оборотите на мотора и от количеството включени консуматори в момента на паленето на фаровете.

    Дай малко инфо за въпросната ксенон система.
    Last edited by ecotronic; 12-01-2022 at 21:18.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Благодаря за пояснението. Ако правилно се ориентирам един фар от кола без заводски к ксенон е вероятно да не се нуждае от описаното преправяне. Ти описваш как да преправя моя си фар на халогенен, нали.
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by Vesko84 View Post
    Ти описваш как да преправя моя си фар на халогенен, нали.
    Точно така.
    Ако вземеш халогенни фарове, най-вероятно ще се наложи да ги преправиш по аналогичен начин, защото при двата варианта, конекторите на инсталацията са с различна подредба на пиновете.

    Демек и в двата случая ще трябва да сваляш бронята, което при 166, не е приятно упражнение.
    Но все пак, при преправянето на твоите и ако няма да демонтираш рефлектори и лупи, имаш някакъв шанс да се справиш и без демонтирането на фаровете.
    Last edited by ecotronic; 12-01-2022 at 21:27.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Quote Originally Posted by b0jo View Post
    ecotronic имам проблем с ксенона, гледам че си наясно с материята.Според теб на какво може да се дължи причината да не ми пали един от двата фара,ту левия ту десния даже един път ми загасна в движение десния.Преди 2/3 седмици ми смениха двата баласта и тия дни пак се почна.На 3 месеца е, още е в гаранция.Като ми смениха баластите ги попитах ако пак се повтори проблема какво правим?Ще ли да ми сложат товар защото сега компютъра може би не ги виждал.Имали някаква логика в това,или просто ме баламосват.Буксите съм ги прегледал няма лоши връзки.Мерси предварително.
    При мен това беше от крушките. Смених ги и да чукна на дърво всичко е ОК засега.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  14. #14
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Аз се справям добре с механичната част - разглобяване и сглобяване на болтчета и винтчета, така че демонтажа не ме притеснява. Правил съм го веднъж. Ел системата ми е пълна мъгла. Още веднъж благодаря. Ще се опитам да намеря майстор, на който му се заиграва, преди да дам по 190лв на фар. Ако ги реставрирам ще излезе 250лв за двата, ако сам си ги монтирам и демонтирам. Затова предпочитам да скоча на нови, защото не е само до рефлектори проблемът.
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  15. #15
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Това е модела https://autopro.bg/ksenon-sistema-h7-6000k-12v-35w-cmb обаче баластите са други,по големи са.А може ли акумолатора да прави проблема.Че тая вечер бая плахо завъртя.
    Last edited by b0jo; 13-01-2022 at 21:28.
    Brera 2.0jtdm 170hp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •