Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: За тампона на ДЕ ДИОН !!!

  1. #1
    Старши алфист madboy's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    София
    Posts
    547

    Default За тампона на ДЕ ДИОН !!!

    Колеги, реших да напиша тази тема за да стане ясно, колко важна е здравината на тампона ДЕ ДИОН. Като начало бих споделил, че от личните ми наблюдения стигам до извода, че тампона на ДЕ ДИОН е основен елемент в окачването (отзад) при всички транзаксиали и АЛФА 6, и повредата (износването му ) водят до серия други повреди по задното окачване. Като вследствие от скъсаният тампон и прекалено големият луфт, моста започва да удря гредата на скоростната кутия, след което следва закъсване на тампоните окачващи скоростната кутия върху гредата, после наред е тампона на диференциала, при целият луфт създаден от скъсаният ДЕ ДИОН, не издържат втулките на стаб. щанга на пода и биалетките (ако мога така да ги нарека), и като последно звено което се влияе от тази повреда това е УАТС ЩАНГАТА, като при нея първо се къса основната (голяма) втулка на УАТС БАЛАНСЬОРА и след това малките втулки, повреди има и по системата за превкл. на предавките.......
    -Аз си мисля нещо, мисля си .
    -А защо ?? Не мисли просто се наслаждавай !!!
    Alfa Romeo-eдинственият начин да бъдеш различен !!!

  2. #2
    75TwinSpark 75TwinSpark's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    523

    Default 75ts

    Мда съгласен съм колега,освен всичко казано ,искам да добавя че самия болт на които стои тампона е около 15мм (незнам точно) остава без резба от търкане и следва може би счупване
    75 TwinSpark -син- ex, 75ts зелен
    75 ТУИНСКРАП-сив, 75 2.5 V6 черен
    75 2.5 V6 Milano Argento-червен,75 2.5v6 сив.164 3.0 12v
    75 3.0 V6 24V-червен, + 75TwinSpark-бял,164 3.0 24v

  3. #3
    Старши алфист madboy's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    София
    Posts
    547

    Default

    Окачването тип de DION вградено при ALFA ROMEO а и не само при ALFA(с de DION окачване са още Lancia AURELIA ,Lancia FLAMINIA, VOLVO seria 300 , ROVER P6 и също OPEL DIPLOMAT ,,B ,,1969 г) носи името на гениалният автомобилен първенец на ФРАНЦИЯ Маркиз ЖУЛ ФЕЛИКС ФИЛИП АЛБЕРТ де ДИОН 1856-1946 ,който заедно със своя партньор ЖОРЖ БУТОН в КРАЯ на 19 век създават знаменитата френска марка de DION BUTON който е един от първите автомобили в Европа.......
    -Аз си мисля нещо, мисля си .
    -А защо ?? Не мисли просто се наслаждавай !!!
    Alfa Romeo-eдинственият начин да бъдеш различен !!!

  4. #4
    Старши алфист madboy's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    София
    Posts
    547

    Default

    И все пак КОЛЕГИ , искам да уточня че тази повреда се появява най рано на 15-16 годишни автомобили , което е съвсем нормално за ВСЯКА ИЗСТИНСКА ЗДРАВА АЛФА РОМЕО , просто много често ми се случва автомобили ,карани ЗВЕРСКИ и не ПОДДЪРЖАНИ попадат в нови собственници и хората тотално се разочароват . ПАК ПОВТАРЯМ ЧЕ ВСИЧКИ ПРОБЛЕМИ В БЪЛГАРИЯ ПО СЛОЖНИ АВТОМОБИЛИ , ПРОИЗХОЖДАТ ОТ НЕ НАВРЕМЕННА ПОДДРЪЖКА И НЕКОМПЕТЕНТНИ МАЙСТОРИ това ДАМИ и ГОСПОДА е ГОРЧИВАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ и за това на ПОЗНАВАЧИТЕ на МАРКАТА им казват ЕНТУСИАСТИ , хора с пезгранично спокойствие и ЛЮБОВ към АЛФА РОМЕО
    -Аз си мисля нещо, мисля си .
    -А защо ?? Не мисли просто се наслаждавай !!!
    Alfa Romeo-eдинственият начин да бъдеш различен !!!

  5. #5
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Спокойствиеее. Искам да вметна, че самата операция по подмяната на тампона на Де Дион-а е доста сложна, ако не се разполага със подходящи инструменти. Периферията на тампона е тефлонова и на пръв поглед доста твърда. Пожелаеш, ли обаче да напъхаш тампона в гнездото отредено му в предната част на триъгълника, тампона всякаш оживява и почва да се кълчи и съпротивлява. Според мен като човек, който е сменявал тампон без специалният инструмент е истинско геройство да запазиш спокойствия при това "мероприятие".
    Alfa Romeo 75 24V

  6. #6
    sedemdesetipetist alfonso_90's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Казанлък,св.Влас,
    Age
    33
    Posts
    623

    Default

    извинете но бихте ли пояснили и накое викате "тампон дидион" понеже ми стана интересно дали на наща някога е сменян трябва да проверя , и като гледам какви последствия има ми става... зле ако може да ми поясните ,а пък може да има и други накоито да не им е ясно мерси се пак(снимки нещо )
    ALFA ROMEO 75 2.0 ts
    ALFA ROMEO 75 2.5 V6
    ALFA ROMEO 146 2.0 TURBO

  7. #7
    Старши алфист madboy's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    София
    Posts
    547

    Default

    Колега ,окачването на твоя автомобил АЛФА 75 е тип Де Дион или ако мога с прости думи да го нарека (полунезависимо ),окачването от този тип притежава по малко от качествата на (независимото и зависимо окачване) или по добра возия и перфектна стабилност(ПОДЧЕРТАНО СПОРТЕН ТИП), а основният елемент в окачването от този тип е тампона който се намира в триъгълната греда ,точно под задните седалки така нареченият ДЕ ДИОН ,огромна роля играе и напречната УАТС ЩАНГА която ,се грижи за стабилността на автомобилът в завои и рязки накланяния,всичко това плюс идеално разположения в тази група ТРАНЗАКСИАЛЕН ТРАНСМИСИОНЕН БЛОК прави автомобилите от този тип ПЕРФЕКТНО БАЛАНСИРАНИ и лесни за управление !!!
    -Аз си мисля нещо, мисля си .
    -А защо ?? Не мисли просто се наслаждавай !!!
    Alfa Romeo-eдинственият начин да бъдеш различен !!!

  8. #8
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Тук не мога да се сдържа и ще се отклоня леко от темата. Като споменахме стабилност и баланс на теглото. Имал съм удоволствието да карам Джулиета 2.0 със скоростна кутия от 75 туин спарк със самоблокиращ диференциал. Тази кола е луУУУууудааа стига да умееш можеш да я накараш да се пързаля както си поискаш.
    А като цяло всеки един трансаксиален екземпляр е много лесен за управление и много слуша докато не решиш да даваш газ. Ако мога да се изразя така: задницата на тези коли е много палава . И после няма да им викам мръсници
    Alfa Romeo 75 24V

  9. #9
    sedemdesetipetist alfonso_90's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Казанлък,св.Влас,
    Age
    33
    Posts
    623

    Default

    Quote Originally Posted by madboy
    Колега ,окачването на твоя автомобил АЛФА 75 е тип Де Дион или ако мога с прости думи да го нарека (полунезависимо ),окачването от този тип притежава по малко от качествата на (независимото и зависимо окачване) или по добра возия и перфектна стабилност(ПОДЧЕРТАНО СПОРТЕН ТИП), а основният елемент в окачването от този тип е тампона който се намира в триъгълната греда ,точно под задните седалки така нареченият ДЕ ДИОН ,огромна роля играе и напречната УАТС ЩАНГА която ,се грижи за стабилността на автомобилът в завои и рязки накланяния,всичко това плюс идеално разположения в тази група ТРАНЗАКСИАЛЕН ТРАНСМИСИОНЕН БЛОК прави автомобилите от този тип ПЕРФЕКТНО БАЛАНСИРАНИ и лесни за управление !!!
    мерси мнооого вярно че имаше нещо такова с окачването уникална работа страшни са мерси за пояснението
    ALFA ROMEO 75 2.0 ts
    ALFA ROMEO 75 2.5 V6
    ALFA ROMEO 146 2.0 TURBO

  10. #10
    75TwinSpark 75TwinSpark's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    523

    Default 75ts

    извинете но бихте ли пояснили и накое викате "тампон дидион" понеже ми стана интересно дали на наща някога е сменян трябва да проверя , и като гледам какви последствия има ми става... зле ако може да ми поясните ,а пък може да има и други накоито да не им е ясно мерси се пак(снимки нещо )
    _________________

    номер 8 е въпросния тампон alfonso_90
    75 TwinSpark -син- ex, 75ts зелен
    75 ТУИНСКРАП-сив, 75 2.5 V6 черен
    75 2.5 V6 Milano Argento-червен,75 2.5v6 сив.164 3.0 12v
    75 3.0 V6 24V-червен, + 75TwinSpark-бял,164 3.0 24v

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Sandanski
    Posts
    102

    Default

    А номер 7 от къде мога да си намеря - трябват ми 2 бр.Александър ауто няма Т&Н също няма, Евро 07 и там няма?
    Пък и номер 6 ако изкочи няма да го върна
    75 2,0 '85
    75 2,0 TS
    Corsa A 1,4
    Corsa A 1,6 GSI

  12. #12
    Младши ентусиаст Nikoror's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    37
    Posts
    241

    Default

    само да добавя, че де Дион реално е само задната щанга, която свързва двете гуми като при зависимо окачване, но диференциала е монтиран към купето и по този начин се намалява неокаченото тегло (unsprung weight), което има само предимства. при коли с пружини се налага да се ползват и греди, които да центрират окачването и заради това са тези греди напред, които образуват триъгълника и свършват с въпросния тампон в средата. оригиналния де дион бутон от 1901 си е с ресиори (leaf srpings) и няма нужда от такива греди.
    основно предимство на това окачване спрямо изцяло зависимо е намаленото тегло, а спрямо независимо е запазването на камбър при накланяне на купето и компресиране на външните пружини. недостатъците са, че е по-тежко от независимо, не подлежи на регулиране (не е проблем при нормално ползване) и зависимостта на камбъра на гумите при неравнини само от едната страна.
    за тампоните, ако колата не е за комфортно возене при нужда от смяна препоръчвам да се минава на полиуретан навсякъде, а за любителите да погледнат как е под SZ
    Rice SAE
    www.racingowls.com
    oo=v=oo

  13. #13
    Старши алфист madboy's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    София
    Posts
    547

    Default

    -Аз си мисля нещо, мисля си .
    -А защо ?? Не мисли просто се наслаждавай !!!
    Alfa Romeo-eдинственият начин да бъдеш различен !!!

  14. #14
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    ми то шарнир може и на не сз/рз да се сложи
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  15. #15
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Така нареченият унибал на мястото на предния тампон е сериен при SZ / RZ.
    Alfa Romeo 75 24V

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •