Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67

Thread: Изтича ми водата от колата :(

  1. #16
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by solar73
    колега проблема не е малък 1 отлагане на котлен камък в системата 2 липса на смазване в системата разбираи термостата ръждясва и блокира 3 антифриза смазва и водната помпа
    4 какво ще кажеш за първите 3 3
    Абсолютно подкрепям колегата solar73
    От дългогодишно каране с вода през лятото (поради течове на системата), съм "запечатвал" радиатор с котлен камък и благодарение на това че беше меден, позволи да го отворим отгоре и отдолу и да го ремонтираме. След операцията събрах 2,5 кг варовик!!! при общ обем 4л на радиатора. Колата постоянно беше в червените зони, сменях помпи, цъфнали маркучи ...

    И това ако не са проблеми ... здраве му кажи

  2. #17
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Проблема така като я видях наживо е теч на радиатора! Вижда се даже мястото! За зареждане с вода - не е много добра идея - първо помпата след това като налее антифриз може да текне и другото е варовика дето се отделя!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  3. #18
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    София
    Posts
    17

    Default

    За завиране на водата при 100 deg по Целзий е вярно, ама за морското равнище (справка "Термодинамика"). При 550 - 600 м надморско равнище, където се намира София, тя е по-ниска, а налягане от 1.2 -1.5 bar в охладителната система, не променя кой знае колко ситуацията. За температура от 97 deg, при която се включва втората степен на вентилатора, при работещ климатроник и движение, по който си избереш софийски булевард след обяд, много лесно ще се достигне темпуратурата на кипене на водата. Що се отнася до котленния камък, водата в София не е варовита, както на повечето места в България (няма отлагания по кафеварки, тенджери и др.). Най-проблемното е липсата на смазване на водната помпа и предпоставка за задиране на термостата. Иначе антифризът е "по-тънък" от водата и по-лесно прониква през неплътности. Така, че изправен радиатор, запълнена охладителна система с антифриз с нужната концентрация, а бе както се прави в Европа , а не на Балканите при тулумбите и баклавите.

  4. #19

    Default zdr

    Quote Originally Posted by TRENDi
    Единственият + на антифриза лятото, според мен е, че няма опасност да се развият зелени еуглени и чехълчета в охладителната ти система(отровен го дават като пепелянка :P ). Поради подмяната, на какво ли не по моята, системата ми е относително чиста и си карам и лятото с антифриз. С предишните ми 2 проблемни радиатора всяко лято си бях на вода и доливане.

    П.С. Да и горните 3 също , много е топло и ме мързи да мисля...
    Мн. се кефа като каже някой "смазва водната помпа" Водата има 15% по-добър топлообмен от антифриз пригоден за -15
    Единственото нещо което щади са лопатките на водната помпа! Което не е малко де.

  5. #20
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    plovdiv
    Posts
    142

    Default

    то лопатките не са към водната помпа нали

  6. #21
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    plovdiv
    Posts
    142

    Default

    аз ли4но карам с 4ист концентрат за -60градуса вода в колата си не сипвам

  7. #22
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    София
    Posts
    17

    Default

    Аз също "много се кефя", когато някой е много компетентен по моята специалност, за която съм учил и следвал общо 9 години, а работя вече 20. По същество да кажа, че водата няма "топлообмен". Топлообменът е взаимодействие между най-малко две вещества, което води към топлинно равновесие. Материалната константа, която характаризира процеса се нарича "специфична топлина". За водата тя е 4.186 kJ/kgK. Вярното само, е че от течностите нейният коефициент е най-голям. За антифриза е много-много по-малък, дори най-съвременните, направените на основата на пропиленгликол. Лопатките на турбината на водната помпа са направени от пластмаса, поне в по-новите модификации като моята. Повечето съвременни помпи в отоплението и климатизацията са тип in-line (ротора на електродвигателя с двата металокерамични плъзгащи лагери се "смазват от течността", когато останат на сухо изгарят - не е смешно това). Колеги, карайте с изправни радиатори, водни помпи и с качествен антифриз.

  8. #23
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default : - )

    Както казват някои колеги ние тука котлен камък си нямаме. И понеже по предписание антифриза се разрежда в съотношение 2 към 1 или 3 към 1 тоест във вашите охладителни системи си има достатъчно вода така че спора е напълно излишен
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  9. #24
    тъп и упорит koolio's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    3,433

    Default

    Един много тъп въпрос - дали ще помага ако сипвам Калгон?
    Ако ти е писано да се обесиш, няма да се удавиш
    AlfaRomeo 155 1.8 TS 129 к.с. 1995 г., AlfaRomeo 166 2.4 JTD 140 к.с. 2002 г. , Volvo S60 2.4D Sport 163 к.с. 2008 г. - EX;
    Opel Insignia ST 2.0 BiTurbo CDTI 194 к.с. 2014 г. (Алфа под прикритие)

  10. #25
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    От всичко написано до тук само се обърках.Кажете за временно решение да сипя ли антифриз/в какво съотношение/ ,да си доливам ли вода ,какво да правя,къде да ходя и как да се тества ,маркуч ли е ,радиатор ли е ,чудо ли е???.
    Кой датчик да гледам и как да предотвратя извирането на водата.? Тези дни теч няма ,но водата се изпарява и доливам.
    Trendi -помагай бре Това е по твоята специалност с ремонтити. Чакам конкретни предложения , и указания да деиствам в настъпилата ситуация.

    Иначе мога да кажа ,че котления камък е много хубав човек.
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  11. #26

    Default здр

    Quote Originally Posted by bagent
    Аз също "много се кефя", когато някой е много компетентен по моята специалност, за която съм учил и следвал общо 9 години, а работя вече 20. По същество да кажа, че водата няма "топлообмен". Топлообменът е взаимодействие между най-малко две вещества, което води към топлинно равновесие. Материалната константа, която характаризира процеса се нарича "специфична топлина". За водата тя е 4.186 kJ/kgK. Вярното само, е че от течностите нейният коефициент е най-голям. За антифриза е много-много по-малък, дори най-съвременните, направените на основата на пропиленгликол. Лопатките на турбината на водната помпа са направени от пластмаса, поне в по-новите модификации като моята. Повечето съвременни помпи в отоплението и климатизацията са тип in-line (ротора на електродвигателя с двата металокерамични плъзгащи лагери се "смазват от течността", когато останат на сухо изгарят - не е смешно това). Колеги, карайте с изправни радиатори, водни помпи и с качествен антифриз.
    Евала на теб и и на знанията ти!
    Благодаря за разяснението около топлообмена.
    Компетенция незнам къде точно изказах но мисля , че се изразих на език достъпен за разбиране.
    Благодаря

  12. #27
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Trendi -помагай бре Confused Това е по твоята специалност с ремонтити.
    Хахах. Не сипвай антифриз, докато не си оправиш теч-а. Както, по-нагоре мисля, някой написа той е много по-"пробивен" от водата и ще текне на лейка. Смени си радиатора и тогава наливай антифриз. А щом е от него (Furious 155), най-вероятно е често срещаното в тези ситуации (при мен 2 пъти), а и както, отново написа някой в темата - теч м/у пластмасово казанче и пита на радиатор.
    Вторият ми радиатор като започна да сълзи от там (идентично с първия - от лявата страна), го занесох на някакъв "господ" по ремонтите на радиатори. 45 лв ме с`дра и го беше циментирал с червен силикон отвсякъде. На 3-тия ден колата вече не можеше да се кара - течеше здраво. Та, ако само сълзи може да си доливаш, докато събереш "сила" за нов като си следиш температурата. Ако си тече сериозно - не съсипвай белата - първо я прекарай през бокса.

    Имаш 3 кофти варианта, радиатор, водна помпа и разширителен съд.
    В цифри(цена само за частите):
    1. Радиатор - нови - 150-170 лв някакъв италиански, ~ 200 лв мисля може да се намери Бер; 2-ра младост - 50-70 лв (вторият ми беше такъв и изкара точно година);
    2. Водна помпа - ~ 50 лв;
    3. Разширителен съд - ако е от капачката - 8 лв в ТиН, ако е спукан - предполагам мах 20 лв 2-ра ръка.

    За радиатора не знам (с клима не съм пипал), но другите неща, ако не са ти на Х ръцете можеш и сам да си ги смениш. Понеже нямам охлаждащата екстра при мен е 30 мин демонтаж - монтаж радиатора. И 1/2 ден с присаждане на Самаров (нов от заводите в Самара за 75 лв).
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  13. #28
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    няма ли начин да се надуе системата с компресор и се види....? Най- интересното е ,че не тече ,а водата се изпарява.Аз колата я карам малко на къси разстояния но пак щях да видя ,ако течеше.Като отворя казанчето за водата и горната част винаги е празна долея и на др ден пак така ,а локви и мокро няма.странна работа.продължавам явно с доливането на водица.
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  14. #29
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Освен да ти се "изпарява" през кранчето на парното... Не знам...
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  15. #30
    Болен алфист The_Game's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    35
    Posts
    1,041

    Default

    Quote Originally Posted by MUROMAN
    няма ли начин да се надуе системата с компресор и се види....? Най- интересното е ,че не тече ,а водата се изпарява.Аз колата я карам малко на къси разстояния но пак щях да видя ,ако течеше.Като отворя казанчето за водата и горната част винаги е празна долея и на др ден пак така ,а локви и мокро няма.странна работа.продължавам явно с доливането на водица.
    Нали не наливаш до преливка

    Аз наливам точно до съединението на 2 те части.

    Моя като протече в началото се губеха 100 тина грама а нямаше теч. Всеки каза гарнитура. След това едно яко ръчкане форсаж в лютеницата и от надуването си прокапа от снадката с пластмасата. Покарай я на и след това огледай.

    Има ли балончета в казанчето като форсираш на място ?
    Fiat Grande Punto 1.3 Multijet Alfa Romeo 155 1.8TS 8V -SOLD

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •