Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Съвет за покупка на Алфа Ромео 159

  1. #1
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default Съвет за покупка на Алфа Ромео 159

    Добър ден съфорумници,



    Искам да си закупя 159 по принцип дизел, понеже мисля, че бензиновия вариант не може да се газифицира.Че с тия цени на горивата както е тръгнало, да караш на бензин си бие по джоба яко. Първоначално се бях навил за Жулиета, но вътре пространството ми идва като все едно си заврян в консервена кутия. И с тия малки прозорци от зад те лови каустрофобията.За това се спрях на 159 спорт вагон дизел. Въпроса ми, кой двигател е с най-добро съотношение к. с. -разход? По принцип съм се спрял на ti вариянта. И, ако може да ми дадете някакви съвети на кое да обърна внимание при покупката.
    SAAB 9-5 2.0T Powered by Vialle

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    50

    Default

    2.0 JTDM 170 к.с. на хартия е с най-добро съотношение мощност-разход.

  3. #3

    Default

    1,8 mpi 140 коня може да се газифицира, но ако е само заради това няма смисъл. В началото на 2023 г. цената на газта(метани пропан бутан") ще стане колкото на бензина. Освен ако сега текущата война не промени нагласите и тази директива.Ама не вярвам...

    Търсиш SW, тоест практична версия на 159-ката и в същото време TI?

    TI е красота, но е по-ниска, като я натовариш с багаж и народ си представям...

    При по-голямо натискане на газта 2.4 ще дава по-голям разход.При щадене на газта, разхода ще е пренебрежим между двата двигателя.

    2.0 JTDm е идеалния компромис и са от 2010-2012 г., НО:

    1. Задължителни се сваля картер и се сменя едно О уплътнение/пръстен, което е пластмаса + гума, защто в противен случай си заминава колянов вал, и други части поради липсва на смазване.Уплътнението струва 25-27 лева + гарнитура картер 45 лева - цени отпреди 4 месеца.

    Някои майстори гледат да спечелят и от гарнитурата и ти слагат вместо гарнитура термоустойчив черен силикон за 15 лв тубичката .

    2.Смяна на входящия колектор, който за разлика от 1.9 и 2.4 при 2.0 е пластмасов и от термалното натоварване в един момент се пука. Не подлежи на лепене - сменя се.

    При 1.9 и 2.4 се заради вихровите клапи се сменя или целият колектор или се затапват клапите. Тоест махат се и се слагат тапи и затапва и ЕГР-а. В този случай се повишава температурата на горене в цилиндрите, при което може да се пукне глава на цилиндрите, която е алуминиева сплав.

    Третият вариант при 1.9 и 2.4 е, че се ремонтират вихровите клапи - има ремонтни комплекти от по 14-20 до 40€.Има и клипове в тубата как се прави. В този случай може да се каже, че стават доживотни за колата.Пластмасовата част която се чупи/износва се сменя с месингова.

    При смяна на входящ колектор с нов при 1.9 и 2.4 новият ще изкара 200 000 - 250 000 км и ще трябва или нов колектор или ремонт с ремонтен комплект.

    Нов колектор за 2.4 го поръчах онзи ден за 420лв.Гарнитура 25-29 лева.

    Разход по компютър по магистрала и северни тангенти преди 20 дни - за 225 км отиване 6.1 литра/100, връщане 5.7 литра/100км

    Само веднъж съм свалял разхода до 5.33литра на сто за пробег 950км извънградско и магистрала България - Гърция.

    Частите последните 4 години ги купувам от Аутодок.Там са на поносими цени в сравнение с Бг, но не винаги са най-евтини.

    Комплект маховик+ 3 части съединител всичко LUK= 1114лв с доставка от Италия+3 лв банкова такса = 1117лв. за 2.4 двигател.

    За 1.9 150 коня беше към 850-900лв същият комплект, а за 2.0 двигателя беше 1250лв.

    От моя гледна точка, най-добрият двигател е този който най-много е гледан и пазен.
    Избирай, като имаш предвид горните разходи.

    Комплектите ремъци+ ролки са на еднаква цена, разликата е 20-30лв.

    1,9 имат проблем с демпферните ролки, но според мен е защото масово се купуват Кортеко, а би трябвало да купуват или SNR или DAIKO или SKF. най-близо до оригиналното заводско е Daiko, но аз на 2.4 сложих SNR и нямам никакъв проблем.


    Другата възможност е да погледнеш Ланча Делта от 2006 година нагоре - има и бензинови и дизелови двигатели има и заводски бензин+ газ/метан и дори дизел+ газ. Но последното е много рядко.

    От тях има 1.9 дизел дитурбо 190 коня, които ги правят 300 коня с много приличен разход . От бензиновите им си струват 1.4 120 коня и 1.4 140 коня.Другите бензинови давали по-често проблеми.

    Има и 1.8 дитурбо бензин 200 коня, но там разхода предвид днешните цени ще е...
    Last edited by alfa racer GTA; 09-03-2022 at 19:01.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Да допълня,ръчната скоростна кутия за 1,9 е много проблемна и трябва задължително да й се обърне внимание при покупка.Препоръчително е при смяната на маслото на кутията да се налее 1л повече.Не съм съгласен за температурата на горене,заради премахването на клапите,но айде...
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Има и 1.8 дитурбо бензин 200 коня...
    Чак пък

  6. #6
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Препоръчвам ти 1.9 120 и 150кс, ако намериш такава с автоматична кутия е най-доброто попадение за мен.

    2.4-ката е въпрос на време да правиш глава, освен ако не е направена както трябва преди това.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  7. #7

    Default

    Съгласен или не за температурата има клипове и има реално измерване преди/след затапване.

    Има хора които са купили нов колектор, след като са премахнали затапването.И това не се получава само за двигателите на 159-ките, а за всички дизели с ЕГР и клапи.

    Както казва един мой познат автотехник със собствен сервиз - "инженерите са си го сметнали", а той има средно авто завърил за монтьор, работил в България10-на години, работил в САЩ като такъв 12 години и сега отново в България..
    Работи и с комп със официален софтуер и отделно човека си има фреза и струг, та почти няма нещо което да не го може, за разлика от повечето сервизи които се учат на ваш гръб.

    Температурата се повишава заради затапване на ЕГР-а, но досега не съм чул за затапване на клапи без затапване на ЕГР - може и да има.

    Това което пропуснах - ремонтен комплект за скоростна кутия на 1.9 дизела е от 80 до 220 паунда в зависимост колко и какви лагери и части на кутията се подменят с нови.


    За някои двигатели(но не за АР 159) в зависимост от сплавта на главата затапването на ЕГР и вихрови клапи, макар и да повишава температурата не води до пукнатини в главата и ремонта й или до нова глава.

    На практика за температурата на двигателя има немалко значение и маслото което се слага - не бих повярвал, докато не го видях с очите си на моята - с бардал една температура, с друго масло пълна синтетика 5-6 градуса лятото надолу температурата ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #8

    Default

    Няма логика в това което говориш.
    Егр е повторно вкарване на изгорели газове в колектора. Това как мислиш, дали вдига или понижава температурите?

    Пукането на главите при тея мотори идва от запушен дпф и принудителни регенерации. Тея регенерации наистина са голямо натоварване и повишение на температурите.

  9. #9
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    1,9 имат проблем с демпферните ролки, но според мен е защото масово се купуват Кортеко, а би трябвало да купуват или SNR или DAIKO или SKF. най-близо до оригиналното заводско е Daiko, но аз на 2.4 сложих SNR и нямам никакъв проблем.
    Да те поправя, грешиш за демпферната шайба. Оригиналната е Corteco с нея купих и колата.
    Сложих Corteco от аутодок и 3-та година над 30к км нямам никакви проблеми с нея.
    Аз съм виждал SNR на 500км съдрана Някой коли имат и други проблеми и за това късат демпферната.

    Аз също не съм съгласен с повишената температура при работа на двигателя без вихрови клапи. + Затапен ЕГР. Аз съм виждал ЕГР бронзова тръба на Lancia 2.4 разтопена на капки
    Колкото повече свеж въздух (студен) влиза толкова по- добре от това да влиза горещ през EGR / в движение ЕГР е затворен така че не играе роля.

    Скоростната кутия 1,9 се прави не е драма и не е задължително да се чупи, автоматика е по- сериозният разход при проблеми.
    Отвори ли се .. сменят се всички лагери. Предимно проблемен е лагерът на 6-та ск. просто се износва поради малкият си размер. (може да се стържи и да се сложи по- голям)
    Качвал съм се на 159 1,9 на 340к със здрава кутия.
    *вярно е че е по- добре да има около 500мл -600мл повече масло. По спомен беше 2300/400ml .. слага се около 3 литра.

    Колегата каквото и да купи е на късмет. Все пак е добре да я видят на сервиз преди да плати
    Някой колега ако може да хване да закачи един multiecu - че сервизите повечето са .. скарани с диагностика.
    Проверете и дали има DPF или са го прибрали за продан
    Гледай да има Xenon ..
    Last edited by flipz; 09-03-2022 at 21:01.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  10. #10
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Температурата се повишава заради затапване на ЕГР-а, но досега не съм чул за затапване на клапи без затапване на ЕГР - може и да има.
    Че какъв е проблема да има?
    Не малко хора го правят, защото не искат да им загряват бавно колите, а в същото време не искат да им паднат клапите.
    Нямат общо двете неща.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  11. #11
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Аз съм с нов колектор с клапи,но егр ми е запушен имали проблем ?
    Brera 2.0jtdm 170hp

  12. #12
    Клуб 8J+ Gogata's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    1,273

    Default

    Дано намериш нещо читаво.В момента пазара е доста обран и има предимно залежали боклуци. Изскочи ли нещо читаво, заминава веднага. Наскоро търсих кола и се нагледах на всякакви небивалици и гробници.
    Отделно 159-ките са си вече на години. Първите са на по 16-7 и потенциално може всяко едно нещо да е проблем.
    Търси най-запазената и се зареди с търпение. Успех!
    Alfa Romeo Giulia 2.0T 280hp TI RWD '17
    Fiat Punto Evo 1.4 77hp '10
    ex Alfa Romeo 159 SW Q-Tronic 1.9 150hp JTDm 150hp '09, ex Fiat Punto 1.2 60hp '00, ex Alfa Romeo 147 1.9 JTDm 120hp '05, ex Alfa Romeo 145 1.4 TS 103hp '97

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Няма логика в това което говориш.
    Егр е повторно вкарване на изгорели газове в колектора. Това как мислиш, дали вдига или понижава температурите?

    Пукането на главите при тея мотори идва от запушен дпф и принудителни регенерации. Тея регенерации наистина са голямо натоварване и повишение на температурите.
    Логика има за инженерите проектирали двигателя.

    При нормално работещ ЕГР вместо кислород в горивната смес се добавя CO2. при запушен ЕГР вместо CO2 в горивната смес се вкарва повече О2, повечето кислород повишава температурата на горене, защото се получава по-бурно горене = по-висока температура. Взимате една бутилка чист кислород с един маркуч, отваряте винтила и насочвате маркуча в горящ огън - тогава ще разберете какво се случва...

    Отделно бай-паса който има към парното/антифриза охлажда изгорелите газове от двигателя преди отново EGR-a да ги вкара в цилиндрите - затова с нормално работещ ЕГР парното зимата загрява по-бързо.

    Запушения ДПФ съм го прочел още преди 10-на години, та няма защото "да ме учиш".

    Тук сте една групичка "по-умни от инженерите" проектирали двигателите, с разликата че никой не е чувал за вас във фирмите проектирали тези двигатели.



    Има и за двигателя на фиат който се слага и в опел и сааб, ма не смятам да си губя времето да ви го търся - точно в него човекът казва, че ги е махнал, затапил ЕГР шофирал няколко месеца и когато замерил видял, че температурата в сравнение с преди е увеличена, след което си върнал всичко както си е било.

    Някои хора се учат от грешките на другите, други обичат "да си падат на главата многократно" и дори им харесва.Нямам против.

    https://www.youtube.com/watch?v=E2_I0DSxsqI

    https://www.youtube.com/watch?v=DPs2HW38HuM

    Прекратявам участието си в темата - спорете с някой друг или помежду си.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  14. #14
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Quote Originally Posted by кученцетоОгиитаткоДоги View Post
    Добър ден съфорумници,



    Искам да си закупя 159 по принцип дизел, понеже мисля, че бензиновия вариант не може да се газифицира.Че с тия цени на горивата както е тръгнало, да караш на бензин си бие по джоба яко. Първоначално се бях навил за Жулиета, но вътре пространството ми идва като все едно си заврян в консервена кутия. И с тия малки прозорци от зад те лови каустрофобията.За това се спрях на 159 спорт вагон дизел. Въпроса ми, кой двигател е с най-добро съотношение к. с. -разход? По принцип съм се спрял на ti вариянта. И, ако може да ми дадете някакви съвети на кое да обърна внимание при покупката.
    А бе готин,да не би, заради войната в Украйна, в Холандия да се връща на мода дизела..?...или се пребираш у нас..?
    Last edited by Бобби; 10-03-2022 at 12:37.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  15. #15
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    При нормално работещ ЕГР вместо кислород в горивната смес се добавя CO2. при запушен ЕГР вместо CO2...
    Я обясни технически как в дизела ти ЕГР-а вкарва СО2, че ми стана много любопитно.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •