Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37

Thread: 147 JtDM 16V придърпва и играят оборотите

  1. #16

    Default

    Сервизът не е в София(този с чистенето на резервоара).
    А автотехници и сервизи не искат да се занимават със стари автомобили защото всеки път калкулират "Колко ще взема?". Така ако преценят че парите са малко те елиминират в полза на по платежоспособен клиент/ по доходоносен ремонт...

    И аз по съвет от познати, от нета и от "разбиращи" около 2.5- 3 години не ползвах добавки, но поне зимата колата си иска - температурите падат и когато в резервоара има лятна+ зимна нафта(което е чест случай) при първо за деня стартиране на двигателя нещата не се получават -мирише на сурова нафта.

    Както казах с добавки може и да имаш късмет, но след това не трябва да спираш с тях защото вече идва зима и ниски температури. Пролетта като се затопли трайно над +15 градуса можеш да спреш добавките за лятото.Следващата есен отново добавки.

    Това което съм написал е да си помогнеш за минимално похарчени €€€. Пари по сервизи винаги можеш да хвърляш.След равенола купи онази добавка(Hydra) горе от линка към Амазон или пиши на лични да ти посоча друга добавка в България, защото Hydra не я продават у нас.

    И на мен тук ми препоръчваха "ремонти", ама и аз като теб когато колата пренощува навън при -17 под нулата и така няколко пъти с времето зимата се натрупват отлагания по дюзите, защото има парафинизация и лош старта на двигателя - дюзите не разпръскват добре поради лакови отлагания по тях и натрупани с времето мръсотии. Сега колата не дава да пипнеш педала и това стана с една точно определена добавка - първоначално си мислех, че аз си въобразявам, но се оказа, че от април тази година и в друг форума - немскоговорящ са я надушили и я ползват активно и отзивите са нея са отлични.Оплаквания няма. Дори сменят с нея Archoil добавката за която също има отлични отзиви.
    Досега си похарчил няколко стотин лева, още 80-120лева за филтър и добавки няма да те сринат, но може да ти решат проблема, ако не е механична повреда на дюзите.

    На твое място бих пробвал горното . Ако не се оправи = горното + чистене на резервоар . Ако и това не помогне = нови дюзи, защото тук никой не поема отговорност за гаранция и да ти върне парите при некачествен ремонт на дюзи. Едни нови дюзи са 200-230лв за дюза.
    Last edited by alfa racer GTA; 03-11-2022 at 10:33.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  2. #17
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Tам е работата, че точно резултатите на дюзите май не ми ги дадоха, май ги бяха затрили уж. Ремонтен лист за сменения горивен регулатор имам, но самите резултати на дюзите не.

  3. #18
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Да не са ти сипали бензин на това ОМВ, където си зареждал?
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  4. #19
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Като гледам описаните симптоми из интернет в такъв случай, възможно е и това да е станало, спомняйки си поведението на колата тогава, макар че ме съмнява. Не е имало повишена температура, не е светил engine check, не съм забелязал падане на мощността, но тракане и работа като на 3 цилиндъра, докато загрее, много бял пушек и трудно палене - да.Има ли как да позная сигурно, че е било бензин, след като го няма вече? И ако е било това, какво да се предприеме?
    Last edited by bikerider; 03-11-2022 at 16:34.

  5. #20
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Няма как да разбереш, а и няма значение тъй като дори и да е било бензин или гадна нафта резулатат все ще е един и същ и той е минимум дюзи за ремонт. Ако от тогава не си сменял гилтъра, може да започнеш с това, но не очаквай чудеса. Моята кола с гадна нафта в съотношение 50/50 мина точно 8км преди да угасне, през това време работеше отвратително и нямаше мощност. За щастие бях в града и след източване на всичко и наливане на ново гориво всичко е 6 и нямаше поражения. При теб обаче нещата са други. Закарай колата поне за една диагностика в някой друг сервиз, обясни им и ще станат нещата.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  6. #21
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Филтърът е сменян поне 2х от тогава, последно преди 2 месеца и също доста хадо и машинно масло е пробвано за дюзите още преди рециклиране на 3 от тях.А дюзите на тая кола не са ли по 800 парчето, че се спомена цена 300. Те ако бяха 300 да ги бях сменил навремето, вместо безсмислено рециклиране. Ама като казва Боби от Екстрийм няколко пъти, че не са те...Щото доколкото разбрах ги сваляха от колата и ги гледали на стенд, не просто закачени на компютъра в колата.
    Иначе хадото като се налее дали си въобразявам или не, но като че ли работи по-мазно, като е запалена студена, но това докато не я изгори добавката. А придърпването вероятно като застудее ще спре, ще останат неравномерните 10 минути след първи старт. Но явно ще ходя я при Румен, я при Вентура.
    Тоя сервиз Супер дизел на околовръстното струва ли или там гледат да претупат и пак няма да помогнат?
    Преди едната дюза я рециклирах в Драгалевци над кръговото, другите 2 един бивш майстор ги рециклира някъде. Остана да е плюещата на моменти според Боби четвърта, макар че последно казаха били ок.
    Last edited by bikerider; 03-11-2022 at 18:37.

  7. #22
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Според Боби играенето на оборотите и дърпането последно е от ЕГР клапана, който той го чисти, но след чистенето има и проблем със соленоида според него.Съветът му е да се затапи ЕГР клапана, който според него не върши никаква работа и дори да сложа нов, щял отново да спре да работи съвсем скоро.
    Гледам на пазара има ЕГР клапани от 100 до над 400лв. за тая кола, а той каза, че имал клиент с чисто нов такъв клапан, който спрял да работи след точно 1 седмица. А ако сложа стар, пак нямало гаранция, че ще и колко ще работи. Той казва, че оригиналните били Пиербург, около 230лв. нов, а аз мислех, че са Магнети марели, около 200лв. нов. Но казва, че и едните и другите са боклуци, тези, които продават и са излишни на колата.
    Според Боби дори припушването, при рязко даване на газ щяло да изчезне, защото ЕГР-ът в момента бъркал горивната смес с лошото си работене а моменти.
    Та вие как си решавате проблема с този клапан?Махате ли го, сменяте ли го?
    Last edited by bikerider; 15-03-2023 at 00:57.

  8. #23
    Запален алфист kirekchiev's Avatar
    Join Date
    May 2018
    Location
    Plovdiv
    Age
    24
    Posts
    316

    Default

    Моя е махнат цялостоно. Това води до следните простотии:
    - Пушеци, щото вече не отиват в мотора, а директно през ауспуха.
    - Невъзможно загряване като се почне от Октомври, та чак до Април - дори с изправен термостат.

    Според мен, изчисти го или го смени.
    След това, трябва да се изчисти и всумактелния колектор от саждите.
    Най-лесно е затапването, ако се върна 5 години назад, въобще нямаше да го затапвам.
    2007 GT 1.9 JTD 150 - тотализирана
    2005 156 1.9 JTD 115

    2004 GT 2.0 JTS 165 - ex

  9. #24
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Добре де, защо не си сложиш отново клапан, ако без него е толкова зле?
    Аз честно казано се чудя дали да не сложа нов, според някои само спъва колата и като се махнел, дърпала по-добре, според други има изброените и от теб недостатъци. Остава въпросът защо в сервиза ми говорят за спиране на припушването, като се подаде газ, а според теб, ще пуши още повече.
    На мене в сервиза ми се смеят и Любо и Боби, като споря с тях, да слагам нов клапан или дори втора ръка. Боби вика, имал 400 такива клапана, нямало смисъл да купувам, ако ще е втора ръка и с нито един нямало да работи като хората, нито с нов. - Резба на главата няма да остане, иначе всеки ден може да ти го сменяме...
    Чистиха го вече клапана и него и колектора уж и не се оправи, според Боби заради соленоида му, който се изпичал от температурата. И на новият щял да се изпече. Така казват. Не познавам някой, който да го е сменил и да сподели как е, работи ли, до кога, преди пак да се задръсти и т.н.
    Странното е, че оборотите играят само при топло време, над 12-13 градуса, тогава и поприпушва повече, в студено не.
    Last edited by bikerider; 15-03-2023 at 01:20.

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by kirekchiev View Post
    Моя е махнат цялостоно. Това води до следните простотии:
    - Пушеци, щото вече не отиват в мотора, а директно през ауспуха.
    - Невъзможно загряване като се почне от Октомври, та чак до Април - дори с изправен термостат.

    Според мен, изчисти го или го смени.
    След това, трябва да се изчисти и всумактелния колектор от саждите.
    Най-лесно е затапването, ако се върна 5 години назад, въобще нямаше да го затапвам.
    159 2.4 имах с махнат ЕГР и си загряваше съвсем нормално колата, не съм имал проблеми през нито един месец от годината.

  11. #26
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Сандански
    Posts
    3

    Default

    Колега погледнете мап сензора не всеки път пали чека при проблеми със него,не си даваи парите за егр няма да ти помогне това

  12. #27
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    А то ако има проблем с него, няма ли да пише грешка в компютъра? Понеже в Екстрийм я закачат и гледат за грешки. Ако е имало, нямало ли е да е открит проблема с този сензор?

  13. #28
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Сандански
    Posts
    3

    Default

    Да няма да светне чека,симптоми на повреден мап са
    Повишена димност
    Намалена мощност
    Повишен разход
    Трептене на двигателя при работа на място
    И последен колата гасне при рязко даване на газ тоест при изпреварване,а това че колата ти придърпва може да е от лоша горивна смес богата или бедна зависи какво мап сензора дава като стойности на еку то най просто казано
    Last edited by Menchev; 19-03-2023 at 20:09.

  14. #29
    Младши алфист
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Сандански
    Posts
    3

    Default

    Колега казвам ти това защото съм направил не 1 или 2 алфи,моя съвет е вземи 2 ра употреба един мап за 50лв сменя се за 5 мин няма да загубиш кои знае каква сума на фона на това което си дал до тук без резултат

  15. #30
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    60

    Default

    Добре а какъв да търся, или какво да гледам на употребявания, т.е. каква е гаранцията, че като сложа стар, няма да има същите проблеми и дори това да е причината, може проблемът да не изчезне. То като е втора ръка, може да има същите проблеми и дори проблемът да е от него, да не го реша.
    Мога ли да го сменя сам или ще разбърникам електрониката и компютъра, как се сменя? Къде се намира?
    Това нали е сензор за въздух, правилно ли съм разбрал?
    Вярно, че има пушек, трептене, придърпване, на моменти може би повишен разход, за липса на мощност не съм усетил. Но придърпването го има в топло време само, сега над 15 градуса.
    Last edited by bikerider; 20-03-2023 at 17:21.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •