Results 1 to 11 of 11

Thread: Проблем с тоци и обороти 156 JTD

  1. #1
    Младши алфист Bai Pe6o's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Севлиево/Русе
    Posts
    12

    Default Проблем с тоци и обороти 156 JTD

    Здравейте, отдавна не съм имал проблеми с колата, но от известно време става нещо много странно. Не знам дали двата проблема са свързани, забелязах ги по едно и също време обаче. Колата е 156 2,4 136hp. На моменти започва едно премигване на таблото и фаровете. На доста кратки интервали все едно прецъква реле. Заедно с това двигателят също влиза в накакви колебания на оборотите и отчетливо променя звука си. Това се случва както на празен ход докато колата работи намясто, така и в движение, основно в ниски обороти но не само. Цъкането/мигането продължава няколко секунди и после се оправя, след това пак започва и така без да мога да хвана зависимост от нещо конкретно.
    Второто странно нещо е, че на празен ход имам липсващ диапазон в оборотите. При плавно подаване на газ когато стигне малко преди 2000 остава там и след още малко натискане на педала изведнъж скача на 2600. После след плавно отпускане на педала рязко падат обратно на 1900 да кажем.Колкото и да се старая не мога да ги докарам примерно на 2100.
    Закачих лаптопа и изтрих разни стари грешки останали отдавна. След като започне с чалъмите, нова грешка не излиза и на таблото нищо не изкарва. Процентите на педала на газта се променят плавно, без прекъсвания и липсващи стойности, въпреки това оборотите си прескачат упоменатия интервал. Налягането на горивото си отговаря на желаното, като когато оборотите скочат на 2600, налягането също се повишава рязко (и очакваното и моментното).
    За премигването първо си мислех за алтернатор, но го прави от време на време. Проверих и масата към купето, която е на гредата. После си казах дюзи, но тогава защо толкова отчетливо мигат фаровете и таблото. В тотален шах съм и не знам накъде да се насоча.
    Извинявам се за дългия пост, исках да обясня ситуацията максимално ясно. Надявам се на идеи какво да проверя с диагностиката и евентуално коя система може да ми създава такъв тип проблеми. Благодаря предварително.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Проблемът с прицъкването може да се дължи, все пак, на алтернатора. Студена спойка в регулатора на напрежение, фирясващ диод от изправителя или износени четки.
    За историята с оборотите, ако го прави само при работещ намясто мотор, e добре да съпоставиш наблюденията си с тези на друг колега със същия мотор.
    И аз се учудих, преди време, като установих, че при мен, при работа намясто е невъзможно да се подържат стабилни обороти, посредством педала в диапазона 900 - 1500. После стана ясно, че при всички е така.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Провери си първо жиците на силовото захранване - алтернатор - акумулатор и другите, маса и т.н. Зачисти с телена четка полюсите на акумулатора и клемите които се закачат на тях.

    След това взимаш един качествен мултицет или волтметър, стартираш двигателя, закачаш мултицета за клемите и гледаш дали волтовете се колебаят при работа на двигателя. Също така гледаш какво е напрежението на клемите при работещ двигател. Не трябва да е под 13.7 волта. Надолу е индикация за проблем.

    Ако на твоята кола досега не е сменян/ремонтиран алтернатор има голяма вероятност да е от него проблема ==> износват се четки и/или колектор и трябва да се сменят или да се смени с нов алтернатор.

    Дори да са сменявани четките, то колекторът също се износва - медните "пътечки" в които се търкат четките се износват и трябва да се смени целият колектор на алтернатора. Руснаци и украинци "поправят" колектора и не го сменяват, но това си е жива хамалогия от соц времената = навиват медна жица на мястото на протърканите пътечки и запояват или нещо подобно правят.

    Та тези пътеки на колектора като се изхабят/протъркат и най-накрая отдолу се показва пластмасата на колектора и там където няма мед при въртенето не се генерира ток и се получават едни такива прекъсвания - спадове в напрежението, но тях повечето пъти не можеш да ги засечеш с мултицети или волтметри, освен ако не си с осцилоскоп.
    Като цяло обаче тези моментни прекъсвания се изразяват в по-ниско напрежение - 13.6 и надолу.

    Колебанията на оборотите са, защото компа засича спадът на напрежението и вдига оборотите на двигателя, за да се вдигнат оборотите на алтернатора и да се компенсира спадналото напрежение.
    Нещо подобно е когато на автомобил с подгрев на прозорците при студен ден и първо стартиране на двигателя му пуснеш подгрева на прозорците - двигателя вдига оборотите.
    Разликата е, че при теб докато спадне напрежението поради това, че четката минава върху пластмаса, а не върху медната пътечка(там където е изтъркано) и докато компа реагира и след част от секундата четката отново е върху медна пътечка... И компа става луд - докато даде команда да се вдигнат оборотите и следва команда да се нормализират...И двигателя и цялата кола "лудва"...

    Ако не е от захабени жици - пречупени или с нарушена изолация или клеясали връзки, то съм почти сигурен, че е алтернатор(особено ако никога не е ремонтиран или сменян с нов), особено ако колата е голям пробег.

    П.П.
    Също така си провери и шайбата за свободен ход, да не прави тя проблем, но най-вероятно са четки или колектор на алтернатора.
    Last edited by alfa racer GTA; 16-01-2023 at 22:03.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4
    Младши алфист Bai Pe6o's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Севлиево/Русе
    Posts
    12

    Default

    Благодаря ви за идеите и информацията. Значи все пак отново ще се насоча към алтернатора. Никога не е сменян или ремонтиран. Освен това когато закачих лаптопа и започна да прави тези мизерии забелязах, че напрежението пада на моменти малко под 13.7, а в нормално положение си стои на 13.9. За съжаление нямах под ръка мултицет, за да го сравня с това на самия акумулатор. Това с мъртвата зона на оборотите сигурно е отделен проблем, но със сигурност не е било така. Забелязах го на последния технически преглед, като трябваше да задържа на 2000, за да си измерят там газовете предполагам. Човекът сигурно си е помислил, че съм пиян и не ме слушат краката . Както и да е, тоците са с приоритет, че ако ме остави някъде по пътя, ще ме заболи портфейла. Ако/когато постигна някакъв резултат ще споделя.

  5. #5
    Младши алфист Bai Pe6o's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Севлиево/Русе
    Posts
    12

    Default

    Малко инфо по моя въпрос. Значи още не съм сменил алтернатора, не мога да намеря пък и не съм сигурен какъв точно да търся. 100А или 120А и какъв точно като модел не ми е много ясно. Обаче, днес си поиграх малко с колата с цел да видя някакъв номер на моя. За съжаление не успях, но нещо друго ми направи впечатление, което ме навежда на мисълта, че може и да не е от него. Запалих колата и първоначално нямаше проблем с тоците през това време започнах да ръчкам кабеляците покрай двигателя с цел да открия евентуално лоша връзка някъде. Колата си работеше поне 20 минути намясто без да има проблеми. В един момент обаче, като позагря двигателя, пак започна това с премигването и отчетливо се промени звука на двигателя. Започна да работи по-твърдо все едно се товари някак си. Закачих кабела и се оказа, че оборотите всъщност не се покачват ами даже леко спадат. От 800 на 780 да кажем. По-интересното е, че налягането на горивото както си стоеше на 300 бара, отиде на 350 бара. Напрежението тогава падна на 13,6. Започнах аз пак да бутам кабели и букси където видя, но не мисля, че имаше някакво влияние. След няколко минути в този режим на повишено налягане на горивото и понижено напрежение изведнъж се нормализираха нещата. 300 бара Fuel pressure и 13,9V. Имам чувството, че ще сменя алтернатора и няма да се реши проблема тъй като за 40 минутна работа на двигателя, влезе в този режим за не повече от 10 минути, после се нормализира и не се появи пак. Грешки не изкарва, не ми е светвала и индикацията за зарядката на таблото нито един път. Преди няколко дни минах 150км, като чак накрая на пътуването започнах да премигвам на тези пред мен и да се чудят хората къв е тоя наглия дето им дава зор

  6. #6

    Default

    Ами не го сменяй.

    Иди в сервиз за диагностика - това е правилното.


    А можеш и сам да си го провериш: https://uathetlesin.com/otgovori/218...eratora-s.html

    https://www.youtube.com/watch?v=9A1CEnliNdw

    П.П.

    На какъв пробег е автомобила ?
    Last edited by alfa racer GTA; 21-01-2023 at 20:36.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  7. #7
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Тази кола с обикновен алтернатор ли е или има BMS?
    По принцип 156 би трябвало да е с проста система която държи стабилно 13.9 на празен ход и при нужда от зареждане да отива до 14.4 в обороти,ама точно тогава излизат на мода ВМS,да не си е правил някой експерименти?
    При таксито ми ,което е обаче с два акумулатора и е с БМС ,редовно виждам да държи 13.6 и по-рядко 13.9 и още по рядко 13.2 ,независимо от оборотите на мотора. Това е след около 5-10 минути след стартиране,като непосредствено след стартиране обикновано в началото е 14.1-14.2 . Много рядко,предполагам когато БМС решава да прави десулфатизация, напрежението според диагностиката слиза дори на 12.4-12.5 за кратко и после редува с 15.2. и така може би 10-15 минути след това зарежда с 14.2-14.4 и накрая сваля на 13.6 и го държи така почти постоянно.
    Твоя проблем едва ли е диод,веднъж -дваж на разни коли ми се е случвало да имам проблем с диодите,но тогава съм виждал спада на под 12 ,пак става дискотека ,но и акумулатора смърди и лампата за акумулатора от момента на повредата попремигва ,а след минути като започне да се скапва всичко си светва постоянно. По-вероятно е износени четки, тогава лампата ще светне чак като умориш акумулатора.
    Обаче за проблема с оборотите си нямам идея каква е причината,на старото жтд (1.9 -105 коня без геометрия) имах малки прескачания ,и аз не можех да я държа на точни обороти на празен ход ,леко си прескачаше ,но в рамките на 100-200 в интервала между 1500-2500,като на ход не се усещаше да има какъвто и да е проблем.
    Не вярвам проблема с прескачането на оборотите да е алтернатора,но може да смениш акумулатора с друг добре зареден от някой приятел за ден -два ,поне да си сигурен ,че не е от него.
    Друго което се сещам е за евентуален проблем със системата на подргевните свещи,да се включват по неясна причина без нужда .Те са сериозен консуматор .
    Last edited by 546; 21-01-2023 at 22:57.

  8. #8
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Огледай хубаво връзките на плиусовата клема.

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Така описан проблема с оборотите, може да се дължи на некоректни показания на сензора за ВН на рейла. Ако погрешно отчете високо налягане - примерно 350 bar, ECU - то ще намали времената на дюзите и оборотите ще паднат, защото, реално, не достига гориво.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    Младши алфист Bai Pe6o's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Севлиево/Русе
    Posts
    12

    Default

    Информацията от линковете е доста полезна, но нямам никакъв достъп до проклетия алтернатор. Дори номер не можах да открия, че да знам какъв да търся. Съответно тези замервания ще се случат в сервиз. Колата би трябвало да е на около 300к км вече. За BMS нямам никаква представа има ли няма ли. Оборотите които не мога да ги задържа, изобщо не ги мисля вече. Със сигурност нямат връзка с този проблем, щом и при вас има такива празни участъци. Акумулатора е нов. Държи си напрежение и пали нормално. Може би ключа от бараката наистина ще излезе покрай налягането на горивото и понижените обороти под минималните, което предполагам се отразява и на спадането на напрежението. А може и да е в комбинация с алтернатора. Изключително странни симптоми. Но щом се получава и в движение значи няма да е просто заради понижените обороти на алтарнатора. Между другото, когато наблюдавах fule pressure че скача на 350 бара, desired fule pressure също си беше на 350 бара. Това не означава ли, че компютъра ги иска и остава ли варианта за грешно показание от датчика. Говорейки за датчика, може и да имам някакъв проблем с буксата, който ще пробвам да отстраня днес. При ръчкането на кабелите докато двигателя работи, колата угасна на три пъти когато размърдах буксата на тоя датчик. Без да я откачам, само леко я натиснах настрани. Съответно си изкара грешката за датчика. После явно се е наместила и нямаше проблем дори когато я мърдам. Въпреки това колата си влезе в шибания режим и после си излезе сама. Занимавам ви толкова не за да не ходя в сервиз. Вероятно няма да се размине. По-скоро ми се иска да имам някаква яснота кое се е прецакало, защото ще почне едно сменяне на части и накрая ще ми вземат примерно 800 лв за кола, която ще мога да продам за 1200 или дори за 200 на вторични. Така или иначе се оглеждам за читава 159.

  11. #11
    Младши алфист Bai Pe6o's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Севлиево/Русе
    Posts
    12

    Default

    Така, да дам нещо като обратна връзка. За сега по всико личи, че проблема нистина е бил в кабелите към датчика за налягане на горивото. След като открих много нескопосано снаждане на единия кабел на датчика и го оправих, имам над 600 км и нито един път не е имало премигвания и затормозяване на двигателя. Чак не смея да се зарадвам още, но каточели проблема изчезна напълно. На този етап няма да пипам алтернатора. Благодаря за информацията и съветите.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •