Results 1 to 7 of 7

Thread: Датчик налягане на гуми

  1. #1
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    663

    Default Датчик налягане на гуми

    Здравейте,
    Giulietta 1,4 2013 г. (фейслифт) има ли датчици за налягане в гумите ?
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Това зависи, единствено от поръчаните първоначално, допълнителни екстри. Датчиците са на самите вентили в джантите, а антените на TPMS са от вътрешната страна на подкалниците. Има лесен начин да разбереш, просто спадни една от гумите до примерно 1.5 АТМ. Ако имаш TPMS, той си прави проверка, преди запалване на мотора и ще ти сигнализира за мека гума.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  3. #3
    Старши алфист svetlastf's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Karlovo,Sofia
    Posts
    663

    Default

    В упътването пише, че колата има i TPMS, което означава индиректно отчитане на налягането в гумите чрез АВС системата. Когато колата се движи усеща разликата в скоростатта на въртене на гумите. По надолу обаче пише, че ако ти светне лампата за TPMS да се търси причината и в повреда на датчика... Може да са го писали по инерция.
    Значи ако я закарам на бензиностанция и и спадна гумата, като дам контакт и без да тръгвам ми светна ламбата - имам датчици. Иначе на таблото има бутон reset и до него символ на гума.

    ПП. Цялата работа е заради нуждата от зимни гуми. Само гуми ли да взимам или и джанти, ако на тях няма датчици.
    Alfa Romeo 1.8 TS `98

  4. #4
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Няма смисъл да спадаш гумите. Просто погледни вентилите. Ако са метални, значи си с датчици. Ако са си гумени - нямаш.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Ако джантите не са оригинални от как е излязла от завода, дори и да са с датчици, ако колата няма TPMS, полза няма. И пак казвам системата следи чрез антени в подкалниците, няма общо АBS.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  6. #6

    Default

    Колегата говори за iTPMS, нещо като eQ2-то.



  7. #7
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Няма смисъл да спадаш гумите. Просто погледни вентилите. Ако са метални, значи си с датчици. Ако са си гумени - нямаш.
    Това си е чисто гадаене. Аз като имам метални вентили да не би да имам датчици на тях.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •