Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: към колегитес 147 - съвет за размер гуми

  1. #1

    Default към колегитес 147 - съвет за размер гуми

    Колеги от както купих колата има две неща, които искам да променя!
    На снимката в посписа ми ще видите красавицата.

    1. едното нещо е да и сменя окачването и да я вдигна по-високо, че както е така ниска все ме е страх да не закача предкатализаторните тръби, които необяснимо за мен са най-ниската точка на автомобила и както смятам да се връщам до бг с нея направо не ми се мисли къв страх ще му бера, да не се наложи да ги гоня тръбите из пътищата!

    2. колата е с 215/45/17 цолажа. И тях искам да ги сменя и то най вече от финансова гледна точно. Първо гумите за този размер тук са майка си и баща си.
    втория момент е точно това което искам да ме посаветвате.
    Възможно ли е колата с този размер гуми да харчи повечко и да е по- мудна.Правя сравнение с последнате ми две коли, които бяха А класи. Едната бе 102 коня и втората бе 125 автомат. Колкото и да галих колата от както я купих ми даде 11 на 100 смесено, като по- голямата част от изминатите км са извънградско. Карам като баба-сменям възможно най-бързо предавките не качвам повечко от 2500 оборота в градско на аутобана ми дава 10 и малко при 140км. Колата е обслужена сменени консумативи е освен въздушен филтър.
    Гледам из нета дават на колата ( не заводски разход) около 8 и малко,9 и за това търся къде може да е причината. Нямаше да поствам този проблем ако стила ми на каране съм го променил от последната кола, която бе 125 плюс автомат. Там ми даваше около 9.

    Ако има някакав резон върху разхода ми от размера на гумите бихте ли ме посъветвали какви да сложа.

    В книжката ми са посочени следните размери:
    185/65 r15
    195/60 r15
    201/55 r16
    215/45 r17

    мерси
    Opel Corsa B
    Opel Tigra
    Mercedes A 160
    Mercedes A190 AMG
    Alfa Romeo 147 1.6 ts
    http://www.snimka.bg/album.php?album_id=233669

  2. #2
    Старши алфист barash's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Кърджали
    Age
    43
    Posts
    604

    Default

    100% разхода ти е висок заради големите джанти,преди като бях на 15'те разхода ми беше коренно различен,на мен сега сас 17'те ми дава 2,5 литра разлика на 100км пробег,обаче аз сам с нафтичка все пак.
    156 2.4 jtd 2001 Sportwagon Sony,Hertz,Boss & JBL sound
    KONI sport adjustable suspension kit,Big BREMBO brake kit
    18 inches Blackline alloy wheels
    Audi a4 b6 1.8t 2005 Convertible - 20 inches Rs4 alloy wheels

  3. #3
    Запален алфист niki-25's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    311

    Default

    Колега здължително смени гумите защото разхода идва от там и най вече смени въздушният фитър защото той е белият дроб на колата.Аз лично лятото карам на 16-ки гуми и в града ми дава м/у 11-13/100км което ми се струва много добре за 2.0 мотор.
    Алфа Ромео 147-2.0 16V 2002g-ГИ
    The pleasure of driving Alfa Romeo!

  4. #4

    Default

    Колеги, от къде идва точно разхода? От широчината на гумата или от тежестта на самото колело, която се увеличава с цолажа?
    Нали основната големина на гумата е 65 на 15, а в момента съм 45 на 17. Демек с увеличаването на цола на джантата се намалява височината на гумата, т.е. няма увеличение на радиуса на самото колело. Тогава единствено идва в действие широчината на гумата, която в момента е 215. Това ли е основния фактор за тази мудност и увеличен разход?
    Opel Corsa B
    Opel Tigra
    Mercedes A 160
    Mercedes A190 AMG
    Alfa Romeo 147 1.6 ts
    http://www.snimka.bg/album.php?album_id=233669

  5. #5

    Default

    Моят мотор е същия 1.6 120 к.с размера на гумите ми е същия 215/45/17 разхода градско ми е 11.3 нормално каране ... с настъпване 12-13 . Извън градско 7-8 сам без климатик .. с 4 човека и климатик 8-9 . Найстина 17-ките на тези 120 коня е правят мудна с по малка гума ще е по-пъргава... но това е само при тръгването . А широчината на гумата найстина увеличава разхода .. но не вярвам да е с повече от 0,5 -1 литар на 100км . Сериино колата е дават градско 11.3 и найстина като я карам около 2000 оборота ми дава 11.3 . Аз лично не бих си махнал този размер гуми ... широчината и ниския профил на гумата правят колата доста по стабилна в завой ... единствения минус е по-твардото возене и осещането на всяка неравност .. което в БГ е ужасно... ама няма пално щастие .. айде със здраве .
    Alfa Romeo 147 1.6 T.S. 120hp 17" Arcasting Shark

  6. #6

    Default

    С тия цени на горивата се налага да карам леко и спокойно, та не ме притеснява това че колата ще е "по-малко нестабилна" в завой.
    Opel Corsa B
    Opel Tigra
    Mercedes A 160
    Mercedes A190 AMG
    Alfa Romeo 147 1.6 ts
    http://www.snimka.bg/album.php?album_id=233669

  7. #7
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Хора много се чудя да минавам ли на 17ки? До края на другата седмица ще се знае окончателно...Сега е момента да дадете едно рамо за 17ките или да ме разубедите да си седя на 15ки....

    Колата я карам лекичко и не вярвам да вдигне много разхода...Само ме е страх возията да не се развали и вътре интериора да се разкърца от тия 17ки

    Идеята ми е да си взема едни "всесезонни" на този размер...докато събера пари за чисто зимни и летни...Карам предимно в София...не ми се налага да пътувам на далече...което е още един плюс за всесезонките...(демек няма да газя в големи преспи....)

    Незнам кажете вие някакво мнение....сега е момента после да не съжалявам Гоня външен вид не толкова "стабилност в завоя"...
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  8. #8
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    48
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by barash
    100% разхода ти е висок заради големите джанти,преди като бях на 15'те разхода ми беше коренно различен,на мен сега сас 17'те ми дава 2,5 литра разлика на 100км пробег,обаче аз сам с нафтичка все пак.
    тя понеже е евтина

  9. #9
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Колеги не ми казвайте, че няма никой на 17ки да каже мнение.!?
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  10. #10
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    48
    Posts
    2,267

    Default

    Моето мнение е 16-ки, не повече. Аз откакто минах на 16 цола ми закача отзад в мокетите-подкалници. Иначе колата изглежда мн по-добре, отколкото с 15-ките.
    Освен това, размерът на гумите трябва да е пропорционален на размера на купето, за да се получи добър оптичен ефект. 147 не е особено голяма, така че 16 цола ще й подхождат добре. Другото е, че прекалено нископрофилните гуми не са подходящи за пътищата в БГ.

  11. #11
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    А да те питам на каква ширина/височина са ти гумите, че опират? Колко пари струват едни средностатистически 16ки...
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  12. #12

    Default

    това, че сменяш на ниски обороти въобще не означава, че ще правиш нисък разход на която и да е кола (освен ако не е с доста мощен двигател) защото заради "пъненето " (те тава е високо технологичен термин) на ниски обороти качва мнооого

  13. #13
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    48
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd
    А да те питам на каква ширина/височина са ти гумите, че опират? Колко пари струват едни средностатистически 16ки...
    Колкото по каталог - 205/55/16. Моите струваха 125 лв./бр. Малоя Футура.

  14. #14

    Default

    Слагай 17-ките . Кефи се как зиглежда стъпвай и яко и тва е... а пак е!и им маиката на патищата и бензина . Ти закво си е зел тая кола... няма да и рубуваш. Яко е и тва е
    Alfa Romeo 147 1.6 T.S. 120hp 17" Arcasting Shark

  15. #15

    Default

    Колега както писах не съм доволен от 17ки. Аз пък мисля да слизам та ако не бързаш около 10 юли съм в бг можем да направиме една размяна направо с твойте 15ки. Колата е ужасно тромава и харчи с два литра повече.
    Аз съм с 17ки 45 215!
    Opel Corsa B
    Opel Tigra
    Mercedes A 160
    Mercedes A190 AMG
    Alfa Romeo 147 1.6 ts
    http://www.snimka.bg/album.php?album_id=233669

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •