Results 1 to 8 of 8

Thread: Смъкване на окачването

  1. #1
    Турболентен ShoxXx's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,753

    Default Смъкване на окачването

    Реших да пусна тази тема, защото просто стана спор на едно друго място и явно има нужда да се въведе малко яснота в нещата.
    Предлагам да се обсъдят + и - при смъкването на колата, разлика при различните смъквания (30/30мм, 30/40мм, 60/60мм и др.) стабилност на пътя и не на последно място: може ли да се сменят само пружини или трябва с пружините да се купят и амортесьори.

    Какво представлява смъкването?
    Ще го обясня по разбираемо: Височината на колата зависи от височината на пружините. По-високи пружини - по-висока кола и обратното. Решавам, че трябва да си смъкна окачването с 30мм. Купувам само пружини. Значи от пружините колата ми става с 30мм по-ниска. От настиска на колата амортисьорите се свиват и също стават и хода им се съкращава. Амортесьора има ход около 35-45см (зависи от колата), някви си 6 см по-малко въобще немогат да му окажат влияние, даже по добре че няма да работи на максимален "размах". Има друг проблем - ако се сложат спортни пружини нормалния амортесьор реагира кактто при нормални пружини и ефекта леко се размива, затова са измислени и спортните амортесьори, защото качествата на спортната пружина са различни от тези на стандартната. Обаче не се заблуждавайте ако слагате по ниски пружини те не винаги са спортни, което значи че смяна на амортесьорите не се налага.

    Моите оценки са следните:
    +
    1. Едно от главните неща, което кара повечето шефьорчета да си смъкват окачването и да стават ниски е външният вид. Никой не може да отрече, че смъкнати кола, джип и дори баничарка изглеждат значително по-добре от серийната височина.
    2. Доста често след като шефьорчето си е смъкнало окачването, чак тогава разбира, че всъщност автомобилът става по-стабилен на пътя.
    3. Лично за мен, не знам за другите шефьори, поклащането напред като лодка при спиране и при по-рязък завой или рязко изнасяне при изпреварване е меко казано досадно, така че твърдото понякога е хубаво
    4. Няма как да пропусна и рейсинг усещането, което е присъщо за всяка смъкната кола.

    -
    1. Поне в България едва след смъкването повечето шефьорчета разбират, че автомобилът става извънредно нисък за българските пътни условия. Лично аз съм връщал доста пъти улици на заден ход заради лежащ (умрял) полицай, или заради дупка тип "детски гроб".
    2. Смъкнеш ли окачването няма да се возиш вече в лодка, ами и малките неравности по пътя те карат да се друсаш като в картинг. Колкото по-смъкнато е окачването, толкова по-твърдо става то и толкова по-силно друса.
    3. Ставайки по-нисък автомобилът има по-голяма опасност да задере отдолу в неравности по пътя.

    Колко точно ще смъкна окачването на автомобила си винаги е зависело само от шефьора, но ако е в умерени и допустими за амортисьорите му граници, то тогава няма нужда от комплект амортесьори с пружини, ами само от пружини. При екстремно смъкване над 40/40 и отивайки към 60/60 лично според мен е нужна и смяна на амортесьорите или каране със старите докато не дадат фира, а това бързо ще стане.

    Пожелавам на всички шефьорчета леки и безаварийни пътувания и само приятни мигове и емоции с тяхното автомобиле.

    Authors: ShoxXx ft. Bobo

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Sofia
    Posts
    167

    Default

    ****** не искам да цапам темата и ако смтнете за нужно го махнете то писание******

    имам едно въпросче като смъкнем колата както си трябва и пружини и амортисиори и стане и по твърда по голяма част от вибрациите стигат до купето което поне споредмен означава че ще се скапат по бързо тампоните ако неса и те усилени

    и ако има още нещо за да а нещата както трябва или ако бъркам споделете
    155 2.0 traktor

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    РУСЕ
    Posts
    1,490

    Default

    добре бре шокс аз не мога да разбера само едно ? зна4и от мнението (вземам предвид 4ервени4кото в него)разбирам 4е на теб не ти харесва
    да е свалена колата? Имаше и други мнения 4е тя трябвало да е със заводски предписаните гуми щото инак.......! Ами аз пък си мисля 4е
    4овек трябва да си избере колата според нуждите! Зна4и моята и е по ниска и е с ниски гуми и е с шумен ауспух ама тя не ми е всекидневна а ми е по скоро хоби или опитен плъх дори
    а колкото до това
    то тогава няма нужда от комплект амортесьори............
    смея да кажа 4е една кола първо се нуждае от аморесьори а после от каквито и да било други подобрения по ходовата 4аст и не съм съгласен 4е на оригинални амортесиьори може да се слагат ниски и твърди пружини!

  4. #4
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    Аз позачистих малко

    Кажи си аргументите защо мислиш че винаги трябва да се почне от амортесьорите и ще ги вкараме и тях в темата

    Идеята на тази тема е да я напишем като справочник и да я заключим така че който има аргументи +/- и нещо за добавяне/промяна да казва, за да се постигне по-добра тема
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  5. #5
    психарче... Lqnkata's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    550

    Default

    Мисля че мога да кажа,че съм разбрал как стоят нещата с амортесьорите и пружините, а с гумите как стоят нещата. Налага ли се смяна на размера или може да си остана със същите гуми.
    Alfa Romeo 156 2.4JTD '02, Fiat Punto 1.2 16V '00, Alfa Romeo 155 2.0 16V - ex, Сузуки Бандит 400 VC '94 - ex, Дукати S4 '02


  6. #6
    Болен алфист Kris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Варна
    Posts
    3,318

    Default

    Дайте малко инфо за пазара на амортисьори и пружини. Алтернативи на Кони ? Цветове на пружини - описание. Мерси
    33 16v/MR2 SW20/S3 8L

  7. #7

    Default

    Само да вметна и аз, колата си я купих с това спортно окачване, пружините са Новитек 156 е точно модела не си спомням, бели на цвят, за амортисьорите не знам, мисля, че и те са сменени и колата е с възможно най-ниския и твърд ход, ами ужасно е да се кара така, имам 3-4 места в София където може да се кара бързо без вътре да се поклащам като пингвин

    единственият + за мен е визия, да много е красива така и това, че в завой не мърда

    - колкото искаш, всичко по пътя се усеща вътре, подскачаш, ужасно е, всяка неравност внимаваш, като изтреска и ме заболява сърцето, просто караш по-бавно, на мен това не ми допада и при първа възможност ще го сменя с нормално

    ex Аlfa Romeo 156 2.0 16V TWIN SPARK mod '99 замина...
    0889 636 093

  8. #8
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    И при мен е зле положението. Пружините ми са Eibach. Амортисьорите не ги знам. КОлата вози много твърдо. На всяка неразвнос очаквам да удари нещо от долу. Карам винаги бавно. Клатя се ужасно вътре. Цялата кола трепери. Вече започва да ми писва и се чудя дали да не сложа оригиналните пружини. Тези дори не стават и за магистрала. Една неравност и удря от долу. Хода на пружините ми от пред е по-малък от 1 см. Демек 1 см е разстоянието м/у навивките. При по голяма неравност навивките ми се струва, че удрят една в друга. Не е работа. Вярно много е красива така смъкната, но не може да се кара. Ужас е.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •