Results 1 to 13 of 13

Thread: От какво покритие са направени седалките

  1. #1
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default От какво покритие са направени седалките

    Замислих се от какъв точно материал са направени седалките в частност - 'кожените'
    Позачетох разни форуми и това което разбрах е че само седящата част е от кожа, покрита с някакъв вид пластмасово покритие.
    Пишат, че седалките не са от истинска кожа и не абсорбират мазилата с който ги мажем.

    Интересно ми е да споделите, какво знаете по тази тема?

    Моята е 159 Lusso. Уж с кожа .. но колко е кожa ?

    Има ли смисъл изобщо да даваме пари за мазила ..
    Аз мажа с Turtle Wax Luxe Leather и CARPLAN ULTRA LEATHER CLEANER
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #2

    Default

    И на пипане се усеща и на око се вижда текстурата, само седящата част и там където ти стои гърба е от кожа, страничните части и отзад където са джобчетата е балатум. Най-много си личи като се нацепят - кожата си е само кожа, директно се цепи, а изкуствената като се сцепи си личат конците в структурата и.
    Покритието за кое от говориш е боя и лак. Когато има корекции и поправки се ползва винилов филър.

  3. #3
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    И на пипане се усеща и на око се вижда текстурата, само седящата част и там където ти стои гърба е от кожа, страничните части и отзад където са джобчетата е балатум. Най-много си личи като се нацепят - кожата си е само кожа, директно се цепи, а изкуствената като се сцепи си личат конците в структурата и.
    Покритието за кое от говориш е боя и лак. Когато има корекции и поправки се ползва винилов филър.
    Аз на представа си нямам какво пиша, написах това което прочетох - за което не знам колко е достоверно.
    За това питам.
    След като е лакирана кожата, има ли смисъл от цапане с мазила ?
    Прави ми впечатление по задните седалки, че изсъхва страничната кожа на възглавничките.
    А отстрани на вратите, прилича на естествена, като седалките .. или не е ?
    Last edited by flipz; 20-02-2023 at 01:02.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #4

    Default

    От 2-3 години нямам 159ка, не помня на вратите как беше честно казано.
    Но си мажи навсякъде, дори и да не попива, все пак освежава. И костенурките са хубави продукти, и аз съм доволен от тях.

  5. #5
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    От 2-3 години нямам 159ка, не помня на вратите как беше честно казано.
    Но си мажи навсякъде, дори и да не попива, все пак освежава. И костенурките са хубави продукти, и аз съм доволен от тях.
    Редувам ги ..
    от CARPLAN кожата е като подхранена, усеща се все едно е попила ..
    от Костенурката като седалките стават хлъзгави, пързалям се като седна ..
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Аз пък с крем за ръце си мажа седалките. Попива добре подхранва и не се пързаля после. И да, само седалището и на гърба е кожа, всичко останало е изкуствен винил.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Истинска кожа е колега, запалиха ми се едни Li-Pol батерии в раницата, тя беше на седалката, бая пламък стана, пожарогасител, резултата кожата нямаше толкова щети колкото дунапрена отдолу, оправих седалката, бая пари ми взеха за кожа и не всеки тапицер работи с нея, ако беше балатум щеше да се стопи всичко, но поне дето ти е гъза и страниците са истинска кожа, са тапицера каза, че тая не била като на мерцедес финна, но била по-издръжлива

  8. #8

    Default

    И на мен тапицер ми каза, че всичко е истинска кожа. И аз бях чел по форума, че само на седалището и гърба е кожа, но се оказа друго.

    Сега има една нова китайска мода при маратонките - истинска кожа се покрива с пластмасово покритие вместо боя- има в нета и как се тества- с пламък. Но след това маратонките са за хвърляне, освен ако е тествано на малко място и където не се вижда.

    Кожата с пластмасово покритие вместо боя като доближат огън пластмасата "кипва" и се запалва. Истинската кожа направо се получава изгорено черно на кожата.

    И на мен тапицер ми каза да я мажа редовно с крем, защото иначе попивала пот лятото и под въздействие на топлината и слънцето става твърда и започвала да се къса.

    Най-добър резултат съм получавал с крем за хидратиране - не става лъскава, а матова, но за сметка на това може да се каже че "набъбва" като в нова кола. И изглежда матова. Но след 1 седмица не пречи да се намаже и с крем за кожа който я кара да лъщи...

    На мен ми сменяха "ъгълче", тоест лайсната/ръбчето по края на седалката - кожа като шнурче вътре пълна със силиконова корда.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #9
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Ще мажа в такъв случай
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Не съм съгласен че ВСИЧКО е естествена кожа. Още като купих колата имах сцепено/скъсано, отстрани на седалището, към вратата. Ходих на тапицер и по мостра за цвят имаше само естествена кожа. След като свърши ремонта на седалката ми даде да видя старото парче, ми не, не беше естествена кожа.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  11. #11

    Default

    Отзад където е "гърба" на седалката(на сегашните модели ги правят пластмасови отзад) мога почти сигурно да кажа, че не е естествена кожа.

    За останалото разчитам на тапицера какво е казал.

    Така или иначе там където се седи на седалката и отстрани го мажа с лосион/крем за кожа, подглавниците ги свалям и ги мажа целите у нас или ги мажа и ги слагам отново.

    При мен най-изпечена от слънцето е кожата от задната част на задните подглавници(на задните седалки) - там слънцето пече най-много (моята кола винаги я паркирам със задната част на юг, защото задният панорамен прозорец е затъмнен).
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #12

    Default

    С гаранция отстрани също е изкуствена. Може би само във версиите с гладка кожа са вкарали малко повече материал.



  13. #13
    Клуб 8J+ Gogata's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Age
    36
    Posts
    1,273

    Default

    Доколкото знам само Poltrona frau е естествена кожа, но са доста редки.
    Alfa Romeo Giulia 2.0T 280hp TI RWD '17
    Fiat Punto Evo 1.4 77hp '10
    ex Alfa Romeo 159 SW Q-Tronic 1.9 150hp JTDm 150hp '09, ex Fiat Punto 1.2 60hp '00, ex Alfa Romeo 147 1.9 JTDm 120hp '05, ex Alfa Romeo 145 1.4 TS 103hp '97

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •