Results 1 to 14 of 14

Thread: Странно поведение 2.4JTDm

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Сливен
    Posts
    150

    Default Странно поведение 2.4JTDm

    Извинявам се за дублираната тема, но мисля, че това е правилният раздел...

    Привет на всички!

    От скоро се заимах с автомобила от тази тема:
    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...%F0-%E4%E2%E5-)

    До сега не съм карал такъв дизел, още по-малко автоматик и все още си свикваме.
    При огледа при покупката се установи опушване и леко омазняване (като от пари а не то теч) по тръбата между турбото и интеркулера. Отметнах си го като нещо на което да обърна внимание в последствие. Ходихме до сервиз, където провериха за изгорели газове в охладителната течност - всичко беше в норми. Момчето от сервиза изрази мнение, че има разхлабена скоба на тръбата откъм турбото, която, както той се изрази била сглобка на конус (цитирам по памет) и има вероятност да не е монтирана коректно при смяната на главата на мотора.
    На въпроса - при задаване на по-сериозна газ, колата ускорява добре, но ускорението не е равномерно а някак на тласъци. Прави ми впечатление, че налягането на турбото също не е равномерно а леко пулсира. На видеото по-долу се вижда как налягането се вдига до 1.4 бара, леко пада и след това продължава да надува до към 1.5. След това отпуснах газта. Колегата от който взех колата сподели, че ускорението в момента не е това, което е било преди, и също изрази съмнение за изпускане на налягане от тази тръба. Сподели, че самото турбо е проверявано за луфтове и инжекторите са профилактирани при смяната на главата.

    https://youtube.com/shorts/3ahpn3Wx43A

    Е ли възможно това поведение да се дължи на изпускане на налягане от тръбата между турбото и интеркулера и това да бърка мотора? Евентуално сервиз в района на Сливен/Стара Загора/Бургас в който да погледнат и дадат компетентно мнение?
    Предварително благодаря на всички включили се

    edit: колата е с премахнат DPF, затапен EGR и съответните промени в софтуера следващи тези неща.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS '00 - ex
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Qtronic

  2. #2

    Default

    Ще срещнеш най-различни мнения по този въпрос. Имах същия проблем. От питания и четене наляво и дясно стигнах до решението да си купя нов клапан за управление на турбото. Взех оригинален нов. Проблема остана,малко се изнервих и си купих нов дебитомер и нов МАП сензор. Като всички части са с правилните номера защото може много лесно да вземеш грешен, въпреки че *стават*. След като смених всичко проблема изчезна. След това си правих експерименти да въртя стари и нови части за да разбера от кой точно идва проблема, но така и не се получи. Нормално работи само когато и трите неща са сменени с новите. Така и не разбрах причината, но поне си реших проблема.
    И все пак пробвай с другг дебитомер, на наш колега само с него се оправи.

    ПС.. Малка поправка след като си проверих хронологията на закупените части - първо съм сменил дебитомера, а след това съм купувал МАП и клапан. Ако те интересуват номерата им кажи
    Last edited by undy; 07-08-2023 at 14:13.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #3
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    81

    Default

    И на мен ми го направи този "номер" с ускоряването на тласъци, смених клапана и се оправи. Като смачкам педала налягането леко се колебае, но майстора каза, че е нормално.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Сливен
    Posts
    150

    Default

    Привет!
    Водих я на доктор, който не откри течове на въздух по турбо пътищата. Притегна скобата на тръбата към интеркулера. След това последва смяната на дебитомер, мап сензор и клапан - разлика осезаема нямаше. Мой познат в магазина от където взех частите ми препоръча добавка на бардал за почистване на дизелови инжектори (DIESEL INJECTION RESTORER 11). Каза ми, че била много читава и тръгнали да се запушват дюзи ги оправяла. Подходих скептично, но я взех. Направи ми впечатление, че се налива цял литър на един резервоар. Условието било да се кара с малко повечко жар за да подейства като хората. Налях я, допълних резервоара и минах 150км по-така... Ами работи си пущината... Започна по-отзивчиво да реагира на подаване на газ и стъпкване с кик-даун и някак си по-еластична я усещам в диапазона обороти в който я карам най-много. Тези тласъци намаляха драстично. Към момента не бих казал, че е на 100% т.к. до сега не съм карал такъв двигател и не знам как би следвало да се усеща, но като цяло колата няма нищо общо с преди.
    Не съжалявам, че смених частите т.к. сега съм сигурен, че са напълно изправни и ако се появят проблеми следващите няколко хиляди километра, няма да са от тях.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS '00 - ex
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Qtronic

  5. #5

    Default

    Добавката която си струва е MANNOL Super cetan plus Diesel 9988 в плоско метално кенче от 500мл. Проблемът е, че вече манол не я произвежда, а на нейно място произвежда добавка със същото име, но в кръгло пластмасова тубичка от 450мл===> https://www.mannol.de/products/addit...ol-cetane-plus

    Разликата между двете не е само 50 мл. но и активното вещество 2 етил хексил нитрат, което в полското метално кенче беше 37.5% съдържание от цялото, а сега е само 17.5%.

    Пластмасовата тубичка не си струва според мен, но металното кенче съм с 2 ръце за него. Ползвам го от повече от 1 година и половина и си струва всяка стотинка. Проблемът е, че вече завода не го произвежда, но ако намериш някъде останали плоски метални кенчета от 500мл купувай - увеличава цетановото число с до 9 пункта.
    Намалява разхода с около 0.600-0.800мл на 100км и двигателя става доста по отзивчив. Не веднага де, а след около 2 резервоара.

    Сега виждам са пуснали и едни бели пластмасови бутилки от по 200мл за 15-на лв. Те са нови и не съм ги ползвал, но цената е прекалена.

    При положение, че кенче от по 500мл съм го купувал 8 лв и стига за 2 резервоара.


    Ако си упорит може да намериш в ebay или амазон или в нета - продаваха поляците по 5--7-10 и дори 16 такива кенчета. Сега не съм гледал, защото като ги привърша съм се ориентирал към друга добавка.
    Last edited by alfa racer GTA; 21-08-2023 at 12:03.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Сливен
    Posts
    150

    Default

    Проблема бих казал, че е решен. Когато купувах колата получих информация, че вихровите клапи са в отлично здраве и не е нужно да се премахват. Оказа се, че са софтуерно спрени и моторчето им не работи. Само по себе си това не би следвало да е драма, но се оказа, че ябълките на клапите при първи и пети цилиндър са излезли от леглата на рейката която ги управлява и клапите на цилиндри 2,3 и 4 са останали в положение "затворено". Отоворих ги, както при първи и пети цилиндър и чудото стана... днес тествах, колата върви...порядъчно!
    Alfa Romeo 156 1.8 TS '00 - ex
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Qtronic

  7. #7

    Default

    Поглеждай ги 3-4 пъти годишно тези клапи. На около 230 -280 000км окапват. Имат ли омасляване някои от тях около отворите където пластмасата влиза в колектора им е време за смяна = ребилд на клапи или целият колектор с нов.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #8
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by slaf4u View Post
    Проблема бих казал, че е решен. Когато купувах колата получих информация, че вихровите клапи са в отлично здраве и не е нужно да се премахват. Оказа се, че са софтуерно спрени и моторчето им не работи. Само по себе си това не би следвало да е драма, но се оказа, че ябълките на клапите при първи и пети цилиндър са излезли от леглата на рейката която ги управлява и клапите на цилиндри 2,3 и 4 са останали в положение "затворено". Отоворих ги, както при първи и пети цилиндър и чудото стана... днес тествах, колата върви...порядъчно!
    Мойте клапи бяха като нови .. без нагар. лъскави но ги махнах, за да нямам ядове.
    Не се знае в кой момент ще глътне някоя
    Мислих за нов колектор. Цената беше около 150лв в аутодок. Няма от къде да знам, че няма да се случи същото и с новият.
    В ниските оботори има малко лаг, но поне няма да счупи мотора.

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Добавката която си струва е MANNOL Super cetan plus Diesel 9988 в плоско метално кенче от 500мл. Проблемът е, че вече манол не я произвежда, а на нейно място произвежда добавка със същото име, но в кръгло пластмасова тубичка от 450мл===> https://www.mannol.de/products/addit...ol-cetane-plus

    Разликата между двете не е само 50 мл. но и активното вещество 2 етил хексил нитрат, ...... Сега не съм гледал, защото като ги привърша съм се ориентирал към друга добавка.
    Човекът с добавките с какво ни е полезно цялото това писане ? Не се заяждам, чудя се.
    Ако откриеш някоя СЪЩЕСТВУВАЩА и полезна добавка ще се радвам да ни споделиш.
    Last edited by flipz; 07-09-2023 at 12:41.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Сливен
    Posts
    150

    Default

    Идеи? Първи заподозрян за изпускане на налягане? Виждам омазнено около осите на вихровите клапи на цилиндри 5 и 4, до колко е възможно от там да подухва? Прави впечатление, че взе да пуши повече при настъпване, което също говори за загуба на налягане и осиране на сместа.
    Когато подавам плавно газ, налягането се качва устойчиво и пушеци липсват или поне не се забелязват през задния джам... но при по-рязко подаване се наблюдава ефекта от клиповете и зад мен е черен облак. Иначе колата си върви, верно не толкова целеустремено както преди, но все пак си тича.

    Преди 2000км са сменени:
    Дебитомер - BOSCH 0281 006 048
    МАП- BOSCH 0281 006 028
    Клапан - PIERBURG 7.00607.02.0

    Проблема се появи вчера.

    https://youtube.com/shorts/3zUait_ycgU?feature=share

    https://youtube.com/shorts/8RK0D-VIQus?feature=share
    Alfa Romeo 156 1.8 TS '00 - ex
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Qtronic

  10. #10
    Запален алфист alfa156jtd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    345

    Default

    добавката за гориво е Реактив 8000,другги не вършата работа,нито бай Манол,нито Бардал.Успех.
    Алфа Ромео 159 1.9 jtdm

  11. #11

    Default

    Уау! Този Реактив 8000 е мега яката работа - използван е в ядрени подводници, балистични ракети. Чудя се дали е по-добър от руската гениална разработка "Универсален модификатор", която дори ставаше за гарниране на телешки стек на барбекю. Интересно ми е как точно се почистват инжекторите на ядрена подводница, както и на балистична ракета, на сайта им го няма обяснено, вероятно защото технологията е секретна. И какво викаш, нито бай Манол, нито Бардал?
    Както се казваше в рекламите на Кредисимо по ТВ: Стига глупости!

    https://www.reactive-8000.bg/bg/pages/za-nas/
    Former Alfa owner.

  12. #12
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by slaf4u View Post
    Идеи? Първи заподозрян за изпускане на налягане? Виждам омазнено около осите на вихровите клапи на цилиндри 5 и 4, до колко е възможно от там да подухва? Прави впечатление, че взе да пуши повече при настъпване, което също говори за загуба на налягане и осиране на сместа.
    Когато подавам плавно газ, налягането се качва устойчиво и пушеци липсват или поне не се забелязват през задния джам... но при по-рязко подаване се наблюдава ефекта от клиповете и зад мен е черен облак. Иначе колата си върви, верно не толкова целеустремено както преди, но все пак си тича.

    Преди 2000км са сменени:
    Дебитомер - BOSCH 0281 006 048
    МАП- BOSCH 0281 006 028
    Клапан - PIERBURG 7.00607.02.0

    Проблема се появи вчера.

    https://youtube.com/shorts/3zUait_ycgU?feature=share

    https://youtube.com/shorts/8RK0D-VIQus?feature=share
    Живи данни по време на движение и ще се локализира проблема,това което показва уреда на таблото и пушека е следствието ,а не причината.
    Идеи викаш,ами като за начало може да ползваш някой диагностичен софтуер който да визуализира в реално време какво отчитат сензорите ,но това предполага известни познания за това как се случват нещата със съответния мотор когато всичко е наред и съответно как се променя работата при различните неизправности.Иначе аз фърлям боб ,че може би проблема е свързан с променливата геометрия на турбото,ама това е без да се замислям особено много.Са да не вземеш да го чистиш щото няма да се оправи с чистене,ако не се чувстваш компетентен най-добре не се опитвай да правиш каквото и да е .Дотук си сменил части които едва ли са били за смяна ,освен ако не е имало и други проблеми налагащи подмяната им.
    Ако от някъде губи налягане обикновено се чува поне да съска или свири ,въпреки ,че имам случай да ми открият сцепен маркуч след кулера ,а да не съм чул нищо в купето, че и колицата си вървеше почти като да няма проблем.
    Това с омасляването при вихровите клапи едва ли води до съществена загуба на налягане,през дупките за осите едва ли може да премине даже и 0,1 % от въздуха който нагнетява турбината за да успее да натъпче два и половина литра мотор с бар и нещо отгоре спрямо атмосферното налягане.
    Last edited by 546; 19-02-2024 at 12:24.

  13. #13

    Default

    Омасляването е признак за износване на вихровите клапи и е добре или да се ребилднат или да се смени целият колектор. Вече се продават ребилд комплекти и в България, отделен въпрос е, че и всеки сам може да си поръча/направи при стругар. Та дори и само може да си го направи, стига да има базови инструменти и умения.

    Може и да се затапят, но от това което гледам и чета за 2.4 двигателя не е добре, особено ако е някой любител на спортното шофиране и обича да и дава жега.

    Горе пише, че ще ги прави, значи още не е ги направил... С чакане само беля може да стане. Аз при мен само леко омасляване имаше на 3 и 4 цилиндър на вихровите клапи и смених целият колектор с нов.


    Това клатене обаче, не му е от вихровите клапи.

    1. Или е от актуатор на турбото или вакуум маркуч на актуатора(малко вероятно, предвид че е с метални накрайници, метален е една част(откъм накрайниците), а друга част е армирана с метална оплетка, вероятно вътре е гумен маркуч.

    2. Или е заплескана геометрия и натрупани сажди/нагари по и между лопатките, които им пречат да се движат нормално

    3. Или е запушен ДПФ(или останалото от него) и дава обрано налягане след турбото и това му пречи да се развърти нормално. И при мен ДПФ-а е изкормен, но на практика е пробит с 2-3 дупки в него и си трупа от време на време сажди, при което 1 път в годината или на година и половина извънградско си пуска пушека след мен за 5-15 секунди и изчиства натрупаното. Или пък ми е натрупаното в катализатора. Нали на 2.4 са отделни - катализатора веднага след турбото отстрани на двигателя наклонено по лек диагонал е сложено, ДПФ е на отдолу под купето по средата.

    За последните 2 си трябва от време на време жега на двигателя по извънградски шосета. Ако е от актуатора, то има сервизи които предлагат обслужването му - смазват и раздвижват. Ако е необходим по сериозен ремонт или нов актуатор ще кажат.

    Но аз съм привърженик, че ако се прави/обслужва актуатор, то по-добре цялото турбо да се свали и обслужи до каквото е необходимо да се смени и следващите 300-400 000 км да не се мисли за него. Не съм привърженик на половинчати ремонти, защото след това винаги може д кажат, ами то е от турбинката(топлата/студената част) на турбото. Прави се цялото с гаранция и се знае, че повече там работа няма и не е от него.

    Другото възможно е сензор високо налягане на рейката за гориво или някоя от горивните помпи се ебава. Дори недостатъчен дебит на помпата за ниско налягане е възможно, поради запушването и с боклуци/слуз -това сравнително лесно може да се установи --> с една сонда с камера в резервоара, да се види какво е положението вътре и дали има нещо по филтъра на помпата.

    Но принципно тази помпа се охлажда от горивото и ако се държи постоянно ниско ниво по 8-10 литра в резервоара не е добре за нея и такива положение с години може да предизвика проблем. Отделно, че при ниско ниво, всички боклуци от резервоара отиват във филтрите, помпите, рейката и дюзите...
    Last edited by alfa racer GTA; 21-02-2024 at 04:17.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Сливен
    Posts
    150

    Default

    Благодаря за отговорите.
    Към момента съм се насочил към премахване на вихровите клапи изцяло. Взел съм друг колектор на който планирам затапването им заедно с ЕГР и след това монтаж. Защо за 2.4 това не е препоръчително? Любител на спортното каране не съм, но определено не обичам да изпреварвам по 5 мин.
    Относно горивото - откакто колата е при мен, никога не е оставала с по-малко от 25л. в резервоара и винаги се добавя ЕДЦ на Бардал. Като я взех направих профилактично един литър BAR-5492.
    Какво е било положението преди това няма как да знам.
    Колата е без ДПФ в момента.
    Това за турбото ще бъде проверено. Моля за информация за читави сервизи в района на Сливен където могат да го диагностицират.
    Моля за насоки как се демонтират вихровите клапи? - директно с чупене или си има някаква културна методика?



    Alfa Romeo 156 1.8 TS '00 - ex
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Qtronic

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •