Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Проблем със съединителя

  1. #1
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default Проблем със съединителя

    Здравейте колеги, колата е Алфа 159 2.4 200 коня и имам един проблем, който вече започва много да ме дразни, всичко започна ,когато ми се разтропа маховика, покарах така известно време, протече ми и горната помпа на съединителя и реших да сменя маховика комплект със съединител и двете помпи.Сложих LUK съединител с маховик и Валео помпи, още в началото скоростите влизаха малко по-трудно от обикновенно и педала на съединителя отделяше много ниско, но реших да покарам с надеждата да се оправи.След около 3000км колата включваше предавките много трудно, трябваше да влезне някоя и в последстия да включа първа, за да потегля, когато загася двигателя си включва без проблем, пробвах да помпам на съединителя преди да включа, но няма промяна.Смених пак горна помпа като най-лесна процедура,но без резултат.Върнах съединителя и ми го смениха с нов, (видимо по стария нямаше проблем). След смяната с втори нов съединител отново LUK колата се оправи, педала на съединителя беше супер и включваше както преди много леко, но след около 1500км пак започна да включва по-трудно ( не е каквото беше с първия съединител, включва всеки път, но някак трудно). Педала си е нормален с помпане няма промяна и вече нямам идея какво става. Прави ми впечатление, че ако колата се движи леко, включва без проблем и когато включа предавка ако държа натиснат съединителя включва без проблем ако пусна и натисна педала отново пак включва трудно, вече минах още около 1500км и не се задълбочава, но много ме дразни.И двата съединителя са монтирани със скоба за саморегулируеми съединители и маслото на скоростите е сменено с Тутел по спецификация, след което с GM пак по спецификация.Дали се е случвало и на друг? Благодаря!
    Last edited by marto92; 13-02-2023 at 22:08.
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  2. #2

    Default

    Според мен изобщо грешка е че си карал с разтропан маховик.
    Април миналата година също сменях комплект маховик + съединител, но не съм имал твоите проблеми. В началото при натискане Лук е по-корав горе когато започваш да натискаш и омеква съединителя когато стигаш до дъното.Като покараш няколко хиляди километра се очупва и става по-мек и горе.

    Но при мен не съм сменял помпи - горна и долна.

    Спирачна течност смени ли ?

    На тези помпи или поне на едната от тях не се ли правеше и някакво регулиране ?
    От контакт с автомеханици това което зная е, че от пандемията имаше временна липса на части, а сега вече от началото на войната в Украйна има и много некачествени части.

    Точно такъв проблем не съм имал, а вече би трябвало да съм минал 3000км от тогава.

    Но със тези нови помпи както казах, има масово оплакване от качеството на почти всички марки. Старите е можело да ги рециклираш с ремонтни комплекти (не съм привърженик на рециклирането).Мой познат с японска кола му протече помпата - горна или долна не разбрах, мисля горна. Купи си чисто ново LPR и смени старата помпа с нова LPR. След 10 месеца LPR-a му текна и той и го остави отново на улицата пред нас. о той междувременно си беше запазил старата оригинална помпа и беше я рециклирал с ремонтен комплект и си смени помпата сравнително бързо. Като ми показа старите свалени части от оригиналната помпа и новите на LPR, то новите си бяха чиста подигравка - старите уплътнения и пръстени/семеринги бяха доста по дебели и масивни в сравнение с новото.
    Друг въпрос е, че не му се даваха пари за оригинален Aisin помпа, щото беше към 400-500лв...





    Ама има и нещо друго да знаеш - месец и половина- два месеца след смяната на съединителя ми бяха като новобранец - за 2 месеца колата ми гасна 3 пъти при потегляне на кръстовище... Викам си какво става - забравил съм да карам. А мой познат автотехник ми се хили и вика "При нов съединител е така, старият е отделял при едно положение на педала, новият на друго и не си свикнал.Докато свикнеш може и да ти изгасне няколко пъти. И вярно вече повече от година не ми е гаснала при потегляне на кръстовище...Явно съм свикнал...


    Но или нещо не ти е регулиран съединител/помпи или не си свикнал с новия съединител ...

    Виж си и нивото на спирачната течност...И сменяна ли е ?

    Помпите каква марка сложи?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295

    Default

    Колкото и да са менте частите за тия километри не е нормално...знам ли...?....я обърни внимание на привода от скоростният лост към скоростната кутия...незнам жила ли са..?...щанги ли са....може и майстора нещо да е сгафил....то това си е загадка и в нета само догадки, трябва механик който отбира да си даде становището..
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  4. #4
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Спирачната течност е сменена преди 10000км, помпите са Валео, не е до свикване със съединителя, защото просто като го натисна и включва със зор.Помпите нямат реглаж според мен иначе жилата на скоростите само едното видях, че има реглаж и намерих в интернет как се зацепва, проверих го няма проблем,а и предполагам, че ако бяха жила няма да има значение дали е запален или изгасен двигателя.
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Това, което може да се случи за 1500 км та да започне да не отделя добре е да тръгне да се скапва някоя от помпите. Друга причина би могла да бъде прекалено голям аксиален луфт на коляновия вал, но това щеше да се прояви веднага след ремонта.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    80

    Default

    За 1500км. да се скапе нова помпа, пък била тя и менте не е невъзможно, но е малко вероятно.

    @marto92, пробвал ли си да напомпиш агресивно педала 6-7 пъти примерно. Има ли промяна?
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  7. #7
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Пробвал съм да, много пъти и няма промяна, а и аз си мислех ако е помпа горната я отписвам, защото веднъж сложих нова и втори път пак нова и няма промяна остава долната, но ако е тя би трябвало и с втория съединител още от начало да не включва по моята логика, защото с първия съединител преди да го сменя колата включваше с хиляди мъки а с новия първите 1000-1500км нямаше никакви проблеми или ако е тръгнала поне с помпане да включи.Мен всичко ме води отново към съединителя, но два дефектни ми се вижда почти невъзможно.Ако има толкова голям аксиален луфт, няма ли да започне и мотора да притропва?
    Last edited by marto92; 14-02-2023 at 17:23.
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Да не би да има нещо разбито по лагеруването на педала или в захвата на долната помпа - луфт който води до недостатъчен полезен ход. Напомпването би могло да реши проблем с въздух в системата, какъвто, вероятно не е случаят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Те така са направени, че не виждам как може да има луфт в тях единствено в горната, но там нямаше проблем, а долната при монтажа на новия съединител я гледах много внимателно и нямаше видими проблеми.Възможно ли е самореглажа на съединителя да не сработва по някаква причина или да му трябват повече километри, за да се регулира като хората?
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  10. #10

    Default

    Сега остава стелките ти да са се мушнали под педалите и ти да не се усещаш и да менкаш съединителите един след друг .

    По едно време при стария съединител и при мен "започна да включва много трудно" и да натискам като луд, ама го хванах още на 1-вия до 3-ти ден. Тъкмо си помислих и аз като теб, че е време да сменявам съединителя и... като си погледнах долу към седалката - гумената зимна стелка се измъкнала от "щипките" и като влизам в сядам съм я набутал под педала и му пречи да влиза в дупката при натискане...

    Дръпнах го и ...===> съединителя си заработи както трябва...

    От тогава на всяко второ сядане на мястото на шофьора си поглеждам стелката къде е...
    Last edited by alfa racer GTA; 14-02-2023 at 21:21.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Хаха за съжаление при мен не е стелката ��
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  12. #12
    Запален алфист alfa156jtd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    345

    Default

    Между двете помпи има един клапан,долу в ляво,вътре е гумен и се разширява,аз имах такъв проблем,махнах гумения клапан и всичко се нормализира
    Алфа Ромео 159 1.9 jtdm

  13. #13
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Може ли малко повече информация за компенсаторния клапан ли става въпрос, защото така като се замисля май само него не съм сменял, но мислех, че от него няма как да прави така.
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

  14. #14

    Default

    И аз съм махал на 156цата същия боклук между двете помпи, направиха ми на струг една връзка да свържа двете хидравлични тръбички и да се отърва от този "успокоител" и след това нямах проблеми.

  15. #15
    Болен алфист marto92's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    31
    Posts
    77

    Default

    Аз имам нов компенсатор, събота или неделя ще го сменя и ще напиша какво е станало
    Алфа Ромео 145 1.4ТС

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •