Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54

Thread: Климата направо ми убива вървежа...

  1. #1
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default Климата направо ми убива вървежа...

    Вчера тъй като по едно време беше по-хладно изключих климата и.... тя направо полетя пущината. До сега не ми беше правило впечатление, че разликата е тооолкова голяма. На един приятел рендето дето е 1.2 не се скопява така. Дали има вариант в който да има нещо проблем по климата, защото разликата е..... Иначе си изстудява добре
    166, 2.4 JTD'00

  2. #2
    Captain Slow LeoVin4i's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Варна
    Age
    42
    Posts
    467

    Smile

    Такова е положението свиквай. Не е толкова страшно, просто стрелкичката на оборотомера трябва да я държиш към 4
    Alfa Romeo 145 1.4 16V TS
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer - ex
    Audi A4 1.9 TDI

  3. #3
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Климатика товари само докато разкара фреона по системата. Демек докато падне налягането. Тогава компресора само го поддръжа и почти не товари мотора. Пробвай преди да тръгнеш запали колата и я остави за 3, 4 мин на климатик и да върти въздуха вътре. След това няма да усещап, че ти товари.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  4. #4
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default

    Само когато изключи компресора е ок (естествено), иначе включи ли се направо наполовина все едно пада мощността. При изпреварване се усеща особено осезаемо и неприятно . И колкото и време да мине все тая...Иначе аз съм и свикнал - обороти там и други чалъми, но не е в това идеята, просто разликата е колкото от мен до следващото дърво
    Last edited by Chimev; 08-08-2008 at 13:41.
    166, 2.4 JTD'00

  5. #5
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Хм... компресора работи постояно. Включва и изключва само перката която охлажда радиатоа на климатика. Компресора изключва само когато подадеш рязко газ до долу. При изпреварване се изключва за да моеш да използваш пълната нощност на мотора. Иначе работи постояно. Като достигне градусите в купето той пак работи, но вече започва само да смуче фреон и му е по-леко. И тогава ня би трябвало да го усещаш.

    На твоята кола може и да не така. Като гледам е 1.4. При мен като поработи 5 мин и вече не го усещам. Колата върви както и при изключен климатик.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    42°25'23.25N 25°38'04.11E
    Posts
    181

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Климатика товари само докато разкара фреона по системата. Демек докато падне налягането. Тогава компресора само го поддръжа и почти не товари мотора. Пробвай преди да тръгнеш запали колата и я остави за 3, 4 мин на климатик и да върти въздуха вътре. След това няма да усещап, че ти товари.
    Колега, какви са тези работи които говориш, да не кажа глупости? Няма такъв момент да пада налягането?? Компресора винаги се товари, работи ли - нагнетява постоянно. А пада ли налягането, значи има нещо гнило в цялата система.
    146 1.4 TS | '00 + LPG BRC Fly injection

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    42°25'23.25N 25°38'04.11E
    Posts
    181

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Хм... компресора работи постояно. Включва и изключва само перката която охлажда радиатоа на климатика. Компресора изключва само когато подадеш рязко газ до долу. При изпреварване се изключва за да моеш да използваш пълната нощност на мотора. Иначе работи постояно. Като достигне градусите в купето той пак работи, но вече започва само да смуче фреон и му е по-леко. И тогава ня би трябвало да го усещаш.

    На твоята кола може и да не така. Като гледам е 1.4. При мен като поработи 5 мин и вече не го усещам. Колата върви както и при изключен климатик.
    Компресора изключва и по "студ" на питата в купето имаш термодвойка, при достигане на 3,5 градуса компресора се изключва! И би ли изяснил следното: "Като достигне градусите в купето той пак работи, но вече започва само да смуче фреон и му е по-леко."
    Това са съчинения на свободна тема колега!
    146 1.4 TS | '00 + LPG BRC Fly injection

  8. #8
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Препоръчвам да се попрочете поне малко за термодинамичните цикли при климатичните уредби и чак тогава да се поства мъдрости тук! Компресорът затова така му викат, защото КОМПРЕСИРА, не смуче!!!
    Бензинов двигател, 1.4 кубика, няма как да не се товари от компресора на климатика и да не се отразява на динамиката на колата.

    Имам познат с бензинов двигател 3.0 и при него разлика с/без климатик няма
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  9. #9
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Исках да кажа, че когато климатика не работи налягането на фреона е високо. Към 7 - 8 атмосфери и тогава му е най-трудно. Когато компресора започне да върти, фреона в системата се охлажда и свива от там и налягането може да падне под 2 атмосфери. И тогава компресора само върти газта в системата и му е много по-леко.

    Пробвайте ако шете. Закачете манометър и вижте какво е налягането. Пробвайте да спрете и охлаждането на фреона в радиатора. Тогава газста се разширява, прави високо налягане и като надмине близо 8,5 атмосфери и пресостата ще изключи компресора.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    42°25'23.25N 25°38'04.11E
    Posts
    181

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Исках да кажа, че когато климатика не работи налягането на фреона е високо. Към 7 - 8 атмосфери и тогава му е най-трудно. Когато компресора започне да върти, фреона в системата се охлажда и свива от там и налягането може да падне под 2 атмосфери. И тогава компресора само върти газта в системата и му е много по-леко.

    Пробвайте ако шете. Закачете манометър и вижте какво е налягането. Пробвайте да спрете и охлаждането на фреона в радиатора. Тогава газста се разширява, прави високо налягане и като надмине близо 8,5 атмосфери и пресостата ще изключи компресора.
    Пълни глупости говориш пак! Съчинения на свободна тема...
    Както каза колагата това е КОМПРЕСОР. А цялата система може да се разглежда като обикновен хладилник, термопомпа. Които работи в следния цикъл: компресиране-кондензиране-разширение-изпарение, и цикъла се повтаря. Фреонът от изпарителя постъпва в компресора, където температурата и налягането му се повишават. Оттам постъпва в кондензатора, където отдава температура на топлоносителя на отоплителният кръг, и преминава от газообразно в течно състояние. През вентила за редуциране на налягането фреонът преминава отново в изпарителя, където под действие на отнетата топлина се изпарява и отново постъпва в компресора.
    Last edited by ssveto; 08-08-2008 at 18:43.
    146 1.4 TS | '00 + LPG BRC Fly injection

  11. #11
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Исках да кажа, че когато климатика не работи налягането на фреона е високо. Към 7 - 8 атмосфери и тогава му е най-трудно. Когато компресора започне да върти, фреона в системата се охлажда и свива от там и налягането може да падне под 2 атмосфери. И тогава компресора само върти газта в системата и му е много по-леко.
    Явно все пак не си прочел за процесите в климатичните уредби Компресорът 'свива' фреона при неговото сгъстяване. При свиването ВИНАГИ имаме вдигане на температурата на флуида - в случая - фреонче (неслучайно при турбо-компресорните агрегати има меджинен охладител ). Охлаждането става благодарение на това, че фреонът се изпарява при преминаването си през топлообленника в купето. При изпарението си той отнема количество топлина от въздуха който обдухва този топлообменник. Точно това е особеността на климатичната уредба - отнема топлина от флуида с по-ниска температура. Това важи и за домашните климатични уредби при режим 'отопление' през зимата. Тогава се отдава количестовто топлина, отнето от по-студения външен въздух. Всичко това е възможно благодарение на специфичните свойствата на фреона.
    След като ти е охладих въздуха в купето, фреонът отива в кондензатора, където наистина се охлажда от въздуха, който го обтича и после пак в компресора. компресорът ще ти харчи абсолютно същото количество енергия и 5 часа след като си запалил и подкарал колата, стига той да работи в момента.

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Пробвайте ако шете. Закачете манометър и вижте какво е налягането. Пробвайте да спрете и охлаждането на фреона в радиатора. Тогава газста се разширява, прави високо налягане и като надмине близо 8,5 атмосфери и пресостата ще изключи компресора.
    И по какво става ясно от казаното по-горе, че компресорът се товари само при старта си??
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  12. #12
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Бе...не знам, ама не е само 1.4ката...
    На 1.6ца с чип пак си е е*ало майката...все едно карам 950 кубика танк....на метан
    Винаги съм бил фен на 1.8ТС мотора бтв
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Аз не съм хладилен експерт, но така ми обесниха. Че винаги при старт на системата налягането е голямо. И като се охлади фреона се свива и налягането пада и тогава компресора не се товари толкова много. Това ми го обесни човек който се занимава с това от 20 години. И наистина аз усещам колата си. При един колега на аудито му е същата работа. Ауди 1.8 Т като включи климатика и все едно не е същата кола. Като поработи на климатик 4, 5 минути и после все едно не е включен. И аз знам че на автомобилите компресорите не изключват никога. Той дори и да изключи в купето веднага става пак топло и трябва пак да включи. И също специално при Алфата съм чел в сервизната книжка, че компресора изключва само когато ти трябва пълната мощност на мотора. Демек когато натиснеш педала на газта до долу. Аз забелязвам, че когато мине 3000 оборота колата тръгва да върви нормално (в началото когато усещам натоварване от компресора в ниските обороти), но дали тогава изключва или просто на мотора му идва там достатъчно мощност, че да не усеща компресора не знам.

    Сега пак казвам, че не съм специалист, но така са ми обеснили. Извинявам се ако съм объркал някого. Май трябва да си примълчавам нещата в който не съм се убедил. Но поне като ми обесниха на мен ми се стори логично. А и човека ми е роднина и както казах се занимава от 20 години с тази дейност. А и ми го показа нагледно с манометъра. Не виждам защо да ме лъже или да се бъзика с мен.
    Last edited by oem; 09-08-2008 at 00:13.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by trustworthy View Post
    ...Имам познат с бензинов двигател 3.0 и при него разлика с/без климатик няма
    При двата литра Туин Спарк е същото...

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    42°25'23.25N 25°38'04.11E
    Posts
    181

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    При двата литра Туин Спарк е същото...
    Карам и един Ford c-max 1,6 TDCi изобщо никога не се усеща климатика. Но това е може би от големият въртящ момент дават 245Hm при 1700об.
    При алфата от подписа ми се усеща климатика, но чак пак да умира колата не, просто наема по-мудно.
    146 1.4 TS | '00 + LPG BRC Fly injection

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •