Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70

Thread: Алфата спря да пали

  1. #1

    Default Алфата спря да пали

    Здравейте,колеги!Обръщам се към вас с молба за помощ и съвет,защото вие сте последната ми надежда.
    От известно време си имам ядове с тая кола и каквото и да опитвах нещата все повече се влошаваха докато...Но да карам подред:отначало ми правеше впечатление,че колата като че ли няма мощност-от 2 до 3 хиляди оборота при подаване на газ се "чудеше дали да ускорява" и след като минеше 3-те хиляди се оправяше.Покарах я малко така,но по едно време започна да "киха" при преминаване от ниски към високи обороти.Прегледах свещите(бяха Golden Lodge 4 полюсни) бяха черни и реших,че са за смяна.Понеже неможах да намеря нито Денсо нито NGK взех някакъв Бош за 40-тина лв.Смених ги и колата като че ли се пооправи,но не за дълг-след околу 150 км. с тоя Бош пак се почна старата песен плюс това,че колата започна да държи по ниски обороти.Викам си ще сменям кабели.Взех Шампион за 103 лв.от магазин на Шампион в Пловдив-ефекта беше минимален.Скоро нещата се влошиха допълнително-оборотите станаха нестабилни.Реших да почистя дроселовата клапа понеже някъде прочетох,че може да има нещо общо-ефект никакъв.Скоро колата се влоши още повече и започна едно рязко придърпване отвреме на време-сякаш за секунда колата гаснеше и отново пак палеше.Смених отново свещите(понеже Бошовските бяха станали черни също както Голдън-а и си викам може пък от тях да е),този път с NGK BCP6ES-ефект почти никакъв.
    Последва чистене на МПХ,дебитомер,проверка на гумените втулки на колекторите(и омазването им със силикон за всеки случяй),отново чистене на дроселовата клапа(този път и отвътре)-ефект отново никакъв.Онзи ден ми се наложи да пътувам,но колата май не мислеше така-придърпването което се получаваше само отвреме навреме стана много често,но също както и преди при по-високи обороти колата се пооправяше и реагираше доста добре на подаване на газ.Аз обаче се притесних да не ме остави на пътя и реших да обърна и да се прибирам обратно(бях изминал не повече от 20-25 км.).И така потеглих "прилашквайки" към вкъщи.По едно време усетих,че нещата се влошиха още повече-колата сякаш започна да работи на 2-3 цилиндъра.И така изминах последните 3-4 км.Когато се прибрах свалих свещите и с голямо учудване установих,че изгарянето е доста по-добро отпреди-пък колата все едно работи на 2 цил.Отворих форума и се разтършувах.Попаднах на 1-2 теми в които ставаше въпрос за изгорял комутатор на едната бубина,при което колата има подобно поведение.Там пишеше,че може да се провери като се откачи единия комутатор и колата трябва да работи само на другия.Реших да пробвам и установих,че колата си работи по същия начин само на вътрешната бубина,а на външната въобще не пали.Викам си това ще е.Понеже вчера нямах много време реших да го отложа обиколката на магазините за днес.Понеже имам познати продавачи се уговорихме да взема комутаторите и да пробвам-ако не стане ги връщам.Прибирам се вкъщи с новите комутатори,сменям с нов този който смятах,че не работи,а другия си го оставям стария.Влизам в колата и започвам да въртя-въртя ли въртя,а няма никакъв изглед да запали.Слагам друг комутатор-пак същия резултат.Пробвам пак само с една бобина и един комутатор(тези с които преди 2 дни работеше на 2-3 цилиндъра)-пак никакви изгледи да запали.Единствено колата припали със този комутатор(и само с него без никой друг),който смятах за изгорял,но то пък едно палене..Работеше на някакви невероятно ниски обороти,които дори оборотомера не можеше да засече(а той започва от 500 об)и колккото и да пробвах не можеше да се изфорсира.Когато реших да изключа този комутатор забелязах,че доста се е нагрял и от него изтича някаква бяла полутечност
    И така върнах комутаторите и прекратих опитите.
    Ако някой знае нещо по-въпроса и може да помогне със съвет,моля нека да пише в тая тема,защтото наистина съм се отчаял
    155 1.8 8v TS & FZR 600

  2. #2
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    Ами време е да спреш с опитите и да идеш в някой сервиз за диагностика
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  3. #3

    Default

    То варианти май много има, вероятно може да имаш записана грешка, защо не я закара на диагностика да я видят още в началото?
    Alfa Romeo 155 1.8TS
    Alfa Romeo 156 1.9 16V m-jet


  4. #4

    Default

    Ами знам ли гледам много много да не ходя по майстори,пък и наблизо няма свястни.Пък и всеки път като прочета нялпя тема и открия нещо общо с моята и си викам,че е това,ама явно не е.Пък и ако знаех,че тия коли са толкова сложни вероятно нямаше да си взема такава.
    155 1.8 8v TS & FZR 600

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    711

    Default

    Тая ако е сложна пробвай 156

  6. #6
    Здрав алфист alf's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    778

    Default

    бензиновия филтър сменяван ли ти е скоро
    провери на контакт само какво налягане има в бензиновата система
    '93 ALFA ROMEO 155 2.0 TS
    '98 ALFA ROMEO 166 2.0 V6 TB

  7. #7

    Default

    Ами явно и 155 е сложна щом има толкова много варианти.Аз досега съ карал коли,на които като кажеш какъв е проблема и веднага се намира някой да каже(ако не се сетиш сам де) "това или това й е" и сменяш-ако не е едното,ще е другото и колата тръгва,пък при Алфата явно не е така,ама късно съм разбрал

    ПП:Май съм пропуснал да спомена,че масла и филтри са сменени още при покупката.А варианта да има някакво запушване по бензинопроводите го изключвам,понеже като свалих свещите след доста продължителни опити да запали,бяха мокри и си миришеше на суров бензин.
    155 1.8 8v TS & FZR 600

  8. #8
    Здрав алфист alf's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    778

    Default

    тя не е сложна а тъпия бош
    '93 ALFA ROMEO 155 2.0 TS
    '98 ALFA ROMEO 166 2.0 V6 TB

  9. #9
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Пробвай датчика на картинката:

    Виж му връзката (буксата) към останалата инсталация (пада се над шайбата на коляновия вал). Ако всичко му изглежда ОК пробвай с такъв от някой колега от форума (игриво е, но не е нищо особено свалянето му 10 -15 мин. мах, ако ти е за първи път). При откачена такава чикиритка колата не пали. И след като си описа въртележката на комутаторите може да го погледнеш.
    Виж си и релетата и кабелите към тях, които са под дебитомера към акумулатора. Според Autodata там са 2 релета за ECU-то, едно за вариатора и едно за бенз. помпа, както бушон за ламбда сондата и бенз. помпа.
    Бубини гледам не си въртял, но чак такава чудесия едва ли е от тях.
    Ми дано уцеля с нещо да хелпна
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  10. #10

    Default

    Мерси много колега!Дано се получи нещо,но дори и да не стане важно е желанието да помогнеш.Релетата ги огледах за окисление или нещо подобно,понеже бях прочел в друга тема,че може да е от тях,но нямам идея как мога да проверя дали някое не е изгоряло Бушоните са здрави.Тоя датчик не ми стана много ясно къде се намира точно,но вероятно утре като погледна на светло ще го открия.
    155 1.8 8v TS & FZR 600

  11. #11
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by hsr
    ...Тоя датчик не ми стана много ясно къде се намира точно,но вероятно утре като погледна на светло ще го открия.
    Предно дясно колело. Вдигаш я на крик, ако не ти се сваля колелото въртиш пълен десен и залягаш пред него. Сваляш 1 пластмасова кора и ще го видиш. Виждането може да стане и без да сваляш кората, но свалянето с поглед няма да стане. Може да му почистиш профилактично буксата преди да се хвърлиш да го сваляш. На моята и на един колега от форума маркучето за пръскалките минава около нея, а на колегата и беше кърпено точно в този участък .
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  12. #12

    Default

    Ясно.А това чудо каква роля играе,че от него да не пали?Питам чисто информативно?
    155 1.8 8v TS & FZR 600

  13. #13
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    На картинката пише "r.p.m. and timing sensor", т.е. дава инфо, за да ти мърда стрелката на оборотомера и за второто, може би по известен като датчик на Хол. Сега, преди да си попитал прочети тук .
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  14. #14
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Наистина провери го тоя датчик! Аз два дни се борих с Фиат Купето и се оказа, че кабелите с куплунга от инсталацията към датчика са прекъснати вътре в изолацията. Отгоре го гледаш здраво, а отдолу - аха да шавне и прекъсва. Огледай кабела от датчика до куплунга и от куплунга към инсталацията да не е протрит и да няма съмнителни чупки и изкривявания.
    Alfa Romeo 75 24V

  15. #15

    Default

    За туй чудо ли става въпрос?
    Като гледам магнита май си работи,но дали сигнала не се губи някъде по кабела Тая корпусната(алуминиевата)част си мисля да я излъскам хубаво с разредител АМБ,че ми се намира едно шишенце
    155 1.8 8v TS & FZR 600

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •