Results 1 to 12 of 12

Thread: Датчик за натиснат съединител - проблем

  1. #1
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    80

    Default Датчик за натиснат съединител - проблем

    Поради екстремно стекли се обстоятелства се наложи смяна на съединител, маховик, горна помпа, лагер-помпа и като бонус магаре, ми изскочи проблем. След 10-тина километра дава грешки - hill holder not available, cruise control not available и т.н. Диагностиката с MES показа проблем с ключето на съединителя. Грешката не може да се изтрие. Та, след доста дупене и зверене видях, че педала не допира до ключето, което "казва" на колата дали съединителят е натиснат. Луфта е около 5 мм. Разцъках го с пръст и грешките изчезнаха, но след 10-тина км. се появиха пак.
    Въпросът ми е има ли някакво регулиране, което майсторите са пропуснали да направят?
    Педалите са в една равнина.
    Благодаря!

    п.с. Утре ще се пробвам да направя снимки.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Не знам да се регулира. Ако дръпнеш с ръка педала, пак ли не сработва? Ако не, то огледай да няма отчупено парче от "бутона".


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    80

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако дръпнеш с ръка педала, пак ли не сработва?
    Не! Педала не може да се дръпне повече. А, и да се дръпне ще бъде с няколко сантиметра по-горе от този на спирачката. В момента са на едно ниво.
    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако не, то огледай да няма отчупено парче от "бутона".
    От онова, което видях, бутона няма възможност за регулиране - фиксиран е към планката. На педала има един "палец", който го натиска. И двете ми се сториха наред...
    Не ми е проблем да подложа нещо и да "поправя" проблема, но тази цигания ще я направя в краен случай.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    При мен имам почти същия проблем. Педалът не се връща отчетливо и понякога ми светва същото съобщение. Дръпвам го леко нагоре и съобщението изчезва. Рядко го прави но трябва някой ден да се навра да го оправя.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    ))...имал съм тоя проблем, когато ми се прецакаха едни пласмасови щипки на който лежи възвратната пружина на педала....прецаках го тоя датчик при борбата с пружината....счупих пласмасата която се захваща за педала....
    Незнам дали при теб е същият, защото има разлика....при различните години и двигатели...при мен няма бутон, а се движи като на реостат заедно с педала...залепих счупената част, изчезна грешката, но не искаше колата да пали при натиснат съединител, а само на спирачка...след това промених положението на залепването и всичко се оправи....м/у другото приятел ми изпрати и резервен, който седи в багажника...
    п.п..ако поснеш снимка на датчика и се окаже същият ще ти подскажа как да го оправиш...има тънкости при закрепването....леко фина механика е..)...но аз съм грубянин и по късно стигнах до нея, благодарение на Румбата, ама и на него не му беше леко, измъчих го човека ...трошехме и правихме...
    на 307 стр. от темата разни ремонти при 159 съм споделял проблема с пружината...нещата за хода на педала са навързани от помпите до тая пружина, която при мен деиства и в двете посоки...тоез помага при натискане и при връщане на педала...
    Last edited by Бобби; 20-01-2023 at 02:14.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  6. #6
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Просто хвани и изтегли палеца, който се подава от прекъсвача. След това отпускаш бавно педала, за да си дойде на мястото, на което трябва и това е.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #7
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    80

    Default

    Благодаря на ВО!
    Явно при смяната горната помпа майсторите са набутали бутончето на вътре.

    Click image for larger version. 

Name:	20230120_112431~2.jpg 
Views:	47 
Size:	89.4 KB 
ID:	172830
    Click image for larger version. 

Name:	20230120_113735~2.jpg 
Views:	44 
Size:	95.2 KB 
ID:	172831
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  8. #8
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Gamma View Post
    Благодаря на ВО!
    Явно при смяната горната помпа майсторите са набутали бутончето на вътре.
    Сега майсторите да върнат някой лев за ремонта на ремонта
    Как счупи колата, какво направи ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #9
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    80

    Default

    Гръмна лагер-помпата на съединителя - педала постепенно омекна и в един момент остана долу. А, времето и мястото по закона на Мърфи се оказа крайно неподходящо, петък след обяд в центъра на Варна в най-голямото задръстване... И така и така за ремонта се разглобява половината кола, реших да сменя всичко.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  10. #10
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by Gamma View Post
    Гръмна лагер-помпата на съединителя - педала постепенно омекна и в един момент остана долу. А, времето и мястото по закона на Мърфи се оказа крайно неподходящо, петък след обяд в центъра на Варна в най-голямото задръстване... И така и така за ремонта се разглобява половината кола, реших да сменя всичко.
    Голяма работа, какво като се разглобява ? 150лв демонта,монтаж - е нормална цена.
    На мен ми казаха, като правиш ск. кутия - мен ме посъветваха да сменя помпата и съединителя.
    Отказах, защото беше абсл. ненужно. Минаха 5 години от тогава. Не знам при теб как е текущото положение.
    Като си решил, сменяй От новото по- хубаво няма.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    50

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Голяма работа, какво като се разглобява ? 150лв демонта,монтаж - е нормална цена.
    На мен ми казаха, като правиш ск. кутия - мен ме посъветваха да сменя помпата и съединителя.
    Отказах, защото беше абсл. ненужно. Минаха 5 години от тогава. Не знам при теб как е текущото положение.
    Като си решил, сменяй От новото по- хубаво няма.
    Написал е, че вече са му сменили всичко изброено.

  12. #12
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    80

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Не знам при теб как е текущото положение.
    Като на дърта кола
    Феродовият диск на съединителя имаше по-малко от милиметър до нитовете, маховика и той беше тръгнал, магарето беше изгнило, а горната помпа я смених за всеки случай
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •