Results 1 to 8 of 8

Thread: Променливи обороти на празен ход

  1. #1
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default Променливи обороти на празен ход

    Знам, че ще ме упрекнете , че има тема ама тя не решава моя проблем.
    Палене без проблем . Вървене също , но понякога като я пусна на дълък наклон по инерция оборотпте са 1400 1500 и бавно спадат до 1200, като покарам малко и пак я пусна на ПХ са 900-1000 -но до следващото пускане на ПХ- оп пак са 1400-1500
    Случайно забелязах, че има връзка със светването на 3 я светодиод накомпютъра /иманарисуван някакъв вентилатор/.Този светодиод когато му кефне светва. Няма връзка дали е студена колата или е загряла.Може да светне 2-4 мин след потегляне може и 1 час да караш без да светне..Същото е и със светодиода за водата в съда за чистачките.Когато е на кеф свети логика никаква-свети и на пълен съд догоре светва ина 1/2 съд. и си загасва също когато му е кеф.
    Няма проблеми с температурата на антифриза държи макс 90 градуса. Радиатора е промит отвън за боклуци.Не е прегрявана колата.
    Накой има ли иде на какво се дължи?
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  2. #2
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    има ли газова уредба колата???
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  3. #3
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Нарисувания "вентилатор" е датчика за количество на охладителна течност. Другата лампа е на течноста за чистачките. Дори и да нямаш течност в двата съда, това няма връзка с оборотите.
    Ако колата има ГАЗ, както попита колегата HF_HPE, може да ти набива въздух в движение на празен ход и да мени оборотите. Ако е така, обърни фунията, която смуче въздух отвън.
    Ако колата няма АГУ, трябва да отидеш на диагностика да проверят някой от датчиците, дали не се бъзика Не е лошо да провериш и клемите на датчиците които видиш на пръв поглед, понякога не дават добър контакт и може да се бъзика и от там

  4. #4
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155
    Нарисувания "вентилатор" е датчика за количество на охладителна течност. Другата лампа е на течноста за чистачките. Дори и да нямаш течност в двата съда, това няма връзка с оборотите.
    Ако колата има ГАЗ, както попита колегата HF_HPE, може да ти набива въздух в движение на празен ход и да мени оборотите. Ако е така, обърни фунията, която смуче въздух отвън.
    Ако колата няма АГУ, трябва да отидеш на диагностика да проверят някой от датчиците, дали не се бъзика Не е лошо да провериш и клемите на датчиците които видиш на пръв поглед, понякога не дават добър контакт и може да се бъзика и от там
    ОК днес огледах да няма изваден или спукан маркуч - няма. Освен това пооправих жилото за газта - не седеше добре имах чувство , че е подпряно от 1 маркуч, но не излезе от това.Утре ще пръсна малко тефлонов спрей на жилото за всеки случай.
    Колата няма газово.
    Проблемите започната 2-3 дни след като минах през морето на Хр.Смирненски до Вятърната мелница. Но карах съвсем бавно и внимателно.
    Утре ще огледам съединителите и ще ги посъветвам с контактен спрей.
    Или смуче въздух или е жилото. Абе и гъвкавата връзка на ауспуха е за смяна -проревава малко.
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  5. #5
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Може да си зацапал стъпковия мотор, този дето регулира оборотите Ако можеш го свали и него и го почисти

    п.с. Сложи и бензин от друга бензиностанция, примерно от ЛукОйл, аз лично там зареждам ГАЗ и бензин и не съм имал проблем

    п.п.с. Сещам се, че може и вакум регулатор да прави такива "бели", поне при мен така менеше оборотите, когато се бе спукало маркучето. Провери и него, защото с времето гумата старее и се напуква Ослушай се да не ти смуче въздух от някъде, ще има нехарактерно съскане

  6. #6
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    Quote Originally Posted by Dodo 155
    Може да си зацапал стъпковия мотор, този дето регулира оборотите Ако можеш го свали и него и го почисти

    п.с. Сложи и бензин от друга бензиностанция, примерно от ЛукОйл, аз лично там зареждам ГАЗ и бензин и не съм имал проблем

    п.п.с. Сещам се, че може и вакум регулатор да прави такива "бели", поне при мен така менеше оборотите, когато се бе спукало маркучето. Провери и него, защото с времето гумата старее и се напуква Ослушай се да не ти смуче въздух от някъде, ще има нехарактерно съскане

    Да не се хваля но мисля ,че съм готов.След малко отивам на изпитания.
    Направих :
    1.Махнах кутията на въздушният филтър и изчистих прахоляка.
    2.Затапих с 1 парцал увит в найлонова торбичка накрайника след алуминиевата кутия който отива към смукателният колектор. На 2 пъти налях малко бензин и промивах .Изтечер черна мътилка.
    Преди да правя промивката видях че към клапата за въздуха има мазно кални боклуци.
    3.Оставих да изсъхне на слънцето и после пръснах към клапата с дълга сламка с тефлонов спрей за да посмажа движещи се механизми за да не задерат след промивката.
    4.Без кутията на ф-ра и накрайника стартирах двигателя след около 1 мин през дебелият уребрен гумен накрайник пръсках със спрей за почистване на карбуратори като при впръскване вдигах ръчно оборотите.Пръсках на 4 пъти , като първите 2 пъти от ауспуха излезе черничък дим /колегата ми гледа отзад/.
    Т.е това е нещо като профилактиката с вода която се пръска в смукателният колектор.- Имаше статия във форума за това.
    5. Напръсках с тефлонов спрей проволката и механизма за газта.

    Тефлонов спрей защото смазва много дълго време ,има работна температура +260 градуса ,не задържа мръсотия и е водоотблъскващ

    6. Извадих и напръсках с WD 40 3 те съединителя по системата / до инжекцията, на клапата във алуминиевата кутия на възд.филтър и още един сега не мога да си го спомня точно къде се намира.

    Забелязани недомайсторени работи :
    1. ъгловият накрайник който се закрепва към кутията на въздушният ф-р не беше закрепен, 1 много дълъг болт на капака на филтъра липсва. Много замърсена вътрешност на кутията на възд.филтър.
    Да се надяваме , че все нещо съм постигнал.За резултатите ще пиша след изпитанията.

    Ура вече имам празен ход седи си на 900 оборота и само мърка, няма промяна на обороти, няма притрисане.Цял следобяд обикалям из града и няма проблеми с оборотите.

    Инфо и за тези които се оплакват, че сякаш е спъната колата до 1500-2000 обороти.
    След интервенцията вече го няма проблема с чуденето -тръгва си да ускорява както трябва.
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  7. #7
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Щом ти е "дишала" кутията на въздушния филтър отвсякъде, значи всичкото пепел е влязло вътре и е направило една сган, която аз наричам гной (мазни вещества омешани с прах и боклуци). Това води до зацапване на дебитомер, стъпков мотор, дюзи и съответно ненормална работа на ДВГ-то.
    Дано си решил проблема

  8. #8
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Доколкото разбирам от една друга тема, колегата е разрешил проблема
    Изводът е:
    1. Смяна на въздушен филтър редовно
    2. Кутията на филтъра трябва да е плътно затворена, за да смуче въздух само през хартията
    3. Почистване на моторчето за празен ход (при клатене на оборотите)
    4. Почистване на дебитомера (внимателно и от хора, които са наясно какво да не счупят)
    5. Да се сипва гориво само от проверени бензиностанции

    Ако сте изпълнили описаните по-горе операции и проблема с оборотите продължава, то карайте си хубавиците на доктор

    п.с. Колегата е добавил резултата и тук.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •