Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 189

Thread: Къде е истината за TwinSpark двигателите ни?

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Viktor_
    Колеги CF3 на Алфа 145/6 има ли на бензиновите мотори, защото аз си мисля, че на евро 3 отговарят чак 156ците, а 145/6 са евро 2 без значение с кой компютър са. Така че ми се струва че на всички TS-ове без значение дали са с M2.10.4 ил с М1.5.5 запалителната система е като на първата снимка, тоест едната свещ се пали в цилиндър с противополжен такт.

    За мен системата е така: във всеки цилиндър свещите се палят едновременно и двете, но по два пъти за един работен цикъл, т.е. едното палене е "изгубено". Сега какъв е смисъла на една бобина вторичната намотка да се затваря през две свещи, които са на различни цилиндре и в противоположен такт. За мене обяснението е следното - както знаем колкото е по-голяма компресията, толко е по-голяма плътността на средата и толко по-трудно протича искра. Т.е. много по-лесно ще се затвори веригата на вторичната намота през една свещ, която трябва да запали сместа при компресия и още една, която пали без да има компресия и да и пречи нещо, отколкото ако трябва и двете да запалят в областта на най-голяма компресия. По този начин е по-сигурно протичането на искра и съответно запалването на сместа.

    От двете снимки се вижда че има разлика в конекторите на бобините на първата и на втората снимка и може би има и разлика в самите бобини, т. тези на втората снимка да имат по-голям коефициент на трансформация и да могат да палят по две свещи намиращи се в един и същи цилиндър. Стойностите на бобините на алфа 146 TS са известни поне в AData-та, за разлика от тези на Алфа 156, т.е. не вярвам да е възможна трансформация от едната система към другата само чрез взимане на късите кабили с лули от по-новия модел и слагането им на по-стария, без смяна на бобините.

    Междудрегото отдвана бях чел че при wasted spark системата въпреки че е логично ако в едната свещ има проблем и не може да запали да не запали и другата да не запали, защото не се затваря веригата на вторичната намотка, че на практика не се получава така и дори с по една свещ работи такъв двигател, т.е. пак се произвежда искра.

    Предвид горното мнение според мен на всички модели се палят едновременно двете свещи, сам при този от втората снимка вече системата просто не е wasted spark, защото за едни цикъл се палят само по веднъж свещите на съответния цилиндър и соътветно може би се намялава малко износването им.

    Ако съм в грешка приемам критика и също ще ми е интересно да се избистри темата, въпреки че за мен нещата стоят така и не виждам нищо странно или чудно в случая с алфовите мотори.
    Във форума има знаещи, от полза ще е малко да попишат. Колега, Twin Spark системата не е wasted spark. Wasted spark може да се нарече всеки известен ми инжекцион без значение колко свещи има на цилиндър. В този смисъл ТС е wasted spark, но основното на ТС е съвсем друго. И спрете с едновременното палене. Последователно се палят, иначе става т.нар. детонация.

  2. #17
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    Спред мен сценариите са три.

    Номер едно:
    На всяка бубина са вързани по една малка и една голяма свещ от противоположни по такт цилиндри. Както е нарисувано в схемата на Motronic 2.10.3

    (тук трябва да отбележа, че не съм виждал така окабелен TwinSpark. За да е така - бубините на трети и четвърти цилиндър трябва да са върху големите свещи!)
    Работата на тази система зависи от оправлението на ECU-то.
    Ако подава напрежение само на бубината на цилиндъра в работен такт - ще имаме голяма свещ палеща на работен такт и малка палеща на изпускателен.
    Ако подава напрежение на бубините на цилиндъра в работен такт и на този в изпускателен - ще имаме работещи и двете свещи на работен и изпускателен такт, като не е задължително двете да се запалят едновременно!

    Номер две:
    На две от бубините са вързани по две големи свещи (на първи и втори цилиндър бубините), а на другите две са вързани по две малки свещи (съответно тези на трети и четвърти)
    Ето картинката на Motronic 2.10.4

    Тук единствения логичен начин на работа, който виждам аз е на работен такт да се подава напрежение на две бубини - така, че да се запалят и двете свещи в цилиндъра, който е в работен такт!
    Като тук пак не е задължително това да стане едновременно и зависи от ECU-то.

    Номер три:
    На всяка бубина са вързани по една голяма и една малка свещ, но от един и същ цилиндър! Тук нямам схема, но визирам двигателите тип CF3


    При тях двете свещи си палят едновременно при работен такт (няма как иначе). Тук вече зависи от ECU-то дали ще имаме Wasted Spark или не.. За разлика от горните варианти, където няма как да няма Wasted Spark.

    Така ги виждам аз нещата
    Last edited by Bodom; 07-02-2009 at 14:27.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  3. #18
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by aav

    Във форума има знаещи, от полза ще е малко да попишат. Колега, Twin Spark системата не е wasted spark. Wasted spark може да се нарече всеки известен ми инжекцион без значение колко свещи има на цилиндър. В този смисъл ТС е wasted spark, но основното на ТС е съвсем друго. И спрете с едновременното палене. Последователно се палят, иначе става т.нар. детонация.
    Защо се получи детонация как ще се подава искрата последователно искаш да кажеш че двете свещи ще работят с различно предварение е и ЕКУ-то взима и изчислява и подава различни аванси за едните свещи в такт сгътяване и после дава друг аванс на другите свещи тогава различните цилиндри че работят с различен аванс Ако през свещите не се подаваискра по едно и същовреме може да стане детонация понеже горивния фронт от едната свещ ще се е разпрострял на по голяма площ от колкото на малката свещ и ще се получи среща на силно развит горивен фронт със по-слабо разгорелия се и може да се получи взаимно гасене. И били обяснил на какво ще се дължи детонаията ако искрите и през двете свещи прескачат в един и същ момент.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  4. #19
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default

    Във форума има знаещи, от полза ще е малко да попишат. Колега, Twin Spark системата не е wasted spark. Wasted spark може да се нарече всеки известен ми инжекцион без значение колко свещи има на цилиндър. В този смисъл ТС е wasted spark, но основното на ТС е съвсем друго. И спрете с едновременното палене. Последователно се палят, иначе става т.нар. детонация.
    - добре колега като по знаещ ще се радвам да ни светнеш защо ако има едновременно палене на двете свещи ще има детонации като е очевидно, че на втората снимка дадена от bodom работата е точно такава, т.е. палят едновременно и всичко си наред. Според теб какво се цели с паленето на едната свещ в положението след отвеждане на газовете и преди засмукване на сместа, защото ми се струва че мойто обяснение си е доста логично. По принцип с TC обикновено се има предвид съкращението twin cam и като пишеш TC вместо TS става объркване.

    Wasted spark може да се нарече всеки известен ми инжекцион без значение колко свещи има на цилиндър.
    - wasted spark система далеч няма при всеки инжекцион - за такава система са необходими минимум две бобини, които за разлика от обикновените маслени бобини нямат галванична връзка между първичната и вторичната намотка, а за вторичната тока протича през две свещи едновременно.

    Тук единствения логичен начин на работа, който виждам аз е на работен такт да се подава напрежение на две бубини - така, че да се запалят и двете свещи в цилиндъра, който е в работен такт!
    - Да именно, колега. ECU-то комутира едновременно по две бобини. И незнам какво му се чудиш на разположението на бобините - просто на 1ви и 2ри цил бобините палят съответно на 4ти и на 3ти големите свещи, а бобинит на 3ти и 4ти цил палят освен на свойте си цилиндри малките свещи и на 2 и първи съответно.
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  5. #20
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    Някой има ли снимка на TwinSpark с Motronic 2.10.3 със свален капак на двигателя ?

    Трябва да кажа, че доста ми се изясниха нещата вече

    А някой хвърли ли око на двете теми от чуждите форуми ?
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  6. #21

    Default

    ТС е с цел добро изгаряне особено при бедни и богати смеси. Затова се удължава ВРЕМЕТО на искрата с втора свещ.
    Какво да обсъждаме елементарни неща - палиш ли едновременно от 2 различни точки става детонация. По-просто не мога да го кажа.
    Класически ТС има при 8V - 8 еднакви свещи. При 16V се гледа екология. Едната свещ само доизгаря. ЗАБЕЛЕЖЕТЕ казах едната, а не малката.
    На последната смимка, кой ви каза че палят двете свещи едновременно? По кабелите ли познахте?
    Относно wasted spark, колега бездистрибуторните инжекциони подават искра по двойки. Едната е колкото е безсмислена, толкова е за екология и поради конструктивно решение.

  7. #22
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    Quote Originally Posted by aav
    На последната смимка, кой ви каза че палят двете свещи едновременно? По кабелите ли познахте?
    Ами по кабелите - да. Кое ще накара едната да пали преди или след другата при такова свързване ?
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  8. #23
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    много автоиженери има тук

    и кво точно ще стане като си изясните тайната на туинспарка?
    дето изобщо не е тайна всъщност
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  9. #24
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    Quote Originally Posted by търтей
    и кво точно ще стане като си изясните тайната на туинспарка?
    Ще знаем как работи
    Обичам да знам нещата около мен как работят :P

    Quote Originally Posted by търтей
    дето изобщо не е тайна всъщност
    Като не е тайна - защо тогава тези за които не е тайна не споделят с останалите за които е тайна
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  10. #25
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Twin Spark name refers usually engines made after 1986 when the 164 Twin Spark was introduced. The TS series engines are all '4 cylinder inline' with twin cam (DOHC) shafts, and are developed first with 8 valves (an all alloy wet-liner engine, chain driven) and later with 16 valves (a modern iron block engine with alloy head, belt driven). All cars featuring the Twin Spark engines since the Alfa Romeo 155 (which originally also came with the 8V unit) use the 16 valve models over the 8V ones. The Twin Spark name comes from the fact that there are two spark plugs per cylinder.

    The two sparks on the Alfa twin spark engines fire one after the other on the power stroke causing higher compression as the flame front travels across the combustion chamber. The second spark fires in the extra compressed mix, ensuring a cleaner burn and less unburnt fuel in the exhaust as well as a higher thermodynamic efficiency. The 8V units have 8 identical spark plugs, while the 16V ones have a larger and a smaller plug in each cylinder. On the later 16v TS there are 4 independent 8-ampere coils, connected to plugs; 1a and 4a, 1b and 4b, 2a and 3a, 2b and 3b. This arrangement facilitates the separate firing of the spark plugs in each combustion chamber, and also saves parts by utilising a "wasted spark" system, where - between the exhaust and inlet stroke of each pistons "partner" - a useless spark occurs, this may improve emissions very slightly, but the intention is to reduce cost. The common TS 16V engines, 1.6, 1.8 and 2.0, all use a 10 mm diameter and a 14 mm diameter platinum electrode spark plug per cylinder.

    The spark plugs of the 8V TS Alfa Romeo engine are symmetrically located in the upper part of the chamber to the sides of the line passing from the opposing intake and exhaust valves and this allows the usage of larger intake valves due to the missing central spark. Thus the 2L version of the 8V engine uses 44mm intake valve. By firing the spark plugs at the same time and considering their location the burning lasts shorter time (faster burn) because the mixture is ignited simultaneously from 2 different locations. This allows usage of less ignition advance than when using single spark ignition.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  11. #26
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default

    Значи от цитата на търтей излиза че:

    By firing the spark plugs at the same time and considering their location the burning lasts shorter time (faster burn) because the mixture is ignited simultaneously from 2 different locations. This allows usage of less ignition advance than when using single spark ignition.
    - на 8клапановите мотори двете свещи палят едновременно и няма никаква детонация както твърди колегата aav, а на 16клапановите мотори с две различни свещи едната пали със малко закъснение, т.е. втората бобина се комутира малко по-късно от първата -
    The two sparks on the Alfa twin spark engines fire one after the other on the power stroke causing higher compression as the flame front travels across the combustion chamber. The second spark fires in the extra compressed mix, ensuring a cleaner burn and less unburnt fuel in the exhaust as well as a higher thermodynamic efficiency.
    Тоест при различните мотори е различно. Аз очевидно не съм бил прав в твърдението си, че на 145/6 моторите свещите палят едновреммно!

    Обаче на снимката на последния варинат където една бобина подава искра на две свещи от един и същи цилиндър не виждам как може да има разлика в момента на палене на свещите и за мен те си палят едновременно.
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  12. #27
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Много добре обяснено браво.Имам едно питане някой наясно ли е как се подава искрата в различчен момент през различните всещи на един и същ цилиндър при 16v. Интересно ми е конструкцията на бубината ли го прави или по друг начин щото ЕКУ-то няма как а го направи. Не го приемайте като заяждане интересно ми е затова питам както виждяате в дискусията се ражда истината.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  13. #28
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    еку-то управлява подаването на искрата на всяка свещ по отделно
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  14. #29
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Интересно значи двата извода на бобината трябва да са за различни намотки така ли излиза и на всяка по отделно да се подава сигнал.
    Може и горе да е споменато в текста на английски ама не ми е много силен и ми убягват някой думи.
    Сериозен съм не ми е ясно как ЕКУ-то прави това забавяне ако като се подаде сигнал към една бубина значи искрите на свещите свързани към тази бубина прескачат в различно време бубината с две отделни (високоволтови) намотки ли е или с една с двоен изход за всяка свещ. Но ако е с една мисля ном ера няма да стане остава да е с две намотки вътре бубината и тогава ако с с различни характеристики високоволтовите намотки искрите между свещите на една бубина ще прескачат с някаква разлика във времето.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  15. #30
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    колеги има един супер прост вариант да разберете дали самите бобини или есу-то допринася за не едновременното подаване на искрата от една бобина,като сравните бобините на двата вида 16v двигатели по каталожен номер,ако има разлика в каталожния номер на бобините това означава че двата модела работят по различен начин
    а другото което искам да отбележа че едната свещ(голямата)е с по високо топлинно число,т.е. че предоставя по добра работа на двигателя когато е по студен и по не натоварен
    а другата свещ (малката)е с по мако топлинно число което предоставя много на двигателя при добре загрят мотор и супер натоварвания
    и за да се олесня и избегна много въпроси ще ви дам малко конкретни данни за двата вида свещи

    голямата-(по топла свещ)т.е. на свеща и трябва малка температура за да може да се самопочиства,ако обърнете внимание на голямата средният електрод е издаден много повече от на малката-темпертатурата която е нужна за самопочистване е 500-700 градуса в зависимост от модела на свеща


    малката-(по студена свещ),обикновенно е ИРИДИЕВА,на нея и трябва много по висока температура за да се самопочиства,а за да се развие висока температура двигарелят трябва да изгаря много повече гориво за еденица време и тогава в даденият цилиндър се отделя много висока темпратура вследствие на което непосредствено влияе върху свещите(по топлата свещ би прегряла ,а от там нарушава и искро подаването,за това малката свещ е ИРИДИЕВА)на иридиевите свещи им трябва по малко напрежение за да работи,а температурата на самопочистване е 2000-2500 градуса

    дано съм бил от полза,ай със здраве

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •