Results 1 to 7 of 7

Thread: ECU кодове на грешките (fault code)

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    42°25'23.25N 25°38'04.11E
    Posts
    181

    Default ECU кодове на грешките (fault code)

    Някой да има описание на кодовете на грешките - коя какво означава? По-точно за Bosch Motronic (1.5.5)
    Тествах с Uniscan и ми излиза грешката само като номер 55 FF 8F, която я нама е DB.
    146 1.4 TS | '00 + LPG BRC Fly injection

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default

    Колега този Motronic е OBD2 и кодовете за грешки които дава са еднакви за всички ECU-та, които отговарят на стандарта. Обаче грешкита са от типа P0XXX, където 0xxx е четирицифрен код. Има и от типа P2AXX.

    Тоест тази грешка, която си записал не отговаря на стандартния вид на грешките и няма кака да се идентифицира. Не си написал обаче дали е текуща и налична при сканирането или е записана. Ако не е текуща те съветвам да я изтриеш и да не се притесняваш. Следващият път пробвайте с друг скенер. И като цяло ако нмяш забележки относно вървенето на колата не се притеснявай.

    Имай предвид, че скенера който сте използвали е предназначен предимно за коли преди OBD2 стандарт и затова въпреки, че се свързва и ти показва параметри и други неща, т.е. чете ECU-то, може да дава стгранни грешки.

    Пробвайте със интерфейс от типа на ELM323 или 327, който е специализиран драйвер за OBD2.

    Ако беше от Сф можех да ти помогна, но май си далечко.
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  3. #3
    Запален алфист S@gittarius's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    София
    Posts
    120

    Default

    Quote Originally Posted by Viktor_
    ...Ако беше от Сф можех да ти помогна, но май си далечко.
    Колега, имаш ли повече иформация за интерфейсите и как да си направи човек?
    164 2.0 TS / 166 2.4 JTD

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    May 2006
    Location
    Шумен
    Age
    47
    Posts
    171

    Default

    Quote Originally Posted by Viktor_
    Колега този Motronic е OBD2 и кодовете за грешки които дава са еднакви за всички ECU-та, които отговарят на стандарта. Обаче грешкита са от типа P0XXX, където 0xxx е четирицифрен код. Има и от типа P2AXX.

    Тоест тази грешка, която си записал не отговаря на стандартния вид на грешките и няма кака да се идентифицира. Не си написал обаче дали е текуща и налична при сканирането или е записана. Ако не е текуща те съветвам да я изтриеш и да не се притесняваш. Следващият път пробвайте с друг скенер. И като цяло ако нмяш забележки относно вървенето на колата не се притеснявай.

    Имай предвид, че скенера който сте използвали е предназначен предимно за коли преди OBD2 стандарт и затова въпреки, че се свързва и ти показва параметри и други неща, т.е. чете ECU-то, може да дава стгранни грешки.

    Пробвайте със интерфейс от типа на ELM323 или 327, който е специализиран драйвер за OBD2.

    Ако беше от Сф можех да ти помогна, но май си далечко.
    А този интерфейс ELM327 по-добър ли е от VIZA UNISCAN ?Ако може малко разяснение какво прави ELM327, че се рових из нета ,но не ми стана ясно.
    Алфа 156 2.0 98г.-Ex , Алфа 33 1.7 8v-Ex
    Alfa 159 2.4 jtdm
    Alfa Giulia 2.0 280 AWD

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    142

    Default

    Засега се оказва, че elm323 не е съвместим с Motronic 1.5.5, което може да се дължи и на липсатата на подходящ софтур - все пак се работи с безплатни версии. Иначе аз се учудвам много от това, тъй-като същия Motronic навсякъде се споменава да е за KWP2000 протокол, тоест да е OBD2 съвместим и съответно да се чете от такъв специализиран драйвер за OBD2 като ELM323 и ELM327.

    Ако някой има положителни резултати с този драйвер и подходящ софтуер, ще се радвам да обменим инфо може и на други месинджъри.

    vencialfa: двата хардуера са за различни поколения ecu-та въпреки, че има известно застъпване доколкото Visa-та чете и по-нови. Elm327 би трябвало да чете всички ecu-та, които са OBD2 понеже потдържа всички известни засега протоколи. Трябва явно да се има предвид, че това в крайна сметка е някакъв драйвер, който без подходящ софтуер няма как да работи. Иначе самата изработка на интерфейса с ELM чипа не е сложн и схемите са публикувани на сайта на производителя.
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97
    За мерси, не ме търси!

  6. #6
    Запален алфист gorang's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    453

    Default

    Колеги извинявам се, че се намесвам в темата ви и малко извън, но виждам че сте по-навътре в нещата и искам да ви питам нещо:
    Брат ми ми подари OBD2 кабел с няк`во дискче със софт, който ми показва разни странни данни като го закача на колата - например 200 оборота в минута на празен ход и т.н. Та въпросът ми е какво въобще може да се прави с този кабел, дали Алфа 2.4 JTD - 98 год. поддържа ОБД2 и имали някъв софт с повечко възможности, който да се ползва с този кабел?
    Alfa Romeo Stelvio 2.2 JTDm Q4 Lusso, Alfa Giulietta 1.6 JTDm, Alfa 166 2.4 JTD 20V, Piaggio NRJ Power DT; EX: Alfa 159 2.0 JTDm, Alfa Romeo Giulietta MA; Alfa Romeo 166 JTD; Alfa Romeo 156 SW 1.9 16v JTD; Alfa Romeo 156 2.4 jtd, Alfa 147 TS.

  7. #7
    Запален алфист pioneer's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    53
    Posts
    139

    Default

    Quote Originally Posted by gorang View Post
    Брат ми ми подари OBD2 кабел с няк`во дискче със софт, който ми показва разни странни данни като го закача на колата - например 200 оборота в минута на празен ход и т.н. Та въпросът ми е какво въобще може да се прави с този кабел, дали Алфа 2.4 JTD - 98 год. поддържа ОБД2 и имали някъв софт с повечко възможности, който да се ползва с този кабел?
    Колега откри ли нещо полезно, защото и аз имам подобен проблем с тази джаджа http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...0997&viewitem= и на мен ми показва 200 об/мин и 215 градуса на водата със всичкия универсален софтуер който успях да подкарам.
    Явно софтуер за Алфа трудно се намира.
    Ex 156 SW 2,4 JTD .
    Renault Megane Grandtour 2010
    Ex Dedra 2.0 ieLS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •