Results 1 to 15 of 15

Thread: Alfa Romeo - История на марката

  1. #1

    Default Alfa Romeo - История на марката

    Хора , много ми се иска да чуя как аджиба се е появила тази колица за първи път .На мене са ми разправяли ,че тя е направена за папата , от някакъв безкомпромисен граф.И САМО ТОЛКОВА.
    Ще се радвам да чуя и други интересни версии.

  2. #2

    Default

    ...
    Last edited by pooh; 12-02-2015 at 14:35.

  3. #3

    Default Alfa Romeo - Емблемата

    ...
    Last edited by pooh; 12-02-2015 at 14:07.

  4. #4
    Sprint-er Член на клуба MrX's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Перник
    Age
    44
    Posts
    1,912

    Default

    Моделите на Алфа Ромео през годините:

    http://www.twthieme.nl/Alfa-Romeo-Cars-Index.html

  5. #5
    започва да се пристрастява Gran_Turismo's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bulgaria, Plovdiv City
    Posts
    41

    Default

    Ето Ви и от мен линк за историята на Алфа Ромео до 1979 година.

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...BC%D0%B5%D0%BE
    Ако искаш да си Romeo, карай Alfa Romeo!

  6. #6

    Default Alfa Romeo - История на марката

    Какъв е произхода на quadrifoglio-то и защо то стои в бял триъгълник, сочещ нагоре?


    "Официалната" история е следната: през 1923 на Targa Florio, суеверния шофьор Ugo Sivocci убедил механиците си да му нарисуват една четирилистна детелина за късмет на капака на колата. В това състезание, Алфа Ромео спечелила първата си международна победа и оттогава четирилистната детелина е символ на спортното сърце на марката.


    Освен официалната версия, обяснениято според която има доста "пропуски", аз съм попадал на следните версии и интерпретации:
    - След едно състезание, в което АР пожънала победа, дъщерята на самия Н. Ромео му подарила рядка четирилистна детелина на приема, организиран в неговата къща за да отпразнуват победата и той решил това да бъде символа на спортните коли, произвеждани от марката.
    - Един състезател (вероятно пак е визирана друга интерпретация на историята на Ugo Sivocci) не успял да спи цяла нощ преди важно състезание и за да си намери работа, отишъл в гаража и нарисувал на капака четирилистна детелина. Когато на сутринта механиците видели колата, нямали време да пребоядисват и я пуснали да се състезава в този вид. Естествено това състезание било спечелено от колата с детелината и така...
    - Един от главните механици на състезателните АР през този период бил с ирландски произход и рисувал детелини където му паднело...
    - Съпругата на един от състезателите му подарила четирилистна детелина преди старта, която той загърнал в ризата си (според друга версия той самия я е намерил край пътя, но вероятно пак е интерпретация на официалната версия) и той спечелил въпросното състезание...


    Сигурно има и други, но на тези съм попадал аз. Има и други аналогии на четирилистната детелина - че символизира 4-цилиндровите двигатели на АР, че наподобява стар символ на Ломбардия и т.н.


    Факт е, че "официалната" версия има някои пропуски (или поне аз не съм им намерил обяснение):
    - през следващите две години (1924-1925), в състезания са участвали и Алфи, при които въпросният символ е бил три- а не четири-листна детелина (което не се връзва с късмета/щастието, които символизира четирилистната);
    - полето в което е нарисувана детелината първоначално е било с форма на ромб, впоследствие са се появили вариации с триъгълник, който е сочел надолу, докато се стигне до триъгълника, сочещ нагоре (който наподобява буквата "Делта", предполагам да обозначи "Delta Corse");

    Може да се задълбае и по-дълбоко, като се търсят обяснения защо на някои модели детелинката е разположена като кръст, а на други като хикс, както и защо на някои от КуВе-тата детелините са сини вместо зелени...
    Last edited by badmadafaka; 15-03-2013 at 10:53.

  7. #7

    Default

    Това е марка с над 100 годишна история ,както по подробно са описали колегите преди мен
    дограма
    Last edited by kir40; 29-04-2013 at 13:53.

  8. #8
    Младши алфист
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    София
    Posts
    1

    Default

    През 97ма г. печели награда за най добър дизайн на света с 156ца
    Last edited by fikusa; 20-12-2013 at 18:39.

  9. #9
    Трийстройкаджия Bobi_33's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    3,015

    Default

    Quote Originally Posted by fikusa View Post
    През 97ма г. печели награда за най добър дизайн на света с 156ца
    Почти съм убеден, че си собственик на 156, тая ти е първата Алфа и се интересуваш предимно от този модел.

    Но историята на марката цялостно е уникална и това допълнение не е най-важното.

    Нека някой, който е бил на 100 годишнината на марката в милано, да сподели нещо интересно.
    Alfa 33 1.7 16V QV `85г. карбураторен бензинояд

  10. #10
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Bobi_33 View Post
    Почти съм убеден, че си собственик на 156, тая ти е първата Алфа и се интересуваш предимно от този модел.

    Но историята на марката цялостно е уникална и това допълнение не е най-важното.

    Нека някой, който е бил на 100 годишнината на марката в милано, да сподели нещо интересно.
    Не е за 156, но пак е интересно... http://www.youtube.com/watch?v=InLWXpSeKWc
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  11. #11
    Запален алфист alfa_romeo_forever's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Перник и околността
    Posts
    1,397

    Default

    Нещо интересно за марката

    http://fakti.bg/avto/149469-5-malko-...-za-alfa-romeo
    Fiat Bravo 1.9 JTD 105hp - Ex..
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed - Ex ..
    Alfa Romeo 156 2.4 20v "TI" - Ex ..

  12. #12
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Ето и нещо което научих след филма Бохемска Рапсодия - Queen са имали и песен I'm in love with my car - която кола се оказва Алфа Ромео.
    https://youtu.be/cJMNrp9T7pM?t=125
    Идеята за песента е на барабаниста на групата, които е имал Алфа Ромео тогава.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  13. #13
    започва да се пристрастява smc's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Plovdiv
    Posts
    85

    Default

    https://en.wikipedia.org/wiki/I%27m_in_Love_with_My_Car Интересна е историята на песента, групата са се карали зареди нея. Също звука от двигател в песента е от АЛФАТА.
    Alfa Romeo 166 3.2TI

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,295
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •