Results 1 to 14 of 14

Thread: Вентилатор за охлаждане на двигателя!

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Божурище
    Posts
    102

    Default Вентилатор за охлаждане на двигателя!

    Изведнъж спря да работи, бях и на климатик. Колата загря, но я видях на време, не можах да я прегрея, но сигурно се прецака климатика
    Няма изгорял бушон, не можах да разбера какво стана. Някой има ли идея??????
    Не мъ глей, че в раменете съм, кат вафла от 5 стинки...знам фатки!

  2. #2
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    виж датчика дето е на радиатора, че той пуска перката мисля и ако е заминал - там е грижата!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Божурище
    Posts
    102

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155
    виж датчика дето е на радиатора, че той пуска перката мисля и ако е заминал - там е грижата!
    Този датчик ми го сменяваха преди 2 месеца...
    Дали се е прецакал климатика???...спря да духа студено
    Не мъ глей, че в раменете съм, кат вафла от 5 стинки...знам фатки!

  4. #4
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    [quote=crazy_dude_]
    Quote Originally Posted by "Furious 155":2rbfsbm9
    виж датчика дето е на радиатора, че той пуска перката мисля и ако е заминал - там е грижата!
    Този датчик ми го сменяваха преди 2 месеца...
    Дали се е прецакал климатика???...спря да духа студено [/quote:2rbfsbm9]

    Ако не пуска перката - не охлажда фреона- налягането му се повишава над допустимото от един датчик дето следи за това и спира компресора. Тя датчик е с двойно действие и следи и за прекалено ниско налягане - тогава пак не пуска компресора. А колкото до тоя температурен датчик, като гледам изписаното из форума, по-добре втора ръка здрав, от колкото нов такъв. Оригиналния е направо незаменим. Колегата kris11 беше сменял няколко пъти и първия такъв датчик беше изкарал малко над половин ден!!!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  5. #5

    Default здр.

    Замери реостатите приятел!

  6. #6
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    Даваш колата на контакт, откачаш буксата от датчика и даваш крачетата на късо с един кабел. Ако завърти значи е датчика. после откачаш кабелчетата от реостатите и тях ги даваш на късо, ако завърти значи вината е в тях. А понеже е спрял изведнъж по-време на работа може да е и реле. Обаче ако изключиш и него остава само или скъсан кабел или моторчето на перката. С две думи тръгваш по веригата и ще намериш къде е мизерията
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  7. #7

    Default

    Сигурен ли си че си гледал правилният бушон?При мен бушонът на перката е върхо самото реле а то е под кората вляво от волана.
    Alfa 155 2,5TD

  8. #8
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default :-)

    Quote Originally Posted by ванката
    Сигурен ли си че си гледал правилният бушон?При мен бушонът на перката е върхо самото реле а то е под кората вляво от волана.
    Само ще заблудиш колегата така. На 2,5 TD бушоните на перките са 2 защото перките също са 2. И се намират като дигнеш капака на около 6 см от дебитомера. 2 големи по 40А. Италианците са посели електрическите елементи където им е паднало така че за всеки модел най-добре да се гледа книжката кое къде е. За справка релето на първа скорост е под малкия капак в купето а за втора е зад десния фар.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Божурище
    Posts
    102

    Default

    Моята не е TD, колега бензин е
    Оказа се, че са били бушончетата, които са отпред при двигателя. В една кутия са с някви релета...смениха ги и сега всичко е наред )
    Не мъ глей, че в раменете съм, кат вафла от 5 стинки...знам фатки!

  10. #10
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by crazy_dude_
    Моята не е TD, колега бензин е
    Оказа се, че са били бушончетата, които са отпред при двигателя. В една кутия са с някви релета...смениха ги и сега всичко е наред )


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  11. #11
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    Quote Originally Posted by crazy_dude_
    Моята не е TD, колега бензин е
    Оказа се, че са били бушончетата, които са отпред при двигателя. В една кутия са с някви релета...смениха ги и сега всичко е наред )
    Не знам кои реленца са ти сменили , но едното / за вентилатора/ е баш релище -даже си има вътре и платка с SMD монтаж. Миналото лято му баех по спойките с микропоялниче 8Вт от Конрад
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  12. #12
    Старши алфист DJ's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Троян
    Age
    37
    Posts
    756

    Default

    Извинявам се че използвам на колегата темата, но аз имам подобен проблем:
    След като климатроника не работеше и реших да отида да го заредя, но като отидох при момчето тои отчете 6 атмосфери и ми каза че фреон си имам и имам някакъв друг проблем и ме посъветва да отида на електричар и отидох и тои се въртя-сука.........успя да пусне компресора на сила(което означава че тои работи)но така и не откри какъв е проблема. Та мисълта ми е подлежат ли на диагностика тези климатроници?и имате ли идея от каде да започна?в четвъртък ще идвам до София мойе и там да ме насочите?
    П.С. Трудно е да се кара Алфа в малък град(село) като моето......
    Колата е от подписа ми 155-1.9ТД
    92' Alfa Romeo 33 1,4 boxer SW(66kW)-бивша
    95'Alfa Romeo 155 1,9TD(67kW)-бивша
    90'Alfa Romeo 33 1.7 16V boxer(97kW) -бивша
    00'Alfa Romeo 146 1.9JTD(77kW+)-настояща

  13. #13
    Болен алфист kris11's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    1,030

    Default

    при Бобо за диагностика. Ще ти се покаже кода за неизправност.
    за да го е пуснал - значи е пуснал принудително ел.муфата на компресора. Ако е така значи не идва 12В до ел.муфата. причини ; предпазител , скапано реле, неизправен пресостат /той е в 1 цилиндър левия преден калник . Може да е затлачен филтъра или конденз. може да не ти се пуска и вентилаторът на радиатора. По принцип при пунат климатроник трябва да заработи вентилатора при палене след 2-5 сек на 1 ва степен. Той пък се командва от дачика на радиатора и голямото реле в кутийката на радиатора/ като се застане с/у двигателя се пада в лявата част на кожуха на вентилатора. Капачката е с 2 щипки / стискаш и зидърпваш/. Миналата година имах проблеми с това реле /под капачката му има платка SMD монтаж и там презапоявах/
    Аlfa Romeo 155 Aspirato T.Spark 2.0 8 V S.S.
    Вечна и памет .Отиде на скраб ."Четирите необозначени автомобила Alfa Romeo 155 Twinspark изфучаха по Виа Дел Коронари като изстребители по самолетна писта" (цит. Дан Браун -"Шестото клеймо" гл. 56)

  14. #14
    Старши алфист DJ's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Троян
    Age
    37
    Posts
    756

    Default

    Quote Originally Posted by kris11
    при Бобо за диагностика. Ще ти се покаже кода за неизправност.
    за да го е пуснал - значи е пуснал принудително ел.муфата на компресора. Ако е така значи не идва 12В до ел.муфата. причини ; предпазител , скапано реле, неизправен пресостат /той е в 1 цилиндър левия преден калник . Може да е затлачен филтъра или конденз. може да не ти се пуска и вентилаторът на радиатора. По принцип при пунат климатроник трябва да заработи вентилатора при палене след 2-5 сек на 1 ва степен. Той пък се командва от дачика на радиатора и голямото реле в кутийката на радиатора/ като се застане с/у двигателя се пада в лявата част на кожуха на вентилатора. Капачката е с 2 щипки / стискаш и зидърпваш/. Миналата година имах проблеми с това реле /под капачката му има платка SMD монтаж и там презапоявах/
    Вече питах Боби-33(той работи заедно с Бобо в Екстриим Тунинг)и Бобо му казал че не може да направи нищи за климатроника на 155-цата защото тои се самодиагностицирал.......и показвал единствено 2 грешки(моя не показва грешки).....Иначе мерси за съвета ти предполагам че ще ми е полезен
    92' Alfa Romeo 33 1,4 boxer SW(66kW)-бивша
    95'Alfa Romeo 155 1,9TD(67kW)-бивша
    90'Alfa Romeo 33 1.7 16V boxer(97kW) -бивша
    00'Alfa Romeo 146 1.9JTD(77kW+)-настояща

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •