Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Blue&Me Nav (C3) мистерии, неволи, тайни и загадки

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default Blue&Me Nav (C3) мистерии, неволи, тайни и загадки

    Привет, на кратко не бачка
    На широко: Алфата е 2008, ФЛ, БиМ е модела с малката навигация с пиктограмите на дисплейчето. За феновете на "акумулатора е виновен за всичко" да уточня, декември е купуван, Exide Carbon Boost 2.0.... и т.н. Колата пали само като ми види пръста да доближава бутона. ТА към Б&М , преди около седмица забелязах, че изчезна иконата BT и се появи Audio... Цъкнах копчето слушалка на волана, никаква реакция, почна да мига и километража, викам ясно proxy problem, като стигнах в гаража, не ми се ходеше за лаптопа, та викам айде тела ALfaOBD, грешки няма (да чукна на дърво), но и не се връзва към модула(конкретно B&M модула). Реших да пробвам да разкача акумулатора... след 5-10мин го закачих и опа, не мига и BT се върза по учебник, викам опа размина се... След ден ми прекъсна по време на разговор, докато карам, пак изчезна иконата BT и се появи Audio и пак замига... стигнах си дестинацията, пак акумулатор, пак заработи... На следващата сутрин опа, паля мига, няма го... Виакм вече ще играе MES... Вързах МЕС пак грешки няма, пак не се вързва към B&M.... Proxy aligment -success Опа, проработи. И пак за ден... Снощи вече реших да подходя хардуеърно, вадя ръцете от гъза, вадя радиото, опитах да издърпам модула, греда, нещо го държи, а бях на лампа, извадих само синята букса отгоре, поседя изключен, малко контактен спрей, 5мин съхнене, включих я, контакт, паля няма, го мига... Акумулатор... Опа вече не мига, ама и модула го няма... МЕС, няма връзка към B&M, прокси success... Опа модула Not rpesent, а си е там копелето, айде пак радио, букси, ... ефект нулев, стана 22 часа майните и затварям гаража, тая сутрин, паля, тръгвам модул няма, ама и нищо не мига, реших че ще му се вари жито и тука идва мистерията, след 3 светофара от скука си цъкнах телефона и гледам че BT е connected към B&M (това на телефона, на колата няма индикация) , викам някаква грешка, прекъснах връзката, опит за connect и опа върза се поне според телефона, на колата няма индикация и реакция, USB също не работи, като цъкна 2 пъти CD на радиото вади надпис AUX.

    Отворен съм за съвети и идеи, неделя ще съм свободен да ръчкам, че джаджата ме кефи и вършеше хубава работа, втора употреба конкретно NAV предполагам трудно ще намеря, а с обикновено, сигурно ще е приключение.

    P.S. Снощи в един момент ми извади u1602 can line error ,мисля на Body-CAN info, изтрих я
    Last edited by Travel_Mate; 09-03-2023 at 10:11.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Очевидно всичко това се дължи на неустойчива комуникация по can от страна на B&M модула. Свали го, отвори го, прегледай за студени спойки или попрезапои, каквото можеш профилактично. Фирясал електролитен кондензатор, също може да прави мизерията.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Мерси за първия отговор, разглобяването ще го направя, ама запояването е проблем, поне за мен. Неделя ще го отворя и огледам с лупата, ама повече едва ли ще мога. И аз реших, че е проблемна връзка, но по традиция първо обвиних буксите, та затова беше снощното разглобяване, ама неделя съвсем ще го изкормя, да видя и двете вътрешни букси
    Last edited by Travel_Mate; 09-03-2023 at 11:27.

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Духът на Тоци Бегали витае определено... Тръгвам от работа и след няма 1км се появява пиктограмата на BT и си изписва Vivacom... Цъкам бутон слушалка дедовия, реакция след 2мин, разцуках B&M менюто, липсва Settings псоледното... Пробвах да звъня, само паразитен шум лек (ако не бях сменил главина оня ден нямаше да го чуя) и няма свободно сигнал.... звъннха ми, приех, ама нищо не се чува... Лаптоа далеко, айде АЛфаОБД връзка с B&M пак няма... КАто цъкна 2 пъти CD не излиза AUX... И това всичко на Info-Telematic/Convergence Node (NIT/NCV) - not present и Proxy aligment success... Та утре, сега съм на банкет, пак ще има минусова клема долу и да видим, а неделя изтръгване и клеми с контактен спрей и слгане обратно

    Can status от AlfaOBD
    Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_20230309-164658.jpg 
Views:	15 
Size:	12.1 KB 
ID:	172842
    Last edited by Travel_Mate; 09-03-2023 at 18:59.

  5. #5
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Намери един добър електротехник, някой който поправя телевизори и други електронни устройства.
    Даваш му го той ще проследи дали някъде се губи връзка или някой елемент не работи.
    Поне ще знаеш, че модула е здрав и не е в него проблема.
    Едва ли ще ти вземат повече от 30-40лв .. Ако този модул има електролитни кондензатори .. след толкова години им идва времето.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Намерих елтехник, утре ще го кормя и понеделник му го нося. Освен да провери спойките и да смени кондензатори, какво друго да му кажа да огледа? Малко сервизче, вътре имаше от телевизор до телефон, препоръчаха ми го че и по платки на компютри пипа

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Без техническа документация на нещото, много повече от това, не може да се направи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    ОК, ще докладвам по натам развитието... едва ли ще съм първия и последния във форума с тоя проблем

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    За 30-40лв. едва ли някой ще си даде сериозно зор за каквото и да е но това е друга тема. Ако електротехника е читав, той ще провери за студени спойки, подути или протекли кондензатори и каквото е нужно и без да му казваш какво да прави. Друг е въпроса в крайна сметка колко ще ти легне като цена всичко, и дали ще те устройва това.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    По-добре така, от колкото да взема втора употреба и да е в същото състояние, чуждите форуми са пълни с такива фирясали модули... Иначе в Румъния за 40лв намерих, Полша €32 но първо ще опитам ремонт на тоя, ако ще и 100-150лв да е

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Burgas
    Age
    48
    Posts
    239

    Default

    Чисто информативно, вчера четох някъде по фейсбук групите ни, и някой питаше за модул. Та се предложиха и тук цени по около 50-на лв. Естествено трябва да съвпадат номерата на стария и новия, понеже имат и някои хардуерни различия.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16V ELEGANT/SPORT & Fiat Bravo 1.9JTD GT

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Разгледах цените още оня ден, доста варират, но през годините и 3та италиянка, съм открил за мен, че по-добре читав ремонт, ако може, от колкото втора употреба нещо, на което отново не знаеш състоянието, а то по принцип си е проблемно... (позачетох чуждите форуми, голям рев е там) Ако не стане ремонта, ще търся употребяван, че определено много го ползвам това и ме кефи, иначе номера на моя е 50514602 Blue&Me Nav, според EPER е заменен от 50513709 който има още една екстра букса и много ми е интересно за какво е. Иначе успях да го извадя вчера, довечера ще го нося... Км не мигат, но и на прокси алаймънта го няма. Ваденето е със същите куки за вадене на радиото (в моя случай 2 шестограма и 2 торкса) и малка плоска отверка, че отдолу има едни зъбчета и излиза дори без мамата.
    Неприятното в случая е, че ще е малко ремонт на сляпо, няма как да се тества по време на ремонта

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Да докладвам резултата, всички спойки видимо наред, но няколко надути и изтекли кондензатора... Вече са сменени, каза с по големи на размер, същия капацитет, че вика такива малки трябва от китай да чакаме. Всичко вече работи, пробвах го. 25лв ми струва ремонта, сега след вечеря с лаптопа отивам да правя прокци нещото, че се размига километржа. AlfaOBD се върза вече към hands free и намери запаметени грешки U1602, B1005 и B1008
    Сега интересната част, човека намерил вътре sim карта и пак я сложил в дупката, отстрани под малкия етикет. Вика знам ли, да не стане без нея да не работи, италиянска била... Явно е за SOS функцията, имам такъв бутон на плафона. Аз се чудех, защото на етикета има IMEI номер, явно затова, явно вътре има някакъв GSM/GPRS модул

  14. #14
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Честито .. поне едно благодаря можеше да кажеш
    batproho - теорията ти за 100-150лв видя ли колко е погрешна
    Разбира се че имат модул, антената ти не е само за радио ако не знаеш ..
    Last edited by flipz; 16-03-2023 at 15:42.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Русе
    Posts
    256

    Default

    Радио и GPS e антената , ама нея още не съм я разглобявал Странното е, че човека каза сим картата италиянска, а колата е австрийски ръждилник, някой ден като ме налегне любопитството ще я извадя да я видя, па може една нашенска да ръгна, за експеримента, току виж натисна SOS и праща СБА ))
    Телефония, медия, навигация - всичко тествах и работи.
    Мерси за съветите и добре, че намерих тоя майстор за в бъдеще, явно го влече да бърника глупости. (имал/карал ФИАТ преди време)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •