Page 7 of 37 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 91 to 105 of 550

Thread: Какво означава да си български политик...?

  1. #91
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    ... Като имаш предвид втората половина на поста си, и това че пазарът не търпи "дупки" , и това че аец се изгражда за десетки година а "зелените" системи за няколко месеца и изискват мноооооого по малки инвестиции - защо мислиш че ни трябва нова аец?
    Из нета има таблички за процентното съотношение на производството на тоци на годишна база, за години назад. Вземи ги поогледай.
    И защо тогава, след като всичко е по-бързо и с много по-малко инвестиции, в сметката за тока плащам само 1-5% от "най-скъпия" ток от АЕЦ, и основния товар е от модерните еко токопроизводители с "най-евтиния" ток" и пренос, поради посерниците, които са се наредили на хранилката? Ма, то екологията, това-онова, нали...
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  2. #92
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    И защо тогава, след като всичко е по-бързо и с много по-малко инвестиции, в сметката за тока плащам само 1-5% от "най-скъпия" ток от АЕЦ, и основния товар е от модерните еко токопроизводители с "най-евтиния" ток" и пренос, поради посерниците, които са се наредили на хранилката? Ма, то екологията, това-онова, нали...
    Поради написаното по назад. АЕЦ е подходяща за планова икономика. Там не те и вълнува колко са загубите от пренос и дали ще топлиш околната среда. Реакторите не реагират бързо, а балансът на системата изисква голяма гъвкавост. И да имахме 6 реактора сега, пак същото щеше да плащаш, шото това е пазарът - днес поръчвам за утре. Не можеш днес да спреш реакторът, утре да го включиш. ако сега имахме 6 реактора, щяхме да трупаме кинти, ама щяхме да плащаме заемите за тях(реакторите), за поддръжката им за времето в което не са работили преди това, за студеният резерв, който е неизбежен.....
    Производството на ток у нас, на годишна база, гравитира околу 50 процента от двата реактора в Козлодуй.
    Мооооже би, с доста условности още един реактор да има смисъл. Два..........абсурд.
    Ама начинът ти на мислене не допуска че в ъзможно да не са те прекарали.
    За това все господари и роби са ти в устата.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  3. #93

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    И да имахме 6 реактора сега, пак същото щеше да плащаш, шото това е пазарът - днес поръчвам за утре. Не можеш днес да спреш реакторът, утре да го включиш. ако сега имахме 6 реактора, щяхме да трупаме кинти, ама щяхме да плащаме заемите за тях(реакторите)...
    А не е ли по-добре да ги изплащаме и да работят, отколкото да ги изплащаме и да стоят на поляната край Белене.

  4. #94
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    А не е ли по-добре да ги изплащаме и да работят, отколкото да ги изплащаме и да стоят на поляната край Белене.
    Перфектно би било, само че....няма как....
    Няма как 6 мегавата реактори да работят синфазно 24/7 при полужение че са натоварвани с пикове и спадове в консумацията с над 40 процента в денонощието.
    Чувал ли си че има дневна и нощна тарифа? За къв... е според теб?
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  5. #95
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Това дето го гледаш сега, с посоката на токът, е изключение. Моментът за денацификация на Украйна беше избран перфектно. Маса фирми прекратиха дългосрочните си договори за тоци, заради ковид. И точно когато производството се възобнови се оказаха на пазарът "ден напред" с недостиг на производство на електричество в европейски мащаб. Като имаш предвид втората половина на поста си, и това че пазарът не търпи "дупки" , и това че аец се изгражда за десетки година а "зелените" системи за няколко месеца и изискват мноооооого по малки инвестиции - защо мислиш че ни трябва нова аец?
    Из нета има таблички за процентното съотношение на производството на тоци на годишна база, за години назад. Вземи ги поогледай.
    Ванчо,наясно съм ,че търговията с ток е по-различна от всяка друга и ,че технологичните особености на мощностите за производство трябва да съответстват на пазарното търсене,но поради изключително рентабилното производство на атомните централи може и да си позволим да топлим околната среда.
    Ако тикна един реактор в колата ще го гася ли според теб или ще го оставя да си бачка нонстоп.
    Два реактора са ни предостатъчно,но са стари и зависят от един доставчик, и за гориво, и за части,а и в все някога ще трябва да ги подменим.
    Колкото до малките мощности,не е запълване на дупки,а чиста математика.При положение ,че цената на тока до крайните потребители е в пъти по-висока спрямо получената с възобновяеми източници,не е редно да се усложнява изграждането на малки мощности за собствени нужди с каквито и да е процедури.Евентуално периодично един технически преглед и това е.Който има нужда,възможност и желание да инвестира да може да го направи бързо и лесно,също така това ще развие и пазара на този тип оборудване, защото ще е възможно бързо и лесно да продаде инсталацията при отпадане на нуждата .
    Last edited by 546; 28-09-2022 at 21:33.

  6. #96
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Ванчо,наясно съм ,че търговията с ток е по-различна от всяка друга и ,че технологичните особености на мощностите за производство трябва да съответстват на пазарното търсене,но поради изключително рентабилното производство на атомните централи може и да си позволим да топлим околната среда.
    Ако тикна един реактор в колата ще го гася ли според теб или ще го оставя да си бачка нонстоп.
    Два реактора са ни предостатъчно,но са стари и зависят от един доставчик, и за гориво, и за части,а и в все някога ще трябва да ги подменим.
    Колкото до малките мощности,не е запълване на дупки,а чиста математика.При положение ,че цената на тока до крайните потребители е в пъти по висока спрямо получената с възобновяеми източници,не е редно да се усложнява изграждането на малки мощности за собствени нужди с каквито и да е процедури.Евентуално периодично един технически преглед и това е.Който има нужда,възможност и желание да инвестира да може да го направи бързо и лесно,също така това ще развие и пазара на този тип оборудване, защото ще е възможно бързо и лесно да продаде инсталацията при отпадане на нуждата .
    Пропускаш една малка подробност - това е мрежа. Ако тоя реактор е в колата ти, съобразен с нейната консумация, може да не ти и дреме с какво ще го товариш.
    Държа да те информирам, че от близо година малките населени места са подложени на ежедневен тормоз от ЕРП. Поне по 5 пъти дневно има прекъсване на потенциалната разлика в мрежата за десетки милисекунди, щот държавата(Аз) помпа кинти.
    Честито ми!
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  7. #97
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Пропускаш една малка подробност - това е мрежа. Ако тоя реактор е в колата ти, съобразен с нейната консумация, може да не ти и дреме с какво ще го товариш.
    Държа да те информирам, че от близо година малките населени места са подложени на ежедневен тормоз от ЕРП. Поне по 5 пъти дневно има прекъсване на потенциалната разлика в мрежата за десетки милисекунди, щот държавата(Аз) помпа кинти.
    Честито ми!
    п.п. За зелените ти казах отдавна какво мисля - няма алтернатива. Даже ти казах че според мен Путин и приложи още енергия в посока същата траектория на "зелената зделка'.
    Няма смисъл да ме убеждаваш в нещо, в което вече съм. Ако и да сме доста "леви' у нас, то съседите не са. Това имах предвид с "дупките". има ли пазар - ще се появи предлагане. Няма ли предлагане - високи цени и пазарът умира. НЕИЗБЕЖНО!
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  8. #98
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Управлението на мрежата би могло да се промени и да се изгладят пиковете.Това до голяма степен е чисто технологичен въпрос,за разлика от търговския интерес,който е по-скоро политически.
    Утре ще си пишем още,сега изчезвам да се подготвям за бачкане,че таксито бездейства и губя кинти от това.
    Last edited by 546; 28-09-2022 at 21:57.

  9. #99
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Управлението на мрежата би могло да се промени и да се изгладят пиковете.Това до голяма степен е чисто технологичен въпрос,за разлика от търговския интерес,който е по-скоро политически.
    Това се и прави. и резултатът е тоя. За голямо съжаление, природните закони въобще не се влияят от политическите. Някой се съобразяват с тях, други - не. Всеки си носи последствията!
    Виждаме го и в новините, и извън тях, в ежедневието......
    ВСЕКИ БОЖИ ДЕН, НЯКОЙ ИДИОТ, СИ МИСЛИ ЧЕ ЩЕ ИЗЛЪЖЕ ФИЗИКАТА!
    СТИГА! САТИГА БЕ!
    СТИГА!
    СТИГА!
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  10. #100
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Това се и прави. и резултатът е тоя. За голямо съжаление, природните закони въобще не се влияят от политическите. Някой се съобразяват с тях, други - не. Всеки си носи последствията!
    Виждаме го и в новините, и извън тях, в ежедневието......
    ВСЕКИ БОЖИ ДЕН, НЯКОЙ ИДИОТ, СИ МИСЛИ ЧЕ ЩЕ ИЗЛЪЖЕ ФИЗИКАТА!
    СТИГА! САТИГА БЕ!
    СТИГА!
    СТИГА!
    П.П. ДА не си помислиш че това е към теб!
    Докато си пишех, се сетих за катастрофата до гарата днес сутринта.
    Хеле, най сетне видях и камера на Аксаковският баир днеска.....

    Май ми е време за най евтиният транспорт....
    Не бе, не катафалка(щот...я платиш за нея, я ...не), тренът имах предвид.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  11. #101
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Поради написаното по назад. АЕЦ е подходяща за планова икономика. Там не те и вълнува колко са загубите от пренос и дали ще топлиш околната среда. Реакторите не реагират бързо, а балансът на системата изисква голяма гъвкавост. И да имахме 6 реактора сега, пак същото щеше да плащаш, шото това е пазарът - днес поръчвам за утре. Не можеш днес да спреш реакторът, утре да го включиш. ако сега имахме 6 реактора, щяхме да трупаме кинти, ама щяхме да плащаме заемите за тях(реакторите), за поддръжката им за времето в което не са работили преди това, за студеният резерв, който е неизбежен.....
    Производството на ток у нас, на годишна база, гравитира околу 50 процента от двата реактора в Козлодуй.
    Мооооже би, с доста условности още един реактор да има смисъл. Два..........абсурд.
    Ама начинът ти на мислене не допуска че в ъзможно да не са те прекарали.
    За това все господари и роби са ти в устата.
    На еко(соларките и ветровките) инсталациите, викаш живота е вечен и те от поддръжка и обновяване нямат нужда. На Франция, например, икономиката сигурно е планова?

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Перфектно би било, само че....няма как....
    Няма как 6 мегавата реактори да работят синфазно 24/7 при полужение че са натоварвани с пикове и спадове в консумацията с над 40 процента в денонощието.
    Чувал ли си че има дневна и нощна тарифа? За къв... е според теб?
    Износ, например. И пара ще има, и няма "скъпия ток" в сметката ми да е само 1 %. В последно време(и не само, енергийните нужди постоянно растат, а не намаляват) дочувам, че ток се търси със същата настървеност, като газта. Явно предпочиташ 1 баня седмично и електрозахранване тип коледна елха, само и само да се угоди на спонсорите.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  12. #102
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    На еко(соларките и ветровките) инсталациите, викаш живота е вечен и те от поддръжка и обновяване нямат нужда. На Франция, например, икономиката сигурно е планова?



    Износ, например. И пара ще има, и няма "скъпия ток" в сметката ми да е само 1 %. В последно време(и не само, енергийните нужди постоянно растат, а не намаляват) дочувам, че ток се търси със същата настървеност, като газта. Явно предпочиташ 1 баня седмично и електрозахранване тип коледна елха, само и само да се угоди на спонсорите.
    Не твърдя че има нещо вечно. Твърдя че за да построиш нещо, то трябва да ти е нужно. Дали за да го ползваш директно, дали за да продаваш това, което прави.....
    Дискусията по темата ще продължи, след като ми отговорищ - колко процента от енергодобивът на Франция е от ядрена енергия, колко потребяват битовите потребители, колко бизнесът, колко им е студеният резерв, колко плащат за това, колко им е процента от ядрени централи в миксът и.... да, Франция е най лявата държава е Европа(ти да видиш).
    Няма да е лошо, в смисъл - за спорът, да посочиш - колко аджеба тоци сме изнесли, и на каква цена, преди Путин да не нападне Украйна. Щото за мен е въпрос на религия(причина/следствие), годишно. Може да се окаже и в твоя полза тая стъкмистика. Току виж, Путин ни спрял газът, за да ни пусне слънцето и вятъра.
    п.п. Сега пък ....спонсори.
    Кой те спонсорира тебе, та мислиш че мен някой също ме!?
    Не съм като теб!
    Видимо е!
    Престани с простотъиите патриоте!
    Last edited by ivan dimitrov; 29-09-2022 at 00:03.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  13. #103
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Не твърдя че има нещо вечно. Твърдя че за да построиш нещо, то трябва да ти е нужно. Дали за да го ползваш директно, дали за да продаваш това, което прави.....
    Дискусията по темата ще продължи, след като ми отговорищ - колко процента от енергодобивът на Франция е от ядрена енергия, колко потребяват битовите потребители, колко бизнесът, колко им е студеният резерв, колко плащат за това, колко им е процента от ядрени централи в миксът и.... да, Франция е най лявата държава е Европа(ти да видиш).
    Няма да е лошо, в смисъл - за спорът, да посочиш - колко аджеба тоци сме изнесли, и на каква цена, преди Путин да не нападне Украйна. Щото за мен е въпрос на религия(причина/следствие), годишно. Може да се окаже и в твоя полза тая стъкмистика. Току виж, Путин ни спрял газът, за да ни пусне слънцето и вятъра.
    п.п. Сега пък ....спонсори.
    Кой те спонсорира тебе, та мислиш че мен някой също ме!?
    Не съм като теб!
    Видимо е!
    Престани с простотъиите патриоте!
    Франция, с население 65-67 млн.(~ х10 на България), има 56 ядрени реактора(24 работещи към момента) - а не 20, колкото смяташ е в норма. 32 от тях са в процес на профилактики и подготовка за пускане преди зимата. 67% е дялът на производството им от АЕЦ (към момента). Определено им е ненужно(според теб), но ще пуснат и не работещите в момента 32.
    Писах спонсорите в общ смисъл, не съм имал предвид лично теб.
    Не съм точно сред патриотите, в смисъла(тип крайно-дясно), както си ме представяш. Откровено написано и ДПС да управлява, няма да имам нищо против, стига живота на обикновените хора(сред които се числя и аз) да се подобри. Принципно си обичам родината, но откровено не и държавата последните 30-ина години.
    Last edited by TRENDi; 29-09-2022 at 18:00.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  14. #104
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Поради написаното по назад. АЕЦ е подходяща за планова икономика. Там не те и вълнува колко са загубите от пренос и дали ще топлиш околната среда. Реакторите не реагират бързо, а балансът на системата изисква голяма гъвкавост. И да имахме 6 реактора сега, пак същото щеше да плащаш, шото това е пазарът - днес поръчвам за утре. Не можеш днес да спреш реакторът, утре да го включиш. ако сега имахме 6 реактора, щяхме да трупаме кинти, ама щяхме да плащаме заемите за тях(реакторите), за поддръжката им за времето в което не са работили преди това, за студеният резерв, който е неизбежен.....
    Производството на ток у нас, на годишна база, гравитира околу 50 процента от двата реактора в Козлодуй.
    Мооооже би, с доста условности още един реактор да има смисъл. Два..........абсурд.
    Ама начинът ти на мислене не допуска че в ъзможно да не са те прекарали.
    За това все господари и роби са ти в устата.
    Като те чета ще си помисля, че тия реактори не могат да се управляват.
    Абсолютната им мощност на реакторите към днешна дата е под нуждите на енергия на страната ни, дори в деня с най-ниско възможно потребление през годината.
    За миналата година средното производство от АЕЦ-а възлиза на точно 34.5% от общата произведена мощност. Нещо не ти излизат предположенията.
    В момента, докато пишем, АЕЦ-а е натоварен само на 42%. И то при положение, че произвежда едва 23% от необходимата ни енергия.
    Също в този момент, 50% от необходимата ни енергия идва от въглища. Честито. Да сме живи и здрави. Пък после да ни слагат ЕКО стикери на колите и ще ми забраняват да влизам в центъра на града. Баси пародията. Друго не мога да кажа.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  15. #105
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не трябва да се разглежда деня с най-малка консумация а времето от денонощието в което това се случва. В общи линии - АЕЦ ът трябва да покрива максимален процент от минималната консумация.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 7 of 37 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •