Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38

Thread: Какво става като не са ти зацепили правилно ремъка?

  1. #16
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Не са манометри мерят с индикатор горна мъртва точка мисля през първата свещ.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  2. #17
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    ок нали ме разбра какво искам да кажа

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #18
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Варна
    Posts
    13

    Default

    С индикатор мерят горна мъртва точка,после слагат петите и ремъка,на самия ремък има 3 белега,ама май няма файда от тях.По принцип ако сменяте ремък си правите белези и после по тях,но е малко трудно,аз обаче като си го сменях не направих белези ,защото си мислех че ще видя в Аутодата2004,ама се оказа че без петите не става.Та по въпроса-пробвахме 100 вариянта за зацепване,при някои припалваше,ама за да удари клапан трябва да е много грешен,а доколкото знам ако има разлика 1 зъб мотора започва да тресе...
    Алфа 156 2,0

  4. #19

    Smile

    Quote Originally Posted by hkdonev View Post
    С индикатор мерят горна мъртва точка,после слагат петите и ремъка,на самия ремък има 3 белега,ама май няма файда от тях.По принцип ако сменяте ремък си правите белези и после по тях,но е малко трудно,аз обаче като си го сменях не направих белези ,защото си мислех че ще видя в Аутодата2004,ама се оказа че без петите не става.Та по въпроса-пробвахме 100 вариянта за зацепване,при някои припалваше,ама за да удари клапан трябва да е много грешен,а доколкото знам ако има разлика 1 зъб мотора започва да тресе...
    даммм колега май май без заветните пети за зацепване на валовете нищо не става и май по-добре да не се рискува! Бях слушал че стават салатки без пети и затова мойта си я направих в сервиз. Не че беше лесно да намеря такъв сервиз в Пловдив но се оказа че и в тайна майна има такъв. Успех колеги и не рискувайте с направи си срам

  5. #20

    Default

    Тия в АХМ ауто казаха че съм имал разминаване от зъб и половина - след това динамиката значително се увеличи, разхода спадна с литър......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #21
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    зацепването на валовете става и без пети зависи колко е кадърен маистора които прави колата
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  7. #22
    Старши алфист nikotm's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Брацигово
    Age
    49
    Posts
    633

    Default

    Quote Originally Posted by BillyBoy` View Post
    зацепването на валовете става и без пети зависи колко е кадърен маистора които прави колата
    Преди 6000 км.взех колата и сменихме ремъка с моят кумец който е монтьор и ми каза че иска специални пети,но аз не давай ще сменяме и се почна ходене по-мъките 3-4 часа,зацепвай,отцепвай и най накрая в Пловдив в сервиза завършиха мъките.След което поръчах на един приятел в Англия да ми купи пети от е-бей и да ми ги донесе като си дойде.А преди доставката на петите се наложи пак разцепване на ангренажа за смяна на фазов датчик( от много добра работа на майстори,демек от нас)и белязахме на 6-7 места вал,пети,шайби,ремък а бе всичко,и след доставката на петите ги сложихме за проверка и пак имаше разлика от половин зъб,та затова хората са казали КОЗАТА СИ САКА ПЪРЧ.
    159 1.9 JTDm 150
    Mito 1.4/120
    156 2.0 155 ex
    156 sw 2004 1.9 jtd 16v ex

  8. #23
    Младши алфист nellavy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    burgas
    Age
    52
    Posts
    22

    Default

    Колегата n_netov много подробно описа технологията на смяна на ангренажен ремък без пети и без супер големи майстори с едно задължително условие: стария ремък да е поставен правилно. И тъка има ли бърз, лесен и ефективен метод за проверка на инсталирания вече ремък. От всичко написано:
    Ако съвпаднат белезите на шайбите на коляновия вал и изпускателните клапани и гърбиците на вала на всмукателните клапани са в съответната фаза(или застопорени) това означава ли че всичко е ОК?

  9. #24
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    nikotm аз ти казвам и без пети става зависи колко е кадърен маистора които си го може си го може а които не го може и пръча няма да помогне
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  10. #25
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Колега BillyBoy`,не искам да спориме - просто би ли ни светнал как става точно зацепване без пети?
    Пак казвам-не искам да те обидя,просто ми е интересно как го правиш.
    Говоря за правилно зацепване,а не просто да не удари клапаните.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  11. #26
    Младши алфист nellavy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    burgas
    Age
    52
    Posts
    22

    Default

    И защо жабарите не са сложили белег на ангренажното зъбно колело на всмукателните клапани....и има ли дефазиране на това колело спрямо разпределителния вал на всмукателните клапани при различни режими на двигателя?

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by Ilko Ivanov View Post
    Колега BillyBoy`,не искам да спориме - просто би ли ни светнал как става точно зацепване без пети?
    Пак казвам-не искам да те обидя,просто ми е интересно как го правиш.
    Говоря за правилно зацепване,а не просто да не удари клапаните.
    на моята уж в АХМ го зацепваха ама колата и от преди това и след това нещо не ми харесва как върви незнам от каво може да е кажете някои свестен сервиз в пловдив като се пребера да я закарам да проверят какво не и е наред да се види какво точно и има колата е 1.8 а ми се струва като 1.4-1.6 има и нещо което не е наред ама незнам какво е та ако може кажете за някои които разбира в пловдив че софия далече

  13. #28
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    аз лично не ги зацепвам а маисторите при които ходя а и не само моята кола е наравена така а сигурно половината алфи във пловдив Ilko Ivanov като ти е толкова интересно как ставало без пети теб лично ще те закар нагледно да видиш как става на моита кола като и доиде времето щото тука много разбирачи се навъдиха дето викат че без пети не ставало сатава става ico83 като се прибереш ще отидеш при хари и боби във пловдив писъл съм не един път за тях а и не само аз
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  14. #29
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Става и без пети, но само ако сме убедени, че пред е зацепен правилно. Правят се белзи на двете колелета на валовете. Долу шайбата на коляновия си има белег. Само, че е малко кофти така. Щом махнем ремъка и горе двата вала се завъртат от натиска на пождигачите и някой трябва после да ги държи когато се слага ремъка.

    Другия вариант е веднъй да се измери с ъгломер ъгъла на вала когато е поставена петата и после само по ъгъла да се зацепва. Като го знаеш принципно какъв е, е лесно дори и да не е била зацепена преди може и без пети пак да се зацепи правилно.

    Аз съм зацепвал 5, 6 алфички до сега и все ми е било тъпо това с развиването на лагерите.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #30
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    54
    Posts
    54

    Default

    Чета и не вярвам... Без пети ставало. Естествено, за кво са ви. Много спецове са се навъдили с изключителни знания по въпроса. И все по увеличаващо се количество алфи с повредени глави от вмешателството на некадърни майстори, които си въобразяват че по-добри от тях няма. И е ясно че половината от колегите, които твърдят че пети не са нужни, даже не се сещат за същината на проблема. Не става въпрос за центроването на ангренажните зъбни колела спрямо зъбното колело на коляновия вал. Това е нещо елементарно, ако си сигурен че двигателят преди това е бил зацепен правилно (и все пак има едно голяммо АКО - забелязвате ли? за разлика от старите мотори тези са без белези и няма как да си сигурен) - маркирате и си ги зацепвате по същия начин. Става дума за финото ъглово центроване на разпределителните валове спрямо ангренжните зъбни колела. Тънкият момент в случая е че точното ъглово положение на разпределителните валове се постига и фиксира точно с тези пети. От друга страна точното ъглово положение на коляновия вал се постига с помощта на индикаторен часовник, монтиран на мястото на една свещ на първи цилиндър.

    p.s. Има и куриози. Поръчва си майстора фиксиращи пети. Супер - вече е готов за смяна на ремък на тъпите алфи и центроване на валове по правилата. Вади съответната лагерна капачка, слага петата, монтира я със същите болтове (които обаче в случая идват мааалко къси...) и хоп - имаме си алфа със изскубани резби на лагерните капачки. Красиво.
    Alfa 156 1.8 TS
    FIAT Tipo 2.0 i.e. GT

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •