Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: (Не) светещи лостчета АР 145/6

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default (Не) светещи лостчета АР 145/6

    Здравейте колеги - има много теми за несветещите лостчета при Алфа 145/6 със новото табло та нека споделя малко опит и за, дано е полезно и за другите. На мойта алфа от подписа също не и светеха лостчетата. Свалих първо дясното /махат се първо двете капачета под и над волана/ и какво да видя:


    -на свързващия куплунг към платката липсва точно това кабелче което е за подсветката. Това се разбира като сте прегледали схемата от workshop manual-а за подсветките на таблото - там всичко е описано перфектно, с малкото изключение, че са нарисувани по 3 лампички на лостче, а на практика се поставят светодиоди - просто така са направени пистите като за последователно свързване .

    Дясното лостче не можах да го разглобя и да стигна до платката, защото щифта не се подаваше достатъчно /явно ще трябва да се купи друго лостче или да се ползва едно бракувано като донор/ и затова ще продължа с начина на разглобяване на лявото лостче, който е идентичен по принцип.

    Аз стигнах до това положение по следния начин:
    1. маха се страничното копче чрез издърпване
    2.с малка отверка и леко подпъхване се вади следващия най близък елемент -черно кръгло тяло - излиза сравнително леко /отщраква се/
    3.маха се с пинсети или с малка отверка светловода, който показва позицията на селектора
    маха се гумичката нахлузена на въртящия се селектор
    4. забелязва се че от пластмасата на този селектор стърчи много малко един железен щифт /който превключва позицииите/- аз успях да го издърпам с помощта на малки клещи с остри върхове.
    5. след това се изважда настрани пласмаската и се издърпва платката като предварително е разкачено от нея с помощта на плоска отверка куплунга и отзад
    6. с отверка се изваждат леко пиктограмите които са щракнати в пластмасата и остава едно голо лостче в което подле може да се вкарва платката със монтираните светодиоди за да се види дали идват добре към светловодите на пиктограмите.


    На тази снимка се вижда металния щифт който стърчи от белия превключвател - сета е сложен заради пробите с мултицета, иначе именно той се вади предварително от черната въртяща се пластмаска /тя е зацепена посредством тоя щифт/ и чак след като си извади целия нагоре се освобождава кръглата пластмаса и излиза платката.



    Снимките са на разглобено ляво лостче, защото както казах дясното не можах да му извадя щифта. На лявото не липсва необходимия кабел на свързващия куплунг към лостчето.

    Вижда се че на платката има свободни места за светодиоди но те липсват и даже дупките за крачетата им са покрити с тинол. Със вакум помпа за разпояване разкрих отворите и монтирах 3броя 3мм светлодиоди /имаше дупки за още 2, но не идваха точно спрямо светловодите и ги сдвой с тинол просто/ през резистор 240 ома според мойте сметки за съответните налични диоди. В интерес на истината е нужно доста заглеждане в платката /понеже е двуслойна може би/ докато се сети човек как да свърже диодите. Ако някой може да направи по-добри снимки бих отворил още едно лостче и да го снимаме в процеса на работа. Нужно е диодите ви да са с дълги крачета, за да може най-крайния отстрани да се изкриви под 90градуса и да влезне към светловода.


    Резистора съм поставил в началото на веригата като идния му край е закачен към пина с черното кабелче, който подава +12в за подсветката на другото лостче, а другия към началото на пистата за подсветка - според мен има точно място там колкото за един резистор. Ако се сложат повече от 3броя светодиоди и според вида им може да се окаже и че няма нужда от резистор. Как е решено това на фабрично светещо лостче не знам, но колегата от фиат форума, койо ме светна за отварянето на лостчетата каза че нямало вътре резистори.

    Дано съм помогнал с идеята за отварянето, защото тук въпреки че имаше две теми за това не ставмаше ясно как се прави работата и ако не ми бяха обяснили и аз нямаше да знам. Все си мисля, че за човек който има някакви познания по електротехника е елементарно да си монтира лопсващите светодиоди, което е по-икономически целесъобразно от покупката на светещи лостчета от същия модел от някоя морга.

    Ако някой има счупено лостче може да метне едно за донор, за да си направя и другото, пък който има въпроси ще гледам да помогна, че е доста дразнещо да знаеш че може да свети, а да не свети.

    Хубавото е че дори фабрично да няма монтирани светодиоди не пречи те да се добавят както и едно кабелче за дясното лостче и да светнат и наще лостчета на алфите с новото табло. Предупреждавам че все пак ако някой реши да си сложи светодиоди и при него на празните места на платката е необходимо да има елементарни познания по електроника, за да не се чуди и да пита как се свързват диодите и как се изчислява резистора за тях и т.н. В крайна сметка обаче не мога да разбера защо са икономисали от завода няма и 10 светлодиода като самия модел на лостчетата и платката са предвидени да имат подсветка. Ако някой има резервно светещо лостче може да го отвори и да пусне снимки да видиме как изглезжда фабрично подсветката. Снимките са доста зле защото съм ги правил в нас със gsm-а.

    Ако темата е по-удачно да седи в раздела за 145/6 може да се премести - аз реших че тук е мястото, но може и да бъркам.
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  2. #2
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    КОлега, ти си нечовек Как си намерил време и нерви... Евала
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  3. #3
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    811

    Default

    Колега БРАВО.
    "BEAUTY IS NOT ENOUGH!"
    Alfa Romeo 145 1.4 T.S 97 - EX
    Opel Astra J GTC

  4. #4
    Captain Slow LeoVin4i's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Варна
    Age
    42
    Posts
    467

    Default

    Има място за светодиоди а пък не са ги сложили
    @Viktor_ Браво за труда, като ми остане време ще направя и аз тая операция, че ме дразни на боксера ми да свети пък на ТС не
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TS
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer - ex
    Audi A4 1.9 TDI

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Varna
    Posts
    88

    Default

    ми е интерено как от волана си виждате лост4етата ма нейсе.... и въобще поглеждате ли на тъмно на който му свети като превклю4ва еди какво си... все пак гъзарийка... браво на мом4ето 4е е спретнало такава тема
    Alfa Romeo 146 1,6 TS 97g 120 hps climatronik ,НЯМАМ ГАЗ НЯМА И ДА ИМА

  6. #6
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by viper70
    ...и въобще поглеждате ли на тъмно на който му свети като превклю4ва еди какво си...
    Абе има една порода хора, дето не понасят нещо да не им работи и им се занимава да човъркат (аз не съм баш от тях де)
    И с мойта кола, докато бяхме млади, сме се лекували от такива наглед безсмислени неща. Аз специално сменях диода в копчето за халогените, дето е навряно на кучето в... кривия макарон (под ръчната), смятай за каква видимост иде реч

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  7. #7
    Икономичен циклител
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София, ж.к. Дружба
    Age
    38
    Posts
    55

    Default

    Днес и аз се обзаведох със светещо лостче за фаровете и мигачите. За жалост не успяхме да измислим как да навържем светодиоди на другото, но нямаме намерение да се отказваме с Viktor_ и в крайна сметка ще светнем всичко

    При работа по моите лостчета измислихме много по-лесен и удобен метод за разглобяването им. В крайна сметка е било така замислено да се разглобява, но който бърза да дърпа без да мисли ....

    В описанието на Viktor_:

    4. забелязва се че от пластмасата на този селектор стърчи много малко един железен щифт /който превключва позицииите/- аз успях да го издърпам с помощта на малки клещи с остри върхове.
    Описания железен щифт не се дърпа с каквото и да било а се бута да влезе навътре, след което се издърпва пластмасовия пръстен, който се върти. В последствие изваждането на щифта от мястото му е детска игра, защото вече може да бъде хванат с подходящ инструмент.

    Тъй като снимките публикувани в началото не са особебно детайлни, днес направихме нови. Под всяка снимка има връзка към нея в голям размер, на която може да се видят по-малките детайли.


    http://luboganev.data.bg/Panorama.JPG


    http://luboganev.data.bg/Panorama%202.JPG


    http://luboganev.data.bg/Circuit.JPG


    http://luboganev.data.bg/Working.JPG

    Това са снимките на лявото лостче. Когато успеем да подкараме и дясното ще добавя снимки и за него.
    145 1.9 JTD '99

  8. #8
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Браво,страшна работа като завършите проекта,ще преместя темата в Техническия справчник темата си е за там
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  9. #9
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Аз до колкото си спомням, на фейслифта уж нямаше лампички на лявото лостче, а снощи забелязох, че моето свети. Така ли беше или греша
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  10. #10
    Икономичен циклител
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София, ж.к. Дружба
    Age
    38
    Posts
    55

    Default

    trustworthy, мойта е 145 фейслифта и нито едно от двете лостчета не светеше преди да пипнем това онова, т.е. то си има място на платката ама няма нищо сложено дето да свети . Ако твойте светят и искаш да допринесеш може да ги отвориш и да видим как са закачени при теб крушките (или диодите), щото особено на дясното лостче Viktor_ ми каза, че е измислил малко импровизирано свързване при него. Пък при мен ще е още по-импровизирано, че имам и задна чистачка и още една врътка дето трябва да свети.
    145 1.9 JTD '99

  11. #11
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    По принцип не светят,нешо ти се е привидяло Пламене
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  12. #12
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by Mury
    По принцип не светят,нешо ти се е привидяло Пламене
    Това е жтд, бат. Бъка от екстри Светят 100%. Специално покрай тази тема се загледах. Иначе няма голяма файда от светенето, защото и без това се закрива от волана това лостче

    @lgancho

    За съжаление, нямам никакво време да се занимавам с лостчето
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  13. #13
    Старши алфист Оги's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пазарджик
    Posts
    524

    Default

    Аз моята я взех със светещи лостчета
    Alfa Romeo 145 1.6 boxer

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default

    При мен вече светят и двете - признавам си че на дясното се пулих доста повече как да ги подредя светодиодите, т.е. как би трябвало да е фабрично - пак съм ицползвал 4светодиода като за лявото, но са разделени на два контура като едната двойка са паралелно през идон резистор, а другата двойка са последователно през резистор като на всички е зададен еднакъв ток през тях толкова колкото и на лявото лостче, т.е. ~ и под 20mA. На вид и двете лостчета светят равномерно и им се осветяват добре рисунките, но особено за дясното подозирам, че съм се отклонил значително от фабричната схема. Ако някой има резервно светещо лостче /най-вече дясно/ ще е от голяма полза да се разглоби и да се снима хубаво, за да знаеме как да се преработват несветещите лостчета така че да станат на 100% като оригиналните си събратя. Напрактика веднъж като си отворил успешно едно лостче вече ти се струва фасулска работа и би могло да се преработят още един куп по същия начин стига да е известно как са подредени диодите на оригиналните светещи лостчета, защото поне за мене на платката на дясното не става много усно от разглеждане на пистите - тук проблема може и да е в мен. Като правиме дясното лостче на колата на lgan4o тия дни ще направим хубави снимки и ще качиме, за да се види как сме го измислили ние /голям смях ще е сигурно сравнене с оригинала, но затворено веднъж, не може да се различи според мен/. При дясното лостче платката е една и съща без значение дали външоно лостчето има селектор за включване на задна чистачка или не, така че това не влияе на подредбата на подсветката особено, просто на едната има запоен един включвател повече и се разглобява една идея по-бавно заради двата щифта вместо един. Другата особеност при дясното лостче е че трябва да се добави едно късо кабелче с подходящи женски пинове /аз съм ползвал такива от pc куплунг за диод/ в преходната букса между тялото и платката.

    Колокото до смисъла от светенето на лостчетата при положение, че волана закрива известна част от тях - според мен самия модел е конструиран с мисълта да има осветяване на рисунките - затова е по-дебел спрямо на други коли; определено е една идея по-удобно да се виждат положенията на лостчетата и кое от къде се включва въпреки че ако си свикнал е без значение на практика; при мен цената на този ъпргрейд се равнява на 8 светодиода от по ~11стотинки купени от магазина на МТ1 в Младост 1, което е практически на 10 минути от нас, така че защо да не си ги направя да светят че и на някой приятел със същата - освен това всичко започна от това, че доста по опитен в италинаските коли приятел ми каза, че няма лостче дето не свети и най-вероятно просто трябва да сменя изгорял диод или нещо подобно, за да се прови при мене и така поставен въпроса трябваше да се опита. Не мога да схвана обаче защо им е трябвало на италианците да спестят тези няколко диода?!
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  15. #15
    Captain Slow LeoVin4i's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Варна
    Age
    42
    Posts
    467

    Default

    Тази тема ми стана много интересна, слагай снимки и инструкция как се разглабя и дясното лостче, и в събота ще намеря време да разглобя лостчетата на боксера(неговите светят) и да видим как е решен фабрично въпроса с диодите
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TS
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer - ex
    Audi A4 1.9 TDI

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •