Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: тестове с вариаторите

  1. #1
    Запален алфист traiko_89's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    419

    Default тестове с вариаторите

    обръщам се към този раздел защота ми се струва най-сериозен.изкам да споделя една аномалия и немога да разбера каде е тя при мен.изведох две кабелчета от ел. автоматчето на вариатора за да разбера кога се активира той, оказа се че се задеиства и има напрежение чак около 5000 оборота и немога да отктия логика в цялата история. според една програма излиза ,че зада има оптомално пълнене трябва да работи от празен ход чак до 5000 оборота и след това да изклучи. до колкото разглеждах новия и стария вариатор има рзалика както и в градосите така и в посоката на завъртане.ще пъсна снимки зада се види разликата.
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark to 2.0Twin Spark
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark for fun
    Alfa Romeo 146 2.0 TI R.I.P

  2. #2
    Запален алфист traiko_89's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    419

    Default

    ето снимките
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails alfa 156 T.S. p.f..gif   s5d8_img01.jpg   F355_Variator2.jpg  
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark to 2.0Twin Spark
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark for fun
    Alfa Romeo 146 2.0 TI R.I.P

  3. #3
    Запален алфист traiko_89's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    419

    Default

    ето и стария
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails variatore.gif   VVT-2.jpg  
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark to 2.0Twin Spark
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark for fun
    Alfa Romeo 146 2.0 TI R.I.P

  4. #4
    Запален алфист traiko_89's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    419

    Default

    интересува ме дали само мояра е така збъркана или е така по модел колата е от подписа и няма чип или каквото ида било
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark to 2.0Twin Spark
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark for fun
    Alfa Romeo 146 2.0 TI R.I.P

  5. #5
    Запален алфист traiko_89's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    419

    Default

    Quote Originally Posted by traiko_89 View Post
    интересува ме дали само моята е така збъркана или е така по модел колата е от подписа и няма чип или каквото ида било
    мотор ар67601
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark to 2.0Twin Spark
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark for fun
    Alfa Romeo 146 2.0 TI R.I.P

  6. #6
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Колега, темата не е за класическия раздел все пак .
    Като начало искам да поясня, че има разлика между варияторите на старите алуминиеви мотори на 90, 75, Алфета... (които са с ангренажна верига) и варияторите на новите мотори на 145, 146, 156 и т.н. (които са с ангренажен ремък).
    Тия дни ще ви дам инфо за стария вариятор.
    Поздрави!
    Alfa Romeo 75 24V

  7. #7
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Колега къде видя, че вариатора се върти на обратно на стария? Аз като гледам и двата завъртат в една посока.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #8
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Колега, независимо кой тип вариатор се ползва, то целта и на двата е да преместят момента на отваряне на смукателния клапан по-напред, т.е. да се отваря по-рано. Това се прави поради факта, че въздуха също има маса, а от там - също има инерция, т.е. не тръгва мигновено към цилиндъра в момента на засмукване,а малко се забавя. Този негативен ефект се засилва още повече при увеличавне на скоростта на буталото. За да се компенсира това закъснение се използва по-ранно отваряне на смукателния клапан. От друга страна, измествайки фазата напред се увеличава и момента на препокриване на изпускателния и смукателния клапан (overlap). Това също подобрява пълненето на цилиндъра, като пак се използва инерцията на газовете, но този път - инерцията на изгорелите газове. Движейки се по изпускателната тръба, същите създават вакуум, който се предава през изпускателния клапан, от там през горивната камера към всмукателния тракт (ефекта донякъде е подобен на този, който се получава при източване на бензин от резервоара с маркуч - засмукваш първоначално с уста и после продължава сам да си тече)). Всичко това благодарение на факта че в определен период от време изпускателния и смукателния клапан са едновременно отворени. Този ефект обаче може да се постигне само при достатъчно висока скорост на въздуха или с други думи - достатъчно високи обороти на двигателя.
    Та с др. думи - вариатора се използва за подобряване работата на двигателя във високите обороти. Така, че няма логика вариатора да изключва във високите обороти. Може би те притеснява диаграмата, която си публикувал? Разкажи ни какво би трябвало да означава тя а може и линк да пуснеш към мястото откъдето си я взел, защото контекста е важен, и тогава заедно да поумуваме по темата .

    Стана малко дълго обяснението ми, но това е заради желанието ми да бъде по-ясно. Дано съм постигнал целта си .
    Last edited by Z:)m; 08-09-2008 at 11:44.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  9. #9
    Политкомисар Yon's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    В. Търново
    Posts
    1,226

    Default

    Вариатора се управлява от реле. и по-горе не мериш каквото трябва. Дай на късо релето и ще разбереш работи ли или не пушината
    97' Alfa Romeo 146 1.6 TS
    06' Smart Forfour 1.3

    .....и тогава Ботев слязъл от Балкана със "Шмайзер" в ръка....

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Yon View Post
    Вариатора се управлява от реле. и по-горе не мериш каквото трябва. Дай на късо релето и ще разбереш работи ли или не пушината
    Йонко абе май при 156-ците не е през реле

  11. #11
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Аз да допълня към обясненията на Zm , че чисто ламерски за това "бегачките" нямат добър празен ход и работят нестабилно до към 2500 об/мин например, защото техните валове са с голям оувърлап, те са настроени да работят на високи обороти. Най-просто за това на някои алфи има вариятор, за да може да има оувърлап на високите обороти със всичките му предимства и в същото време на ниски обороти да има равномерен празен ход.
    Alfa Romeo 75 24V

  12. #12
    Запален алфист traiko_89's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    419

    Default

    благодаря на всички за огромното внимание.към OEM сще пусна снимки с разликата във вариаторите.разбирам принципа на действие ,предназначението ама защо има това напрежение, гледам схеми кой датчици служат зауправлението му и никаква логика в моя случей . от програмата свалих VE, даните не са 100 процентови поради ред причини .мотора не е с пълна генерация траби и се пак това е лубителска програма.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails VVT-2 111.JPG   789013_orig11.JPG  
    Attached Files Attached Files
    Last edited by traiko_89; 09-09-2008 at 23:57.
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark to 2.0Twin Spark
    Alfa Romeo 146 1.6 Twin Spark for fun
    Alfa Romeo 146 2.0 TI R.I.P

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    42°25'23.25N 25°38'04.11E
    Posts
    181

    Default

    Днес боцнах и аз две жички с едно светодиодче на тоз вариатор.
    Сработва, когато колата не е в движение, от около 2500 до 4000. Когато сам в движение сработва веднага подаване на газ, независимо на какви обороти съм и изключва на 4000.
    Това е
    146 1.4 TS | '00 + LPG BRC Fly injection

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Колега. Ти нормален ли си? Разглобения вариатор както си го подготвил за сглабянае нерпавилно и няма да работи никога. Така както си го дал то вариатора е в крайната си позиция. Пружината се слага преди зъбните колела. Тоест в последователноста - вала, пружина, зъбни колела, шайба от ремонтниа комплект (ако има), корпус на вариатора.

    И ти пак не гледаш устройството на вариаторите. И двата завъртат вала по часовниковата стрелка. Разгледай малко устройството бе човек.

    Разликите са:

    при стария вариатор: зъбите на вала са наклонени, а зъбното коело е на шлици.

    при новия вариатор: вала е на шлици, а зъбните колела са с наклонени зъби.

    И двата вариатора завъртат в една посока (по часовниковата стрелка)
    Last edited by oem; 20-09-2008 at 15:18.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    shumen
    Age
    53
    Posts
    791

    Default

    Quote Originally Posted by ssveto View Post
    Днес боцнах и аз две жички с едно светодиодче на тоз вариатор.
    Сработва, когато колата не е в движение, от около 2500 до 4000. Когато сам в движение сработва веднага подаване на газ, независимо на какви обороти съм и изключва на 4000.
    Това е
    и аз така съм мислил винаги колега че това гуйно се включва от самото запалване на мотора и го освобождава като вдигне нужните обороти но не исках да отварям аз спорът.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •