Page 40 of 48 FirstFirst ... 303839404142 ... LastLast
Results 586 to 600 of 720

Thread: Сменям, сменям, а проблема си остава ...

  1. #586

    Default

    Разсъждавайки логично какво се оказва: при движение по инерция, изключена от скорост и спряла на място дроселовата клапа е еднакво затворена. Следователно е изключено проблемът да се крие в дроселовата клапа. Така. Моторчето за празен ход получава информация от ЕКУ-то на базата на съпротивлението на потенциометъра (т.нар. ТПС), който е свързан с оста на дроселовата клапа, следователно дали се движиш по инерция не на скорост или колата работи на място няма значение, положението на дроселовата клапа е едно и също, а следователно и съпротивлението на потенциометъра. Кое е различното при движещ се и при работещ на място автомобил? Това е количеството въздух, което влиза в двигателя. Когато колата работи на място тя си смуче въздух, а когато е в движение освен че смуче въздух се нагнетява допълнително такъв, защото въздухозаборника е челно разположен спрямо посоката на движение. Датчикът, определящ количеството на въздуха е дебитомера. Според мен проблемът трябва да се търси в този датчик, защото получава една информация, когато колата работи на място и друга, когато колата се движи. Много хора казват, че са сменили дебитомера, но колко от тях след това са направили правилната диагностика? А правилната диагностика на дебитомер се извършва с лаптоп и диагностичен софтуер, НО В ДВИЖЕНИЕ! Някой да е забелязал дали изчезва клатенето на обототите след смяна на въздушния филтър, но не с риплейсмънт, а с конусовиден, който не е в кутията на въздушния филтър? Колкото до моторчето за празен ход и ТПС ще ви кажа, че съм разглобявал потенциометъра на ТПС, почиствал съм пистите на потенциометъра с Контокс, даже с една пинсета огънах пластинките на плъзгача така, че да се плъзгат по идеален въглероден слой и ефект нямаше. Другото за което се сещам е датчика за движение, от който скоростомера получава информация. Според мен това е единствената джаджа, която казва на колата с каква скорост се движи и е твърде вероятно проблемът да е в нея. Някой да я е сменял и да има впечатления?
    Last edited by dansguardian; 30-03-2013 at 20:46.

  2. #587
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Няма вярна логика в това което си написал. Това какъв е ъгъла на дросела и какъв трябва да бъде са две различни неща Проблема е много по-сложен от колкото си го представяш. Остави скоростта. Тя си работи добре. За да разбереш какъв е проблема около управлението на моторчето ти трябват: да знаеш как работи, как се управлява, да знаеш сигнала какъв трябва да бъде, да имаш осцилоскоп да го измериш, да се чатнеш защо в същност това което си измерил не е това което трябва да бъде. А това за челното нагнетяване на въздух е...
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #588

    Default

    Като дебитомера е нов и е наред, за каква диагностика става въпрос? Иначе за скоростомера съм съгласен, има логика, щом се оправя при прекъсване на връзката от него към еку. Но това само замазва проблема.

  4. #589

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Няма вярна логика в това което си написал. Това какъв е ъгъла на дросела и какъв трябва да бъде са две различни неща Проблема е много по-сложен от колкото си го представяш. Остави скоростта. Тя си работи добре. За да разбереш какъв е проблема около управлението на моторчето ти трябват: да знаеш как работи, как се управлява, да знаеш сигнала какъв трябва да бъде, да имаш осцилоскоп да го измериш, да се чатнеш защо в същност това което си измерил не е това което трябва да бъде. А това за челното нагнетяване на въздух е...
    Колега ОЕМ, ъгълът на дроселовата клапа на всички потърпевши от това клатене ли се е променил, нещо не ти схващам логиката. Освен това никъде не съм писал за две стойности на този ъгъл - колкото градуса е в движение, толкова е и на място, константа. Моторчето ми е ясно как работи: като се натисне педала на газта дроселовата клапа се отваря, оттам се променя съпротивлението на ТПС, информацията се подава на ЕКУ-то, което подава сигнал към моторчето за празен ход, което постепенно запушва отвора, през който влиза въздухът, когато клапата е затворена. Еуементарно!
    Факт е, че дебитомерът е прибора, който дава информация за количеството и температурата на входящия въздух и не бих с учудил ако е прецакан да прави тези поразии. Имам си един от предишната 156-ца и мисля да пробвам да го почистя, но първо трябва да проуча как.

  5. #590
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Доста далеч от истината си
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #591

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Доста далеч от истината си
    Ами ти като си по-близо до истината, ако ти докарам колата, можеш ли да гарантираш на 100%, че ще оправиш нещата с клатенето на оборотите? Ама не дай да сменим това, после дай да сменим онова и т.н. Кратко точно и ясно - посочваш проблемната част, сменяш я и се оправя. В такива моменти се вижда кой какъв е, а не с демонстрация на интелектуално превъзходство по форумите.

  7. #592
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    ...
    Факт е, че дебитомерът е прибора, който дава информация за количеството и температурата на входящия въздух ...
    Сигурен ли си, че точно дебитомера дава информация за температурата на входящия въздух?

  8. #593
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Ами ти като си по-близо до истината, ако ти докарам колата, можеш ли да гарантираш на 100%, че ще оправиш нещата с клатенето на оборотите? Ама не дай да сменим това, после дай да сменим онова и т.н. Кратко точно и ясно - посочваш проблемната част, сменяш я и се оправя. В такива моменти се вижда кой какъв е, а не с демонстрация на интелектуално превъзходство по форумите.
    Да
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  9. #594

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Сигурен ли си, че точно дебитомера дава информация за температурата на входящия въздух?
    И аз мисля, че дебитомера в случая казва темп. на входящия въздух.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  10. #595
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    И аз мисля, че дебитомера в случая казва темп. на входящия въздух.
    Аз пък се чудя тогава, за какъв чеп ли са турили датчик за температура на въздуха?!?

  11. #596

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Аз пък се чудя тогава, за какъв чеп ли са турили датчик за температура на въздуха?!?
    И къде е той. Не се заяждам, наистина ми е интересно.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  12. #597
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Ами доколкото знам на част от колите е в самият дебиЛомер а на другите е отделен датчик-около дебитомера

    ---------- Post added at 13:43 ---------- Previous post was at 13:30 ----------

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    Другото за което се сещам е датчика за движение, от който скоростомера получава информация. Според мен това е единствената джаджа, която казва на колата с каква скорост се движи и е твърде вероятно проблемът да е в нея. Някой да я е сменял и да има впечатления?
    Колега тея коли взимат сигнал от АБС-а за скоростта и имай предвид,че компа следи дали колата се движи и ако е така оборотите са малко по високи отколкото намясто (говоря за вариант без натиснат педал на газта-инерция) , най-малкото заради спирачките (по-точно сервото)
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  13. #598

    Default Investigation in Progress... Please Wait...

    Такааааааааа. Разследването продължава с нова порция смях и още нещо...
    Скочих до Бриколаж твърдо решен да почистя MAF-а с обезмаслител, като преди това да внеса едно важно уточнение: на новата 156-ца оборотите почти не играят на празен ход в движение, от време на време се наблюдава едно съвсеееем леко клатене по моя преценка с амплитуда не повече от 50 оборота. Купих контактен спрей, който се вижда на снимката, на упътването пише, че притежава силни разтварящи свойства и не остава следи. Извадих MAF-а (с който купих колата, нов внос от Италия) от гнездото му и останах поразен - в Италия му бяха пробили един отвор с диаметър около 6 мм, като този на втората снимка. Зачудих се защо са променяли конструкцията с такова "инженерно" решение, което променя циркулацията на въздуха и прецених, че това има връзка с клатенето на оборотите. Както и да е, облях го обилно с обезмаслител, изчаках около 2 часа и го монтирах обратно. Запалих и нямаше и това почти незабележимо клатене, което беше преди да го напръскам с обезмаслителя (а вероятно след такава интервенция върху MAF-а има и разните там калибровки и адаптации, нямам идея, ще се допитам). Дълго време умувах над въпроса "защо бе, италианецо, защо си пробивал точно там?", но единственото за което се сещам е проблема с оборотите. Окрилян от тази италианска иновация се прибрах и на MAF-а от старата 156-ца (оборотите клатеха от около 400-1300 по груба преценка) пробих с боргия Ф6 отвор точно на това място и го облях обилно с обезмаслител. Сега остава да пробвам, но не ми се разглобява отново. Та в този ред на мисли си търся достатъчно отчаян доброволец от София, на чиято 156 2.0ТС (а може и 1.8ТС, но не зная дали са съвместими) да тестваме дали има резултат. Ако не се появи желаещ до няколко дни ще тествам на моята. Очаквайте отзиви скоро.
    П.С. може да се окаже, че една малка дупка е в състояние да направи един мъж истински щастлив
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 123456.jpg   MAF.jpg  
    Last edited by dansguardian; 31-03-2013 at 17:47.

  14. #599

    Default

    Като ще е заобикаляне на проблема, а не решаване, не е ли по добре да си резнеш пин 15, по безболезнено ми се струва от дупчене на сензори...
    156 2.0TS 155hp; Suzuki GSX-R600

  15. #600

    Default

    Quote Originally Posted by danniel View Post
    Като ще е заобикаляне на проблема, а не решаване, не е ли по добре да си резнеш пин 15, по безболезнено ми се струва от дупчене на сензори...
    Прав си, колега. Но по моя начин ще се разбере дали проблемът се състои в този ш***н MAF, ако е невинен дупката ще бъде запушена с епоксидна смола. Това, което ме мъчи е защо са я пробивали в Италия, какво са целяли с това? Ако помогне лошо няма, въпросът е вече дали това няма да се отрази неблагоприятно на разхода на гориво и други параметри, а не съм забелязал да има повишен разход, в сравнение с предишната 156-ца. И не мога да си обясня защо са го дупчили. Четох във форума на Alfa156.net за проблема и там един пич спомена, че проблемът можело да се дължи на някакви маркучи на сервото. Който разбира да коментира, аз отивам за бира.
    Last edited by dansguardian; 31-03-2013 at 19:22.

Page 40 of 48 FirstFirst ... 303839404142 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •