Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Съвет за покупка на Алфа Ромео 159

  1. #16
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Я обясни технически как в дизела ти ЕГР-а вкарва СО2, че ми стана много любопитно.
    Лесно е за обяснение ,но се съмнявам ,че ще ти е толкова лесно да го разбереш,щом задаваш този въпрос.
    погледни тук https://en.wikipedia.org/wiki/Exhaust_gas_recirculation
    Съжалявам ,но нещо не ми излиза на руски ,та давам линк на английски,явно на Путин не му е важна Уикипедия,пардон Википедия.
    Вероятно нямаш в предвид под думата "технически" да получиш тук доказателство базирано на формули и изчисления ,че тогава ще трябва форума да го акредитираме като ВУЗ.
    Last edited by 546; 10-03-2022 at 13:40.

  2. #17

    Default

    Той има предвид, че съм объркал CO2 с CO.

    Въпросът е, че в различната литература пише различни неща.И затова имах колебание кое от двете е, но нaписах CO2.Не съм химик.

    А вярното е и двете - при непълно изгаряне се получава CO2, при пълно изгаряне CO.

    Сигурен съм, че полученият резултат нито е 100% CO, нито 100% CO2, a смес от двете, но няма да споря.
    За мен е без значение.
    Last edited by alfa racer GTA; 10-03-2022 at 15:35.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #18
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Той има предвид, че съм объркал CO2 с CO.

    Въпросът е, че в различната литература пише различни неща.И затова имах колебание кое от двете е, но нaписах CO2.Не съм химик.

    А вярното е и двете - при непълно изгаряне се получава CO2, при пълно изгаряне CO.
    Айде пак
    Не споря,само напомням ,че СО може да го запалиш и си гори ,докато СО2 не.Това съвсем тихичко го казвам.
    Аз също не съм химик.Учил съм металургия.
    Та това което знам е ,че в доменната пещ се вкарва кокс и желязна руда,почти няма кислород .Желязната руда съдържа достатъчно кислород тъй като е окислено желязо.Кокса е въглерод.При високата температура кислорода от рудата се свързва с въглерода,и се произвежда железо с високо съдържание на въглерод ,известно под името чугун и въглероден окис (СО) ,известен като доменен газ.Има и отпадък наречен шлака.Процеса е съпроводен с отделяне на топлина.Тъй като енергията необходима за отделянето на кислорода от желязото в рудата е по-малко от отделената енергия при свързването на така получения кислород от рудата с кокса.Тъй като се поддържа недостиг на кислород ,като се добавя повече кокс или въглерод, процеса на окисление на въглерода не протича до СО2 ,та се получава само СО .Газа се извежда от пещта,охлажда се и в последствие се изгаря до въглероден двуокис (СО2) , като отделената топлина се използва за подгряване на метала за горещо валцоване.И чак тогава вече става пълното изгаряне на въглерода от кокса който се зарежда в пещта.
    Може да ти напиша и химическите процеси,с нужните количества.Ама на салфетка .Това е стратегически важна информация и в момента сигурно вече е и държавна тайна.
    Last edited by 546; 10-03-2022 at 16:19.

  4. #19
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Горе долу си на прав път, но пропускаш нещо важно. Така както си го описал, освен руда и кокс се вдухва чист кислород, което хем осигурава необходимата топлина, хем се получава въглеродния окис, необходим за реакцията на редукция на желязото.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #20
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Така е абсолютно,ама е съвсем в малко количество и само когато има нужда да се повиши температурата, ,през едни тънки тръбички,точно над шлаката ,че да не вземе да гръмне пещта.Но редукцията става с въглерода ,а не с въглеродния окис, който се явява краен продукт в случая
    Last edited by 546; 10-03-2022 at 16:33.

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Фурми се наричат въпросните тръби през които се вкарва кислород.

    Редукцията не става с въглерода а с въглеродния окис. Сигурно се подвеждаш от това, че крайният продукт (чугунът) съдържа въглерод. Но той не е химически свързан а е сплавен със желязото.

    Ето тук е описана цялата реакция.
    Last edited by ecotronic; 10-03-2022 at 16:49.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Вероятно е така ,не споря,като се има в предвид ,че бях рекордьора по отсъствия на даскалото ,и то цели четири години, нормално е да нямам точни спомени за междинните процеси,виждал съм пещта веднъж-дваж отвън,вътре не съм влизал да видя кво точно става,а и съм учил задълбочено само пластичната деформация,каквото съм и бачкал,добива ни ме беше интересен.
    Last edited by 546; 10-03-2022 at 16:56.

  8. #23
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Ами то не е проста работа, че човек да я помни. За мен едно от най-сложните неща е желязовъглеродната диаграма.

    Само металургия не бяхме намесвали тази тема


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #24
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Верно тъй беше!
    FeO(s) + CO(g) → Fe(s) + CO2(g)+Q
    CO2+C=2CO-Q
    получаваме 1атом Fe и 2молекули СО
    после едната молекула СО бега бърже да редуцира следващата молекула FeO ,а С редуцира получения СО2 до СО,а през това време точим от долу Fe в течна фаза и от горе СО в газообразна,и докато добавяме FeO и С процеса си върви .
    Нищо сложно няма.
    То така написано всеки дето е с първи клас може да си направи и количествената сметка.

    Мда ,когато фактите говорят и боговете мълчат.
    Изкара си една бира от мен!
    Last edited by 546; 10-03-2022 at 21:09.

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Когато работех в Кремиковци, свършил кислородът и някакъв умник решил, че могат да вдухват въздух вместо кислород. Пещите се затлачиха с л*йна и после трябваше да ги ремонтират. Предполагам, знаеш, какво представлява ремонт на доменна пещ.

    За тези, които не знаят - разрушава се и се строи наново. Голяма е колкото един 10 етажен блок.
    Last edited by ecotronic; 10-03-2022 at 17:11.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Ясно ми стана що си напред с електрониката.

  12. #27
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    А бе готин,да не би, заради войната в Украйна, в Холандия да се връща на мода дизела..?...или се пребираш у нас..?



    Боби, 2,40 евро стана литъра бензин, дизела 1,95. В момента давам пари да хода на работа… Ако ме разбираш……

    Далаверата няма да дойде обаче от цената на дизела, защото и той си е скъп, а от разхода, освобождаване от данъци и застраховки, като собственост на българска фирма оперираща на територията на Нидерландия.

    Тъся нещо, красиво, ефтино и икономично. Трябва да сме максималисти.
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  13. #28
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    ...
    Толкова много загрява, че колата ми беше с 10 градуса по- ниска темп. заради развален термостат.
    Този двигател нали има охладителна система ?
    Ако би загрявала повече би се повишила и темп на охладителната течност.
    Аз проследих моята и не надвишава 86-88 градуса.
    Ще споделя как са нещата лятото.
    Аз съм инж от Ту, но не съм изследвал въздействието на "затапен ЕГР и премахнати клапи"
    Първоначално сега в зимният период, виждам че няма такова 'прегряване' (с моят режим на каране)
    Това че инженерите са добавили тази система не означава, че е най- доброто което са желали.
    Имат задание да постигнат определена норма на екология еко4-5 .. и се налага да инсталират ЕГР и вихрови клапи.
    Не е задължително да са пресметнали, че с тази система колата ще работи в еди си какви темп. граници и по това да са конструирали двигателя.
    Карам 3 години без ЕГР и клапи и главата ми не се е пукнала.

    Аз ще карам с запушен ЕГР и без клапи .
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  14. #29
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by кученцетоОгиитаткоДоги View Post
    Боби, 2,40 евро стана литъра бензин, дизела 1,95. В момента давам пари да хода на работа… Ако ме разбираш……

    Далаверата няма да дойде обаче от цената на дизела, защото и той си е скъп, а от разхода, освобождаване от данъци и застраховки, като собственост на българска фирма оперираща на територията на Нидерландия.

    Тъся нещо, красиво, ефтино и икономично. Трябва да сме максималисти.
    Вече четири години карам 159 SW 1.9 150 к.с....ние май с теб от толкова време не сме се виждали.....иначе съм доволен от машината, разхода ми е от 6.1 до 7.8 л на според компа на колата, не съм правил некви по точни замервания, но е достоверен според джоба ми и ме устройва...знаеш, че макар и към пенсия, не карам като такъв...по някой път бая агресивно си я натискам....по добре
    стой на пътя от 156-та, окачването е по здраво, возията не е чак толкова комфортна, има нисък просвет, ама там дупки и коловози нямате....
    За четири години съм изминал близо 100 хил. км. и ядове не съм имал...
    Важното е да вземеш запазена и подържана, сега да ти давам съвети да работи чисто мотора без сътресение във всички режими, да няма пушеци и видими омазнявания по него, смятам, че знаеш....след като премахнеш детските и болести или ги подмениш както споменаха колегите: вихрови клапи, агр и дпф...колата взета на старо вече има нов живот така да се каже незнам там на ниската земя дали има шанс да караш без дпф, дори и с наши номера..?...въпреки, че и без него, ако е изправен мотора няма димка от зад........аз първите две години я карах със всички еко системи, но дпф започна да ми създава ядове и го премахнах с агр-а, оставих само катализатора, но той не създава проблеми...вихровите клапи ги премахнах още с обслужването като я взех от страх, но с тях мотора е една идея по добър независимо от новият софтуер...правя този извод защото я карах първите 3 хил. с клапи...за ръчните скоростите обърни внимание за шумове и виеене при движение....дори и да няма при студен двигател и студено време като запалиш се чува едно страно чукане докато загрее, ако се губи като натиснеш съединитела, или по точно ако тръгнеш да включваш на скорост без да си го натиснал... означава, че са тръгнали прослувутите лагери, който са коментирани многократно в форума.....ако всичко е наред просто може да си долееш малко масло над нормата и ще и удължиш живота ....за автомата нищо не мога да ти кажа, не съм му фен, а и ти знаеш елементарните неща да го тестваш....
    Няма да ти казвам, че има по удачни варианти за да спестиш разходи при теб, но ще опрем до сапонерки, а ти си плевенско гъзе да ге...)
    Ти какво караш сега, та ти е дебела лайсната....да не би да е още оният шведски самолет...?
    И като те довее вятъра у нас да се обадиш да се натряскаме като едно време...с здраве и ако има нещо питай...
    Успех и късмет в избора....
    Last edited by Бобби; 11-03-2022 at 01:19.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  15. #30
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    8/100 при мене, ама кво значение има колко харчи след като все нещо има за ремонт по старите коли. 3 години ми харчи 7-8 и накрая спестените пари за носачи примерно )
    JTDm 170+

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •