Results 1 to 10 of 10

Thread: Метални колектори за Алфа 155

  1. #1
    Младши алфист disco's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Пазарджик
    Posts
    3

    Default Метални колектори за Алфа 155

    Здравейте! Доскоро карах Ланчиа Дедра, но сега май ще се присъединя към вашия клуб. Харесал съм си една 155-ца 1.8TS '96г. в доста добро състояние и на сравнително ниска цена. Но понеже ще я карам предимно градско, явно ще трябва да качвам газова уредба. Колата обаче е с пластмасов колектор, а ми казаха че трябва да е метален за да може да се монтира газ. Та въпроса ми е откъде ги взимате, след като колата се произвежда оригинално с пластмасови? И колко струват горе-долу? Стават ли от други модели - 1.6, 2.0...? Ако някой продава - да ми пише, защото засега само това ме спира да купя колата. Може и цяла газова уредба.
    Междо другото - за какви проблеми да гледам най-вече по колата?

  2. #2
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    С пластмасови колектори газ може да се инсталира - но газов инжекцион. Това си е отвсякъде по-добър вариант ако ще пътуваш много наистина - по-голямата цена ще си я избиеш, а и няма да загубиш от мощност/разход спрямо конвенционалните газови уредби.
    Иначе - нормално металните колектори може да се купят за около 60-80 лв - ако обаче си намериш ... че са малко кът
    Колкото за какво да гледаш :
    1 - Локализирай конекторите (буксите) на двата комутатора за свещите - откачаш едната букса и слушаш много внимателно - мотора не трябва да промени оборотите си за повече от 1-2 секунди;
    2 - няма да споменавам за чукане, потропване и кофти звуци откъм мотора - елементарно е;
    3 - 155-цата има много стегнато окачване - не трябва да има тропане при движение по неравности, както и колата не трябва да се държи като лодка ...
    4 - съединителя се проверява на втора, с вдигната ръчна - при плавно отпускане колата би трябвало да загасне - ако не - имаш от сега ремонт за около 400-500лв ...
    5 - на място форсирай няколко пъти мотора - оборотите трябва да се вдигат и спадат бързо - ако не е така, има проблем със моторчето за празен ход (ново е над 200лв ...). В същото време при спадането на оборотите не трябва да се чува припукване откъм изпускателната система...
    6 - ако има климатроник - пробвай да го включиш в движение - ако колата забие муцуната при подаване на газ, има сериозен проблем с тази система...
    7 - пълна проверка на всички ел-глезотии - понеже всичко по електрониката на 155 е на Бош, трябва да се провери внимателно - слабо място е (централното заключване, ел-стъклата, ел-огледалата са задължителните пунктове за оглед);
    8 - ако мотора е във вариант 8V - при запален мотор слушай за характерни шумове от веригата (ослушвай се близо до капачката за маслото...);
    9 - капачката на разширителния съд - отваряш и гледаш и в казанчето - не трябва да има пяна или някакви съмнителни примеси - може да е признак за издухана гарнитура;
    Има и още, но първо погледни това, пиши за резултатите, и ще даваме насоки за по-нататък
    А, и поздравления за добрия избор !!! 155 е наистина много сполучлив модел, съчетаващ динамика и комфорт, а също така и една от последните Алфи с остатъци от истинския дух на марката... (ако ще и собствениците на другите "модерни" модели да спорят за това !)
    Last edited by Alfa User; 02-09-2008 at 23:08.
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  3. #3
    Младши алфист disco's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Пазарджик
    Posts
    3

    Default

    Мерси за напътствията! Горе-долу половината от нещата които си изброил са ОК, другите ще ги проверя евентуално следващия път. Защото при тоя разход на гориво, направо ще се разоря ако не съм на газ, и ако не намеря такива колектори сигурно няма да купя колата. В газов инжекцион засега не мога да инвестирам, пък и не карам чак толкова много за да му избия парите. Лоша работа. Освен да я карам по гонки, и да изкарвам някой лев от залагания
    Last edited by disco; 03-09-2008 at 11:14.

  4. #4
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Що не вземеш да идеш на някоя от срещите в Пазарджик (за подробности - в темата им), и да поговориш с момчетата - там поне ходят повече 55-ци на срещите. Има и 1.8 с която можеш да сравниш тази, която си харесал... Това е най-добрия вариант
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  5. #5
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    Малко инфо с което може и да ти бъда полезен.Аз имама идентичен автомобил с този на колегата Алфа Юзър 155 1.8 8V.Колата не разбарх точно колко харчи не съм я засичал,но вСФ е ужасно положението/тръгни-снпри,постоянни задръствания,ремонти и прочие/.Така аз въпреки волята си стигнах до това положение в което си и ти,а имемено идеята за Газ.След продължително търсене се сдобих с метални изпускателни колектори/взех ги от човек от форума за 80 лв./ Според хората ,които слагаха новия колектор има разлика между 2-та колектора.Стените на тръбите на металния са с 7 мм по-дебели и трудно със зор се набива в гумичките.Моите газаджии също ми казаха ,че трябва да са метални колекторите.Та в краина сметка си сложих обинковенна газова уретба за инжекционен автомобил LOVATO/не е газ-инжекцион*нямама толкова пари*/ с изпарител,ламди контролери,емулатори,евро нивомер,кихалка на въздушния филтър,плочка и кихалка преди дебитомера и така.Сложих си 40 литрова бутилка,багажника си запази обема.Колата пали задължително на бензин,форсира се до 2500 оборота и тя автоматично превключва на ГАЗ,има си индикатор с лампички и така..Хората които я правиха /ходих до Кюстендил за тази интеревенция много си разбират от работата/ми обясниха ,че всичко се свежда до правилна настроика и добра работа на запалителната система.Изпарителят е заврян под колата,емулаторите са скрити ,монтажа и настроиките са перфектни и така общо взето.Цената която платих е 630 лв.Узаконяването поне в СФ струва 15 лв и стикера е 3 лв..Впечатления- колата си върви,има си ускорение,не виждам огромна разлика в динамиката/виждам разликата в показанията и в цените на бензиностанцията / . Сега като кисна в задръствания не ме е толкова яд,пак си харчи много ,но много Газ.
    Надявам се да съм ти бил полезен поздрави.
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  6. #6
    болен алфист
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    134

    Default

    Колега аз докато си намеря метален колектор минаха 3 месеца,следях всички обяви за части за 155 тук във форума и навсякъде и накрая ги намерих по обява от мобиле.бг-то,на същия ден излезе обявата в 5 часа а аз се обадих в 5:10 и така оцелих на колекторите.Взех ги за 100 лева и съм дал сигурно още толкова за телефон по обявите но както и да е важното е краиния резултат.Това не го казвам да те плаша то си е въпрос на късмет а за самата смяна ти трябва канал,камък 17 с дълго рамо за да отвиеш колектора отдолу/ държи се на 2 болта/8 бр. скоби за маншоните,маншончета за колектора ,аз лично не си взех такива,цената им тук в Бургас е 15 лв. броя а си купих маркуч за антифри Ф45 мм. мисля че беше вътрешно за 6 лева,доста по здрав е и малко по дебелостенен,смятам че се получи по-добре от оригиналните.Ако са ти здрави оригиналните и те стават с малко зор но стават,аз бях с тях временно докато не гръмна на газ и изплю колектора,тогава се мучих да ги натикам с одверка и ги скъсах двата.
    Надявам се и аз да съм бил полезен и ако имаш въпроси питай това поне съм го прави 2 пъти.
    Last edited by beili; 03-09-2008 at 21:12.
    Alfa Romeo 155 1.7 TS

  7. #7
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by beili View Post
    ... а за самата смяна ти трябва канал...
    Това не мисля, че е необходимо условие за смяната (освен, ако не си 1.50 м с вдигнати ръце). Поне, когато си сменявах г-рата на главата не си спомням да съм лягал за нещо под нея. Долният болт на тампона (на горивната рейка) е по-наврян, но и той си се стига без нужда от залягане под колата.
    Quote Originally Posted by beili View Post
    ...маншончета за колектора ,аз лично не си взех такива,цената им тук в Бургас е 15 лв. броя а си купих маркуч за антифри Ф45 мм. мисля че беше вътрешно за 6 лева,доста по здрав е и малко по дебелостенен,смятам че се получи по-добре от оригиналните.Ако са ти здрави оригиналните и те стават с малко зор но стават,аз бях с тях временно докато не гръмна на газ и изплю колектора,тогава се мучих да ги натикам с одверка и ги скъсах двата...
    Ако маркучите:маслоустойчиви, водоустойчиви, горивоуст..., за въздух и т.н. бяха заменяеми, най-малкото сега щях да съм сменил въпросните маншончета със Самко(4-5 слойни силиконови, но за въздушните пътища на колата) или поне с менте (3-слойни) аналогът им на Илиенци... Със зор влизат защото за металните са с еднакъв диаметър от двете страни, а при пластмасовите - не. Затова най-вероятно си успял и да скъсаш 2 в последствие. Скъпички са, наистина, за такива смешни изчекнички (докато ги намеря на цена 9 лв, разходът за горивото им направи цената на 12-13 лв, каквато масово ми обявяваха), но с антифризовите ще имаш грижи си мисля. Както и да е, ти си знаеш. А и аз нали не съм със Самаров радиатор, въпреки твърдите изказвания на радиаторните спецове, че се слага радиатор, предписан от производителя само...

    Едит. И публично се извинявам на колегата beili за нареждане/упрекване, което е видял в поста ми. Ако иска отговор на ЛС да си ги разреши...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dffgae.jpg  
    Last edited by TRENDi; 05-09-2008 at 00:27.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  8. #8
    два дросела
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    пазарджик
    Age
    49
    Posts
    5,012

    Default

    [QUOTE=disco;318070]Здравейте! Доскоро карах Ланчиа Дедра, но сега май ще се присъединя към вашия клуб. Харесал съм си една 155-ца 1.8TS '96г. в доста добро състояние и на сравнително ниска цена. Но понеже ще я карам предимно градско, явно ще трябва да качвам газова уредба. Колата обаче е с пластмасов колектор, а ми казаха че трябва да е метален за да може да се монтира газ. Та въпроса ми е откъде ги взимате, след като колата се произвежда оригинално с пластмасови? И колко струват горе-долу? Стават ли от други модели - 1.6, 2.0...? Ако някой продава - да ми пише, защото засега само това ме спира да купя колата. Може и цяла газова уредба.
    Междо другото - за какви проблеми да гледам най-вече по колата?[/Q

    ела на някоия срещта в събота на тенис кортовете токи4а черна 155 ца PA9229AC

  9. #9
    Младши алфист disco's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Пазарджик
    Posts
    3

    Default

    Брей, не очаквах че ще и е проблема да се сложи газ на колата. По-скоро се притеснявах за високия й данък. На Дедрата и бях сложил най-обикновена газова уредба и изкарах около 2 години без абсолютно никави проблеми. Нещо започвам да се чудя. Вчера гледах една дизелова 155-ца - много наточена, но и с по-дебела цена. Пак е '96 набор. Може и натам да се ориентирам. От утре обаче отивам на почивка и като се върна другата седмица тогава ще решавам. Между другото - ако някой се интересува от тия коли да му дам телефоните. Тъкмо ще ми улесните избора ако някой купи едната

  10. #10
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    вече си имаме къда да ни потъват кинтите доволно ,аз лично не искам още една 155-ца . , джоба и сърцето ми просто няма да издържат.
    Last edited by MUROMAN; 04-09-2008 at 22:39.
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •