Results 1 to 14 of 14

Thread: Проблем с температурата

  1. #1
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default Проблем с температурата

    Колеги,преди няколко дена установих че колата ми дига към 110 градуса,на компютъра показва 110 а на таблото стои на 90 и не мърда по нагоре.Днес смених тем. датчик и пак същата история.Като извадя буксата от сензора и я дам на късо вентилатора тръгва на макс.Но със сензора работи само бавната скорост.Като работи климатика работи на бързата степен.До колкото знам няма друг сензор за венгилаторите,само този до термостата който е.Някой сеща ли се каде да търся проблема.
    Last edited by b0jo; 28-08-2023 at 21:46.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Когато в диагностиката виждаш 110 гр, вентилаторът на коя степен работи? Ако работи на бързата степен, твърде е вероятно, радиаторът да е външно задръстен. За да си сигурен, че и двете степени са ОК, най-добре им направи тест през MEC.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    На 1ва степен,и се включва чак към 96 градуса,до 110 не се включи другата.Интересува ме също колко датчика има за температурата,защото преди малко говорих с един познат и той не вярва колата да има само 1 датчик.Аз смених днес този който е до термостата.А такъв дали имам? Термошалтер, вентилатор на радиатора.
    Last edited by b0jo; 28-08-2023 at 21:42.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    При мен датчикът е един. Без значение, колко са датчиците, вентилаторът се управлява от ECU - то. Т.е на база на температурата, която то "вижда"

    Следва да тестваш двете степени на вентилатора през МЕС. Освен това, при откачане на датчика, трябва вентилаторът да развърти на бързата степен. Това случва ли се?

    PS:

    Имам втори температурен датчик на изходящата тръба на радиатора (долната), но неговите показания никъде не се визуализират и служат за алгоритъма по който ECU-то термостатира мотора.
    Last edited by ecotronic; 28-08-2023 at 21:50.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Немога да си обясня как така имам две стойности за температура от 1 сензор,90 на таблото и 110 на диагностиката.При откачане на буксата от сензора не се включи, чак когато дадох на късо буксата тръгна на макс.
    Last edited by b0jo; 28-08-2023 at 22:39.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Температурата, която се визуализира на централната конзола не е реалната. В доста широк температурен интервал, стрелката показва все 90. Това е направено умишлено. Реалното е това, което вижда ECU - то. Странно е това, че вентилаторът не се пуска с откачането на датчика.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    За датчика който е до термостата,за него говорим нали?
    Brera 2.0jtdm 170hp

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Да. Каква температура се вижда в диагностиката, докато е откачен?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Несъм много сигурен, но май не проверих температурата с компа като правих тази проба с буксата,но на таблото показваше 0.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  10. #10

    Default

    Нормално е температурата да играе когато гледаш на компа.

    Не е нормално "да играе" когато гледаш на таблото. Ако там играе има проблем ---> там температурата я дава обобщена от поне 3 сензора. Освен тези от антифриза и радиатора, най-вероятно засича и температура на въздуха преди да влезе в двигателя и температура на изгорелите газове след двигателя и ако обобщената информация/градуси е/са над определена температура "вдига аларма" на таблото.

    Но както каза ЕКО измий си радиаторите.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    На климатика е на 1 месец,водния монтьора каза че бил добре.А и как се мие той не се вижда от никаде.
    Brera 2.0jtdm 170hp

  12. #12
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Що не побългариш охлаждането така ,че да пуска директно вентилатора на макс с някой датчик който включва при достигане на 98-99 градуса ,закрепен към маркуча към радиатора и едно силово реле?

  13. #13
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    неискам да са праа на специалист ама на старата алфа 156 имах такъв проблем. явно си беше за гарнитура на главата. извираше водата постоянно ама не е месила масло и вода. на старата алфа стрелката на температурата шаваше много повече при промени с темепературата от колкото на която и да е друга кола
    JTDm 170+

  14. #14
    Запален алфист b0jo's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    48
    Posts
    368

    Default

    Как се мие водния радиатор,отпред не се вижда,а отзад е перката с една пластмаса която крие радиатора.На радиатора няма датчик 2010 е колата.
    Brera 2.0jtdm 170hp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •